Що спільного у Почаївської лаври, фонду Сороса, соцмережі Tik Tоk та кредитів МВФ? Про все це запитує у державних органів та вимагає від них реакції народний депутат від ОПЗЖ Віктор Медведчук.
Після запровадження санкцій проти нардепа від ОПЗЖ Тараса Козака та вимкнення з ефіру низки телеканалів, а згодом включення до санкційного списку Віктора Медведчука, його дружини Оксани Марченко та її подруги Наталії Лавренюк, яку вважають цивільною дружиною нардепа Козака, Рух ЧЕСНО вирішив проаналізувати, які запити та кому надсилає кум Путіна.
У своїй парламентській діяльності Медведчук підтверджує реноме захисника “русского мира” та російської церкви, сфокусованість на темі окупованих територій Донбасу і боротьбі з грантами посольства США та фонду “Відродження”.
За час роботи у Верховній Раді 9-го скликання Віктор Медведчук надіслав 21 запит. Найбільшу кількість із них отримав Кабмін.
* Депутатський запит — це вимога народного депутата, групи народних депутатів чи комітету Верховної Ради до органів державної влади отримати офіційну відповідь з питань, віднесених до їхньої компетенції. Кожен запит заявляється на засіданні Верховної Ради і фіксується у профілі нардепа на сайті ВРУ. Відповідь на запит нардепа обов’язково має надійти протягом 15 днів.
У січні минулого року Медведчук запитував у прем’єра Олексія Гончарука інформацію стосовно транспортування імпортованого природного газу з німецького газового хабу (NCG) в Україну за формулою “Дюссельдорф+”. Ще один запит на цю ж тему Медведчук надіслав очільнику НАБУ Артему Ситнику — у ньому він звинуватив у злочині експрем’єра Володимира Гройсмана та інших посадовців Кабміну, які “спричинили тяжкі наслідки державним та громадським інтересам через запровадження корупційної схеми транспортування імпортованого природного газу з німецького газового хабу за формулою “Дюссельдорф+”. Артем Ситник відповів, що дана кримінальна справа перебуває у провадженні НАБУ і розслідування ще триває.
Після того, як Кабмін очолив Денис Шмигаль, Медведчук просив вжити термінових заходів із деблокування ввезення в Україну видавничої продукції, зокрема наукової медичної, з Російської Федерації. У відповідь міністр культури Олександр Ткаченко зазначив, що Держкомтелерадіо протягом 2017–2019 років видав дозволи на ввезення 28 495 найменувань видавничої продукції. В той же час за рішенням РНБО від березня 2019 року комітет зупинив дію 11 894 раніше виданих дозволів. За цей час імпортери видавничої продукції отримали дозволи на ввезення з території держави-агресора на територію України світових бестселерів, європейської та російської класики, дитячої літератури, нон-фікшн тощо. Держкомтелерадіо зазначив, що не видавав дозволів на ввезення в Україну спеціалізованої літератури у зв’язку з відсутністю відповідних заяв.
“Твердження про нібито “колапс на книжковому ринку”, “гострий дефіцит спеціалізованої наукової літератури”, “блокування надходжень в Україну спеціальної наукової літератури у сфері медичних досліджень”, що містяться у запиті, не відповідають дійсності”, — йдеться у відповіді міністра Ткаченка.
Ще один запит від Медведчука та 33 інших нардепів прем’єру Шмигалю стосувався дефіциту питного водопостачання у населених пунктах Донецької області. Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій відповіло, що перераховані проблеми пов’язані з низкою проблем у КП “Вода Донбасу”, яке надає послуги з централізованого водопостачання та водовідведення на території Донецької області.
Запит Медведчука до Міністерства закордонних справ був присвячений гранту посольства США в Україні на суму 150 тис. доларів на створення інноваційного контенту, що поєднує суспільну історію та цифрові медіа й висвітлює особисті історії українців у недавньому історичному контексті країни. Медведчук звернув увагу, що серед визначених умов отримання гранту є “зосередження уваги на історичних подіях, які не відповідають російським дезінформаційним наративам та/або іншим чином інтерпретуються представниками ворожої іноземної пропаганди”. На думку Медведчука, такі вимоги є “розпалюванням національної ворожнечі та ненависті за ознакою етнічного походження та мовною ознакою”.
Міністр Кулеба відповів, що у Доктрині інформаційної безпеки України прямо зазначено, що РФ використовує найновіші інформаційні технології впливу на свідомість громадян, спрямовані на розпалювання національної та релігійної ворожнечі, пропаганду війни та змін конституційного ладу. Крім того, Доктрина передбачає протидію руйнівному інформаційному впливу РФ в умовах розв’язаної нею війни і захист українського суспільства від агресивного впливу деструктивної пропаганди.
