Що вдалося зробити Поліщуку та команді Палиці за перші 100 днів.
Ігоря Поліщука готували до посади мера з 2017 року. Після смерті обраного громадою мера Луцька парламент не призначав вибори. До нових місцевих виборів місто було підконтрольне команді чинного нардепа Палиці, і Верховну Раду це тоді влаштовувало.
Поліщук на той час був радником в. о. голови і, по суті, обличчям ради. Він активно звітував про роботу команди, давав коментарі на телеканалах, які належать Палиці, що нарощувало його рейтинг. На виборах 2020 року балотувався в мери, а Палиця, як і значна кількість інших народних депутатів, очолив список “За майбутнє” до міськради, щоб своїм ім’ям принести якомога більше голосів команді. Це, по суті, є нічим іншим, як обманом виборців, бо Палиця залишився працювати в парламенті у своїй однойменній депутатській групі.
У парламенті нардеп критикує владу та, за інформацією ЗМІ, допомагав нарощувати вплив у раді бізнес-партнеру Ігореві Коломойському. Торік ексдружина Палиці та його син Захар зареєстрували з Коломойським спільний бізнес. Йдеться про офіційне партнерство у нафтовій справі та торгівлі зброєю.
Про те, що Луцьком де-факто керує друг Коломойського, говорили ще до місцевих виборів, а Ігоря Поліщука називали його протеже. Але і він цього не приховує — каже, що обговорює з олігархом різні питання, зокрема і ті, що стосуються Луцька.
На вибори в області “За майбутнє” лише офіційно витратила 6 млн гривень, тобто удвічі більше, ніж усі інші партії разом взяті. При цьому політична сила взяла дещо більше чверті мандатів у раді.
Волинь стала єдиним регіоном, де в обласній та міській радах сформована коаліційна більшість на чолі із “За майбутнє”, тобто прикордонна область була і залишається “теплою ванною” для Ігоря Палиці та його друзів. Більше того, на рівні області депутати оголосили недовіру чиновнику президентської вертикалі — голові ОДА Юрію Погуляйку. Це говорить про те, що перед майбутніми президентськими та парламентськими виборами “За майбутнє” продовжує утримувати сильні позиції в регіоні.
Ігор Поліщук позиціонує себе мером-господарником, який працює “без політики” і в раді готовий об’єднуватися з усіма заради інтересів лучан. Та по факту опозицію він просто ігнорує, адже у коаліційної більшості достатньо голосів, щоб приймати будь-які рішення.
Рух ЧЕСНО аналізує перші сто днів роботи мера Луцька і те, як йому та його команді вдається виконувати передвиборчі обіцянки.
Цього року у Луцькій міській громаді бюджет, по суті, дефіцитний. Видатки більш ніж на 5% перевищують доходи. Сума видатків бюджету для Луцька — 2,6 млрд. Стратегічні проєкти, про які говорив Поліщук, частково будуть втілюватися чи уже втілюються за грантові кошти.
Луцьк без маршруток
Одним із пунктів програми Поліщука була реалізація ініціативи “Луцьк без маршруток”. Мер обіцяв і продовжує обіцяти, що Луцьк стане першим містом без маршруток.
Це ініціатива не нова: у Тернополі, наприклад, такі зміни розпочалися ще у 2018 році, а у Києві, згідно із затвердженою програмою Київради, всі маршрутки з вулиць міста планують прибрати до 2025 року. Тому яке місто стане першим, сказати напевно не можна.
Що ж до Луцька, то йдеться про поступову заміну всіх старих маршруток “Богдан” та “Еталон” на комфортні автобуси та тролейбуси. На оновлення електротранспорту з бюджету виділили 87,3 млн гривень, та ще 52 млн — на компенсацію за перевезення пільговиків.
Ідея полягає в тому, щоб витіснити з вулиць міста 29 тролейбусами 70-80 маршруток. У ЗМІ Поліщук уже хвалиться своїми першими досягненнями. Мовляв, за сто днів вдалося придбати вісім тролейбусів.
Луцьке підприємство електротранспорту — це соціальне підприємство, і невідомо, як активний перехід на електротранспорт вплине на наповнення бюджету.
До слова, у 2019 році в Луцьку запровадили обов'язкову безготівкову оплату проїзду у громадському транспорті. Щойно запрацювала система АСОП (автоматизована система безготівкової оплати проїзду), сума, яку заробляв один тролейбус протягом дня, зросла з 60 тис. гривень до 80–90 тис. Але в маршрутках частина лучан продовжує розраховуватися готівкою. Сьогодні тариф становить шість гривень. У зв’язку з оновленням електротранспорту він може зрости.
Облаштування нових “розумних” зупинок (встановлення електронних табло із графіками руху транспорту) та осучаснення зовнішнього вигляду існуючих зупинок громадського транспорту — ще один пункт у програмі Поліщука.
Цей напрям у Луцьку почали впроваджувати до місцевих виборів, коли Поліщук займав посаду радника. Встановлення “розумних” зупинок планували завершити до кінця 2020-го року. Це грантовий проєкт на 6 млн гривень. З міського бюджету дофінансують підведення електрики, інтернету та всього іншого, щоб “розумні” зупинки запрацювали.
Всього заплановано встановити дев’ять таких зупинок та 22 інформаційних табло. Уже встановили сім. Про такий здобуток за сто днів роботи міського голови Поліщук говорив в інтерв’ю “Суспільному”.
У своїй програмі Поліщук обіцяв капітальний ремонт проспекту Волі та Театрального майдану. Однак у бюджет на 2021 рік заклали 63 млн гривень на проспект Волі, за які ремонтуватимуть лише аварійні ділянки мереж, тротуари, змінюватимуть освітлення, і про капітальний ремонт проспекту уже не йдеться. Більше того, на цій сумі ще планують зекономити, щоб роботи обійшлися у 40 млн гривень.
