Портрет нардепа: парламентські будні Віктора Медведчука

Фото: Портрет нардепа: парламентські будні Віктора Медведчука

Фракція голови політради ОПЗЖ Віктора Медведчука у Верховній Раді друга за чисельністю, вона нараховує 44 нардепи. Сам Медведчук не має формальних керівних посад у парламенті, він є рядовим депутатом і працює в комітеті з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій. Також він входить до групи з міжпарламентських зв’язків з Республікою Ірак, більшість якої складають депутати ОПЗЖ. 

Після запровадження санкцій проти нардепа від ОПЗЖ Тараса Козака та вимкнення з ефіру низки телеканалів з орбіти Віктора Медведчука, Рух ЧЕСНО вирішив проаналізувати, яким законотворцем є кум президента Росії, які запити надсилає, до яких законопроектів подає правки та якій тематиці присвячені його виступи у сесійній залі. 

У своїй парламентській діяльності Медведчук підтверджує реноме захисника “русского мира” та російської церкви, імплементації “формули Штайнмаєра” та сфокусованості на темі окупованих територій Донбасу. Однак попри це громадські приймальні Медведчука розташовані в столиці та на Заході України, а не на Сході. 

Нардепа турбують позики Міжнародного валютного фонду, діяльність посольства США в Україні, гранти Міжнародного фонду “Відродження” та розслідування вбивства Олеся Бузини. 

У парламенті Медведчук виступив лише один раз, а його законодавчі ініціативи не мають успіху. Виглядає так, що у парламенті він займається виключно вирішенням ідеологічно-світоглядних проблем. 

Про що говорив Медведчук

Наразі у Верховній Раді 9 скликання Віктор Медведчук виступав лише один раз із трибуни парламенту під час ухвалення у грудні 2019 року змін до закону про особливий статус Донбасу (пролонгація дії закону ще на рік). Зміни до законопроєкту авторства голови та заступника фракції “Слуга народу” Давида Арахамії та Олександра Корнієнка були ухвалені за основу в грудні 2019 року.

Виступ Медведчука присвячений зокрема імплементації "формули Штайнмайєра" в українське законодавство: 

"Чому тоді сьогодні влада вносить саме такий, обмежений технічний, законопроект? Чому не погодилась розглянути наш законопроект 2491, де передбачаються зміни в 1-у, 2-у статтю і 10-у, де імплементується "формула Штайнмайєра" і де безпосередньо мова йде про те, що особливий статус повинен мати постійний характер? Я даю відповідь на це запитання… яке звучить постійно, і ми не почуємо від влади. Тому що у пана Зеленського, президента України, і його команди немає політичної волі".

Не зважаючи на критику під час виступу сам Віктор Медведчук та 34 із 44 нардепів фракції ОПЗЖ все ж таки голосувала “за” даний проєкт закону.

Про що запитує та чим цікавиться Медведчук

За весь час Віктор Медведчук надіслав 20 запитів. Найбільшу кількість запитів (10) від нардепа отримав Кабмін.

* Депутатський запит – це вимога народного депутата, групи народних депутатів чи комітету Верховної Ради до органів державної влади отримати офіційну відповідь з питань, віднесених до їх компетенції. Кожен запит заявляється на засіданні Верховної Ради і фіксується у профілі нардепа на сайті ВРУ. На запит нардепа обов'язково має надійти відповідь протягом 15 днів.

У січні минулого року Медведчук запитував у прем’єра Олексія Гончарука інформацію стосовно транспортування імпортованого природного газу з німецького газового хабу (NCG) в Україну за формулою "Дюссельдорф+". Ще один запит на цю тему Медведчук надіслав очільнику НАБУ Артему Ситнику, в якому звинуватив у злочині експрем'єра Володимира Гройсмана та інших посадовців Кабміну, які, “зловживаючи владою та службовим становищем, спричинили тяжкі наслідки державним та громадським інтересам через запровадження корупційної схеми транспортування імпортованого природного газу з німецького газового хабу за формулою "Дюссельдорф+".

