Депутати мають імунітет. Але організатори голосування “Харківських угод” можуть понести відповідальність — Разумков

Фото: Депутати мають імунітет. Але організатори голосування “Харківських угод” можуть понести відповідальність — Разумков

Народні депутати не несуть відповідальності за свої рішення і висловлювання у парламенті. Однак ті, хто пропонував розгляд у Верховній Раді “Харківських угод”, хто був залучений і готував матеріали для голосування, можуть понести відповідальність, якщо діяли не в інтересах України. Про це заявив голова Верховної Ради Дмитро Разумков під час брифінгу в понеділок, 15 березня.

“Наскільки я знаю, СБУ вже прийшла за тим, щоб отримати інформацію, хто і як голосував, за відповідними рішеннями суду. По-друге, згідно зі ст. 80 Конституції України, на щастя чи на жаль, народні депутати не несуть відповідальності за свої дії і голосування у стінах Верховної Ради. Навіть сьогодні, коли знято депутатську недоторканність, індемнітет залишається для всіх нардепів, які сьогодні працюють (депутатський індемнітет означає, що депутат не несе відповідальності за свої рішення і висловлювання у парламенті — прим. ЧЕСНО). Тому я не впевнений, що в повному обсязі та ідея, яка була озвучена, буде реалізована. Але якщо ми говоримо про інших учасників процесу — хто готував ці матеріали, хто пропонував розгляд цих питань у Верховній Раді — тут інший аспект. Хто був залучений до цього процесу, вони справді можуть понести відповідальність, якщо вони діяли не в інтересах України, а в інтересах іншої держави. Подивимось”, — зазначив Разумков.

Сам спікер парламенту Дмитро Разумков не був присутній на останніх резонансних засіданнях РНБО. Під час засідання у четвер, 11 березня, він перебував із робочим візитом на Хмельниччині. За його словами, це “прикре співпадіння”: у листі-запрошенні засідання РНБО планувалось на п’ятницю, і він мав повернутись до того часу, однак в середу ситуація змінилась і засідання перенесли на четвер. 

“Якщо ви подивитесь на сайт Верховної Ради, то у вівторок була інформація, що ми їдемо до Хмельницької області. Розпорядження про відрядження було підписане, якщо не помиляюсь, минулої п’ятниці. Тому це точно не пов’язано з тим, що повинно було проходити РНБО, навпаки — я говорив з секретарем РНБО і питав у нього: “П’ятниця? Точно п’ятниця?” Тому в четвер було відрядження. Сподіваюсь, що таких прикрих співпадінь, що засідання буде переноситись, не буде”, – заявив Разумков.

Нагадаємо, Дмитро Разумков був єдиним членом РНБО, який утримався при голосуванні за введення санкцій проти народного депутата Тараса Козака і телеканалів з орбіти Віктора Медведчука.

За словами Разумкова, він не спілкувався із президентом Володимиром Зеленським, який у відеозверненні подякував усім присутнім за рішення РНБО, щодо своєї відсутності: 

“Я точно стояв, стою і буду стояти на захисті інтересів держави. Сподіваюсь, на наступні засідання таких форс-мажорів не буде з переносом і я обов’язково буду присутнім і буду висловлювати свою позицію”.

Водночас Разумков зазначив, що не планує свої відрядження у зв’язку із засіданнями РНБО.

Нагадаємо, 11 березня Рада національної безпеки і оборони доручила СБУ перевірити, чи була державною зрадою ратифікація 236 народними депутатами у 2010 році “Харківських угод”.  

“Є окреме доручення Службі безпеки України з’ясувати, у який спосіб ці 236 депутатів голосували з цього питання, і якщо СБУ вважатиме за необхідне, вона має порушити провадження за 111-ю статтею Кримінального кодексу “Державна зрада” щодо відповідних осіб”, заявив секретар РНБО Олексій Данілов на брифінгу по завершенні засідання у четвер.

Данілов нагадав, що 16 травня 2008 року РНБО ухвалила рішення, яке було введено в дію указом президента України від 20 травня 2008 року № 463 і яким Кабміну було доручено у двомісячний термін підготувати та забезпечити внесення законопроєкту щодо припинення з 2017 року дії міжнародних договорів про тимчасове перебування на території України Чорноморського флоту Російської Федерації.

“Цей законопроєкт з невідомих нам причин не був розроблений. Ми вважаємо, що це була перша цеглина, з якої почалося руйнування усієї системи нашої безпеки. Це призвело до того, що у 2010 році з’явилися так звані Харківські угоди, які у безпрецедентно короткий проміжок часу — через чотири дні після підписання — були ратифіковані депутатами Верховної Ради”, — сказав він.

“Ланцюжок зради почався не у 2014 році, а у 2010-му, — заявив Данілов. — Без підтримки народних депутатів, які своїм голосуванням ратифікували “Харківські угоди”, фактично відчинивши двері військовому вторгненню, не могли б відбутися спроба анексії Криму та тимчасова окупація окремих районів Донецької і Луганської областей”.

 


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]