На засіданні сесії Львівської міської ради 4 лютого депутати проголосували за новий склад виконавчого комітету ради, у який увійшли дев’ять осіб.
За пропозицією міського голови кількість заступників мера Львова скорочена з семи до п’яти, якщо рахувати разом з бізнес-омбудсменом. Але лише двом із них вдалося потрапити до складу виконкому.
Членами виконкому стали також новообраний секретар-“свободівець” та міський голова Львова Андрій Садовий, які мають бути у виконкомі за законом. Крім того, депутати ввели у виконком представників оточення мера та по одному представникові партій “ЄС” і “Варта”.
Також депутати призначили нову керуючу справами виконкому, яка є представницею “Самопомочі”.
Таким чином, мінімально необхідна більшість у виконкомі наразі підконтрольна Садовому. Він має п’ять голосів із дев’яти. Але опозиційні до Садового депутати переконують, що це тимчасово, і мають свій план, як згодом трансформувати виконком на свою користь як через загальне розширення складу виконкому, так і через включення у нього старост.
Рух ЧЕСНО з’ясував, що означають останні кадрові рішення у Львівській міськраді та як це вплине на подальше політичне життя міста.
За підсумками місцевих виборів 2020 року Андрій Садовий зміг у складній кампанії перемогти кандидата від ЄС, нардепа Олега Синютку. Проте за результатами виборів міськради “Самопоміч” втратила більшість.
Три фракції — ЄС, “Варти” і “Свободи” — розпочали свою роботу з демаршу проти Садового, сформували опозиційну до мера більшість та призначили секретарем ради “свободівця”. Саме секретар виконує обов’язки мера за його відсутності чи хвороби. Також Садовий втратив контроль над ключовими депутатськими комісіями, колегією ради і мав складні перемовини з депутатами щодо нового регламенту, у якому повноваження суттєво перерозподілені на користь секретаря.
Саме тому для Садового було надзвичайно важливим зберегти вплив на виконком — орган, який є по суті місцевим кабміном і виконує ті рішення й політики, які відголосує рада. Але тут він мав суттєву перевагу. За законом кандидатури до виконкому може вносити лише мер. І навіть якби рада не відголосувала новий склад — діяв би старий виконком, що Садового теж цілком влаштовувало.
Виконком та “зниклі старости”
Виконком Львівської міськради має значні повноваження, до прикладу, затверджує проєкт міського бюджету, встановлює тарифи, управляє майном, погоджує містобудівні умови та обмеження, приймає рішення щодо е-черги в дитячі садочки, літніх майданчиків, реклами, ярмарків, програми антикорупційних заходів, Етичного кодексу міськради і т. д. Після місцевих виборів 2020 року це єдина за повноваженнями суттєва політична противага антимерській більшості у раді.
Якщо розглянути минулий склад виконкому, який сформувала рада попереднього скликання, де Садовий мав більшість, то до нього входив міський голова, його заступники, керуюча справами виконкому, начальник управління ДСНС і, як це було обґрунтовано під час призначення, один представник від громадськості. Більшість у виконкомі забезпечувалась наявністю значної кількості заступників.
У зв’язку зі створенням Львівської ОТГ Садовий ризикував втратити контроль над виконкомом, адже до нього мали увійти старости — представники приєднаних до Львова навколишніх громад.
Хоча подання складу старостинських округів і кандидатур старост мало бути за Садовим, фінальне голосування цілком залежало від позиції ради. У Садового вирішили тимчасово зберегти стару модель, що пов’язано із законодавчими ініціативами, які знаходяться на розгляді парламенту.
На засіданні колегії ради 3 лютого Садовий запропонував скоротити кількість заступників до п’яти, а посаду заступника з питань безпеки ліквідувати, адже Сергій Бабак із посади заступника перейде на посаду радника мера. Заступник з економічних питань Геннадій Васьків пішов у відставку, його посаду Садовий також запропонував скоротити. Посаду першого заступника та заступника з економічного розвитку мер запропонував обійняти Андрію Москаленку, який заявив, що складе повноваження депутата міськради від “Самопомочі”.
Також мер повідомив, що новою керуючою справами виконкому замість Марти Литвинюк пропонуватиме Наталію Алєксєєву, директорку департаменту міської агломерації міськради, яка балотувалась до міськради від “Самопомочі”.
