У Дніпропетровській облраді фракція “Слуги народу” найбільша серед усіх фракцій партії в обласних радах країни. Відсоток підтримки питань президентською фракцією найнижчий серед більшості. “Батьківщина” входить до неформальної більшості попри те, що її обділили у депутатських комісіях. Партія Загіда Краснова за результатами голосувань найопозиційніша. Попередній голова облради — тепер депутат — почав прогулювати засідання.
8 грудня 2020 року на першій сесії депутати Дніпропетровської облради отримали повноваження. Відтоді минуло п’ять місяців і було розглянуто 72 питання. Рух ЧЕСНО з’ясував, які фракції Дніпропетровської облради найчастіше підтримують проєкти рішень.
На виборах колишній очільник облради Святослав Олійник, який не заперечує, коли його називають “людиною Ігоря Коломойського”, знову був переобраний депутатом від “Слуги народу”. До речі, йшов першим номером. Але облраду цього разу не очолив, поступившись місцем своєму колезі по фракції Миколі Лукашуку. Останній родом із Кривого Рогу — батьківщини президента.
Першим заступником Лукашука став представник партії “Опозиційна платформа — За життя” Геннадій Гуфман, а заступником голови облради обрали депутата від “Пропозиції” Ігоря Каширіна.
Розподіл місць у керівництві облради відповідає розмірам фракцій. Найбільша у Дніпропетровській облраді — фракція “Слуги народу” (30 депутатів із 120). До речі, це найбільша фракція цієї партії серед усіх облрад країни. На другому місці за чисельністю фракція ОПЗЖ (27), на третьому — “Пропозиція” (17).
16 депутатів завела до облради партія “Блок Вілкула “Українська перспектива”. Партії “Європейська солідарність” вдалося отримати 13 мандатів.
Найменше депутатів у фракціях партій “Громадська сила” (9) та “Батьківщина” (8).
Для того, аби рада прийняла рішення, потрібен щонайменше 61 голос. Для цього необхідні голоси декількох фракцій. У Дніпропетровській облраді проблем із цим немає: до більшості увійшли майже всі фракції.
“Ми провели консультації зі всіма політичними силами. Очікувати від депутатського корпусу слід тільки позитивних рішень і позитивних ініціатив на благо мешканців нашої області”, — заявив голова облради Микола Лукашук у телепрограмі “Васильевский остров”.
Всі без виключення рішення впродовж п’яти сесій підтримали 13 депутатів: по п’ять від “Слуги народу” та “Пропозиції”, двоє від “Європейської солідарності” та один з ОПЗЖ.
Таким чином, у фракції “Пропозиції” найбільша частка депутатів, які підтримують всі рішення.
У співвідношенні натискань “за” членами фракції до загальної кількості розглянутих питань на першому місці “Європейська солідарність” — підтримка рішень на рівні 94%.
“Батьківщина” виявилася у більшості, при тому що їй, як і фракції “Громадської сили”, взагалі не надали керівних посад у депутатських комісіях.
“Для меня очень интересно такое распределение людей по комиссиям. Депутат считается личностью и свободным человеком. Мы подали заявку. Я смотрю, тут нет перенаполнения комиссий, но нас (представників партії “Батьківщина” — прим. ЧЕСНО) поставили в совсем не природные нам комиссии, в которых мы практически никогда не работали. И нет соблюдения хотя бы какого-то равенства. Мы, как небольшая фракция, имеем право хотя бы на одного голову комиссии, одного зама, одного секретаря”, — звернулася тітка Юлії Тимошенко Антоніна Ульяхіна до керівництва облради під час другої сесії.
Статистику у фракції “Слуги народу” погіршили шість депутатів. Першу четвірку можна назвати умовною “групою Олійника”: Святослав Олійник, Віктор Заворотній, Анатолій Пучка та Володимир Рой.
Святослав Олійник, Віктор Заворотній та Анатолій Пучка були членами фракції “Відродження” у Дніпропетровській облраді минулого скликання. А Володимир Рой у 2012 році балотувався у депутати Верховної Ради від партії “Україна майбутнього”, лідером якої був Святослав Олійник. До речі, Святослав Олійник та Віктор Заворотній — серед найбільших прогульників облради, тому і не підтримували рішення. Вони пропустили по три з п’яти сесій. Слід зазначити, що третім найбільшим прогульником облради, який пропустив три з п’яти сесій, є представник “Блоку Вілкула” Андрій Шипко.
За п’ять сесій всі четверо представників “Слуги народу” натиснули кнопку “за” не більше 20 разів.
Ще двоє депутатів — Сергій Кононенко та Нікіта Касьянов — пропустили четверту сесію, на якій облрада розглянула найбільше питань — майже 50. Кононенко — ексголова виборчого штабу Ганни Лічман, нардепки-мажоритарниці від “Слуги народу”. Нікіта Касьянов — син екснардепа Сергія Касьянова.
Опозиціонерами у Дніпропетровській облраді виявилася тільки фракція “Громадської сили”. У них кожен депутат підтримав в середньому 41 з 72 питань, які розглянула облрада упродовж п’яти сесій. Вони, на відміну від “Батьківщини”, утрималися при голосуванні за обласний бюджет на 2021 рік, а також під час розгляду питання “Про Програму соціально-економічного розвитку Дніпропетровської області на 2021 рік”.
Відповідно, за результатами роботи перших п’яти місяців депутати “Громадської сили” найбільше натискали кнопки “проти” та “утримався”. Трійка найголовніших опозиціонерів — представники “Громадської сили” Олена Зеєва, Данил Мормуль та Захар Сергєєв. Найбільш опозиційним депутатом з інших фракцій виявився екснардеп Андрій Денисенко. З початку каденції він дев’ять разів натискав кнопку “утримався”.
У “Блоці Вілкула “Українська перспектива” тільки депутат Ігор Доценко двічі натискав кнопку “утримався”, інші жодного разу не голосували “проти” або “утримався”. В ОПЗЖ тільки Ганна Кондракова один раз натискала кнопку “утримався”, її колеги жодного разу не були проти питань, які розглядали під час сесій.
За попередньої каденції ми неодноразово стикалися із ситуацією, коли депутати взагалі не натискали кнопку “проти” або “утримався”. Це могло бути у двох випадках: коли депутат вставив картку у слот, щоб електронна система відображала його присутність, і втік із сесії, або коли у нього не було бажання голосувати. У будь-якому випадку після обрання депутат представляє позицію своїх виборців, і вона може бути відображена лише під час голосування “за”, “проти”, “утримався”.
“Громадська сила” стала ще й найнерішучішою фракцією у Дніпропетровській облраді.
Серед депутатів найнерішучішим став колишній голова облради від “Європейської солідарності” Гліб Пригунов. Він не голосував 20 разів за наявності картки для голосування у слоті — це майже третина всіх розглянутих облрадою питань.
Поділитись