Станом на січень 2021 року нардепи за час роботи дали достатню кількість голосів 382 поправкам. Це 12% від загальної кількості голосувань за поправки.
Найбільше спільно поданих поправок у подружжя нардепів ОПЗЖ Наталії Королевської і Юрія Солода — 16. Лідером за кількістю поправок залишається Олег Марусяк (“Слуга народу”) — 52 поправки.
Найчастіше нардепи пов’язані між собою на основі членства у комітетах і на основі належності до фракцій та груп.
Фракції “Слуги народу” допомагає у прийнятті поправок, внесених у залу, група “Довіра”.
Рух ЧЕСНО публікує підсумковий дайджест по співавторству поправок, які виносилися на голосування в залу засідань за час роботи Верховної Ради 9-го скликання.
Поправки залишаються найбільш складною темою для аналізу, оскільки їх досі не публікують у форматі відкритих даних. Авторів поправок необхідно дивитися вручну у порівняльних таблицях законопроєктів.
Рух ЧЕСНО розробив інструмент поправок, який дозволяє зацікавленим переглядати статистику щодо подачі поправок, голосування, а також зв’язки.
Є декілька причин, чому за поправки голосують у залі Ради. Деколи їх ставлять на підтвердження, намагаючись “збити”, бо не так легко щоразу набирати потрібні 226 голосів. По-друге, ми схиляємося до думки, що до зали засідань виносять також поправки, щодо яких не знайшли компромісу в комітеті.
Читати також: Диявол у деталях: як поправки до законів гуртують нардепів за інтересами
У самій сесійній залі лише 12% голосувань за поправки отримали 226 голосів. Бачимо, що у більшості голосувань “слугам” вдалося перемогти блокування поправки. Найчастіше у цьому допомагала група “Довіра”.
По-перше, нардепи гуртуються на основі належності до фракцій та груп. Це помітно на основі графіки нижче. Втім, бачимо, що у межах фракції “Слуги народу” існує близько п’яти скупчень — переважно вони відображають належність нардепів фракції до різних комітетів. Помітно також приховані зв’язки на кшталт так званої групи Коломойського (Ольга Василевська-Смаглюк, Ігор Фріс, Олександр Матусевич, Максим Бужанський, В’ячеслав Рубльов).
Також бачимо чіткі зв’язки фракції “Європейська солідарність”: винятками є Олексій Гончаренко і Сергій Алєксєєв, які співпрацюють з іншими депутатами через належність до одного комітету — бюджетного і правоохоронного відповідно.
На графіці згори ми відобразили усі зв’язки нардепів, якщо ті були авторами/співавторами більш ніж однієї поправки, а також якщо їхня поправка виносилася в залу засідань.
Найбільша за діаметром група на чолі Олегом Марусяком (СН) об’єднує депутатів фінансового комітету. На ній ми так само бачимо зв’язок фракції СН з Олегом Кулінічем (група “Довіра”), який також є членом цього комітету.
У правому верхньому кутку розмістилася група депутатів-“слуг” із правоохоронного комітету.
По-друге, нардепи об’єднуються відповідно до належності до комітетів. На графіці нижче найчіткіші утворення зв’язків спостерігаються за нардепами фінансового комітету, бюджетного та медичного комітетів. Утім, бувають і винятки, як у випадку Тараса Тарасенка, який є членом комітету з прав людини, але подавав 15 поправок до закону про азартні ігри.
Також при порівнянні двох графік бачимо, що є низка нардепів, які є авторами лише однієї поправки, яка виносилася в залу засідань. Автори понад двох поправок відображені на графіці № 2.
За їхні поправки найбільше голосували
Рекордсменом за авторством поправок із нашої вибірки залишається Олег Марусяк (“Слуга народу”), голова підкомітету з питань організації та оподаткування грального бізнесу фінансового комітету, який подав 52 поправки. Марусяк найактивніше подавав поправки в уже чинний закон про азартні ігри № 2285-д, де він також є співавтором.
На другому місці — голова регламентного комітету Сергій Кальченко (“Слуга народу”), який одноособово подав 42 поправки. Всі вони стосуються змін у виборче законодавство (№ 3485).
На третьому — Мар’ян Заблоцький, який подав 19 поправок. Більшість до закону про азартні ігри, а також три поправки до № 3851 щодо державної підтримки культури, туризму та креативних індустрій.
Подружжя нардепів “Опозиційної платформи — За життя” Наталія Королевська і Юрій Солод подали по 16 поправок — усі разом, тому в них також найбільше зв’язків одне з одним.
Також у Раді голосували за 16 одноособових поправок Павла Фролова (СН). Вони стосуються закону про азартні ігри і закону про статус народного депутата № 1035-2 (йдеться про припинення відшкодувань на депутатську діяльність у разі прогулів).
Як ми визначали авторів поправок?
Ми завантажили з порталу відкритих даних Верховної Ради всі голосування за поправки, які відбулися за час каденції Ради-9, та виокремили ті, які виносили до зали засідань для голосування, та які набрали 226 голосів. Після цього, оскільки відсутні інші зручні способи, ми, аналізуючи порівняльні таблиці до другого читання, склали список авторів поправок, за які голосували.
Автором поправок може бути один народний депутат або декілька. Щодо кожної поправки ми виокремили унікального автора, аби проаналізувати, які політичні сили та їхні представники мали найбільший вплив на формування поправок під час голосувань.
Нагадаємо, Рух ЧЕСНО підготував аналітику про підсумки роботи Верховної Ради у голосуваннях.
Поділитись