На пленарному засіданні, яке у карантин відкрив хоровий спів, депутати 47 голосами за підтримали ухвалу, якою призначили на посади Москаленка та Алєксєєву, а також підтримали персональний склад виконкому — дев’ять осіб.
До складу виконкому, окрім мера, секретаря ради Маркіяна Лопачака, Алєксєєвої та Москаленка, увійшли заступниця міського голови з питань ЖКГ Ірина Маруняк, начальник головного управління ДСНС України у Львівській області Юрій Кагітін, нардеп 8-го скликання та член політради партії “Самопоміч” Олег Лаврик, кандидат від партії “Варта” на місцевих виборах Артем Хмиз та заступник міського голови Винників Богдан Шустер, що балотувався на місцевих виборах від партії ”Європейська солідарність”. Цією ж ухвалою депутати позбавили Москаленка депутатських повноважень.
Не увійшли до виконкому заступники міського голови з містобудування Любомир Зубач, “гуманітарки” Галина Слічна та “бізнес-омбудсмен” Сергій Кіраль.
При цьому Садовий, попри представництво у виконкомі “Варти”, “ЄС” та “Свободи”, матиме у цьому органі більшість мінімум у п’ять голосів із дев’яти.
ЄС та секретар Лопачак у коментарях ЧЕСНО відзначили, що Садовий скористався своєю перевагою у визначенні кількісного та персонального складу виконкому. Опозиційні фракції на противагу цьому скористались більшістю голосів у раді, але попри це відзначають, що рішення щодо виконкому є тимчасовим.
Голова фракції ЄС Петро Адамик відзначив: “Де-юре по факту він порушив закон, бо у виконком мали увійти старости, або керівники старостинських округів, але Андрій Іванович з тим не спішить. В нього бачення, що це будуть представники міського голови на місцевостях, і він чекає закону, який Верховна Рада обіцяє протягом лютого прийняти і врегулювати цю норму”.
Голова фракції ЄС відзначає, що у переговорному процесі депутати фракції були готові голосувати за мінімальний по закону склад виконкому у три особи, але в підсумку вдалось знайти хоч і тимчасовий, але кадровий компроміс.
Адамик пояснює: “По людях у нас питань не було, але цей виконком буде доопрацьовуватись. Не буду приховувати, що той же ж Богдан Шустер — це кандидатура наша. Представника ДСНС ми теж лобіювали. Що в Садового більшість у виконкомі — я абсолютно за це не переживаю”.
У “Самопомочі”, як і в інших фракціях, відзначають компромісність рішення, а також — що значення питання виконкому перебільшене.
Голова фракції Вікторія Довжик пояснила: “Маємо представника найбільшої з приєднаних громад. Збалансований різними політичними силами. Воно здається, що це ласі такі штучки, що вони там невідомо що виробляють. Це робочий орган. Шум навколо цього є дещо перебільшеним. Пора працювати”.
Довжик відзначає, що фракція очікуватиме рішення парламенту щодо старост, але в той же час додає, що створювати надмірно великий за складом виконком нелогічно, економічно невигідно, а відповідні норми законодавства називає неробочими.
У “Варті” розкривають деталі прийняття фракцією рішення щодо виконкому, а також пояснюють, як у цьому органі опинився їхній партійний представник.
Заступник голови фракції “Варти” Ігор Зінкевич пояснив: “В нас було дуже багато зауважень до заступників, кожного заслуховували окремо. Мер нам пояснював по кожному, чому він має бути. Ми не робили акцент на нашому представнику у виконкомі, але ми конструктивно підходили до управлінь і заступників. Коли було питання чи не хоче Артем Хмиз спробувати, то ми не заперечували”.
Зінкевич зізнається, що питання включення старост буде на порядку денному і що їх включення може змінити ситуацію з більшістю Садового у Виконкомі.
Фракція “Голосу” під час розгляду питання пропонувала запровадити посаду заступника з питань IT, а також включити до складу виконкому представника середовища IT або середовища Українського католицького університету.
Депутат “Голосу” Олекса Возняк заявив: “Ми не розуміємо критеріїв, за якими туди увійшли люди. Практично не знайомі з цими людьми особисто. Ми не розуміємо, як вони можуть вирішити виклики, що зараз стоять перед Львовом. Навіть на прохання депутатів у залі претенденти на членство у виконкомі не були представлені і не обговорювались. Відсутнє положення про представників від громадськості у виконкомі”.
