Скільки коштували партіям та кандидатам вибори у Херсоні?

Фото: Скільки коштували партіям та кандидатам вибори у Херсоні?

Політичні партії та кандидати, що брали участь у виборах до Херсонської міської ради, загалом витратили на вибори 7,9 млн гривень. Але маємо констатувати, що ця цифра неповна і значно занижена.

По-перше, частина партій подала звіти тільки в обласну ТВК, адже суб’єктами висування майже всіх списків до міськради були обласні організації партій, а ця виборча комісія станом на лютий 2021 року навіть не опублікувала звіти, і її керівництво не реагує на особисті та публічні заклики це зробити. А по-друге, партії почали свої кампанії задовго до реєстрації, а отже, мали оплачувати ці активності з поточних рахунків. Користуючись карантином, більшість партій своєї квартальної звітності досі не подали.

Нам вдалося відшукати 15 звітів, тоді як у виборах до міськради брала участь 21 партія. Наразі відсутні звіти партій “Разом сила”, “Сила людей”, Радикальна партія, Партія місцевого самоврядування, “Наш край” та “Батьківщина”.

Причому дві останні вели дуже активні медійні кампанії із залученням зовнішньої реклами та ЗМІ, але до міськради не потрапили.

“Навіщо виборцям знати, звідки у політиків гроші на проведення кампанії? Все просто. Депутати місцевої ради працюють на нас із вами безкоштовно п’ять років. Їм за це не платять заробітної платні, як народним депутатам, які працюють у парламенті. Звідки ж береться бажання витрачати мільйони на агітацію, щоб працювати безкоштовно? Якщо виборці не інвестують у кампанію партії, яку підтримують, то мільйони гривень офіційно і неофіційно на агітацію дають ті, хто буде мати вплив на прийняття рішень цими політиками”, — коментує лідерка Руху ЧЕСНО Віта Думанська.

Як ми вже бачили у проміжних звітах, херсонські політики, як і їхні колеги з інших регіонів, не особливо покладали надію на виборців і віддавали перевагу наповненню фондів зі своїх кишень і внескам із рахунків партій.

Хто фінансував вибори у Херсоні?

Загалом до партійних фондів та фондів кандидатів від цих партій надійшло 7 993 645 гривень. Партійні рахунки поповнили на суму понад 4,3 млн гривень, а кандидати в мери назбирали понад 3,3 млн гривень.

Цікаво, що жодної копійки не зібрали — і, відповідно, не витратили офіційно — кандидати на посаду міського голови від партій “Пропозиція” (Юрій Балабанов), “Європейська солідарність” (Іван Глухов) і “Свобода” (Іван Горланов). Ці кандидати з якихось причин не подали остаточні звіти до міської ТВК. Немає також звітів партій “ОПЗЖ” та “Слуга народу”, тоді як звіти про отримані й витрачені кошти подали кандидати, висунуті цими партіями: Михайло Опанащенко і Юрій Кирилов.

Лідером за розміром виборчих фондів стала партія Блок Володимира Сальдо. Партія зібрала на рахунки трохи більше 1,4 млн. грн, а її кандидат у мери Володимир Сальдо — майже 2,4 млн гривень.

Трохи більше 292 тис. гривень на партійний рахунок перерахували фізичні особи. Кошти перераховували вісім осіб, серед яких як невідомі пошуковикам люди, так і графічний дизайнер Андрій Афанасьєв, керівник “транспортної” ГО Михайло Павленко і навіть проросійський активіст Дмитро Савлученко, який наразі став помічником депутатки від Блоку Сальдо Ольги Співакіної.

Ще 355 тис. гривень на виборчий рахунок потрапили з партійного рахунку, але перевірити те, як вони туди потрапили, неможливо — звіт за 3-й квартал 2020 року партія в НАЗК не подавала.

Всі інші кошти потрапили на рахунок від кандидатів усіх рівнів.

