Дніпровська партія “Громадська сила” на місцевих виборах восени 2020 року пройшла до міської та обласної рад. Але, якщо вірити фінзвітам, вона майже не проводила політичної діяльності з квітня по вересень минулого року. Це попри те, що Рух ЧЕСНО фіксував зовнішню рекламу та інші активності.
“Навіщо виборцям знати, звідки у політиків гроші на проведення кампанії? Все просто. Депутати місцевої ради працюють на нас із вами безкоштовно п’ять років. Їм за це не платять заробітної платні, як народним депутатам, які працюють у парламенті. Звідки ж береться бажання витрачати мільйони на агітацію, щоб працювати безкоштовно? Якщо виборці не інвестують у кампанію партії, яку підтримують, то мільйони гривень офіційно і неофіційно на агітацію дають ті, хто буде мати вплив на прийняття рішень цими політиками”, — коментує лідерка Руху ЧЕСНО Віта Думанська.
Весняна “гречка”
10 березня 2020 року на фейсбук-сторінці депутата Дніпровської міськради, лідера партії “Громадська сила” Загіда Краснова з’явився допис із картинкою: “Громадська сила — партия нашего города. Загид Краснов”. Картинка з логотипом партії та номером телефону.
Схоже, саме цим дописом політик просигналізував: насуваються місцеві вибори, “Громадська сила” “у грі” і, схоже, починає неофіційний старт передвиборчої кампанії. Нагадаємо, до офіційного старту виборчої кампанії місцевих виборів залишалося приблизно півроку.
За декілька днів після допису в Україні ввели карантин. “Громадська сила” та її лідер Загід Краснов зокрема взялися допомагати. Спочатку Краснов закликав бізнес перевести своїх співробітників на віддалену роботу, а потім на його сторінці було опубліковано допис про виділення 5,5 млн гривень через Дніпровський стрілочний завод на закупівлю апаратів штучної вентиляції легенів та 1 тис. захисних костюмів для медиків.
Цікаво, що в самому дописі сказано: “Выделил 5,5 млн грн на закупку аппаратов”, а у прикріпленому до допису відео Краснов заявив, що рішення було прийняте разом з акціонерами заводу.
Вже 24 березня міський голова Дніпра Борис Філатов передав непрямий привіт (без зазначення прізвища) лідеру “Громадської сили” Загіду Краснову:
“Также персональный привет одному городскому деятелю, который решил попиариться на эпидемии. Завод (Загід Краснов є акціонером АТ “Дніпропетровський стрілочний завод” — прим. ЧЕСНО), за счёт которого Вы приобрели ИВЛ для своей партии, имеет несколько акционеров. Не думаю, что Вам будет приятно услышать, как другие акционеры расскажут Городу, что именно их, а не Ваши деньги были вложены в помощь”.
Цікаво, що серед акціонерів заводу станом на кінець 2020 року, згідно з даними smida, є й Вікторія Корбан (20% акцій заводу) — сестра Геннадія Корбана, радника мера, очільника Громадської ради при Дніпровській міськраді та “тіньового мера” Дніпра.
Крім заяви про закупівлю обладнання, Загід Краснов повідомив, що “Громадська сила” займатиметься доставкою продуктів для дніпрян віком понад 60 років: “Громадська сила” будет закупать всем днепрянам в возрасте 60+ необходимые продукты и доставлять их до дверей квартир”. Йшлося саме про безкоштовну доставку, а не про безоплатну передачу продуктів.
Загід Краснов, як і його оточення, нерідко згадують “Громадську силу” без використання слова “партія”. Рух ЧЕСНО вже писав про те, як всеукраїнська громадська організація “Громадська сила” витрачає чималі кошти на свою діяльність у Дніпрі, працюючи як на імідж однойменної партії, так і на її лідера Загіда Краснова.
Експерт Центру політико-правових реформ Дмитро Калмиков у коментарі Руху ЧЕСНО повідомляв, що “будь-які товари та послуги, здійснені на користь партії, повинні бути відображені у звіті”.
Але у фінансових звітах партії інформації про внески від однойменної громадської організації зустріти не вдалося. Виходить, що бренд “Громадської сили” просуває переважно громадська організація, а партія подає “скромні” фінансові звіти та отримує впізнаваність.
У виборний рік не обійшлося без соціальних маршрутів. 24 березня Загід Краснов повідомив про запуск п’яти маршрутів з безоплатним проїздом у Дніпрі.
Згодом на фейсбук-сторінці Філатова з’явився черговий допис із присмаком передвиборчих перегонів у Дніпрі:
“Время, когда политические трупы запускают в эпидемию бесплатные маршрутки и рассказывают, что именно они делают внутриквартальные дороги”.
Нагадаємо, влітку 2015 року, також перед виборами до місцевих рад, Загід Краснов ініціював роботу соціальних маршрутів, де проїзд коштував одну гривню.
Наприкінці квітня минулого року Загід Краснов повідомив про безкоштовну для мешканців дезінфекцію багатоквартирних будинків у Дніпрі.
За словами Краснова, він виділяв кошти і на ремонти в лікарнях.
“Более миллиона мы потратили на ремонт в больницах”, — повідомив він на своїй сторінці у Facebook в середині червня 2020 року.
А ще “Громадська сила” дарувала дітям подарунки на День захисту дітей, організувала толоку з людьми в жилетах із написом “Громадська сила”, підтримувала проведення турніру з баскетболу та дворові змагання з футболу, консультації кваліфікованих лікарів онлайн, була партнером фестивалю, проводила заходи із благоустрою прибудинкових територій.