Також у “Голосі” вважають, що старости мають бути у виконкомі, але що потрібно шукати баланс щодо їх кількості та їх впливу на прийняття рішень.
Секретар міськради та обраний від “Свободи” депутат Лопачак відзначає, що рішення про виконком є збалансованим і що виконком став якіснішим.
Лопачак каже: “Він не буде технічним органом, де одноголосно приймаються усі рішення. Нам вдалося відстояти позицію, що у виконкомі не можуть бути 90% людей, які працюють у Львівській міськраді”.
Також Садовий на заміну структурі 2015 року та змінам до неї 2016 року подав проєкт ухвали та схему нової структури виконавчих органів з 1 травня 2021 року, що була доопрацьована на пленарному засіданні та передбачає створення окремого транспортного департаменту міської мобільності та вуличної мережі, департаменту “Секретаріат ради” у підпорядкуванні секретаря ради замість однойменного управління, перетворення департаменту з питань поводження з відходами на управління, зміни у підпорядкуванні управлінь, а також зменшення загальної чисельності працівників до 1710 осіб, що з урахуванням приєднаних громад означає необхідність скорочення понад 230 робочих позицій у міськраді. Депутати підтримали такі пропозиції до структури 55 голосами за. Також висловлювалась і пропозиція про створення у майбутньому управлінської компанії, якій були б підпорядкувати всі великі комунальні підприємства міської ради.
Так виглядає нова структура та схема підпорядкування виконавчих органів. Її на своїй сторінці у Facebook розмістив депутат міськради від “Самопомочі” та начальник управління “Секретаріат ради” Юрій Лукашевський.
У всіх фракціях відзначають що рішення про нову структуру виконавчих органів робить її більш стрункою, логічною, оптимізованою, хоча дискусія не є завершеною.
Адамик фракційну позицію ЄС висловив так: “Зробили паритет по виконанню функцій ради та міського голови. Ще буде важливо, як ми розпишемо повноваження цих органів. Ми ще в процесі реорганізації. На 95% ця структура має довершений вигляд. Вчора то робилося під людей, а сьогодні — під функції”.
Під час розгляду питання депутати від ЄС пропонували створення управлінь приєднаних земель та стратегічного проєктування, збереження департаменту з питань поводження з відходами, неперетворення його на управління.
Довжик про позицію “Самопомочі” сказала: “Зважене і довгонапрацьовуване рішення, компроміс. По цьому ще будуть запитання. Складні питання по агломерації, по охороні історичного середовища. По управлінню приватного-державного партнерства для бізнес-омбудсмена”.
Довжик відзначає що згідно сьогоднішньої ухвали у міськраді рекордно скоротять чисельність працівників, а існуючі департаменти повинні будуть переглянути свої штати в сторону зменшення. Також Довжик пояснює, що, оскільки, стало на двох заступників менше на деяких робочих ділянках зросте робоче навантаження.
У “Варті” найбільше увагу приділили змінам у сфері транспорту і позитивно оцінюють створення транспортного департаменту, що вони раніше і пропонували.
Зінкевич коментує рішення про скорочення працівників: “Зменшення чисельності працівників не дає гарантії якісної роботи, як і зменшення кількості керівників. Але ми за скорочення, структуризацію, автоматизацію”.
У “Голосі” розповіли, що їх пропозиції щодо структури не були враховані і що це ставить під сумнів реалізацію пріоритетів розвитку з належною швидкістю.
Возняк пояснив: “Структура написана під людей, а не під функції і задачі. Структура має відображати пріоритети, залучення міжнародних інвестицій та цифрову трансформацію, щоби збільшити заможність львів’ян та оптимізувати витрати на діяльність міськради. Для цього мали бути створені посади заступників міського голови з цих питань. Ми отримали запевнення міського голови, що до цього питання повернемось за півроку”.
Секретар міськради Лопачак затверджену структуру прокоментував наступним чином: “Практично всі пропозиції депутатського корпусу враховані. Ми були не згодні з пропозиціями щодо гуманітарного блоку під заступником з економіки, створення управління під бізнес-омбудсменом”.
Також депутати до 1 травня 2021 мають проголосувати ухвалу про розмежування повноважень між виконавчими органами Львівської міськради.
Нагадаємо, що Рух ЧЕСНО писав, що Садовий втрачає контроль через розподіл комісій, регламентну кризу та кадрові переговори у міськраді.
Поділитись