Дочасна агітація та церква як агітмайданчик: як потенційні кандидати в нардепи працюють на Франківщині

Фото: Дочасна агітація та церква як агітмайданчик: як потенційні кандидати в нардепи працюють на Франківщині

Майже 100 білбордів із дочасною агітацією вдалося зафіксувати Руху ЧЕСНО у 87-му мажоритарному окрузі. На жодному з них не вказані вихідні дані. Тут уже 28 березня відбудуться позачергові вибори до ВРУ. Незважаючи на те, що офіційно зареєстрований лише один кандидат, ще чотири політики вже ведуть активну передвиборчу кампанію. Розміщення політичної реклами кандидатів до їхньої офіційної реєстрації дає їм можливість не вносити інформацію про витрати у звіти про витрати з виборчих фондів. А це означає, що виборці не дізнаються, хто дав гроші на кампанію. 

Окрім розміщення зовнішньої реклами, кандидати вже почали проводити зустрічі з виборцями та інші агітаційні заходи.

Особливістю кампанії є те, що для проведення агітаційних зустрічей з виборцями кандидати активно використовують церковні служби. До таких методів агітації вдаються екснардеп
Олександр Шевченко та один із лідерів ВО “Свобода” Руслан Кошулинський

87-й одномандатний виборчий округ знаходиться у межах Надвірнянського району, а також включає села Івано-Франківського та Коломийського районів.

Наразі єдиним кандидатом у 87-му окрузі, якого офіційно зареєструвала ЦВК, є Михайло Ноняк — колишній заступник міністра доходів та зборів. Він іде по округу самовисуванцем. Як зареєстрований кандидат він єдиний, хто має право проводити агітаційну кампанію в межах округу.

Проте Рух ЧЕСНО зафіксував дочасну політичну агітацію ще чотирьох потенційних кандидатів у нардепи. Згідно із Законом України “Про місцеві вибори”, передвиборча реклама й агітація мають право з’являтися лише після офіційної реєстрації кандидатів у ЦВК. Цей процес офіційно розпочався 27 січня. Відповідно до частини 1 статті 52 Виборчого кодексу, передвиборна агітація розпочинається кандидатом, партією (організацією партії) наступного дня після дня прийняття виборчою комісією рішення про реєстрацію кандидата (кандидатів) і закінчується о 24 годині останньої п’ятниці перед днем голосування. Згідно з частиною 3 статті 52 Виборчого кодексу, передвиборна агітація у період виборчого процесу поза строками, встановленими у цій статті, забороняється.


Рух ЧЕСНО зафіксував майже 100 білбордів та сітілайтів потенційних кандидатів у містах Надвірна та Яремче, а також у смт Богородчани. Частина потенційних кандидатів у депутати Верховної Ради, попри те, що офіційно їх не зареєстрували в ЦВК, вже досить активно проводять зустрічі з виборцями 87-го округу. Переважно ці зустрічі проходять у церквах, у школах або в рамках масових чи святкових заходів.

Найбільше бордів розмістив Олександр Шевченко — Руху ЧЕСНО вдалося зафіксувати 33 рекламні площини. Більшість з них розаташована на трасах між населеними пунктами. Жодних вихідних даних немає. 

https://lh6.googleusercontent.com/nvOxc-IAnp3bd4vR3aGEc9bKSk35JK_ov1OVWQz425XG0EFim7UHeqH4WBueb0XaNPNgkliN8Q-wO4mNarGZPz7nsW79WKsn4FuesZOEt6kFmZap4FFuQUVkIIjHsBL1pBtLi840

Білборд Олександра Шевченка, перша декада лютого 2021 року. 

Автор Віталій Світлик

Рух ЧЕСНО уже писав про те, що Олександр Шевченко в останні два тижні січня 2021 року чи не щодня проводив зустрічі в селах, які входять до округу — був присутній на богослужіннях, проводив зустрічі у школах, а також організовував для школярів із сіл у межах 87-го округу безкоштовні катання на лижах у “Буковелі” та поїздки в музеї Степана Бандери і Героїв Небесної сотні. 

В період з 1 по 8 лютого на офіційній сторінці Олександра Шевченка у Facebook з’явилась інформація про його зустрічі з виборцями у селі Забережжя — там він був у церкві та школі. В той самий день Шевченко мав зустрічі з жителями села Гвізд Надвірнянської громади, сіл Молодьків та Назавизів. 5 лютого на сторінці Шевченка з’явились публікації про зустрічі з персоналом Надвірнянської ЦРЛ, зустрічі з мешканцями у селах Стримба, Лоєва та Лісна Тарновиця. У неділю, 7 лютого, судячи з постів на офіційній сторінці, Шевченко проводив зустрічі під час церковних служб у селах Іваниківка, Дзвиняч, Солотвин та Монастирчани. Також на сторінці Олександра Шевченка поширено пост про те, що за його сприяння близько 100 дітей з Богородчанщини відвідали музеї Героїв Небесної сотні та Степана Бандери. Усі населені пункти, в яких Шевченко проводив зустрічі та діти з яких відвідували лижні школи або музеї, входять до меж 87-го виборчого округу. 

