Партія “Довіряй ділам”, яка набрала найбільше голосів на виборах до міської ради Одеси, перед виборами накопичила на рахунках понад 6 млн гривень. Зважаючи на те, що політсила організована навколо Геннадія Труханова, який вчергове став мером, під час виборчої кампанії вона постійно використовувала адмінресурс для проведення агітації. Оскільки “Довіряй ділам” оприлюднила фінансовий звіт за 3-й квартал 2020 року, стали відомі імена донорів, які профінансували підготовку партії до місцевих виборів.
Офіційно “Довіряй ділам” була зареєстрована у 2008 році як Комуністична партія трудящих. Після того перейменовувалася і свою актуальну на сьогодні версію назви отримала у 2014-му. Керівник і основний політик, навколо якого існує партія, — міський голова Одеси Геннадій Труханов.
У червні 2019 року партії “Опозиційний блок”, “Партія миру і розвитку”, “Наші”, “Відродження” та “Довіряй ділам” об’єдналися перед парламентськими виборами і взяли участь у голосуванні під брендом “Опозиційного блоку”. Політсила програла вибори, отримавши лише кілька місць у парламенті в мажоритарних округах.
У 2020-му, на місцевих виборах, об’єднання не відбувалося і колишні соратники балотувалися до місцевих рад від власних регіональних партій. Відповідно, “Довіряй ділам” разом із Геннадієм Трухановим концентрувала свої сили на Одещині.
Середній внесок — понад 100 тис. гривень
Центральний офіс партії “Довіряй ділам” активно почав збирати гроші у 3-му кварталі 2020-го, напередодні виборів, і отримав на рахунки 6,1 млн гривень. 4 млн з них згодом перерахували із центральних рахунків партії одеській міській та регіональній організаціям. Для порівняння, протягом усього 2019 року партія зібрала менше 300 тис. гривень.
Загалом за перші дев’ять місяців 2020 року 38 донорів-фізосіб дали партії 4,8 млн гривень. Перераховували в середньому по 105 тис. гривень. Ще 1,5 млн партія отримала від юридичних осіб. На офіційному сайті партії є реквізити, однак публічних закликів до збору грошей виявити не вдалося.
Багато нарахувань відбувалося в один день. Наприклад, 31 липня на центральний рахунок надійшло дев’ять внесків на суму 1,4 млн гривень. 14 вересня було ще дев’ять транзакцій на суму 470 тис. гривень.
Дві компанії із групи “Ростдорстрой” дали партії по 750 тис. гривень. Це ТОВ “Дорікум” і ТОВ “ІВК “Автомагістраль”. Ключові особи групи “Ростдорстрой” — наближені до Геннадія Труханова підприємці Юрій Шумахер, депутат міської ради Одеси від “Довіряй ділам”, та Євген Коновалов, який у 2015 році балотувався до Одеської міської ради від партії “Довіряй ділам”. Основною компанією групи “Ростдорстрой” є компанія “Київшляхбуд”, яка за останні кілька років виграла тендерів на будівництво доріг на понад 3 млрд гривень (переважно у Київській області).
ТОВ “Дорікум” займається будівництвом. За останні чотири роки компанія перемогла у чотирьох закупівлях від комунальних підприємств Одеси на суму 1,09 млн гривень. Внесок “Дорікуму” партія повернула у повному обсязі. Схоже, це сталося через його участь у тендерах місцевого комунального підприємства, адже законодавство забороняє фінансувати партії фізичним та юридичним особам, з якими укладено договори на постачання товарів, робіт та послуг на суму від 50 розмірів прожиткового мінімуму (105 тис. гривень), тоді як компанія перерахувала партії в сім разів більшу суму.
Разом з тим Юрій Шумахер невдовзі особисто перерахував до виборчого фонду партії 724 тис. гривень.
Найменший внесок, який центральний офіс партії отримав упродовж перших трьох кварталів 2020 року, — 9 тис. гривень. Однак і внески по 10–20 тис. є радше винятком. Як правило, донори перераховували кошти по 50, 100, 150 та 200 тис. гривень. Шестеро донорів дали більш ніж по 200 тис. Більшість із них не публічні особи і зареєстровані підприємцями.
