100 днів мера. Полтава

Фото: 100 днів мера. Полтава

Що вдалося зробити Мамаю та його команді за перші 100 днів для полтавців.


Олександра Мамая Полтава обирала мером тричі. За попередньої каденції депутати позбавили міського голову повноважень. Мамай, недовго думаючи, поїхав на Київщину — до Ірпеня. Це місто, де працюють так звані чорні реєстратори. Вони й повернули його у реєстр без рішення суду як мера міста. Але ненадовго.

Після цього своє повернення у міську політику Мамай планував більш ретельно і перебирав політичними брендами. На президентських виборах був довіреною особою Юрія Бойка (ОПЗЖ). 

На парламентських виборах-2019 намагався потрапити у Верховну Раду по мажоритарному округу у Полтаві, проте програв кандидату від “Слуги народу” Дмитру Нальотову.

Першочергово планував іти на місцеві вибори зі своєю партією “Народ”. У місті почалася хвиля гречкосійства під слоганом “Народ за Мамая”. Далі він прийняв пропозицію парламентської політсили “За майбутнє”. І виграв вибори. Але культура ведення кампанії не змінилася, Мамай щедро засівав навіть школи у карантин. І ставка на Мамая для партії “За майбутнє” стала успішною. Разом з Полтавою вони виграли вибори мера у трьох містах — обласних центрах.

Після виборів напруга у раді між мером і депутатами збереглася. Про це свідчить те, що Полтава зустріла Новий рік без бюджету. Відголосували депутати за нього лише наприкінці січня, та й то під пильним наглядом нардепів. Дисциплінував депутатів місцевого рівня, зокрема, Ілля Кива. Хоча бюджет і профіцитний, виконувати виборчі обіцянки буде вкрай важко. 

Секретаря та виконком обрали тоді, коли вже спливли перші 100 днів — наприкінці березня. Посаду секретаря, який потенційно може стати в. о. мера, отримав голова фракції ЄС у місцевій раді і відомий блогер Андрій Карпов (Андрій Полтава).

Рух ЧЕСНО проаналізував перші 100 днів роботи нової міської ради Полтави, а також перші кроки щодо виконання обіцянок переобраного мера міста. 

Спойлер: дельфінарію не буде, як і дельфінотерапії для полтавчан. І не через те, що це б обурило зоозахисників. Виявилося, у програму команди Мамая просто потрапила прикра “друкарська помилка”.

Міський бюджет і передвиборчі обіцянки

Кандидат і його партія під час кампанії давали виборцям мінімум конкретних обіцянок. Натомість Мамай робив наголос на своїх здобутках за попередніх каденцій на посаді мера, а також активно займався гречкосійством. 

Про невелику увагу партії мера до політичної програми також свідчить наявність фактично двох відмінних програм “За майбутнє” у міську раду. На сайті ЦВК у передвиборчій програмі на виборах у міську раду була оприлюднена програма полтавської обласної організації “За майбутнє”. У ній проблеми, актуальні безпосередньо для міста, практично не розглядались. Аналогічний текст був оприлюднений як програма партії на виборах у обласну раду. 

У цій програмі є кілька обіцянок, які місцева влада будь-якого рівня не може виконати, бо не має відповідних компетенцій. Зокрема, йдеться про надання “медичного страхування за рахунок держави”. Незрозуміло, яким чином місцева рада може добитись “права на проведення гнучкої податкової політики”, а також реалізувати “виборність керівника місцевої поліції та складу місцевого суддівського корпусу”. Також програма стверджує, що “розмір мінімальної пенсії має перевищувати фактичний прожитковий мінімум”. Нагадаємо, розмір пенсії — компетенція Кабінету міністрів України.

У той же час на сайті міського осередку партії під заголовком “Наша стратегія” була оприлюднена інша передвиборча програма — із більшим акцентом на проблемах міста. 

Деякі пункти цієї програми сформульовані настільки абстрактно, що їх виконання неможливо перевірити. Наприклад, “будемо сприяти відродженню масової фізичної культури і здорового способу життя” або “якісне дорожнє покриття”. Ми виділили ті пункти програми, виконання яких можна простежити, та перевірили, чи закладене їх виконання у бюджет міста на 2021 рік.