Віктор Медведчук також просив надати правове обґрунтування стосовно конституційності та законності дій Кабміну з укладення угоди про отримання державою позики від МВФ без затвердження цього рішення Верховною Радою. Міністерство фінансів відповіло, що співробітництво України з МВФ здійснюється відповідно до міжнародних договорів та зобов’язань України. А за усталеною практикою лист про наміри до МВФ щодо започаткування нової програми співробітництва підписується президентом України, прем’єр-міністром, міністром фінансів та головою НБУ. Проєкт листа та меморандум про економічну та фінансову політику схвалюються Кабміном.
У Міністерства оборони Медведчук цікавився кількістю загиблих, поранених, зниклих безвісти військовослужбовців ЗСУ під час проведення АТО/ООС. Відповідь від міністра Тарана Медведчук отримав, однак вона не публічна і не представлена на сайті ВРУ.
Міністру МВС Арсену Авакову Медведчук надіслав запит щодо “забезпечення повного, об’єктивного та неупередженого розслідування злочинів, вчинених проти народного депутата України, члена фракції ОПЗЖ Наталії Королевської під час виїзного засідання Комітету ВРУ з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, що проходило 27 лютого 2020 року у Львові”. У відповіді Авакова вказано, що під час перевірки Галицьким відділом поліції ГУНП у Львівській області не виявлено ознак кримінального правопорушення і відомості в ЄРДР не вносились.
Від СБУ Медведчук вимагав перевірки законності отримання доступу до державної таємниці гендиректором Укроборонпрому Айварасом Абромавичусом, “котрий, перебуваючи у громадянстві іншої держави, здійснює керівництво підприємством, діяльність якого напряму пов’язана з обороноздатністю держави”. У СБУ Медведчуку відповіли, що під час перевірки та оформлення допуску до державної таємниці Абромавичус повідомив про наявність у нього громадянства України та Литовської Республіки. При цьому, згідно з українським законодавством, якщо іноземець набув громадянство України, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. А перевірка виходу із громадянства інших країн виходить за межі компетенцій СБУ.
До Офісу генпрокурора Медведчук надіслав п’ять запитів. Один із них стосувався недопустимості приватизації акцій НАК “Нафтогаз України”, які “належать державі, та припинення вчинення вищими посадовими особами злочину з привласнення державних активів, що становить загрозу національній економічній безпеці України”. Керівник НАБУ Артем Ситник відповів, що зі змісту запиту не вбачається достатніх об’єктивних фактичних даних, які вказували б на наявність у діях вищих посадовців держави кримінальних правопорушень щодо протиправної підготовки продажу акції НАК “Нафтогаз”. У тому числі і шляхом корупційного, як на думку авторів запиту, лобіювання зміни законодавства для відчуження акцій стратегічного державного підприємства.
Також Медведчук вимагав від Ірини Венедіктової перевірки фактів “пропаганди націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режиму з боку окремих посадових осіб державної влади, органів місцевого самоврядування, зокрема міського голови Херсона, політичних партій, та притягнення винних до відповідальності”. Медведчука обурили білборди та сітілайти вітання від мера Херсона Володимира Миколаєнка та міської ради з річницею проголошення Акту відновлення Української держави 30 червня 1941 року.
Фото: “Мост”
Святкування цієї події, на думку Медведчука, є пропагандою націонал-соціалістичного тоталітарного режиму. Прокуратура Херсонської області повідомила, що за наведеними фактами розпочато кримінальне провадження за ч. 1 ст. 436-1 ККУ (“Виготовлення, поширення комуністичної, нацистської символіки та пропаганда комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів”).
До речі, річницю проголошення Акту відновлення української держави у Херсоні почали відзначати ще у 2017 році, однак у січні 2021 року обговорення святкування 80-ї річниці викликало запеклі дискусії у Херсонській міській раді. Якщо рік тому теперішній мер Херсону Ігор Колихаєв був автором законопроєкту, яким цю дату пропонували вшановувати на загальнодержавному рівні, то у статусі мера міста Херсона він різко змінив свою думку. Міськрада затвердила програму культурно-мистецьких заходів на 2021 рік без додатку, в якому було передбачено 4 тис. гривень на святкування 80-ї річниці Акту.
В іншому запиті до Ірини Венедіктової Медведчук цікавився інформацією про можливе фінансування Міжнародним фондом “Відродження” органів прокуратури та окремих прокурорів у 2014–2019 роках. Зокрема були питання про прокурорів та слідчих Генпрокуратури, які проводили досудове слідство у справах за фактами убивств на Майдані. У відповіді Офісу генерального прокурора зазначається, що Офіс входить до проєктів міжнародної технічної допомоги, однак вони не передбачають фінансування. Фонд “Відродження” також не фінансує органи прокуратури, а під час службових відряджень прокурорів приймаюча сторона покриває окремі організаційні витрати.