Ще одна регіональна партія, яка зрештою перемогла на виборах — Нам тут жити — зібрала на своєму виборчому рахунку трохи більше 1,4 млн. гривень, а її кандидат, переможець мерської кампанії Ігор Колихаєв — 774 тис. нривень.

Читати також: Помічники мер-депа Колихаєва досі отримують зарплату в парламенті

Більшість коштів — 1, 2 млн — це власні кошти партії. Як ми писали раніше, три чверті коштів на рахунки партії у 3-му кварталі 2020 року зарахували компанії, так чи інакше пов’язані із Ігорем Колихаєвим.

Ще 133 тис. гривень внесли кандидати від партії Колихаєва до місцевих рад, а трохи більше 15 тис. — фізичні особи дрібними сумами. Жертвували на рахунок колишня чиновниця Олешківської РДА Наталя Бичкова і засновниця декількох компаній, близьких до депутата від цієї партії Івана Бебка, та зрештою його помічниця Катерина Гоменюк.

На третьому місці за кількістю зібраних коштів партія Пропозиція. Щоправда, всі кошти, а це майже 700 тис. гривень, потрапили на рахунок із партійної каси. Така ж ситуація і з фондом партії За майбутнє. На виборчий рахунок майже 200 тис. гривень перерахувала партія. Походження цих коштів залишатиметься невідомим аж до моменту подання цими партіями поточних звітів за 3-й та 4-й квартали 2020 року.

Значно більше імен конкретних донорів бачимо у виборчих звітах кандидатів у міські голови.

Наприклад, лідер за отриманими коштами Володимир Сальдо, що зібрав понад 2,3 млн. грн, понад третину коштів зібрав пожертвами фізичних осіб. Причому більшість людей, що перераховували кошти на рахунки кандидата, офіційно з ним не пов’язані, як це зазвичай буває. Хоча є і цілком зв’язані особи, як, наприклад, Олексій Гриценко, чия компанія розміщена в офісній будівлі, що належить компанії Володимира Сальдо, чи його багаторічний соратник Олександр Калюжний.

Хоча ця сума все одно менша від тієї, яку на виборчий рахунок внесла іменна партія Володимира Сальдо. За чотири дні до другого туру виборів, 11 листопада, партія перерахувала у фонд 1,6 млн. грн.

А ректорові Херсонського державного аграрно-економічного університету Юрію Кирилову, якого висувала в мери партія “Слуга народу”, всі 289,4 тис. гривень на рахунок перерахували фізичні особи. Жертвували на рахунок як колеги ректора — наприклад, бібліотекар університету Анатолій Осадчий перерахував 12 тис. гривень, голова ради роботодавців економічного факультету Вікторія Кручиненко — 50 тис. гривень, чи інженер Павло Норок, який теж вніс 50 тис. гривень, так і маловідомі люди чи кандидати від партії із хвоста списку, наприклад Єлизавета Салтан, якій не шкода було підтримати однопартійця на 50 тис.

А ось кандидат від Партії зелених України Руслан Рубан, судячи зі звіту, оплатив кампанію самостійно. На ці цілі з власної кишені він перерахував до виборчого фонду 118,5 тис. гривень — хоча, згідно з декларацією, за 2020 рік отримав лише 67 827 гривень допомоги від Херсонського міського центру зайнятості.

Сергій Дудка, що балотувався у мери від партії УДАР, теж оплатив кампанію сам. Офіційно він витратив понад 20 тис. гривень. Раніше Дудка обіцяв виборцям, що не витрачатиме гроші на агітацію.

Всі 774 тис. гривень на виборчий фонд Ігоря Колихаєва перерахувала його ж партія.

Куди партії та кандидати витрачали кошти?

Всі партії, що висували кандидатів на вибори до Херсонської міської ради і подали звіти, витратили майже 8 млн гривень.

Найбільше партії і кандидати у мери витратили на телерекламу — майже 2 ,4 млн. гривень. На поліграфію вони витратили 1,7 млн. гривень, на зовнішню рекламу — 1,5 млн. гривень, на рекламу у друкованих ЗМІ — майже 1,3 млн.  гривень, на інтернет-рекламу — 572 070 гривень, і лише 84 583 гривні на рекламу на радіо.