Після того, як Кабмін очолив Денис Шмигаль, Медведчук просив вжиття термінових заходів із деблокування ввезення в Україну видавничої продукції, зокрема наукової медичної, освітньої та художньої, з Російської Федерації. Також він вимагав порушити дисциплінарне провадження стосовно посадовців, які начебто своєю бездіяльністю завдали істотних збитків держбюджету України в цьому процесі.

Нагадаємо, минулого року Медведчук двічі возив до Москви Юрія Бойка (напередодні президентських і парламентських виборів), де вони зустрічалися з тодішнім прем'єр-міністром РФ Дмитром Медведєвим. А в березні 2020-го кум Путіна привіз до Держдуми РФ цілу делегацію ОПЗЖ.

https://lh3.googleusercontent.com/DyqvTIwBmekf82h9MG6OSKwtzoSMUQ1WJpfvK8_Zizilw7n9RLEpfUTSKGmUcZeN-rD9XqqFAIqwUc7mXjVDuDKCQoo_JSOLG85XNJ6gJSlpR71g7ZGV1LsxTIohH51kbymttcEu

Фото: прес-служба ОПЗЖ

Ще один запит прем’єру Шмигалю стосувався дефіциту питного водопостачання в населених пунктах Донецької області. 

Запит Медведчука до Міністерства закордонних справ був присвячений “неприпустимості втручання у внутрішні справи України посольства США шляхом фінансування та проведення грантових конкурсів, що мають ознаки розпалювання національної ворожнечі та нетерпимості залежно від етнічного походження та мови”

Медведчук також просив надати правове обґрунтування стосовно конституційності та законності дій Кабміну з укладення угоди про отримання державою позики від МВФ без затвердження цього рішення Верховною Радою. Варто зазначити, що його колега по фракції Вадим Рабінович зареєстрував законопроєкт №3574, яким пропонував криміналізувати затвердження без згоди Верховної Ради рішень про одержання Україною позик від іноземних держав, банків і міжнародних фінансових організацій. Однак комітет з питань правоохоронної діяльності прийняв рішення відхилити даний проєкт закону.  

У Міністерства оборони Медведчук цікавився кількістю загиблих, поранених, зниклих безвісти військовослужбовців ЗСУ під час проведення АТО/ООС.

Міністру МВС Арсену Авакову Медведчук надіслав запит щодо “забезпечення повного, об'єктивного та неупередженого розслідування злочинів, вчинених проти народного депутата України, члена фракції ОПЗЖ Наталії Королевської під час виїзного засідання Комітету ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, що проходило 27 лютого 2020 року у Львові”

Від СБУ Медведчук вимагав перевірки законності отримання доступу до державної таємниці гендиректором "Укроборонпрому" Айварасом Абромавичусом, “котрий, перебуваючи у громадянстві іншої держави, здійснює керівництво підприємством, діяльність якого напряму пов'язана з обороноздатністю держави”.

До Офісу генпрокурора Медведчук надіслав 4 запити. Один з них стосувався недопустимості приватизації акцій НАК "Нафтогаз України", які “належать державі, та припинення вчинення вищими посадовими особами злочину з привласнення державних активів, що становить загрозу національній економічній безпеці України”.

Також Медведчук вимагав від Ірини Венедіктової перевірки фактів "пропаганди націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режиму з боку окремих посадових осіб державної влади, органів місцевого самоврядування, зокрема, міського голови Херсона, політичних партій, та притягнення винних до відповідальності"

В іншому запиті до Ірини Венедіктової Медведчук цікавився інформацією про можливе фінансування Міжнародним фондом "Відродження" органів прокуратури та окремих прокурорів у 2014-2019 роках шляхом отримання додаткових коштів, організації службових відряджень прокурорів, а також фінансування прокуратури проектами міжнародної технічної допомоги. 

В той час, як Офіс Генпрокурора очолював Руслан Рябошапка, Медведчук вимагав перевірки дотримання законності слідчими, як здійснюють досудове розслідування вбивства письменника та журналіста Олеся Бузини. Також Медведчук вимагав від Рябошапки перевірки дотримання законності слідчими НАБУ при проведенні досудового розслідування у кримінальному провадженні за фактом виплати премій керівництву "НАК Нафтогаз України". 

