Сіверська ОТГ і бюджет проїдання: де брати кошти на розвиток?

Фото: Сіверська ОТГ і бюджет проїдання: де брати кошти на розвиток?

Кандидат у мери Сіверська Донецької області, який переміг на виборах, під час передвиборчої кампанії обіцяв те, що навряд чи можна виконати з існуючим бюджетом. Головний фінансовий документ громади на 2021 рік ледве витягує покриття захищених статей. Але голова громади вважає, що резерви для наповнення бюджету є. 

Рух ЧЕСНО з’ясував, чи проводиться у громаді робота у напрямку виконання передвиборчих обіцянок мера.

Місто Сіверськ на Донеччині очолює Андрій Черняєв. Його обрали мером у 2015 році, та пропрацював він до 2017 року, коли місто об’єдналося у громаду з трьома сільськими радами — загалом сім населених пунктів. На перших виборах громади самовисуванець Андрій Черняєв у боротьбі за пост голови поступився висуванцю партії “Опозиційний блок” Василю Масюженку.

Але на чергових виборах восени 2020 року Черняєв знову очолив місто, цього разу заручившись підтримкою партії “Опозиційна платформа — За життя” (ОПЗЖ). У громаді партія отримала перемогу і завела більшість депутатів у міську раду — партії вистачає голосів одноосібно приймати рішення щодо громади. Тобто у міського голови є підтримка депутатського корпусу, а значить, можуть бути впроваджені всі його ініціативи та ідеї.

А що обіцяв Андрій Черняєв своїм виборцям? Його програма опублікована в інформаційному бюлетені, який розповсюджували у громаді та який нам вдалося отримати.

Його обіцянки можна умовно розділити на загальні та конкретні.

До загальних віднесемо такі, які можна виконати, наприклад, ухваливши якісні місцеві програми. 

Мер заявляв, що планує забезпечити рівний доступ до отримання адмінпослуг. З цього приводу робота ведеться: затверджено перелік адмінпослуг на пересувному віддаленому робочому місці з використанням комплексу портативної техніки “Мобільний кейс”. Також затверджено перелік адмінпослуг на пересувному віддаленому робочому місці “Мобільний ЦНАП”. 

Черняєв обіцяв впровадити програму місцевих стимулів для залучення молодих фахівців. На сесії 11 січня 2021 року Сіверська міськрада ухвалила програму “Місцеві стимули” для медичних працівників на території громади на 2021–2023 роки. 

У програмі кандидата у мери також був пункт про здійснення заходів щодо підвищення ролі духовного та патріотичного виховання молодого покоління міста. На сесії 26 березня міська рада ухвалила Програму національно-патріотичного виховання дітей та молоді Сіверської міської ради на 2021–2025 роки, яка включає низку відповідних заходів. 

Очільник громади обіцяв встановити чіткі єдині правила взаємодії для середнього та малого бізнесу і створити умови для залучення інвестицій. У цьому напрямку теж, можна вважати, ведеться робота. Але більше громадським сектором. 

18 березня команда ГО “Асоціація “Відродження та розвиток” організувала фокус-групу з підприємцями для обговорення рекомендацій, які будуть представлені місцевим депутатам для урахування в роботі в рамках проєкту “Життя на межі миру: від громадських ініціатив до громадської безпеки в громадах”. На зустрічі обговорили питання розвитку малого та середнього бізнесу та прийняли рекомендації для Сіверської міської ради, які були представлені на сесії. 

Завдання щодо залучення інвестицій та створення умов для розвитку малого і середнього бізнесу окреслені у Програмі соціально-економічного розвитку громади на 2021 рік. Слід зазначити, що ця програма охоплює й розвиток інших сфер, в тому числі згаданих вище.                          

Також Андрій Черняєв обіцяв ввести політику прозорості та відкритості у прийнятті рішень, рівності між селами і містом, впровадити програму переходу Сіверська на автономне опалення.

До більш конкретних обіцянок віднесемо ремонт, будівництво, закупівлю обладнання та інші відновлення. 

Голова Сіверської громади обіцяв виконати капремонт вуличного освітлення у селах Дронівка, Різниківка, Свято-Покровське, Серебрянка. А також модернізувати вуличне освітлення Сіверська. В інтерв’ю Руху ЧЕСНО наприкінці 2020 року Черняєв повідомляв, що на початковому етапі знаходиться програма енергозбереження міста. 

“На початковому етапі в нас програма енергозбереження в місті. Вночі наше місто освітлене оранжевим світлом. Дорожно-вуличне освітлення, натрієва лампа на 150 ватт. А сьогодні нові світлодіодні лампи при тому самому освітленні споживають 50 ватт. І така лампа себе окупить за два-три місяці, з урахуванням затрат на її придбання та встановлення. А що таке 100 ватт різниці на годину? Взимку вона більше десяти годин світить. Тобто кіловат. От і рахуйте, що за 30 діб 30 кіловат в середньому лампа економить, одна лампа, тобто приблизно 60 гривень щомісяця. А якщо таких ламп 500?” — сказав очільник громади. 