Коли Офіс генпрокурора очолював Руслан Рябошапка, Медведчук вимагав перевірки дотримання законності слідчими, як здійснюють досудове розслідування вбивства письменника та журналіста Олеся Бузини. Заступник генпрокурора Мамедов відповів, що прокуратура Києва завершила досудове розслідування і обвинувальний акт надіслано до Шевченківського райсуду, а судовий розгляд здійснюється судом присяжних. Матеріали стосовно інших, не встановлених слідством, осіб виділено в окреме кримінальне провадження. Досудове розслідування здійснюється слідчими ДБР під процесуальним керівництвом прокуратури Києва. Розслідування триває.
Також Медведчук вимагав від Рябошапки перевірки дотримання законності слідчими НАБУ при проведенні досудового розслідування у кримінальному провадженні за фактом виплати премій керівництву НАК “Нафтогаз України”. Рябошапка відповів, що по даній справі триває досудове розслідування.
Голові Верховної Ради Дмитру Разумкову Медведчук надіслав депутатський запит щодо перевірки порушень посадовими особами ВРУ конституційної процедури набрання чинності закону “Про недопущення переслідування та покарання осіб — учасників подій на території Донецької та Луганської областей” від 16 вересня 2014 року. Він просив голову ВРУ підписати даний законопроєкт і надіслати його на підпис президенту.
Спікер парламенту Дмитро Разумков у відповіді зазначив, що даний законопроєкт було подано 16 вересня 2014 року як невідкладний президентом Петром Порошенком і того самого дня на закритій частині пленарного засідання ухвалено в цілому. 18 вересня закон було передано на підпис голові ВРУ Олександру Турчинову, однак закон підписано не було. Також Разумков повідомив, що було зареєстровано два проєкти постанов про скасування даного закону, однак парламентом 7-го скликання вони не розглядались і у зв’язку із закінченням повноважень вважаються відкликаними.
Ще один запит Медведчука до ВРУ та Разумкова, а також Офісу генпрокурора стосувався вжиття заходів для “недопущення розпалювання державним виданням “Голос України” релігійної ворожнечі”. Він вимагав вибачення перед прихожанами Почаївської лаври, вірянами УПЦ МП за “приниження їхніх релігійних почуттів”. Медведчука обурила публікація статті “Почаївська лавра — форпост “русского мира” в газеті Верховної Ради. У запиті він зазначає, що в матеріалі Почаївську лавру названо осередком “русского мира”, а авторка статті наголошує, що влада недооцінює “загрози, які несе УПЦ МП, нехтування тим, що в Почаївській лаврі, підпорядкованій цій російській структурі, виховують і множать п’яту колону, проводять діяльність, скеровану на деконсолідацію та розбрат у суспільстві”.
У відповіді Апарат ВРУ зазначив, що діяльність журналістів та ЗМІ базується на засадах професійної незалежності та забороні втручання у редакційну політику. Медведчуку порадили скористатись механізмом спростування інформації. Також наголосили, що у голови Верховної Ради та керівництва Апарату парламенту відсутні правові підстави для будь-яких інших форм реагування.
Останній запит Віктора Медведчука, спільний із колегою по фракції Ренатом Кузьміним, адресований Ірині Венедіктовій. Він стосується скандалу з блогеркою Di.rubens, яка в одному з роликів у Tik Tok назвала Росію “улюбленою країною”. На ролик звернув увагу офіцер ЗСУ Анатолій Штефан.
“Цинічна розправа над популярним блогером Таїсією Маламан, відомою під ніком Di.rubens, яка зазнала цькування з боку військовослужбовця ГШ ЗСУ Анатолія Штефана за відео в соціальній мережі Tik Tok, набула широкого резонансу в суспільстві”, — йдеться у запиті Медведчука.
Медведчук вимагає внести до ЄРДР відомості за фактом кримінального правопорушення за частиною 4 ст. 27 та частиною 2 ст. 129 — підбурювання до погрози вбивством, та провести досудове розслідування. На підтвердження цього Генпрокуратура має надати витяг з ЄРДР. А також надати Таїсії Маламан та її сім’ї особисту охорону. Запит перебуває у стадії розгляду.
Читати також:
Канали для старого друга: що відомо про власника NewsOne та 112
За життя, за Рабіновича, за Медведчука
Медведчук став найбільшим донором ОПЗЖ
Стус без захисту: ведмежа послуга Медведчука
Роль Медведчука: Юрій Литвин та Василь Стус мали одного адвоката і загинули в одному таборі
Поділитись