Лідери за витратами на телерекламу — “Блок Володимира Сальдо”, “Нам тут жити” і “Пропозиція”. Вони заплатили місцевим каналам 131 тис., 151 тис. та 144 тис. гривень відповідно.

Гроші отримували всі місцеві телеканали, окрім філії “Суспільного”.

З кандидатів у мери Херсона найбільше на телерекламу витратив Володимир Сальдо — 1 ,6 млн. гривень. При цьому більшість коштів він витратив не на місцеві телеканали, а на канали з орбіти Віктора Медведчука. Так, ТОВ “ТРК “112-ТВ” отримало 474 тис. гривень, ТОВ “ТРК “Нові комунікації Zik” — 515 тис. гривень, а ТОВ “Новини 24 години” (News One) — майже 0,5 млн гривень.

До речі, ОПЗЖ у другому турі мерських виборів підтримала його кандидатуру.

Ще один центральний телеканал — “Інтер” — отримав через ТОВ “Інтер реклама центр” 42 120 гривень.

Як і на телерекламу, витрати на поліграфію, з огляду на недовговічність та кількість цього виду агітації, важко перевірити. Тим паче майже всі партії і кандидати, як ми писали ще восени, хитрували і вказували, що друкують листівки, газети та навіть білборди на власному обладнанні.

Перша трійка партій за витратами на поліграфію — “Блок Володимира Сальдо”, “Нам тут жити” таХерсонці, які витратили 635 тис, 497 тис. та 109 тис. гривень відповідно.

Цікавіше вивчати дані партій про витрати на зовнішню рекламу.

Так, відразу впадає в очі, що частина партій порушили закон і розміщували рекламу, оплачуючи її з партійних рахунків до офіційного початку виборчої кампанії. Так зробила партія “За майбутнє”, розмістивши ще у серпні десятки білбордів і не замінивши їх на нові, оплачені з виборчого фонду.

Таким чином партія уникнула звітування і вказала у звіті всього 9 тис. гривень витрат на зовнішню рекламу. 

Партія “УДАР” пішла тим самим шляхом, вказавши на рекламних площинах, що вони оплачені з рахунку партії.

Фото зроблене 16 жовтня 2020 року

Так діяла більшість партій та кандидатів. Ми вже показували, як це відбувалося, на прикладі партії Ігоря Колихаєва “Нам тут жити”. Лише за зовнішню рекламу у 3-му кварталі партія заплатила більше, ніж сукупно витратила з виборчих фондів кандидата у міські голови Колихаєва та партійного виборчого фонду. Всього на це було витрачено 2,2 млн гривень, тоді як з передвиборчого фонду партії у розпал кампанії за зовнішню рекламу заплатили майже вдесятеро менше — всього 280 тис.

Слід зауважити, що порівнювати задекларовані та реальні витрати кандидатів і партій досить складно. Зазвичай не існує даних щодо того, хто і скільки рекламних площин розмістив, хто і скільки друкованої продукції розповсюдив тощо. Однак завдяки бібліотеці Facebook-реклами ми маємо можливість порівняти офіційно задекларовані витрати на рекламу в соцмережах із даними про реальні витрати, про які інформує сам Facebook.

Всі кандидати і партії офіційно витратили на рекламу в інтернеті майже 600 тис. гривень. У більшості випадків офіційні витрати на соцмережі або занижені, або взагалі відсутні.

При аналізі даних бібліотеки Facebook-реклами бачимо, що з особистої сторінки Ігоря Колихаєва та з основної партійної сторінки його партії у жовтні — листопаді було витрачено майже 9 тис. доларів, або близько 250 тис. гривень. У виборчих звітах партії “Нам тут жити” та Ігоря Колихаєва можна ідентифікувати чотири платежі за рекламу в інтернеті на загальну суму 188,5 тис. гривень. Разом з тим ще 3,5 тис. доларів на рекламу в інтернеті в той же період витратили зі сторінок “Наш Херсон” (3 тис. доларів) та “Херсон Плюс” (500 доларів). При цьому перша сторінка була зосереджена саме на просуванні Колихаєва та критиці його головного опонента Володимира Сальдо, в т. ч. і в “день тиші” та в день виборів.