836 тис. на поточний рахунок дала родина Етнаровичів. Віталій Етнарович, який довгий час працював у Одеській прокуратурі, дав партії 150 тис. гривень, а його дружина Вероніка — 150 тис. Його брат Олег Етнарович — депутат Одеської міської ради фракції депутатської групи “Довіряй ділам”, він же і є розпорядником коштів виборчого фонду партії. Дружина Олега Етнаровича Світлана Етнарович профінансувала політсилу ще на 256 тис., а мати Олега Етнаровича Лариса віддала ще 280 тис. гривень. Сам Олег Етнарович профінансував виборчий фонд міської організації на 500 тис. гривень. Тобто одна родина віддала “Довіряй ділам” понад 1 млн гривень.
Згідно з даними YouControl, існує група компаній Етнаровичів. До неї входять 25 компаній. Ключові особи — брати Віталій та Олег Етнаровичі.
Основними напрямками діяльності компаній групи є нерухомість (ТОВ “Академія спорту”, ТОВ “Тригон-Плюс”), виробництво та продаж дитячих іграшок (ТОВ “Тревел-Тойс”, ТОВ “Карусель Лтд”, ТОВ “Альянс Кідс”), торгівля різними товарами та інше.
Олег Етнарович, зокрема, володіє ТОВ “Академія спорту”. Ця компанія брала участь у 13 закупівлях на суму 1,3 млн гривень. Серед замовників — ГО “Федерація регбі міста Одеса”, Авангардівська селищна рада Овідіопольського району Одеської області. Приміщення комплексу “Академія спорту”, згідно з інформацією публічної кадастрової карти України, перебуває у комунальній власності.
Також Олег Етнарович є керівником кількох благодійних організацій. Так, БО “Одеський регбійний союз” орендує у міста чотири приміщення за 1 гривню. На таких самих умовах орендує приміщення ГО “Федерація регбі Одеської області”.
Олександр Шевченко, який дав 380 тис., і Володимир Женський, який профінансував партію на 210 тис., пов’язані між собою ТОВ “Метрумплюс”. Серед засновників цієї компанії — вже згаданий Олег Етнарович.
Дмитро Гуревич, який також дав 210 тис., — власник компанії “Вітол Логістікс”. До 2016 року бенефіціаром цього ТОВ був також Олег Етнарович.
Він же заснував компанію ТОВ “Метр-Плюс”, нинішній власник якої Олександр Радаєв профінансував “Довіряй ділам” ще на 200 тис. Тож можна сказати, що Етнарович залучив до партії гроші не лише родини, а й колишніх бізнес-партнерів.
Таким чином, Етнаровичі та пов’язані з ними особи перерахували на партійні рахунки принаймні третину від загального обсягу надходжень.
Ще кілька донорів, які дали значні суми, згідно із реєстрами, мають ФОП. Жодної іншої інформації у відкритих джерелах про них немає.
Куди витрачали гроші?
Із поточного рахунку “Довіряй ділам” протягом 3-го кварталу 1,5 млн витратили на зовнішню рекламу, 178 тис. — на друк, 34,7 тис. — на зарплати двох працівників. Майже 1,7 млн гривень спрямували на оплату застав за виборчі списки та кандидатів у міські голови від партії по всій Одеській області.
Очевидно, що “Довіряй ділам” — “партія влади” зі своїм мером — мала конкурентну перевагу над іншими партіями. Це проявлялося хоча б у тому, як вона підлаштувалася під візуальну символіку та “соціальну” рекламу у місті, яку розміщували кілька років поспіль.
Цей же стиль, кольори та графічні елементи партія “Довіряй ділам” використала вже безпосередньо напередодні та під час виборчої кампанії 2020 року. Як видно з фото, подекуди реклама “Довіряй ділам” та “Зроблено в Одесі” розміщувалася поруч. Таким чином, кампанія “Зроблено в Одесі”, яка тривала принаймні з 2019 року, сприймалася як одне ціле з партійною рекламою. І там і там був використаний герб міста, ті самі кольори та графічні елементи.