Зустрічі з виборцями під час релігійних заходів та залучення самих представників церков до політичної агітації є популярним методом ведення виборчої кампанії на Західній Україні. Рух ЧЕСНО звернувся до офіційної прес-служби УГКЦ за коментарем стосовно того, якою є офіційна позиція церкви щодо проведення політичної агітації під час релігійних заходів. Проте у прес-службі коментувати випадки проведення політичної агітації в церквах відмовились. Але надали “Пам’ятку політика-християнина щодо зобов’язання дотримуватися християнських цінностей у своїй політичній діяльності”, де йдеться про те, що політик, який сповідує християнські цінності, не використовуватиме церкву, релігійні організації та священнослужителів як інструмент агітації та пропаганди. Тобто офіційна церква не схвалює політичну агітацію через церковні служби та інші християнські заходи чи інститути.
 

Понад 20 рекламних площин Михайла Ноняка вдалося зафіксувати на Надвірнянщині та Яремчанщині — 15 білбордів та 9 сітілайтів. На них Ноняк вітає мешканців із Водохрещем та Василем — з цього можна зробити висновок, що борди розміщувались в середині січня, тобто до офіційної реєстрації Ноняка кандидатом. Проте жодних вихідних даних на політичній рекламі не відображено. Кандидати повинні вказувати на агітаційних матеріалах наклад, відповідального за друк та підрядника, що виготовив рекламний продукт. Згідно зі статтею 212-13 Кодексу України про адміністративні правопорушення, виготовлення або замовлення виготовлення під час виборчого процесу друкованих матеріалів передвиборної агітації, які не містять відомостей про установу, що здійснила друк, їх наклад, інформацію про осіб, відповідальних за випуск, або у яких така інформація означена неправильно чи неповно, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян (від 10 до 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян) і на посадових осіб (від 50 до 70 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).

https://lh3.googleusercontent.com/ncbbV1wgJBphW4-K2C-L32UDUznGJQ27DLpAXCpR4H6fiN2DGlcIBVMW5UIJhNaSwUQ7ZEDXrNlRHxuKF7SnTMPB6njzZdknI45JiAE0D0fThj1Sh6hgofFi8my3kjsz9F081eXf https://lh5.googleusercontent.com/jf612gHm4cUrIE-o6su07KeIeT-uzZk3HXuJAHnUgzU7RLuRyru8NAdJUksFu5oC8YyMgbJr_v0yl2GE45hnr_QMcIkObFiUHDA_wYnG3cI5GqogMM2h3aLbeDehqtVrO8GZjB4R

Білборд та сітілайт Михайла Ноняка, лютий 2021 року. Автор Віталій Світлик

13 білбордів із символікою партії “ЄС” та зображенням Марусі Звіробій Руху ЧЕСНО вдалося зафіксувати у межах 87-го виборчого округу. На цих бордах теж немає вихідних даних і не вказаний наклад. Сама зовнішня реклама із зображенням Звіробій з’явилася в січні 2021 року.

https://lh3.googleusercontent.com/XI4OvYaj4yW6xzXr0MCL6FEcfhjSMewCws_Dn8B73vEfmk0aVBVxlZEdZTubg_5FkghQrT-N_xMHDoKIESlZqoF_q1xxsP0eHGqP2dOR6BGF-hRH0dD1aALgzXtCUaIbmPPvdxD5Білборд Марусі Звіробій, лютий 2021 року. Автор Віталій Світлик

Місцева партія “Платформа громад” ще наприкінці грудня 2020 року розмістила в межах 87-го округу борди з партійною символікою та привітанням із новорічними святами від Юрія Голінея. Вся ця зовнішня реклама, як і реклама попередніх кандидатів, не містить жодних вихідних даних. Сама партія лише в лютому 2021 року провела з’їзд та висунула Юрія Голінея кандидатом до ВРУ по 87-му округу.

