НАЗК почало виявляти у звітах партій порушення щодо реклами у Facebook

Фото: НАЗК почало виявляти у звітах партій порушення щодо реклами у Facebook

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) при перевірці фінзвітності партій почало виявляти порушення, пов’язані з незадекларованими витратами на рекламу у соціальній мережі Facebook. Раніше подібних порушень у НАЗК не фіксували.

ЧЕСНО дослідив висновки перевірки фінзвітності партій за 2020 рік і виявив одразу чотири випадки, в яких НАЗК зафіксувало, що звітність не відображає витрат на розміщення рекламних дописів у Facebook. У всіх випадках йдеться про незадекларовані спонсорські внески, адже рекламу на користь партій оплачували треті особи.

Українська галицька партія

Найбільша сума незадекларованих витрат стосується звіту Української галицької партії за 1-й квартал 2020 року. Хронологічно цей випадок — перший, де НАЗК виявило невідповідність даних звіту даним про реальні витрати партії на соцмережі (висновок перевірки затверджено наприкінці липня 2020 року).

При верифікації звіту УГП в НАЗК виявили, що той не містить даних про витрати на Facebook. Акт перевірки не містить точної суми прихованих витрат, однак, судячи з усього, мова йде про витрати одразу із п’яти партійних сторінок на загальну суму 7 тис. доларів (аналіз ЧЕСНО на основі даних бібліотеки Facebook-реклами).

Судячи з Акту перевірки звіту, в УГП повідомили НАЗК, що рекламу оплачував прихильник партії Василь Кузан. Таким чином, Кузан надав партії спонсорську допомогу, однак партія про цей внесок не прозвітувала. Загальна вартість спонсорського внеску, згідно з актом перевірки, становить 190 тис. гривень. Оскільки цього внеску немає у звіті, це стало підставою для складання протоколу про адміністративне правопорушення за статтею 212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Все ж при поданні наступного квартального звіту в УГП “виправилися” і вказали, що у 2-му кварталі 2020 року отримали від Василя Кузана ще один спонсорський внесок на 109 тис. гривень (також на рекламу в соцмережах).

Галицький районний суд міста Львова у січні 2021 року закрив провадження у справі щодо УГП у зв’язку із закінченням на момент розгляду справи строків — від дати виявлення порушення до розгляду минуло більше шести місяців.

“Команда Андрія Балоги”

Відсутні витрати на рекламу в соцмережах і у фінзвіті партії “Команда Андрія Балоги” (за 3-й квартал 2020 року). Щоправда, акт перевірки звіту не містить даних щодо точної суми витрат, які пройшли поза звітом. Згідно з даними ЧЕСНО, у 3-му кварталі 2020 року на поширення рекламних дописів на користь партії “Команда Андрія Балоги”, а також на користь її представників витратили близько 3,5 тис. доларів.

Зразки реклами з основної сторінки партії “Команда Андрія Балоги” у Facebook

Якщо такі витрати покривали не напряму з партійного рахунку, то звіт мав би містити дані щодо спонсорського внеску від третьої особи. Проте звіт “Команди Андрія Балоги” таких даних не містить. Згідно з актом перевірки, у партії повідомили Нацагентству, що рекламу оплачував Андрій Балога.

“Відповідне порушення є підставою для складання протоколу про адміністративне правопорушення за статтею 212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення”, — зазначено в акті.


“Біла Церква разом” — понад 11 тис. гривень спонсорського внеску

Порушення щодо реклами у соцмережі Facebook та YouTube знайшли у звіті партії “Біла Церква разом” за 4-й квартал 2020 року. У парламенті нині є один депутат від цієї партії — Микола Бабенко

За даними бібліотеки реклами, у 4-му кварталі 2020 року в додатках і сервісах Facebook та Instagram було розміщено рекламу на користь партії та її представників на суму 387 доларів, проте у звіті ця інформація відсутня.