Модернізація вуличного освітлення Сіверська почалася. В середині травня завершили роботи з відновлення мережі вуличного освітлення на Північному шляхопроводі. Протяжність мережі складає 600 метрів, кількість ліхтарів — 30 одиниць. 

А ще представник ОПЗЖ обіцяв виконати ремонт автодоріг та мостів, провести термомодернізацію будівель бюджетних установ, організувати транспортне сполучення між центром і населеними пунктами громади, розширити мережу клубів і спортивних секцій, впорядкувати кладовища, відновити паркову зону в місті та облаштувати в селах місця відпочинку, забезпечити медичні заклади сучасним обладнанням, а комунальні підприємства — інженерною та транспортною технікою, засобами малої механізації (за рахунок коштів інфраструктурної субвенції). 

Все це потребує коштів, яких у бюджеті громади немає. 93% бюджету — захищені видатки. Це необхідний мінімум для фінансування роботи всіх структурних підрозділів та організацій громади, підтримки населення тощо. Як то кажуть, бюджет споживання. 

Наприклад, у місті-мільйоннику Дніпрі захищені статті видатків складають 55%, а в Біляївській громаді Одеської області — майже 88%.

“Единственное, что, конечно, беспокоит. Бюджета развития на сегодняшний день мы не видим, а только чтобы по минимальному содержать все наши объекты. Но опять же, добавляется два новых. Резервы какие? Только расширение доходной части нашего бюджета — это земля, это работа с должниками бюджета (налог на недвижимость) и ряд других направлений. Есть где брать”, — прокоментував бюджет під час його громадського обговорення Андрій Черняєв. 

Він підсумував: усі об’єкти, які розташовані в місті, працюватимуть без погіршення якості. 

У першому, грудневому, варіанті бюджету громади в рамках реалізації різних програм передбачалося: на утримання дорожньо-мостового господарства — 80 тис. гривень, на утримання та поточний ремонт об’єктів зовнішнього освітлення — 100 тис., на утримання та благоустрій місць поховань — 20 тис., на стихійні звалища — 40 тис., на утримання зелених насаджень — 10 тис. 

Вже у лютому дохідна частина бюджету збільшилася на 882 тис. гривень за рахунок перерахування коштів з районного бюджету (дотації). Крім того, 1,5 млн гривень — це залишки бюджету Сіверської громади з 2020 року. Таким чином, видаткова частина бюджету збільшилася на 2,3 млн гривень. 

Отже, станом на кінець березня поточного року міськрада збільшила фінансування на дороги та мости на 46 тис. гривень, на освітлення — на 54 тис., на місця поховань — на 50 тис., на стихійні звалища — на 20 тис., на зелені насадження — на 40 тис.

Крім того, у новий бюджет перенесені кошти, які раніше були закладені на реконструкцію приміщень санвузлів дитсадка “Світлячок” — майже 820 тис. гривень. 

Тобто збільшення видаткової частини бюджету громади на 2,5 млн гривень навряд чи можна назвати наслідком роботи місцевої влади у напрямку збільшення надходжень від податків, зборів, оренди тощо. І це значно не змінює частку видатків на розвиток. 

1 березня Андрій Черняєв звітував про перші сто днів на посаді. Серед іншого він згадував про реконструкцію у дитсадку “Світлячок”, за що його розкритикували, бо ті роботи вважаються минулорічним проєктом, та про створення скверу — це стосується обіцянки голови громади щодо відновлення паркової зони. 

“Розпочато великий проєкт — створення в центральній частині міста, по вул. Енергетиків, міського скверу, який має стати головним місцем відпочинку містян. Рішенням ради вже виділені кошти на розробку проєктно-кошторисної документації”, — сказав під час звітування за перші 100 днів роботи Андрій Черняєв. 

Також він додав, що проводиться робота із проведення водопостачання у села громади. А наприкінці квітня стало відомо, що у Сіверській громаді проходило грейдерування — вирівнювання ґрунтових доріг спеціальною технікою. Чи можна це віднести до обіцянки щодо ремонту автодоріг?

Очевидним є те, що Сіверській громаді насправді не вистачає коштів на розвиток: на капітальні ремонти доріг та інших об’єктів інфраструктури, бюджетних організацій, на запуск нових об’єктів, на закупівлю обладнання. Андрій Черняєв про проблеми із бюджетом, найімовірніше, знав, бо вже був мером. Але чому тоді стільки обіцяв? 

Вочевидь, він планує працювати над наповненням бюджету громади та з бюджетами вищих рівнів, фондами та грантовими програмами, благодійниками. Зокрема, про це він розповідав в інтерв’ю “Вільному радіо” восени 2020 року. 

“Наприклад, ми за ті 1,5 роки, що я керував містом, відремонтували 47 дахів (а це майже ⅔ житлового фонду нашого міста). З них 19 — за гроші з обласного бюджету, а 28 — коштами благодійників. Зрозуміло, ми їх на руках носили, адже з ними треба працювати, тоді вони приходять та беруть активну участь в житті громади”, — коментував Черняєв.

Раніше Рух ЧЕСНО брав інтерв’ю в Андрія Черняєва та аналізував склад Сіверської міської ради.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]