Мер Острога сформував у міськраді та виконкомі промерську більшість, у якій він має не монополію на владу, а є одним із партнерів-коаліціянтів. Попри наявність лояльної більшості, всі кадрові та бюджетні рішення він має погоджувати із п’ятьма партіями-партнерами та вдаватись до компромісів з умовною опозицією, що завершуються загальним консенсусом.
Мер, його партія та інші фракції ради здебільшого почали виконувати свої обіцянки у сферах інфраструктури, землі, благоустрою, соціальної політики, культури, освіти, спорту. Не виконав поки мер обіцянки щодо окремого комунального підприємства із благоустрою та низку економічних обіцянок. Інші фракції ради не виконують окремі специфічні обіцянки щодо стратегій, сервісних реформ, призначення старост, муніципальної варти та транспорту.
Рух ЧЕСНО проаналізував роботу міського голови Юрія Ягодки та фракцій ради, виконання передвиборчих обіцянок та вірогідність їх втілення.
Передвиборчі обіцянки та їх втілення у бюджеті 2021 року
Острог — це громада із 45 тис. виборців. Головним джерелом наповнення бюджету міста залишається Острозька академія.
“Острозька академія — одне з найбільш наповнюючих джерел бюджету. Та, на жаль, у нас немає великих виробництв, серйозних надходжень від приватних організацій, приватного бізнесу”, — казав Ягодка Руху ЧЕСНО.
Мер відзначав, що регіон дотаційний, а тому, до прикладу, “є вулиця Татарська — дорога до нашої центральної районної лікарні, на будівництво якої заплановано 16 млн гривень. Ми розуміємо, що це для нас непідйомна сума”.
Доходи і видатки бюджету на цей рік склали понад 270 млн гривень, але після змін, які внесли у березні, бюджет став дефіцитним майже на 8,3 млн. Після бюджетних змін у квітні дефіцит бюджету зріс майже до 9 млн.
Фото: Острозька міська рада
Кандидат у мери Ягодка свої головні передвиборчі обіцянки виклав у піарному відеоролику, а також низці інтерв’ю регіональним та місцевим ЗМІ. З аналізу бюджету Острога 2021 року та інших рішень міськради стає зрозуміло, що мер почав втілення більшості своїх передвиборчих обіцянок, особливо в частині ремонту доріг, очищення води, “соціалки”, розвитку культури, спорту, закриття шкіл, інвентаризації земель, проблеми безпритульності тварин, сміттєвої проблеми.
Партія “Пропозиція”, від якої був обраний Ягодка, давала Острогу загальноукраїнські партійні обіцянки про соціальну державу, пряме народовладдя у громаді, відкриті реєстри комунального майна, муніципальну варту. З цими обіцянками ситуація гірша.
Інші коаліційні фракції обіцяли як конкретне, так і загальне. Фактично всі партії обіцяли і в раді частково виконують обіцянки про ремонти доріг, благоустрій територій, соціальну підтримку мешканців та бізнесу, поглиблення освітньої співпраці з Острозькою академією, підтримку медицини, освіти, спорту. Складніше з партіями, які давали виборцям специфічні та детальні передвиборчі обіцянки.
Проблеми, до прикладу, є з особливими та детальними обіцянками партії “Громадський контроль” щодо створення Офісу місцевих реформ, аграрної біржі, виїзного мобільного офісу ЦНАПу.
Інфраструктура та благоустрій
Під час виборів Ягодка обіцяв реконструкцію та ремонт під’їзних доріг до сіл громади, відновлення доріг у селах та місті.
На програми розвитку вулиць та доріг депутати виділили понад 6,9 млн гривень, зокрема і на ремонт вулиці Татарської (в основному за кошти обласного бюджету, бо з міського виділено 2 млн гривень з 20 необхідних), перехрестя Козацької та Монастирської, виготовлення документації для капітального ремонту тротуарів по проспекту Незалежності.
Велику увагу під час виборів Ягодка приділяв темі благоустрою, зокрема обіцяв створити окреме комунальне підприємство для забезпечення якісного благоустрою, забезпечення чистоти тротуарів, вулиць, скверів, громадських місць, кладовищ, зокрема косіння бур’янів, говорив про проблему стихійних сміттєзвалищ.
На програму благоустрою населених пунктів на 2021–2025 роки виділили 12 млн гривень, зокрема на озеленення, освітлення, ремонт дитячих майданчиків. Також у січні 2021 року рада прийняла Правила благоустрою населених пунктів. Затвердили депутати і оновлене положення про управління благоустрою. Мерія поки що не створила окремого комунального підприємства з питань благоустрою.
Також депутати підтримали виділення 1% кошторису міста на громадський бюджет, що передбачає реалізацію багатьох мікропроєктів.