У червні були зафіксовані білборди “Громадської сили”. В середині серпня Рух ЧЕСНО зафіксував близько 30 площин “Громадської сили” у центральній частині Дніпра — більше було тільки у партії “Пропозиція”.
Білборд партії “Громадська сила”, 13 серпня 2020 року
Фінансування невідомого походження
Як бачимо, до вересня 2020 року “Громадська сила” витратила чимало коштів на свою діяльність у Дніпрі. Звідки кошти? Про це можна дізнатися з фінансових звітів, які партія має надавати Національному агентству з питань запобігання корупції.
Проте за квітень — вересень 2020 року партія подала досить скромні звіти. За три місяці 2-го кварталу минулого року на центральний рахунок партії надійшло 3680 гривень від голови дніпровської міської організації партії “Громадська сила” Олександра Афанасьєва. Більше половини коштів пішло на оренду офісу та комунальні послуги — 1858 гривень, інше — на банківські послуги та “інформпослуги” щодо ЄДРПОУ структурних утворень партії.
Шість квадратних метрів під офіс на вул. Барикадній, 15а у Дніпрі надало ТОВ “Еталон-Сервіс”, співвласницею якого є дружина Загіда Краснова. Вартість оренди — 70 гривень за квадратний метр.
У цьому бізнес-центрі в центрі Дніпра партії “Громадська сила” здають під офіс приміщення з розрахунку 70 гривень за квадратний метр
Дніпровська міська організація партії орендувала в цій же будівлі п’ять квадратних метрів, а обласна — три квадратних метри (по 300 гривень за метр).
У дніпровських міській та обласній організаціях партії внесків теж по декілька тисяч від Олександра Афанасьєва, і всі вони пішли на оренду приміщення, банківське обслуговування та дрібніші витрати.
Інші організації партії по Україні отримали спонсорські внески у вигляді надання приміщень для реєстрації місцезнаходження обласних організацій партії, еквівалентні 500 гривням кожен.
Білборд партії “Громадська сила” у Дніпрі, червень 2020 року
Тобто у звіті за квітень — червень 2020 року немає інформації навіть щодо розміщення білбордів партії у Дніпрі.
За 3-й квартал минулого року Олександр Афанасьєв перерахував на центральний рахунок партії 2750 гривень.
До дніпровської міської організації партії за липень — вересень Афанасьєв перерахував 412 тис. гривень, ще 60 тис. внесло ПрАТ “Виробниче підприємство “Техмаш”. Син основного акціонера підприємства Артем Коломоєць, який працює фінансовим директором, безуспішно балотувався до Дніпровської міськради від “Громадської сили” у 2015 році. Із загальної суми внесків найбільше перерахували на грошову заставу для своїх кандидатів на виборах — 328 тис. гривень. Ще декілька тисяч гривень, як і раніше, витратили на оренду приміщення, комунальні послуги та банківське обслуговування. На рахунках міської організації “Громадської сили” залишилося 142 тис. гривень.
За липень — вересень минулого року до обласної організації партії надійшло майже 1 млн гривень. Зокрема, Олександр Афанасьєв вніс 990 тис. гривень, ще 1700 гривень — Тетяна Лифар, керівниця ТОВ “Охоронна агенція “Армада”. Співзасновницею підприємства є дружина Афанасьєва.
З них 95% пішло на грошові застави кандидатів від партії, понад 5 тис. гривень — на банківське обслуговування та оренду приміщення. Ще 47 тис грн залишилося на рахунку обласної організації партії.
Отже, основним офіційним донором партії є Олександр Афанасьєв — голова Дніпровської міської та обласної організацій партії “Громадська сила”.
Основна частина коштів, які отримувала партія з квітня по вересень 2020 року, пішла на грошові застави для кандидатів від партії, а також на оренду приміщення, комунальні послуги, банківське обслуговування тощо.
Поза звітами залишилося чимало активності в інтересах партії “Громадська сила”, в тому числі зовнішня реклама.
У просування Загіда Краснова та бренду “Громадська сила” гроші вкладали і в соцмережах. Наприклад, зі сторінки Краснова з лютого по вересень 2020 року на рекламні дописи витратили майже 7 тис. доларів. Ця інформація також жодним чином не відображена у фінзвітності партії.
Раніше очільник міської організації партії Олександр Афанасьєв прокоментував Руху ЧЕСНО, що розміщені у Дніпрі ще до офіційного старту виборчої кампанії білборди не стосуються партії, а розміщені однойменною громадською організацією.
Це типова ситуація, коли створюють однойменну з політичною партією ГО, аби саме вона здійснювала діяльність, яка не є такою прозорою, як надходження на рахунки політичних партій і витрати з них.
Чи працювала громадська організація на партію і, відповідно, чи мали зазначати такі внески на користь партії? Про це кажуть результати виборів. Партія, яка, згідно зі звітами, майже не проводила політичної діяльності з квітня по вересень 2020 року, завела у Дніпровську міськраду вісім депутатів, а у Дніпропетровську обласну — дев’ять.
За законодавством, внеском на підтримку політичної партії є в тому числі будь-які вигоди нематеріального або негрошового характеру, спонсорство третіми особами заходів чи іншої діяльності на підтримку партії. І про все це мають звітувати.
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал “ЧЕСНО”
Приєднуйтесь до нашої сторінки у Facebook
Читати також:
Два в одному: як “Громадська сила” працює на Загіда Краснова
“Українська перспектива”: як Вілкул Дніпропетровщину “засівав” та хто фінансує партію
Агітаційний фальстарт: хто вже рекламується у Дніпрі
Поділитись