Голові Верховної Ради Дмитру Разумкову Медведчук надіслав депутатський запит щодо перевірки порушень посадовими особами ВРУ конституційної процедури набрання чинності закону "Про недопущення переслідування та покарання осіб - учасників подій на території Донецької та Луганської областей" від 16 вересня 2014 року.

https://lh5.googleusercontent.com/q9qMLbsWbnS-VCWZK-L6xyy_5wWBDdC1N8xTNhZzoasukArHP9z7D6q6_jDJZ2Cvo0nzr5ctQluGUmuFEG9UoiG2tUk0zS629FOwTJeOjg8ACStl70y0jog1oSDeIaTqkOsu_vF1

Віктор Медведчук та Ілля Кива з офіційним прапором Білорусі у сесійній залі ВРУ. Фото: сторінка у Facebook Вадима Рабіновича

Ще один запит Медведчука до ВРУ та Разумкова, а також Офісу Генпрокурора  стосувався вжиття заходів для “недопущення розпалювання державним виданням "Голос України" релігійної ворожнечі та забезпечення публікації у виданні вибачення перед громадянами України - прихожанами Почаївської лаври, вірянами УПЦ МП за приниження їхніх релігійних почуттів”. Медведчука обурила публікація статті “Почаївська лавра ‒ форпост “русского мира” в газеті Верховної Ради, за яку прихильники УПЦ МП домоглися відкриття кримінального провадження. Він у запиті зазначає, що в матеріалі Почаївську лавру названо осередком “русского мира”, в якому відбувається “наполегливе вживлення у свідомість місцевого населення політико-ідеологічних конструкцій "русского мира". Крім того, йому не сподобалось те, що авторка статті наголошує, що влада недооцінює “загрози, які несе УПЦ МП, нехтування тим, що в Почаївській лаврі, підпорядкованій цій російській структурі, виховують і множать п'яту колону, проводять діяльність, скеровану на деконсолідацію та розбрат у суспільстві”.

"Зміст статті вказує на її голослівність та спрямованість проти громадян України, які є прихожанами Української православної церкви, та проти священнослужителів, й ображає почуття мільйонів громадян у зв'язку з їхніми релігійними переконаннями, а наведені висловлювання викликають серед певних груп населення почуття сильної ворожнечі, ненависті до представників церкви, що є неприпустимим у правовій державі", - йдеться у запиті Медведчука.

Який із Медведчука законотворець?

На даний час Віктор Медведчук є співавтором 20 проєктів законів і 10 постанов. Однак чинним актом стала лише постанова про висловлення недовіри генпрокурору Руслану Рябошапці, яку вніс нардеп від “Слуги народу” Максим Бужанський. Проте навіть у цій постанові Медведчук був одним із понад сотні співавторів. 

Найбільше співавторства Медведчука у законопроєктах із рубрики “соціальна політика”, на другому місці “економічна політика” і на третьому - “державне будівництво”. Слід зазначити, що Віктор Медведчук є співавтором законопроєктів із рубрики “соціальна політика” разом із колегою Наталією Королевською, яка у Раді 9 скликання наразі подала найбільшу кількість проєктів законів. Втім, чинними актами їхні ініціативи майже ніколи не стають.  

https://lh4.googleusercontent.com/eIdXoMscW3cjrJveFgNXlnPCrxjn0EXkzyHcVo7MWagStIK0B_XzqLFcBZ2BjvY_zXHQLn9EXUOgOtiWPK6nu50ZEH2bC7dkbNkaVhQKkBpS1nYaCViUB2u0IrAEAtMv_Qhi40NG

Читайте також: ОПЗЖ: як дві групи впливу поділили партію згори донизу

Наразі фракція ОПЗЖ у Верховній Раді найменше бере участь у голосуваннях,  в середньому на рівні близько 51%. Якщо аналізувати всі голосування, то участь Медведчука в голосуваннях складає близько 41%: 30% голосувань за, 11% утримався, 4% проти, а також 43% не голосувань і 13% відсутності.  

https://lh6.googleusercontent.com/SZRAYfTrvsN6n8wnwwCP5sdHS9crf90sn3j-rq09kMvhNZQJhMwzm43nOlBJRqgIa5IqKD6cQAuvyawNZ1qXKgOYV9fQxYbs94x_7lYI6qUXIEP3ZDB3d2i6-kFyGBjoN49QDQwx

Також ОПЗЖ найгірше серед інших фракції парламенту голосує за закони у другому читанні. 