Варто зауважити, що бюджет міської Полтавської громади є профіцитним, оскільки його доходи на 5,3 млн гривень перевищують видатки. Обсяг доходів бюджету міської територіальної громади — понад 3,4 млрд гривень. Але при цьому варто звернути увагу на те, що міська влада забезпечила такі цифри шляхом мінімізації своїх витрат у поточному році. Так, бюджет розвитку на здійснення заходів у сфері будівництва і реконструкції цьогоріч (197 млн гривень) майже у 2,5 рази нижчий за відповідні цифри у минулому році.

У цій програмі також є пункти, які міська рада не здатна виконати. Зокрема, обіцянка “відновити будівництво басейну”. Ймовірно, йдеться про будівництво басейну у спорткомплексі на вулиці Петра Юрченка, яке триває із 2007 року. Втім, сумнівно, що міська влада може виконати цю обіцянку. Оскільки у 2019 році будівництво було передане на баланс області.

Ще одне положення із програми — “запровадження системи “Розумне місто” для всіх полтавців”. Концепція інформаційної системи “Полтава Smart City” була затверджена ще дев’ять місяців тому, а сам сервіс працює вже понад чотири місяці. Тому важко зрозуміти, що саме у цьому випадку партія обіцяла своїм виборцям.

Справжньою “родзинкою” короткої та достатньо шаблонної програми партії стала обіцянка побудувати у місті дельфінарій, який буде використовуватись для “лікування дельфінотерапією”. Вже у грудні у відповідь на запитання журналістів Олександр Мамай зазначив, що місто не планує будувати дельфінарій, “бо це дуже великі затратні кошти”. Ба більше, мер зазначив, що його партія і не збиралась давати такої обіцянки, а відповідний пункт з’явився у програмі через друкарську помилку.

Втім, це не пояснює, чому інформація про відкриття дельфінарію як частину передвиборчої програми досі (станом на березень 2021 року) присутня на вебсайті полтавського осередку партії “За майбутнє”.

Програмою “Розподілу коштів бюджету розвитку на здійснення заходів із будівництва, реконструкції і реставрації” на 2021 рік не передбачено жодних витрат на “новий інклюзивний парк для дітей та дорослих з особливими потребами”, який обіцяла програма партії. Також не були закладені кошти на “реконструкцію парків згідно з сучасними європейськими стандартами”. Натомість у бюджеті передбачено лише облаштування восьми зон відпочинку, майданчиків або мистецьких просторів загальною вартістю 3,6 млн гривень.

Попри відповідну обіцянку, не були виділені кошти і на реконструкцію школи боротьби у Полтаві. Програма передбачає реконструкцію лише двох закладів фізичної культури загальною вартістю 1,4 млн гривень — спортивної школи із плавання та басейну у місцевому Палаці спорту. Натомість дещо більшу суму запланували на будівництво спортивного майданчика для проведення тренувань із єдиноборств у спортивному закладі “Олімпійські надії”.

Також програма партії обіцяла реконструкцію будівель історичної забудови. Такі кошти дійсно були закладені у бюджет-2021. У програмі запланована реставрація трьох пам’яток архітектури — садиби письменника Котляревського (700 тис. гривень), Палацу дитячої та юнацької творчості (250 тис.) та Полтавського міського багатопрофільного ліцею № 1 (3 млн).

Будівля Полтавського міського багатопрофільного ліцею № 1, яка потребує реставрації. Фото: poltava.to 

Чимало витрат на будівництво або реконструкцію об’єктів забезпечують лише невелику частку загальної вартості проєктів. Зокрема, тримільйонні видатки на реставрацію ліцею покривають менше половини від необхідного обсягу фінансування для завершення проєкту. Тож можна зробити висновок, що 2021 рік не принесе місту великих зрушень у сфері будівництва.

Вже після закінчення виборчої кампанії Мамай продовжив гречкосіяти, тепер — за рахунок бюджетних коштів. Так, на засіданні 19 березня міська рада ухвалила виділити 775 тис. гривень на вітальні листівки для пенсіонерів. Цікаво, що раніше мер говорив про друк листівок власними коштами.

На сесії 19 березня міська рада ухвалила ще декілька скандальних рішень. Зокрема, передала на аукціон земельні ділянки на території колишніх артскладів. Раніше проти такого рішення протестувала громадськість, оскільки на цій території відбувалися масові розстріли та були виявлені захоронення людей часів Другої світової. Також, без громадських обговорень віддана під забудову частина Прирічкового парку, що викликало критику мешканців сусідніх районів та активістів. 

