Депутати Мереф’янської міськради від “Слуги народу” у своїй програмі ставили амбітні цілі: створити центр високоспеціалізованої медицини та утвердити славу Харківщини як IT-столиці України — створити там українську “Кремнієву долину”. Програма, як і в інших областях, загальна і не писалася окремо для Мерефи.
Рух ЧЕСНО перевірив бюджет на 2021 рік і виявив, що на виконання низки обіцянок, задекларованих у програмі, кошти не закладені. Витрати йдуть на ті ж соціальні статті, що й в інших громадах.
Головою Мереф’янської міськради обрали Веніаміна Сітова від “Слуги народу”. Президентська фракція сформувала широку коаліцію у раді та отримала стратегічні посади секретаря та голови земельної комісії, що дає їм можливості реалізовувати передвиборчу програму.
Рух ЧЕСНО проаналізував програму партії “Слуга народу”. Деякі запропоновані обіцянки не мають відношення до повноважень депутатів або голови Мереф’янської ОТГ. Програма була однакова для всіх рад області — у ній вказано, що за основу було взято “Стратегію розвитку Харківської області 2021–2027”. До речі, такий саме підхід до написання програм мають усі партій, що пройшли до ради: уніфікована програма для всіх місцевих рад без урахування проблем кожної окремої ОТГ.
Програма мала б писатись на основі пропозицій та побажань мешканців громади. До прикладу, Рух ЧЕСНО склав перелік проблем громади на базі анкетування та розмов із людьми.
У коментарі Руху ЧЕСНО Веніамін Сітов зазначав, що найбільшими проблемами громади місцеві жителі вважають освітлення вулиць, дороги та екологію. Це відповідає даним досліджень проблем громади.
Щодо медичної сфери, то за цю каденцію у громаді пообіцяли створити в області найсучасніший центр високоспеціалізованої медицини, до якого увійдуть Обласний онкологічний центр та Міжнародний центр ядерної медицини. Одразу зрозуміло, що це входить у повноваження депутатів вищої інстанції.
Обіцянка відновити програму “Питна вода” фактично дотримана депутатами облради, які її затвердили, але наразі невідомо, чи достатньо забюджетовано коштів, щоб якісно охопити всю область.
В період епідемії у Мереф’янській міськраді виділили лише 2,6 млн на медицину, а конкретніше — на лікування хворих на цукровий та нецукровий діабет.
Веніамін Сітов пояснює, що на коронавірус кошти були виділені ще минулого року:
“У 2020 році з бюджету Мереф’янської міської ради було витрачено 817,1 тис. гривень на боротьбу з коронавірусом”. А на цей рік не забюджетовано жодної гривні.
У розділі “Комфортне середовище” йдеться про освітлення вулиць, оснащення зон для відпочинку та дозвілля. На благоустрій міськрада дійсно виділила чимало — 26,4 млн гривень. У своїх щотижневих звітах міська рада інформує про постійну роботу у сфері ЖКГ — заміну ламп у ліхтарях, заміну трубопроводу та інші заходи із благоустрою території.
Інноваційна та креативна економіка
На обіцянки вивести у пріоритети енергомашинобудування, авіаційну промисловість та впровадити кластерний підхід до побудови смарт-спеціалізованої структури економіки в агропереробній, біофармацевтичній та інформаційно-технологічній галузях, утвердити славу Харківщини як IT-столиці України, створити українську «Кремнієву долину» у бюджеті не закладено нічого.
Розвиток модернізованої інфраструктури
Амбітною є обіцянка щодо рівня видатків на капітальний “ремонт доріг місцевого значення — не менше 20%, за рахунок субвенцій державного бюджету і власних витрат”.
Веніамін Сітов коментує, що кошти на це планується брати не тільки з бюджету: “В рамках програми «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність (DOBRE)» за фінансової підтримки USAID було розроблено План покращення надання послуг з утримання доріг Мереф’янської ОТГ на 2018–2025 роки. Цей документ слід трактувати як головну програму розвитку послуги з утримання доріг у Мереф’янській громаді, котра визначає пріоритети та напрямки розвитку. Враховуючи той факт, що на сьогодні державний дорожній фонд ще не сформовано, мереф’янський міський голова входить до складу робочої групи та через Асоціацію об’єднаних територіальних громад працює над розробкою пропозицій щодо вдосконалення механізму спрямування коштів державного дорожнього фонду”.
Європейський рівень управління та самоврядування
Розвивати систему електронного врядування. Забезпечити покриття всієї території області високошвидкісним інтернетом. Втілити прозорий механізм формування цін i тарифів на продукцію та послуги підприємств у сфері ЖКГ. На забезпечення діяльності міської ради, яка на своєму сайті розвиває напрям електронних послуг, виділено 23 млн гривень. Але на те, щоб покрити всю територію ОТГ інтернетом, не виділено взагалі нічого.
Ефективна екологічна політика
Рішуче протидіяти вирубуванню лісів. Зупинити практику видобування піску в незаконних кар’єрах, реалізувати програму порятунку малих річок і водоймищ. Протягом п’яти років вирішити проблему сміттєзвалищ, побудувавши низку переробних підприємств із високотехнологічним екологічно чистим циклом. Згідно з бюджетом, на охорону навколишнього середовища витратять всього 11,9 тис. гривень. Але сумнівно, що такої суми вистачить для виконання даних обіцянок.
Бюджет міста на 2021 рік профіцитний, 201 млн гривень. Найбільша стаття витрат — освіта, на неї виділено майже 125 млн з урахуванням субвенцій. Також у пріоритеті в Мерефі соціальний захист населення, пільги на перевезення, оздоровлення та відпочинок дітей, на який виділено 7,7 млн гривень. Культура обійдеться у 6,7 млн.
Рух ЧЕСНО звернувся до мера за коментарем з приводу того, чому програма виглядає не зовсім відповідною потребам громади та містить обіцянки, які не відповідають повноваженням депутатів ОТГ, але замість відповіді отримав загальну розповідь про роботу міської ради.
Нагадаємо, що Рух ЧЕСНО провів аналіз 100 днів роботи в. о. мера Харкова Ігоря Терехова і дослідив, як Терехову та його команді вдається виконувати передвиборчі обіцянки.
Поділитись