Ще у 2019 році чинний мер озвучив суму 120 млн гривень, яка потрібна на реконструкцію проспекту.
А от реконструкцію Театрального майдану вирішили відкласти на потім.
Серед пріоритетів на 2021 рік мер визначив будівництво двох нових скверів та продовження реконструкції Центрального парку, початок робіт у парку 900-річчя Луцька.
Сморід у місті
В останні кілька років Луцьк зіткнувся з великою проблемою смороду. Очисні споруди в місті не оновлювалися з 1970-х років. Серед обіцянок Поліщука були комплексна реконструкція очисних споруд комунального підприємства “Луцькводоканал” та “Луцьктепло”, а також модернізація очисних споруд.
На комплексну реконструкцію очисних споруд гроші залучили з Європейського інвестиційного банку ще до обрання Поліщука мером. Йдеться про 11 млн євро. Роботи мають розпочатися цього року. А от модернізувати очисні споруди, чистити ставки теж розпочали ще тоді, коли Поліщук не був мером.
Не обійшли увагою і питання чищення двох річок — Сапалаївки та Стиру — в межах міста. Кошти виділили, але роботи ще не розпочалися.
З бюджету на 2021 рік на житлово-комунальне господарство заклали понад 400 млн гривень. Із них значна частина — 262, 5 млн — виділена на економічну діяльність, а саме на утримання доріг (184 млн), будівництво об’єктів ЖКГ (22,5 млн) — реконструкцію і будівництво мереж зовнішнього освітлення, реконструкцію скверів та полігону у Брищі, будівництво туалету у Центральному парку.
Ковід страшний, але карантин страшніший?
На боротьбу з ковідом у 2021 році заклали 1,5 млн гривень. Більшість коштів спрямовують на закупівлю дезінфікуючих засобів. У разі загострення ситуації і виникнення додаткових обставин планується виділення коштів із резервного фонду бюджету.
Луцьк — одне із міст, де міськрада активно виступала проти карантинних обмежень ще влітку 2020-го. Як і тоді, позиція Поліщука залишається незмінною. Зокрема, щодо рішення продовжити локдаун у січні мер Луцька висловився категорично.
Крім того, він звертався до Кабміну щодо скасування рішення про обмеження кількості пасажирів у громадському транспорті, бо люди не можуть дістатися до роботи і т. д.
В інтерв’ю Руху ЧЕСНО Поліщук заявляв і про завершення будівництва приймального відділення Луцької міської клінічної лікарні. Цікаво, що такі заходи передбачені в рамках “Великого будівництва” президента. У планах на 2021 рік — будівництво і реконструкція 177 приймальних відділень по всій Україні. Ще у лютому 2020 року Луцька міська рада виділила 750 тис. гривень в якості співфінансування з державою.
Освіта в пріоритеті
Управління освіти отримає більше половини бюджету — 1,3 млрд гривень.
Поліщук обіцяв добудову школи № 13 та капітальну реконструкцію дитячого садочка № 15. Однак у бюджеті на 2021 рік витрат на ці об’єкти немає. Натомість передбачені кошти на продовження капітальних ремонтів фасадів шкіл та дитячих садочків, впровадження у них заходів із термомодернізації, проведення якісних та необхідних оновлень у закладах освіти.
Стратегічним пріоритетом цього року стане добудова навчально-виховного комплексу в селі Княгининок та школа в селі Забороль, однак про ці проєкти у його програмі згадок не було.
А що далі?
За ці сто днів Ігор Поліщук продовжував вирішувати питання з перенесенням Старого ринку. Скандальна ситуація, яка виникла після примусового демонтажу ринку у 2020 році, призвела до протестів та появи наметів на території ринку. На новому місці ринок поки не запрацював, а на старому — мітингарі.
Нещодавно Поліщук заявив, що демонтажу ринку не буде. Але поки що якихось серйозних зрушень у цій ситуації не було.
Перемогами за сто днів роботи Поліщук вважає придбання квартири відомому спортсмену Данилу Даниленку, на яку було виділено по 260 тис. гривень із міського та обласного бюджетів, чищення від снігу доріг у місті та селах та налагодження конструктивної роботи в раді.
Щодо останнього сумнівів немає, адже в раді сформована коаліційна більшість, свій секретар, члени виконавчого комітету та старости. По суті, голос двох опозиційних фракцій — “Європейської солідарності” (дев’ятеро депутатів) та “Громадянського руху “Свідомі” (шестеро депутатів) — можна послухати і прийняти рішення, зручні для більшості.
В інтерв’ю Руху ЧЕСНО він переконував, що такої конструктивної роботи не пам’ятає за весь час роботи у раді (був депутатом з 2013 року). А на запитання, чому ж тоді на головних посадах люди з його команди, прикрився українським законодавством: згідно з ЗУ “Про місцеве самоврядування”, формування виконавчого комітету відбувається виключно за поданням міського голови. В тому числі і старост.
Проєкти щодо реконструкції інших проспектів у місті та будівництва нового мосту через річку Стир — поки що лише обіцянки. Не вирішується і питання щодо забудов у Луцьку. Єдине — Луцькрада наклала мораторій на нове будівництво до прийняття генерального плану.
Нагадаємо, що Рух ЧЕСНО для спецпроєкту зі ZN.UA “100 днів роботи мера” також проаналізував, як виконували обіцянки мер Києва Віталій Кличко, мер Херсона Ігор Колихаєв та мер Івано-Франківська Руслан Марцінків.
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал “ЧЕСНО”
Приєднуйтесь до нашої сторінки у Facebook
Поділитись