Коаліція “Хто швидше”

У новому скликанні ради Мамаю було доволі важко сформувати більшість, і місто жило без бюджету до початку року. Спершу ЄС, “Слуга народу”, “Рідне місто” та Партія простих людей Сергія Капліна хотіли сформувати антимерську коаліцію. Але це партнерство не дало результату, бо і ЄС і “Слуга народу” претендували на посаду секретаря ради. А без єдиного партнерства голосів не було. 

Ситуація змінилася, коли головою обласного осередку “Слуги народу” став Олександр Трухін. Це відбулося саме в той час, коли місцеві ЗМІ називали кілька потенційних кандидатур на посаду секретаря: двоє потенційних кандидатів були з пропрезидентської партії, а інший — з ЄС, і це був Андрій Карпов (блогер з “Вата-шоу” Андрій Полтава).

Але кілька депутатів із “Слуги народу” не підтримали коаліцію з Мамаєм, тому більшість склалася з тих, хто раніше був непримиренними ворогами — ЄС, ОПЗЖ, “За майбутнє”, кілька депутатів “Слуги народу” і Партія простих людей Капліна.

До слова, Сергія Капліна з Мамаєм пов’язують давні конфлікти. Каплін намагався затримати машину Мамая, а Мамай звинуватив його у зв’язках із Льовочкіним і зазначив, що в Капліна “сперма на роті”. Обоє чоловіків знатно почубилися.

Також Каплін сокирою прорубував двері у кабінет Мамая, а Мамай не залишився в боргу і покатав на капоті помічника Капліна.

І тепер ці політичні опоненти в одній коаліції. Цікаво, що стало предметом домовленостей? 

Зрештою секретарем обрали блогера з “Вата-шоу” Андрія Карпова. Під час голосування ЄС і ОПЗЖ з дисциплінарних міркувань був присутній очільник міської організації партії “ОПЗЖ” і нардеп Ілля Кива. 

Новий секретар міської ради Андрій Карпов (по центру), мер Полтави Олександр Мамай (зліва) та Ілля Кива (справа) на засіданні міськради

Підтверджує вплив Киви у регіоні і той факт, що його 27-річна донька Катерина 3 березня виграла конкурс на посаду директора Департаменту з питань реєстрації у міськраді Полтави. Вона була єдиною, хто подав документи на цей конкурс.

За головування Мамая через небажання працювати з новою владою у місті звільнилися дві керівниці міських департаментів — Вікторія Лоза, очільниця Департаменту охорони здоров’я та соціального розвитку, та Віта Клименко, голова Департаменту економіки та інвестицій. Також заяву на звільнення написала заступниця директора парку “Перемога” Катерина Бабіч, чинна депутатка від “Слуги народу”. Вона заявила, що її примусили звільнитись. Пізніше мер визнав, що звільнення відбулося з його ініціативи. У нього були плани реорганізувати парк, стратегію розвитку якого розробила та особисто впроваджувала Бабіч. Втім, бюджетна комісія не затвердила це рішення.

Що стосується виконкому, то наприкінці березня рада сформувала новий склад. Першим заступником голови міста став Валерій Пархоменко (“За майбутнє”), який підпадає під дію закону про люстрацію. У 2015 році громадський люстраційний комітет включив його до онлайн-реєстру осіб, які підлягають люстрації. Термін дії таких обмежень — десять років. Загалом виконком складається з 29 осіб.

В опозиції до мера залишилися частина “слуг народу”, “Свобода” та “Рідне місто”. Примітно, що на початку року Олександр Мамай потрапив у скандал, пов’язаний із політичними переслідуваннями. Ще у січні у місті, коли тривали перемовини про коаліцію, спалили авто депутата Полтавської міськради Едуарда Волкова (“Рідне місто”). Він критикував Мамая та закликав голосувати проти нього на виборах. Вже у березні стало відомо, що поліція підозрює Євгена Ісматова, який є водієм мера міста та його старим знайомим.

Нагадаємо, Рух ЧЕСНО вже досліджував перші сто днів роботи мерів Києва, Харкова, Дніпра, Івано-Франківська та Херсона.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]