Рух ЧЕСНО зафіксував п’ять білбордів Руслана Кошулинського у межах 87-го округу. На них вказано, що Кошулинського підтримують голови Івано-Франківської, Калуської, Косівської, Долинської, Ланчинської та Солотвинської громад. Головами всіх цих громад є члени ВО “Свобода”. На жодному із бордів не вказані вихідні дані.

https://lh3.googleusercontent.com/3-JVazxNe7dLdvKWEPgrf-r5AYQCN-7Zcp3T0hy1-fvkWzRXOw4IpkqmR9Rl6HWuB6APqMKIDclZDUUHauKYdjYyuh55cIynrWdf-zugYR9ihSCVkAbBAtZGa94JJKfLN4tONKfl

Білборд Руслана Кошулинського, лютий 2021 року. Автор Віталій Світлик

Руслан Кошулинський також проводить зустрічі з виборцями ще до офіційної реєстрації кандидатом у ЦВК. Протягом двох останніх тижнів він брав участь у вшануванні пам’яті Героїв Крут у смт Ланчин спільно з депутатом Івано-Франківської обласної ради Михайлом Іваночком та головою Ланчинської громади Надією Данилюк — обидвоє є членами ВО “Свобода”. Цікаво, що Михайло Іваночко у 2019 році на виборах по 87-му округу зайняв друге місце, отримавши підтримку понад 13% мешканців. У 2020 році Іваночко пройшов до Івано-Франківської обласної ради по Надвірнянщині, що теж входить до складу округу. Дивним є вибір партії “Свобода”, що замість впізнаваного місцевого політика висуває кандидатом “парашутиста” Кошулинського.

З міським головою Івано-Франківська Русланом Марцінківим, теж “свободівцем”, Кошулинський брав участь у розколяді в селі Тисменичани. У тому ж селі Руслан Марцінків і Руслан Кошулинський відвідали богослужіння 29 січня, після чого провели зустріч із мешканцями села. Про це Марцінків теж повідомив на своїй сторінці. 

https://lh5.googleusercontent.com/10E3nmaFAtZ1PfXboPybify2BIoejGlIyCn-upNoYyefOX6TsrGJ0Lt2fXmia5NkueSGJdTV99XFByaRpUpyvwjTvbY6gU4OcGbIzOMhQq5XfFaAmMHZcae0spdgmodLeCkTegBn

Скріншот з офіційної сторінки Руслана Марцінківа у Facebook 

Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків на своїй офіційній сторінці у Facebook та офіційному сайті розмістив інформацію про те, що голови громад Івано-Франківської області підтримують висунення кандидатом у ВРУ Руслана Кошулинського. 

У неділю, 7 лютого, депутат Івано-Франківської міської ради від “Свободи” Сергій Абрам’як розповсюджував партійну газету з політичною рекламою Кошулинського в селах Горохолина, Ластівці, Старуня та Жураки. 

https://lh5.googleusercontent.com/vSqqtBhwU5tLCivri_IDc6Zk9-c81vd_4yyQyLLK3pUg1OukA7tUoT4Ra7iXjIcONQsEKZa4G383w-vLxHTs9zo7LpXXWxVITz9TsUHYXJR0AJl3FOfKULuvfT5VTHFrz6OaBvnP

Фото зі сторінки Сергія Абрам’яка у Facebook

У той самий день ще одна депутатка Івано-Франківської міської ради від “Свободи” -  Уляна Олещук розповсюджувала газету “Франківський обласний вісник” з інформацією про Руслана Кошулинського в селі Яблуниця. Про це депутатка написала на своїй сторінці у Facebook. 

https://lh5.googleusercontent.com/_HSfB3Mqu55Aal0zyRnt9mUbKgnDwK5DrQA0x8Lcnl9XEO542j9cZ6FhTaOOj67zIPZ5nsJBHUXVc7nn_u86sm-KaqZHZOFdOBlmwlanxtP57C_3utVGuPg8xDVtXOcQEedNoCQ3

Фото зі сторінки Уляни Облещук у Facebook

Рух ЧЕСНО проаналізував потенційних кандидатів на вільне крісло нардепа-мажоритарника. Їх наразі близько десяти. Нагадаємо, що позачергові вибори у 87-му окрузі було оголошено ЦВК 27 листопада 2020 року, після того, як Зіновій Андрійович, що був мажоритарником від “Слуги народу”, склав повноваження. Вибори пройдуть 28 березня.

 

Читати також:

Вибори нардепа на Франківщині - хто вже працює у 87-му окрузі

У Івано-Франківській області партії офіційно витратили на вибори 14 мільйонів гривень

Як змінився склад Івано-Франківської міської ради у новому скликанні

Проміжні фінзвіти: скільки витратили на вибори політики у Франківську

На рекламу мера Франківська з бюджету витратили 38 млн грн

 


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]