У Хлібодарівській сільській громаді утворилась неформальна коаліція із чотирьох партій: “Команда Сергія Рудика. Час змін!”, “Батьківщина”, “За майбутнє” і “Черкащани”. Рух ЧЕСНО проаналізував їхні обіцянки мешканцям перед минулорічними виборами.
Понад половину бюджету громади — 82,1 млн гривень — планують витратити на освіту. Це суттєво зменшує спроможність місцевої влади виконувати обіцянки, дані мешканцям. Проте частину таки вдасться реалізувати: це ремонт кількох закладів освіти, медицини та культури. Понад 2 млн гривень планують витратити на благоустрій у громаді. Проте в бюджет 2021 року не закладені кошти на придбання житла для медиків та гранти для здібних учнів та освітян. Це були ключові обіцянки партій перед виборами.
Наприкінці 2018 року була утворена Червонослобідська сільська громада на Черкащині. У 2020 році до ради було обрано 26 депутатів від семи партій. Головою сільської громади у жовтні 2020 року обрали Олександра Литвиненка. Він балотувався від партії “Команда Сергія Рудика. Час змін!”. Секретарем ради у 2020 році обрали Ірину Дядюру з “Батьківщини”. У попередньому скликанні ради вона також була секретарем. Судячи з розподілу посад у раді та постійних депутатських комісій, навколо партії “Команда Сергія Рудика. Час змін!” утворилась неформальна коаліція у складі “Батьківщини”, “За майбутнє” і ВО “Черкащани”.
Рух ЧЕСНО опрацював програми всіх чотирьох партій, що утворюють більшість у сільській раді, на предмет обіцянок та співставив ці обіцянки з бюджетом громади на 2021 рік, щоб перевірити рівень їх виконання.
“Команда Сергія Рудика. Час змін” у сільській раді представлена вісьмома депутатами. Конкретних обіцянок у її програмі, що займає лише одну сторінку, немає. Більшість пунктів — загальні фрази: щодо якісних змін у громаді, фінансової спроможності громад, захисту інтересів людей тощо.
Партія “Батьківщина” представлена у раді трьома депутатами. На вибори до Червонослобідської сільської ради партія подала загальнообласну програму, проте у ній чимало обіцянок щодо громад. В економічній сфері “Батьківщина” обіцяє сприяння бізнес-клімату, залучення міжнародних інвестицій і гранти з місцевих бюджетів на інноваційні технології. У медичній сфері — доплати медикам із місцевих бюджетів, оснащення і транспорт для медзакладів та створення управління для прогнозування епідемій та розробки заходів з їх подолання. У програмі партії чимало обіцянок у сфері ЖКГ: інвестиції в енергозбереження будинків, модернізація систем електро-, тепло- та водопостачання, будівництво і ремонт доріг, а також встановлення систем відеонагляду і пожежних сигналізацій. Щодо освіти — “Батьківщина” обіцяє гранти для вчителів і учнів, модернізацію закладів освіти, розвиток закладів позашкільної освіти та спортивних шкіл.
ВО “Черкащани” за результатами виборів завело у раду трьох депутатів. У програмі обіцяють адресну соціальну допомогу пенсіонерам, ветеранам, особам з інвалідністю та багатодітним сім’ям, матеріальну і навіть моральну допомогу людям, що тимчасово перебувають у скрутному матеріальному становищі через захворювання. Для сіл партія обіцяє сприяння фермерам та розвиток інфраструктури. В економіці партія дає обіцянки щодо сприяння малому і середньому бізнесу та стимулювання інвестицій. Крім того, “Черкащани” обіцяють ремонт доріг та якісне сполучення сіл громади з центральною садибою. Крім стандартних обіцянок щодо модернізації медзакладів та розширення їх мережі, програма “ВО “Черкащани” обіцяє закупити за кошти громади житло медикам та оплачувати навчання молоді у медичних вишах. Обіцянки у сфері освіти, як і у більшості партій, стосуються модернізації навчальних закладів. Також партія обіцяє сприяння абітурієнтам громади при вступі у навчальні заклади.
Партія “За майбутнє” також представлена у раді трьома депутатами. У своїй програмі вона обіцяє виборцям забезпечити цілодобове водопостачання в усіх населених пунктах, безкоштовне лікування мешканців громади та підтримку медиків, ремонт місцевих доріг та розвиток навчальних закладів, нові робочі місця, програму підтримки ветеранів, чорнобильців, афганців та військових пенсіонерів. Також “За майбутнє” обіцяє створення інфраструктурних об’єктів — парків, скверів, фонтанів, та розвиток туристичної галузі. Крім того, партія обіцяє встановлення справедливих тарифів. І якщо тарифи на газ — це сфера відповідальності ВРУ та Кабміну, то зниження тарифів на водопостачання і тепло у сфері компетенції місцевої ради.
На реалізацію партійних обіцянок потрібні кошти. Вони закладаються в місцевий бюджет, який розробляють і затверджують самі депутати. Бюджет Червонослобідської сільської громади на 2021 рік склав 143,8 млн гривень.
Освіта
Більша частина бюджету громади у 2021 році виділена на забезпечення освіти — 82,1 млн гривень. 57,4 млн з цієї суми складає заробітна плата педагогів, вихователів та персоналу навчальних закладів. Ще 5,7 млн гривень із загальної суми на освіту буде витрачено на оплату комунальних послуг в освітніх закладах.