Взагалі відсутні проплати за рекламу в інтернеті у виборчому фонді кандидата у міські голови від “Слуги народу” Юрія Кирилова, хоча згідно з даними бібліотеки Facebook-реклами у жовтні зі сторінки Кирилова прорекламували дописи на 300 доларів.

У Сергія Дудки та партії “УДАР” у виборчій звітності ідентифікуємо лише одну проплату за рекламу в соцмережах — 100 гривень. Разом з тим із партійної сторінки “Команда УДАР Херсон” витратили понад 500 доларів (ще майже 300 доларів у вересні). Ще 130 доларів на рекламу в Facebook витратили зі сторінки Сергія Дудки.

У звіті Михайла Опанащенка (кандидат від ОПЗЖ) вказано лише чотири платежі — всі за рекламу на телебаченні та за зовнішню рекламу. При цьому лише у жовтні з особистої сторінки Опанащенка на просування рекламних дописів витратили понад 4 тис. доларів.

Звісно, є ймовірність, що ці витрати були вказані у звіті облорганізації, який ми поки не змогли отримати.

Принаймні 2,2 тис. доларів на рекламу в соцмережах витратили й зі сторінки “Херсонська міська організація Партії Зелених України”. Офіційно ж партія та її кандидат у мери Руслан Рубан платили виключно за традиційні різновиди реклами — поліграфію, зовнішню рекламу та рекламу у друкованих ЗМІ.

Є підтверджені даними бібліотеки Facebook-реклами витрати на рекламу на користь “Свободи”, “Народного контролю”, “Європейської солідарності” та партії “Херсонці” (зі сторінки “Доценко Кирило”), однак у їхніх місцевих виборчих звітах нам не вдалося ідентифікувати витрат на рекламу в інтернеті.

Все ж є і зворотні приклади. Наприклад, Голос офіційно витратив на рекламу в інтернеті 6230 гривень. У бібліотеці Facebook-реклами вдалося виявити лише одну сторінку, з якої у жовтні 2020 року витратили на просування партії загалом 106 доларів.

З виборчих фондів Андрія Яценка та партії Перемога Пальчевського на рекламу в інтернеті витратили 17 тис. гривень. Згідно з аналізом даних бібліотеки Facebook-реклами, з місцевої партійної сторінки на просування дописів витратили 474 долари. За послуги “інтернет-маркетингу” офіційно заплатила і партія “Пропозиція”. У звіті не вказано, на яких саме платформах поширювалася реклама. Нам вдалося ідентифікувати дві сторінки, які просували дописи на користь партії й витратили на це у жовтні близько 1 тис. доларів.

Схожа ситуація і з витратами на рекламу в інтернеті у Партії Шарія. Згідно з бібліотекою Facebook-реклами, партія витратила на рекламу зі сторінки “Партия Шария. Херсон” майже 800 доларів. У партійному звіті знаходимо проплату на розміщення реклами в “мережі інтернет” на 28 тис. гривень.

Загалом маємо констатувати, що херсонські політики у більшості своїй вміло мінімізували суми, за які б мали звітувати, користуючись малою увагою ЗМІ та відсутністю серйозного покарання за недотримання закону.

Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал “ЧЕСНО”.

Приєднуйтесь до нашої сторінки у Facebook!

Читати також:

Партійні звіти: стало відомо, хто фінансував партію мера Херсона

Херсонська райрада: без приміщення, керівництва, але з Viber-чатом

Помічники мер-депа Колихаєва досі отримують зарплату в парламенті

Новий склад Херсонської міськради: хто з ким і проти кого буде дружити?


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]