Читайте також: Підсумки роботи Верховної Ради у голосуваннях

Депутати цієї фракції найчастіше утримувалася під час голосувань і голосувала проти під час другого читання — 17% і 7% відповідно. Вони ж найчастіше не голосували (36%) — картки нардепів були у слоті, але дії не відбувалися. Голосування Медведчука якраз відображають середнє голосування по фракції: 18% “за”, 15% “утримується”, 6% “проти”, 44% “не голосує” і під час 18% голосувань “відсутній”. 

https://lh4.googleusercontent.com/UXYYUNwdKp487UbC3yKvCQ2cFBWymur5XXu8Vzx3xrxGjJ-LKj4OyN-KGHwc1CWs8hC_QaMVzovF4clgxUpVaC1DZ7scnlj2odwry8avl5FYUiEnds6o_lg4x7afo7x5N95jdT7u

На графіці внизу можна побачити, як фракція ОПЗЖ голосує за закони “в цілому” відповідно до рубрик закону. Бачимо, що найслабше ОПЗЖ голосує за закони з рубрики “Безпека і оборона”, а найбільше за “Двосторонні міжнародні угоди”. https://lh5.googleusercontent.com/npxnonVneGJxX9T4C86kfMHvyju-RSkTDRYO8smzakA_abW2JjbwmsG8ZOCWdMb0EZUs6wphuRG1ykF8dhMzi3rNmQ5qOOKseJAxRGwYLQ3mXlUdC1fLArBv72sqeuwZwx4ejs91

Віктор Медведчук за весь час роботи у Верховній Раді 9 скликання подав лише 14 поправок до п'яти законопроектів. Сім поправок врахували, вони стосувались законопроєкту щодо забезпечення безкоштовним харчуванням дітей внутрішньо переміщених осіб. Інші поправки Медведчука до законопроєкту щодо обігу земель сільськогосподарського призначення було відхилено. Зазначимо, що саме до цього законопроєкту найбільше поправок надійшло від нардепів ОПЗЖ.

https://lh3.googleusercontent.com/eO3nzlbGFQ5pgM9Y30zwT3oj3mZvsH1JCLHNpORQRfxb_RHBNkK0Q1hbBT5OnNE7lq1S19V19rOhoKK8B4snV0qqN6_nA86PHYSa2x0Q7oG0Xg6Ako07LgPFWf6gwR5nEWf_NJRH

Відстежити поправки нардепів з початку 2020 року ви можете за допомогою інструменту ЧЕСНО.

Зазначимо, що 86% чисельності фракції ОПЗЖ оштрафували за прогульництво. До топ-прогульників ВРУ 9-го скликання потрапили 19 нардепів від ОПЗЖ, зокрема за 13 місяців їх позбавили виплат, а саме: Тараса Козака, Вадима Рабіновича, Юрія Солода і Вадима Столара. Віктора Медведчука оштрафували за шість місяців (з листопада 2019 до грудня 2020) на 252 240 тис. грн. Причому, він є прогульником останні п'ять місяців поспіль.

 

Приймальні

Віктор Медведчук має три громадські приймальні - одну у Києві та дві на Закарпатті (Мукачеве та Ужгород) - в регіоні, який привів Медведчука у Верховну Раду 2 та 3 скликань за округом №73. Зазначимо, що на позачергових виборах до Верховної Ради у 2019 році ОПЗЖ у Закарпатській області посіла третє місце із результатом понад 8%. На місцевих виборах 2020 року партія загалом отримала 4215 обраних депутатів, однак у Закарпатській облраді ОПЗЖ отримала лише шість мандатів.

Громадська приймальня у столиці знаходиться на вул. Великій Васильківській 23-Б, за цією ж адресою розташовані офіси низки інших компаній, до яких причетний Віктор Медведчук. Зокрема юридична компанія B.I.M. International Law Offices та ГО "Спілка адвокатів України", засновником яких ще у 1990-х був Медведчук. 