На міську програму охорони навколишнього природного середовища на 2021 рік з бюджету виділили майже 1,4 млн гривень — на реконструкцію очисних споруд, придбання контейнерів для роздільного збору ТПВ, розчищення русел струмків та водовідних каналів для запобіганню підтопленню, облаштування сміттєзвалищ.
Часткове відображення знаходять у бюджеті обіцянки “Батьківщини” та “Свободи” щодо проблеми сміття, “Свободи” — щодо підтоплень, “Слуги народу” — щодо озеленення.
Також Ягодка обіцяв відновлення та реконструкцію водогонів, забезпечення жителів громади якісною питною водою, створення рівних умов доступу до орендованих водних об’єктів, облагородження ставків (зокрема ставу у Межирічі), справедливий доступ до вилову риби, вирішення проблеми безпритульності тварин.
З реалізацією деяких “водних” положень є певні труднощі. Наразі виконком погодив інвестиційну програму з централізованого водопостачання та водовідведення.
Депутати підтримали програму регулювання чисельності безпритульних тварин. На їх вакцинацію та стерилізацію виділили 50 тис. гривень.
Економіка та земля
Ягодка обіцяв створення сучасних міні-ринків для ФОПів у селах. Окремо він говорив про інвентаризацію земель та об’єктів нерухомості та створення сприятливих умов для приходу інвестицій, налагодження збору молока у спеціальні холодильні установки, створення комунального ринку, вирішення проблем газопостачання.
Підтримали депутати програми соціально-економічного розвитку громади, секторальні програми розвитку туризму (на 91 тис. гривень), культури та земельних відносин. Земельна програма передбачає виконання обіцянки мера та партії “Голос” про проведення інвентаризації земель міста та інших заходів на суму 589 тис. гривень у 2021 році. “Голос” фактично реалізував ідею публічної черги на безкоштовне отримання землі, адже на сесії 30 квітня депутати прийняли положення про порядок надання громадянам землі, що передбачає внесення земельної черги у новостворену Книгу реєстрації заяв та обліку громадян.
Незадовільним є виконання економічних обіцянок мера щодо інвестицій, ринків, збору молока, відкритих реєстрів комунального майна. Не створена обіцяна “Пропозицією” та “Громадським контролем” муніципальна варта чи поліція, але у прийнятій депутатами програмі профілактики та боротьби зі злочинністю у громаді передбачається посилення профілактики та протидії правопорушенням, а також обіцяне “Громадським контролем” запровадження систем відеонагляду (відеофіксації правопорушень та ідентифікації осіб).
“Свобода” почала втілення обіцянок в енергетичній сфері через прийняття депутатами програми енергозбереження та енергоефективності, що передбачає термомодернізацію будинків. Обіцянки щодо автомобільних парковок та зарядних станцій для електротранспорту залишаються питаннями перспективи.
На обіцянки ЄС про індустріальний парк, “Сили і честі” — про збільшення кількості рухомого складу транспорту, у бюджеті нічого не передбачено.
Культура, освіта, медицина
Говорив мер і про ліквідацію відмінностей у наданні освітніх та медичних послуг у місті і селах, якісну спортивну інфраструктуру, відкриття спортивних секцій. В інтерв’ю Руху ЧЕСНО новообраний мер наголошував, що планує непопулярні рішення — закриття частини шкіл. Також Ягодка позначав необхідність підтримки спортивного тренерського персоналу, проведення тренувальних зборів у таборі “Країна мрій”.
Мер почав виконувати свою обіцянку щодо закриття шкіл. Так, депутати підтримали Положення про порядок оптимізації закладів освіти та ліквідацію комунального закладу “Острозький міжшкільний навчально-виробничий комбінат”. Вже відбулися два засідання робочої групи стосовно оптимізації освітньої мережі Острожчини, де було запропоновано призупинити діяльність трьох шкіл, також з одинадцятирічних шкіл частина стане дев’ятирічними, а частина дев’ятирічних — чотирирічними. Проєкти рішень про закриття чи пониження ступеня шкіл були підтримані на засіданні ради.
На програму “Діти Острожчини” на 2021–2023 роки в бюджеті виділено 40 тис. гривень. Також депутати підтримали програми “Шкільний автобус” (на 7,2 млн гривень), підтримки молоді (400 тис.), оздоровлення та відпочинку дітей (647 тис.), фізичної культури та спорту (майже 1,4 млн), розвитку футболу (на 120 тис.).
Прямо виконана обіцянка “Батьківщини” про прийняття програми “Шкільний автобус”. Разом з тим “Батьківщина” бюджетно поки не забезпечила кошти на програму обладнання сільських освітніх установ комп’ютерами. Немає в бюджеті й обіцянок “Сили і честі” про нові школи і дитсадки, створення центрів професійної освіти.