У бюджеті розвитку громади передбачений ремонт кількох навчальних закладів у різних населених пунктах. Зокрема, 500 тис. гривень передбачено на капітальний ремонт дитсадка “Ластівка” у селі Хутори. У селищі Червона Слобода два дитячі садки отримають з бюджету кошти на капітальний ремонт: 700 тис. — “Дніпряночка”, 600 тис. — “Троянда”. За 500 тис. відремонтують дитсадок “Калинка” в селі Вергуни. Ще 500 тис. гривень витратять на облаштування санвузлів у Червонослобідській музичній школі. Загалом на ремонт навчальних закладів у Червонослобідській громаді у 2021 році витратять 2,9 млн гривень. Таким чином частково здійснюється виконання обіцянок щодо ремонту і модернізації навчальних закладів громади.
Окремою програмою в бюджеті громади закладено 1,2 млн гривень на безкоштовне харчування окремих категорій учнів 1–11-х класів. На оздоровлення дітей з Червонослобідської громади виділено всього 186 тис. гривень. З бюджету 2021 року не виділятимуться кошти на обіцяні доплати вчителям, гранти для педагогів і учнів або оплату навчання у вишах для молодих мешканців громади.
Медицина
На сферу охорони здоров’я у бюджеті на 2021 рік виділено 6,5 млн гривень. З цих коштів 3,8 млн гривень виділили на багатопрофільну стаціонарну медичну допомогу населенню, 1,9 млн — на первинну допомогу населенню, 446 тис. гривень — на програму допомоги хворим на цукровий діабет, і ще 390 тис. — на інші програми у сфері охорони здоров’я, проте на які саме, у бюджеті не вказано.
Бюджет розвитку передбачає капітальний ремонт двох амбулаторій — у селах Вергуни і Хутори, а також ФАПу в селі Нечаївка. На всі три заклади виділили 1,7 млн гривень.
Кошти на медичні послуги для мешканців Червонослобідської громади перерахували у два медичні заклади в Черкасах. НКП “Черкаська ЦРЛ” з бюджету Червонослобідської громади отримала 3,7 млн гривень., а Черкаський центр первинної медико-санітарної допомоги — 1,9 млн. Ще 830 тис. з місцевого бюджету виділено на забезпечення інсуліном та медикаментами пільгових категорій населення.
Коштів на доплати медикам, закупівлю для них квартир або оплату навчання абітурієнтам-медикам із громади, всупереч обіцянкам представлених у раді партій, у бюджеті на цей рік так і не заклали.
Культура і мистецтво
6,1 млн гривень у бюджеті Червонослобідської громади на 2021 рік закладено на культуру і мистецтво. 3,7 млн з цих коштів передбачено на заробітні плати працівників сфери культури. Понад півмільйона витратять на оплату комунальних послуг у закладах культури, 932 тис. — на діяльність бібліотек. 5,1 млн гривень — це кошти на діяльність закладів культури і мистецтва: клубів і палаців культури. І ще 55 тис. гривень передбачено на інші заходи в галузі.
Ще 700 тис. гривень з бюджету розвитку планують витратити на ремонт будинку Центру культури, дозвілля, спорту та туризму, ще 250 тис. — на ремонт будинку культури села Хутори.
Обіцянки партії “Батьківщина” щодо сфери культури у громадах фактично отримали підтримку у бюджеті Червонослобідської громади.
ЖКГ та інфраструктура
На сферу ЖКГ виділили 3,3 млн гривень. З цих коштів на обіцяну партіями реновацію системи водопостачання виділили лише 98 тис. гривень, на вивіз сміття — 235 тис. Майже 2,7 млн гривень цьогоріч витратять на проведення благоустрою населених пунктів громади, трохи більше 700 тис. буде перераховано КП, що обслуговують громаду.
Переважна більшість партій у своїх програмах обіцяли ремонт доріг у громаді. Проте у цьогорічному бюджеті на це заклали лише 2 млн гривень — з урахуванням території громади та вартості таких робіт це досить незначна сума.
740 тис. гривень заклали на програму “Турбота про довкілля”, що передбачає утилізацію відходів та ліквідацію сміттєзвалищ у громаді. 4 млн гривень передбачено на ремонт адміністративної будівлі сільської ради, 2,2 млн — на діяльність місцевої команди з пожежної охорони.
В бюджеті громади немає перерахунку об’єктів, на яких буде проведено благоустрій, також немає переліку парків, скверів та зон відпочинку населення, які будуть облаштовані чи відремонтовані. Такі обіцянки давала мешканцям партія “За майбутнє”.
Соціальний захист
Чимало обіцянок партій стосувались соціального захисту населення та забезпечення з місцевого бюджету пільг для громадян. На цю сферу в бюджет заклали 3,5 млн гривень. З них 1,8 млн закладено на адресну допомогу населенню, що не здатне на самообслуговування. Також у громаді оплатять з бюджету програми пільгового медичного обслуговування населення, компенсацію послуг зв’язку, оздоровлення і відпочинок дітей, транспортне обслуговування осіб з інвалідністю тощо. Цікаво, що 1,2 млн гривень з цієї суми заклали на інші заходи у сфері соціального захисту, проте не надали переліку цих заходів.
Близько 23,4 млн гривень з бюджету Червонослобідської громади у 2021 році буде витрачено на утримання апарату місцевої ради. З них 17,4 млн — на заробітні плати працівників, 500 тис. — на комунальні послуги, 5,5 млн — інші витрати.
Поділитись