Читати також: Стус без захисту: ведмежа послуга Медведчука

Також там знаходиться офіс проросійської громадської організації Медведчука "Український вибір - право народу", ця ГО виступає за інтеграцію з Митним союзом, впровадження російської мови як другої державної та другого громадянства. Зазначимо, що у 2017 році в Луганській області було затримано голову Харківської територіальної ради “Українського вибору” Андрія Лесика, якому оголошено про підозру за ч.2 ст.110 ККУ (зазіхання на територіальну цілісність і недоторканність України, вчинене представником влади).

https://lh6.googleusercontent.com/TSpIovC5FCZm9n06tRbyFYXVvPrAfidOqcheK9sD4z7ms5y5FEbtGjMxHALDMZYN5BUMRXVVZklsjAP1Q_DMYRDl9ZJYEn2M0YsmryNblA0zP74ZUPGoHea5mgH0wY1hwTg24sEo

Нагадаємо, що у березні 2014 року США ввели персональні санкції проти переліку осіб, які загрожують миру, безпеці, стабільності, суверенітету та територіальній цілісності України, та за підрив демократичних інститутів і процесів в Україні. У цьому списку осіб знаходиться і Віктор Медведчук. Він звинувачується урядом США в наданні суттєвої фінансової, матеріальної та технологічної підтримки Януковичу, і в тому, що він є одним із лідерів організації “Український вибір”, члени якої займаються діями чи політикою, які підривають демократичні процеси або установи в Україні та загрожують миру, безпеці, стабільності, суверенітету та територіальній цілісності України.

https://lh5.googleusercontent.com/vmSwyERhfnzBole87rfsVbpN82lPdwX2SW6dxv-sscE1KpUdKfeBcoHxPnvgh34IYcE8CAVdH8DSZx7FkLEjIKkvc_rMKKHZD4QgRC8XpJXtvt1FDtV7cq0d-ac-gj2vzU5AQtNo

Скріншот із веб-архіву сайту посольства США в Україні

У місті Мукачево приймальня Медведчука розміщена на площі Духновича (буд. 15, приміщення 10, офіс 2), за цією ж адресою знаходиться і регіональний офіс ОПЗЖ.

Помічники

Віктор Медведчук загалом має 26 помічників, троє з них працюють за строковим трудовим договором на постійній основі та 23 на громадських засадах.

Помічниця Медведчука Олена Зубанич або ж її повна тезка, за даними системи YouControl, із 2006 року є керівницею підприємства “Карагор”, що займається готельним бізнесом в окупованій Алушті АР Крим. У 2016 році Зубанич подавала декларацію як кандидатка на посаду судді у місцевому суді Ужгорода.

Інша помічниця Медведчука Вікторія Пазюк раніше була помічницею у 6,7 та 8 скликанні ВРУ у екс-регіонала і члена політради ОПЗЖ Івана Мирного. До цього Пазюк була помічницею у 4 та 5 скликанні ВРУ у соціаліста Євгена Філіндаша.

Третя помічниця Медведчука за строковим трудовим договором Зоя Темнохудова на місцевих виборах 2020 року балотувалась від ОПЗЖ до Закарпатської облради та одночасно до Ужгородської міської ради. В підсумку юристка і адвокат залишилась працювати у облраді заступницею голови комісії з питань освіти, науки, культури, духовності, молодіжної політики, фізкультури і спорту, національних меншин та інформаційної політики.

Серед помічників Медведчука на громадських засадах є засновник та охоронці "Детективної охоронної компанії "Шторм", яка охороняла Медведчука і раніше перешкоджала журналістам. За інформацією “Радіо Свобода”, серед помічників Медведчука, ймовірно, є 14 його охоронців, які також є інспекторами Управління поліції охорони з фізичної безпеки. Крім того, в переліку помічників - особистий прес-секретар, однопартійці по ОПЗЖ, члени ГО "Український вибір" та екс-помічники колег по фракції.

 

Читати також: 

Канали для старого друга: що відомо про власника NewsOne та 112

За життя, за Рабіновича, за Медведчука

Медведчук став найбільшим донором ОПЗЖ

Стус без захисту: ведмежа послуга Медведчука

Роль Медведчука: Юрій Литвин та Василь Стус мали одного адвоката і загинули в одному таборі


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]