Місцеві ЗМІ влітку 2019 року писали, що комунальна установа “Одесреклама” на друк та розміщення так званої соціальної реклами від 2017 року витратила понад 1 млн гривень.
На сайті Prozorro вказано, що у 2020 році КУ “Одесреклама” витратила на послуги з демонтажу і транспортування рекламних конструкцій 1,8 млн гривень. Протягом всього минулого року в Одесі була відповідна “соціальна реклама”, яка присутня у місті й досі. Тобто минулого року у місті одночасно була “соціальна реклама” та виборча агітація “Довіряй ділам”, подібні між собою за стилем.
У березні 2021 року виконуючим обов’язки начальника управління реклами Одеської міськради став Ігор Слюсаренко. Йому та його батькові Миколі належить компанія “Діагональ” — великий оператор зовнішньої реклами в Одесі.
Однак це не єдиний приклад “гібридної” реклами. На офіційній сторінці “Довіряй ділам”, наприклад, постійно публікувалися дописи про ремонти чи відкриття за комунальні кошти. Реклама самого Труханова і його партії була навіть на головній сторінці сайту міської ради.
Труханов відкривав центри здоров’я сім’ї, дитячі садки, пішохідну зону на бульварі і тому подібне. Все це використовувалося як агітація кандидата та його партії. До речі, подібні новини постійно публікував сайт www.rbc.ua, але проплат за агітацію на цьому ресурсі у звітах немає.
Загалом партія задекларувала 6,4 млн витрат під час виборчої кампанії. Це кошти місцевої та регіональної організацій. Однак остаточний звіт обласної організації партії не опублікований, тому, ймовірно, загальна сума була більшою. Не опублікований і виборчий звіт самого Труханова.
Місцева організація під час виборчої кампанії витратила 4,5 млн гривень: 2,1 млн — власні кошти партії, 1,9 млн — внески кандидатів, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації політичної партії, решта — внески фізосіб.
Серед кандидатів найбільше заплатили вже згадані Юрій Шумахер (724 тис.) та Олег Етнарович (500 тис.). Кандидат Сергій Страшний дав 208 тис. гривень, Андрій Кісловський віддав до фонду 163 тис.
Найбільше, 2,5 млн гривень, партія витратила на зовнішню рекламу. 1,1 млн — на друковані матеріали, таку ж суму — на телерекламу, 225 тис. — на організацію агітаційних заходів, 217 тис. — на рекламу в інтернеті.
Сторінка партії “Довіряй ділам” під час кампанії витратила на рекламу 4,8 тис. доларів (близько 134 тис. гривень).
За організацію заходу у сквері “Луч” партія офіційно заплатила 5 тис. гривень. Під час заходу відбувся концерт і працювали дитячі аніматори. Сума 5 тис. гривень не надто правдоподібна, оскільки лише робота одного аніматора коштує близько 1 тис. гривень за годину.
На організацію заходу “Кіберспортивна осінь в Одесі” у “Довіряй ділам” офіційно витратили 120 тис. гривень. Інформація про цю подію є лише на одному новинному сайті.
Місцеві видання писали, що у вересні до будинків одеситів приносили агітаційні матеріали партії “Довіряй ділам” разом із ліками, які закупила міська рада. Люди, які носили пакети із символікою, називали себе співробітниками міського департаменту праці й соціальної політики, однак у департаменті заперечили причетність агітаторів до держструктури.
Такі ж набори роздавали у територіальних центрах соціального обслуговування, що входять в структуру департаменту праці та соціальної політики міськради. Гроші на набори виділяли з бюджету, однак роздавали їх із агітацією Геннадія Труханова та його партії.
У фінансовому звіті виборчого фонду міської організації партії “Довіряй ділам” є лише дві проплати за маски і термометри на суму 11,7 тис. гривень.
Звіт самого Геннадія Труханова як кандидата на пост мера Одеси на сайті міської ради не опублікований, однак невідомо, чи цей рахунок взагалі відкривали.
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал “ЧЕСНО”
Приєднуйтесь до нашої сторінки у Facebook
Поділитись