Комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності підтримав проект постанови про засудження акції під ОП на підтримку Сергія Стерненка 20 березня. Документ планують розглянути у сесійній залі у вівторок, 30 березня, на позачерговому засіданні парламенту.
За проект постанови (з урахуванням рішення підкомітету про виключення пункту №2 постанови щодо обрахування Державним управлінням справами завданої шкоди під час акції) проголосувало 16 членів комітету (переважно депутати від “Слуги народу”), 3 "утрималось" (ЄС, Батьківщина, ОПЗЖ) і 2 "проти" (“Голос”).
Під час розгляду проекту постанови між членами комітету виникла запекла дискусія. Подаємо стислий перебіг обговорення і позицію нардепів.
Представники партії “Слуга народу” переконані, що ВРУ має дати політичну оцінку даним подіям, оскільки, на їх думку, ”акція стала політичним інструментом і мала політичне забарвлення”.
“Всі розуміють, що вимагати від президента скасувати судове рішення є не просто необгрунтованим, а безглуздим. Ми вважаємо, що дії під Офісом президента є підривом державності, бо вони нівелюють державні інституції, в першу чергу інститут президента, який гарантує стабільність державного механізму", - заявив під час виступу “слуга” Олександр Бакумов.
Колега і голова підкомітету з питань діяльності органів прокуратури Владлен Неклюдов переконаний, що “події з юридичної площини переносять в політичну і хочуть затягнути суспільство у конфлікт”:
“Звичайний злочин, якому суд першої інстанції вже дав оцінку. Ще буде апеляційне оскарження, але вони здійснили тиск не просто на органи правосуддя, а на інститут президента. Органам потрібно звернути увагу на організаторів і підбурювачів, бо їх роль не менш небезпечна, ніж роль виконавців. Відбулась наруга над державними символами (гербом). Ще було звернення нашого колеги Бужанського, яке я також підтримав, щодо поширення нацистської символіки”.
Неклюдов додав, що підкомітет радить ухвалити постанову, але без урахування другого пункту, який втратив актуальність (щодо обрахування Державним управлінням справами завданої шкоди під час акції).
Ще один “слуга” Максим Бужанський заявив, що мітингарі вимагали звільнити Сергія Стерненка, але не згадали про другого засудженого Демчука.
“Прекрасно понимая, что его биография рецидивиста с 5 судебными приговорами нивелирует акцию. Мы все видели, чего хотели эти люди. Все, что они хотели, они написали на стене. Полиция должна также оценить участие отдельных депутатов в этой акции, а Верховная Рада обязана отреагировать, мы должны навести порядок в стране”, - сказав Бужанський.
Натомість представники “Голосу” в комітеті наполягали на тому, що президент Зеленський та представники “Слуги народу” збирають позачергове засідання ВРУ, щоб розглянути “обмальовані двері з-під ОПУ”, в той час як в країні щоденно помирають сотні осіб, провалена вакцинація населення, триває війна і постійно гинуть військові на Донбасі.
"Коли мені колеги розказують про політичне забарвлення акції, то мені цікаво, яке забарвлення має відмазування заступника голови ОП від кримінальнох відповідальності. Коли говорять про наругу над державними символами і подвійні стандарти, то мовчать про наругу над Конституцію і порушення прав людей, які безпідставно сидять у в'язниці. Наприклад, Ріфмастер, який більше року сидить за ґратами, бо комусь так захотілось”, - заявила Олександра Устінова.
Депутатка наголосила, що люди виходять на багатотисячні мирні акції протесту, але влада не чує громадян і ігнорує вимоги акції, зокрема щодо свавілля у судовій системі та її негайного реформування.
"Чому не Верховна Рада не збиралась і не було від вас постанов після згвалтування поліцейськими жінки в Кагарлику, після фактів катувань у відділках чи вбивства поліцейськими 5-річного Кирила? Чому емоції викликають лише розмальовані двері під ОП? Мені дуже дивно, що парламент збирається не через те, що у нас щоденно вмирає близько 400 людей, не для того, щоб звільнити Степанова, а через розмальовані двері. Це говорить лише про те, що депутати відірвані від людей", - наголосила Устінова.
