Пiсля місцевих виборів Новоукраїнська міська рада складається, як і раніше, із 26 депутатів. Значний вплив у громаді вдалося зберегти партії “Батьківщина”. Вона все ще має найбільше мандатів у раді. Втім, її представництво трохи знизилось (із 50% мандатів у 2015 році до 42%). Більшість рішень у раді ухвалюється депутатами одностайно.
У міській раді нового скликання рівень жіночого представництва зріс удвічі порівняно з 2015 роком. Також Новоукраїнка стала однією з небагатьох громад, де відкриті списки були порівняно ефективними на виборах і депутати рухались “угору” в окружних списках своїх партій.
Рух ЧЕСНО проаналізував новий склад Новоукраїнської міської ради.
Лише дві партії, що балотувалися, не змогли пройти до складу міської ради (“Свобода” та “За майбутнє”). Тому рівень недопредставництва у міській раді є невисоким.
Фактичної коаліції у Новоукраїнці немає. Зазвичай рішення підтримує більшість депутатів. Наприклад, за бюджет міської громади у 2021 році голосували всі присутні у залі депутати (25 голосів за).
Від мандата у міській раді відмовився лідер єдиного списку “Батьківщини” Володимир Арсірій, якому вдалося пройти у Кіровоградську обласну раду. Замість нього депутатом став Олександр Чабанов. Цікаво, що аналогічний “шлях” Арсірій пройшов на виборах-2015, де він також очолював список “Батьківщини” у міську раду, пройшов у неї, але відмовився від мандата на користь крісла в обласній раді. Це типова практика для партій, коли один політик тягне своїм рейтингом кілька списків у різні ради.
Новий склад Новоукраїнської ради демонструє проблему, актуальну для багатьох рад ОТГ чинного скликання. 25 із 26 представників громади у раді — мешканці міста. Тому 14 сіл (25% населення ОТГ) практично не представлені у складі ради ОТГ.
Лише шість депутатів змогли переобратися у раду нового скликання. Всі вони представляють партії “Батьківщина” та ЄС. Жоден із переобраних депутатів при тому не змінював партію, від якої балотувався.
Понад дві третини переможців виборів (16 із 22 депутатів, котрі балотувалися в округах) змогли взяти 25-відсоткову виборчу квоту.
Детальніше про виборчу квоту на місцевих виборах-2020 читайте за посиланням.
13 депутатів пройшли у раду за допомогою єдиного списку. Четверо з них — як перші номери загальних списків своїх партій.
Найстарший депутат міської ради — 71-річний шкільний вчитель Петро Заворотні (“Батьківщина”). Наймолодший — 30-річний начальник управління ДСНС України у Кіровоградській області (“Голос”). Середній вік депутатів — 49 років. Таким чином, склад місцевої ради “помолодшав” на шість років (середній вік депутатів минулого скликання — 55 років).
Відкриті списки спрацювали для шістьох депутатів, які перемогли на виборах попри умовно непрохідне місце у списку в окрузі (четверте або нижче). Це достатньо високий показник порівняно із подібними цифрами в інших громадах.
Лише три депутати міської ради не мають вищої освіти — це електрозварювальник Ігор Кідалов (“Голос”), підприємець Сергій Гончаренко (ЄС) і голова фермерського господарства Станіслав Косенко (“Батьківщина”).
Найбільше голосів серед переможців виборів взяла секретар минулого скликання Новоукраїнської міської ради Людмила Вишневецька (“Батьківщина”) — 237 голосів, або 155% квоти. Найменше — вчителька місцевої школи Любов Врадій (ОПЗЖ) — сім голосів (5% квоти).
У новому складі ради десять жінок. Це удвічі більше, ніж у раді минулого скликання. Представництво жінок у громаді близьке до рівня 40-відсоткової гендерної квоти, яка працювала на місцевих виборах.
Дві депутатки не змогли взяти виборчу квоту в окрузі і пройшли завдяки єдиному списку. Серед десяти кандидатів, які набрали найбільше голосів виборців, п’ятеро жінок. Троє чинних депутаток на виборах очолювали окружні списки своїх партій, а двоє — загальні списки. Це може говорити про порівняно високий рівень довіри до жіночого лідерства у громаді як зі сторони партій, так і зі сторони виборців.
Від найбільшої партії ради, “Батьківщини”, у міську раду пройшли освітяни (четверо депутатів), чиновники (двоє), працівники комунальних підприємств (двоє) та аграрії (двоє). Половина складу “Слуги народу” та більшість фракцій ЄС і “Голосу” — підприємці.
Приблизно дві третини депутатів є членами політсил, від яких вони балотувались. Безпартійні депутати отримали мандати від партій “Слуга народу” (четверо), “Голос” (троє) та ЄС (двоє).
Читайте також: Інтерв'ю Руху ЧЕСНО із мером Новоукраїнки
Поділитись