На забезпечення соціальними послугами за місцем проживання громадян, які не здатні до самообслуговування у зв’язку з похилим віком, хворобою, інвалідністю, виділили понад 7,2 млн гривень. 904 тис. виділено на програму матеріальної підтримки малозахищених верств населення, 427 тис. — на програму підтримки сімей, дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах. Ще понад 1 млн гривень депутати виділили на центри соціальних служб.
Під час виборів Ягодка не оминав увагою і культуру, обіцяв спільно з Національною Острозькою академією та творчими колективами розвинути та розширити культурно-просвітницьку діяльність, а саме проведення театральних, художніх, культурних вечорів.
Кандидат казав: “Класичний маршрут Острог — Межиріч — Новомалин. Туристичні об’єкти треба облаштувати, відреставрувати”. Над втіленням цих обіцянок ще доведеться попрацювати.
Стратегія
У січні 2021 року розпочалася робота і над обіцяною деякими політиками Стратегією розвитку Острозької міської територіальної громади до 2027 року.
“За майбутнє” обіцяла, але поки не виконала обіцянку про вдосконалення туристичної стратегії, а “Свобода” — транспортної стратегії. “Голос” та “Сила і честь”, які говорили про роботу над стратегією розвитку ТГ, частково виконують обіцяне.
Політична спроможність виконання обіцянок
Міський голова Юрій Ягодка (“Пропозиція”) переміг свого найближчого конкурента — представника “Європейської солідарності” Богдана Туровича — з відривом лише у 70 голосів. Опонент вимагав перерахунку голосів — мовляв, результати можуть бути сумнівними. Територіальна виборча комісія провела повторний підрахунок голосів і остаточно оголосила переможцем Ягодку.
Справа — міський голова Острога Юрій Ягодка. Фото: Острозька міська рада
За підсумками місцевих виборів 2020 року у місті Острозі мер прийняв присягу 20 листопада 2020 року, а у міськраді утворили коаліцію шість із дев’яти представлених у ній політичних сил. До складу коаліції увійшла промерська фракція “Пропозиція”, а також “Голос”, “За майбутнє”, “Громадський контроль”, “Батьківщина” та “Свобода”. Таким чином, до більшості не увійшли лише три фракції.
Хоча утворена більшість є промерською, кадри, бюджет та інші ключові рішення меру доводиться погоджувати з партнерами по коаліції.
Фото: Острозька міська рада
ЄС, яка на виборах показала найвищий результат, у підсумку опинилася в опозиції. Посади очільників депутатських комісій розподілялися не за представницьким принципом. ЄС не отримала жодного крісла голови, адже жоден із п’яти депутатів не очолив хоча б одну із профільних комісій. Натомість дві з шести посад голів отримали представники мерської партії “Пропозиція”. Секретарем ради став представник “Громадського контролю” Тарас Хмарук.
Щодо виконкому, то керуючою справами стала представниця мерської партії “Пропозиція” Ліна Гуріна, а заступниками мера — люди з політичним досвідом у БПП “Солідарність”, зокрема Ольга Логвін була депутаткою Острозької міськради від БПП, а Олександр Харчук балотувався від цієї партії та фінансував її. До виконкому увійшов і начальник відділу реєстрації виконкому Андрій Бернацький, який на виборах 2020 року балотувався до ради від “За майбутнє”, а також начальник відділу чергових Управління кінологічного забезпечення митної служби України м. Хмельницького Володимир Бунтовський, що у 2020 році балотувався до ради від “Свободи”. Серед представників мера у виконкомі лікар Василь Веляник, підприємець і родич мера Тарас Ягодка та один зі старост Іван Дубинець.
Таким чином, виконком відобразив політичну ситуацію в раді, де місця були розподілені завдяки політичному консенсусу усіх фракцій, що змушуватиме мера йти на компроміси і у виконкомі. Монополії на владу мер не матиме ані в раді, ані у виконкомі, але позитив для нього полягає в тому, що подальша робота депутатів міськради Острога дозволяє стверджувати, що промерська коаліція у раді зберігається, більшість фракцій міськради працюють конструктивно і досягають консенсусу з приводу найважливіших питань, зокрема бюджетних. Так, бюджет на 2021 рік, а також зміни до нього від 26 січня та 26 лютого підтримала абсолютна більшість депутатів — 30 або 32 з 34 депутатів.
Рух ЧЕСНО також проаналізував, як виконував обіцянки мер Києва Віталій Кличко, мер Дніпра Борис Філатов, мер Івано-Франківська Руслан Марцінків, мер Херсона Ігор Колихаєв, в. о. мера Харкова Ігор Терехов, мер Ірпеня.
Поділитись