На запит НАЗК у політсилі повідомили, що фізична особа — підприємець Плєшакова Олена Анатоліївна оплатила просування у мережі Facebook окремих матеріалів щодо діяльності партії. Однак “Біла Церква разом” нібито помилково не вказала спонсорський внесок Плєшакової в сумі 11 тис. гривень, які вона надала у вигляді оплати за рекламу партії. Це порушення пункту 2 частини 9 статті 17 Закону України “Про політичні партії в Україні” та пункту 6 розділу III Положення про порядок подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру, затвердженого рішенням НАЗК.

“Зазначене є підставою для складання протоколу про адміністративне правопорушення та притягнення до адміністративної відповідальності за статтею 212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення”, — йдеться у акті.

Санкція по цій статті передбачає накладення штрафу від 5100 до 6800 гривень.

Також під час аналізу звіту партії “Біла Церква разом” НАЗК виявило, що на Youtube у загальному доступі опубліковані ряд відеоматеріалів з використанням назви партії — Київська обласна регіональна організація політичної партії “Біла Церква разом”, та символіки (логотипу) партії. Проте у звіті відсутні відомості щодо витрат/спонсорських внесків та/або фінансових зобов’язань, пов’язаних із виготовленням та розміщенням цих відеоматеріалів у мережі інтернет.

На запит НАЗК партія повідомила, що зазначені відеоматеріали з використанням назви та символіки були самостійно створені та розміщені членами партії, “кошти на дані дії не заощаджувались”.

“Національна платформа” — реклама у Facebook у 3-му і 4-му кварталах

У звіті партії “Національна платформа” за 3-й квартал 2020 року були відсутні відомості щодо розміщення реклами на користь партії та її представників у соціальній мережі Facebook. “Національна платформа” — це нова партія, створена у липні 2020 року. Її керівник — політтехнолог Катерина Одарченко, дочка політика, колишнього нардепа Юрія Одарченка.

“Національна платформа” пояснила нацагентству, що фізична особа Катерина Одарченко (вона ж є і керівником партії) зробила на користь партії спонсорський внесок у вигляді послуг із просування (реклами) сторінки політсили у Facebook. Згаданий внесок партія отримала безоплатно. 

Однак у розділі «Спонсорські внески на користь політичної партії» внеску від Одарченко не було. Це порушення пункту 2 частини 9 статті 17 закону, пункту 6 розділу І Положення про порядок подання Звіту.

 

Зразки реклами зі сторінки партії “Національна платформа” у Facebook

Згідно з бібліотекою реклами Facebook, у 3-му кварталі 2020 року у соціальній мережі Facebook на користь партії та її представників розміщено рекламу на 1733 долари.

“Зазначені порушення є підставою для складання протоколу про адміністративні правопорушення за статтею 212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення”, — йдеться в акті перевірки фінансового звіту “Національної платформи”.

У звіті партії “Національної платформи” за 4-й квартал 2020-го також знайшли подібні порушення.

У звіті партії відсутні відомості про спонсорський внесок на користь політсили, наданий фізичною особою Одарченко К. Ю. відповідно до угоди про надання спонсорського внеску від 30.09.2020 у вигляді послуг із просування (реклами) сторінки у соціальній мережі Facebook.

“Відповідно до акту приймання-передачі спонсорського внеску від 31.12.2020, згаданий внесок було передано фізичною особою Одарченко К. Ю. Партії безоплатно. Зазначене є порушенням пункту 2 частини дев’ятої статті 17 Закону, пункту 6 розділу III Положення про порядок подання Звіту”, — зазначено в акті.

Вказані порушення є підставою для складання протоколу про адміністративне правопорушення за статтею 212-21 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

У 2019 році ЧЕСНО неодноразово виявляв приховані витрати партій та кандидатів на рекламу у Facebook. Наприклад, маловідома партія “Сила права” приховала витрати на рекламу у Facebook на 4,6 млн гривень. Майже 900 тис. гривень пройшло поза звітом партії “Соціальна справедливість”. В цілому приховані витрати на рекламу в інтернеті серед партій є радше правилом, ніж винятком. Проте в НАЗК цих порушень не бачили навіть у випадках, коли йшлося про десятки, а то й сотні тисяч доларів прихованих витрат. Неефективність роботи Нацагентства призвела до того, що одним із перших рішень нового скликання парламенту восени 2019 року став перезапуск НАЗК.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]