В свою чергу представник ОПЗЖ Григорій Мамка заявив, що не підтримує постанову, адже вона перевищує повноваження ВРУ, а парламент має врегулювати проведення акцій:
“Занепокоєння можна висловити, але ж необхідно розуміти, кому, про що і в зв'язку з чим. Чому постанова направлена лише трьом органам - МВС, СБУ і ДБР? Ми маємо врегулювати проведення таких акцій, щоб організатори несли відповідальність за бардак, який ми всі побачили. А ця постанова лише нагадує правоохоронцям про їх обов'язки. Це перегиб".
Андрій Осадчук з “Голосу” також наголосив, що проведення позачергового засідання ВРУ в той час, коли в країні сотнями помирають громадяни від ускладнень коронавірусної хвороби є вкрай необдуманим рішенням.
"Ні Зеленський, ні монобільшість не усвідомлюють значення своїх дій. Я категорично проти позачергового засідання ВР, коли помирає більше 300 осіб - це якби за день розбивалось по два пасажирських літака. У нас повністю провалена боротьба з коронавірусом і вакцинацією. Зеленський і представники "Слуги народу" мають задаватись питанням, чи все зробили для того, щоб не було таких протестів? Щоб люди вірили, що обіцянки президента будуть зроблені. Я теж мрію про незалежність судової влади, але всі пам'ятають про коментарі президента щодо плівок російського агента Деркача, які він робив публічно. Хто просив президента ходити в прокуратуру по Шеремету? Це не втручання в провадження і в розслідування?” - наголосив Осадчук.
На його думку, влада мала б "виписати адмінштраф і залучити порушників до колективного відмивання пам'ятки архітектури”. Крім того, він додав, що під час акції під ОП не було насильства, про це не йдеться також і в постанові.
“Силовики не охороняли будівлю, щоб не було конфлікту. Натомість у нас в країні досі триває війна, ніякого перемир'я немає і гинуть військові. Але через це Верховна Рада чомусь не збирається”, - додав Осадчук.
Наостанок Олександр Бакумов додав:
“Вбивства і згвалтування є і будуть у кожному суспільстві”, натомість “такі дії (акція біля ОП, - прим. ЧЕСНО) руйнують основи державності, оскільки підривають авторитет будь-якої публічної влади без прізвищ. Саме тому ВРУ має дати політичну оцінку таким подіям".
Позицію МВС також озвучив заступник міністра Антон Геращенко. За його словами, вже підготовлено та вручено ряд підозр, деякі підозрювані переховуються.
“Але їх скоро знайдуть. Ця акція буде повчальною. Осіб, які цілеспрямовано порушували порядок, було не більше 50, а всі інші 1000 були мирні мітингуючі. Проблема в тому, що деякі особи хочуть видати кількісний склад більшим за дійсний”, - сказав Геращенко.
Читайте також: Найдорожчий апарат н̶е̶безпеки: як Аваков нарощує потенціал свого відомства
Нагадаємо, проект постанови 5295 подали керівники фракції “Слуга народу” - Давид Арахамія, Олександр Корнієнко та низка інших нардепів.
Автори постанови ставлять низку вимог перед МВС, СБУ та ДБР, а саме:
- швидкого, повного та неупередженого розслідування щодо подій, що відбулись 20 березня 2021 року біля Офісу Президента;
- вивчити обставини, що супроводжували ці події на предмет організації та/або участі у реалізації зазначених подій політичних партій та/або пов’язаних з ними осіб;
- визначити ступінь вини учасників, організаторів та замовників події у завданні матеріальної шкоди держмайну та забезпечити притягнення винних осіб до відповідальності;
- щотижнево надавати Комітету з питань правоохоронної діяльності інформацію щодо ходу даного розслідування.
Крім того, автори вимагають від Державного управління справами:
- протягом триденного строку подати до Верховної Ради інформацію щодо розміру шкоди, завданої будівлі Офісу Президента; порядку та джерел фінансування реставраційних та ремонтних робіт;
- після встановлення осіб, які завдали шкоди будівлі ОП, у співпраці з іншими органами державної влади, вжити заходів, спрямованих на відшкодування завданої майнової шкоди.
Поділитись