“Українська перспектива”: як Вілкул Дніпропетровщину “засівав” та хто фінансує партію

Фото: “Українська перспектива”: як Вілкул Дніпропетровщину “засівав” та хто фінансує партію

На Дніпропетровщині партію “Блок Вілкула “Українська перспектива” просували через схожий за назвою благодійний фонд ще задовго до місцевих виборів. Використання фонду допомогло приховати походження коштів, які направлялися на “засівання” регіону.

Серед офіційних донорів партії — підприємці з Кривого Рогу, які отримують бюджетні кошти, люди з оточення експомічника нового мера Кривого Рогу від ОПЗЖ, “ритуальні бізнесмени” та сім’ї комунального підприємства облради.

Від фонду до партії

Вілкул почав “засівати” Дніпропетровщину ще до офіційного старту передвиборчої кампанії у місцеві ради через Фонд Олександра Вілкула “Українська перспектива”. За даними фонду, тільки для криворіжців протягом весни 2020 року передали понад 800 тис. засобів індивідуального захисту.

Костянтин Павлов, який став мером Кривого Рогу від “Опозиційної платформи — За життя”, ще навесні передавав допомогу криворізьким лікарям від Фонду Вілкула

Представники Фонду Вілкула передали продуктові набори пенсіонерам до 9 травня, передали засоби захисту у дніпровську лікарню, роздали понад 5,5 тис. продуктових наборів для криворіжців, розвезли по лікарнях Дніпра великодні подарунки медикам та пацієнтам.

Таке потужне “засівання” Кривого Рогу Дніпропетровської області викликано тим, що, по-перше, на посаду мера міста повторно збирався балотуватися батько Олександра Вілкула Юрій (але згодом відмовився через стан здоров’я), а по-друге, політик сам родом із Кривого Рогу. 

 

Роздали понад 5 тис. продуктових наборів у Кривому Розі

Передали медикам Дніпра паски

Завдяки діяльності фонду на Дніпропетровщині ще навесні минулого року активно рекламувався Олександр Вілкул та його оточення. Тому логічним кроком була реєстрація партії саме із прізвищем політика та назвою фонду. Більш того, в області Вілкула знають, бо за часів Віктора Януковича він очолював Дніпропетровську облдержадміністрацію. 

Партія з’явилася наприкінці червня 2020 року, коли партія “Перспектива” змінила назву на “Блок Вілкула “Українська перспектива”. Схожість із назвою благодійного фонду надає партії явну перевагу. По-перше, організація з такою назвою вже давно на слуху і ще до створення партії мала певний рівень упізнаваності. По-друге, благодійна діяльність фонду явно асоціюється з партією. У подібних випадках межа між фондом і партією настільки розмивається, що розрізнити, де починається одне й закінчується інше, практично неможливо.

Про похід на місцеві вибори під прапорами “Блоку Вілкула “Українська перспектива” лідер партії офіційно заявив на прес-конференції 11 серпня. 

“Должен быть создан Блок Вилкула “Украинская перспектива”, как региональная партия, которая будет развивать и защищать свой регион”, — заявив Олександр Вілкул.

Щоправда, на цей момент партія з такою назвою існувала вже майже два місяці, з кінця червня 2020 року.

Необхідність створення партії Вілкул пояснив нібито вимогою мешканців, які “втомилися від свавілля, від безнадії, від відчуття відсутності перспектив”. 

Також він пояснив, чому вирішив створити саме регіональну партію. 

“Есть большие общенациональные партии. Но будут ли представители даже самой симпатичной партии в местных советах выполнять программу, которую им навяжут и по которой дадут указания из Киева? У которой руководство пообещало МВФ закрывать школы, больницы, продавать землю? Будут ли представители этих фракций против этого? Нет, они будут выполнять указания большого киевского руководства”, — висловив свою точку зору голова партії. 

Очолила партію Оксана Живага — вона була помічницею Олександра Вілкула, коли той був депутатом Верховної Ради. 

Олександр Вілкул та Оксана Живага

Партії в Україні часто використовують однойменні громадські організації або фонди для того, аби прийти до влади, залучити прихильників, приховувати тіньові каси й підкуповувати виборців. 

Наприклад, Всеукраїнська громадська організація “Громадська сила” витрачає чималі кошти на свою діяльність у Дніпрі, працюючи як на імідж однойменної партії, так і на її лідера Загіда Краснова.

Лідер партії “Народний контроль” Дмитро Добродомов скористався довірою українців до громадського сектору для просування партії за допомогою ГО “Громадський рух “Народний контроль”. У 2018 році громадська організація “Солідарність” благодійно розмістила білборди — привітання з Днем Конституції України із символікою “Блоку Петра Порошенка “Солідарність”.

Хто офіційно фінансує партію?

Фактично “Блок Вілкула “Українська перспектива” фінансується через дніпропетровську обласну організацію — саме їй перераховували всі основні внески. 

Офіційне фінансування дніпропетровської облорганізації партії Вілкула почалося після офіційного старту передвиборчої кампанії. У період з 14 по 18 вересня 2020 року обласна організація отримала майже 5 млн гривень від 21 громадянина. Донорів можна розділити на дніпровських, криворізьких та новомосковських.

Головний донор — лідер партії Олександр Вілкул, який вніс 1,7 млн гривень. Згідно з декларацією, на кінець 2019 року він був доларовим мільйонером.

Дніпровське подружжя Микола та Злата Богомаз перерахувало партії по 370 тис. гривень кожен. 

За даними аналітичної платформи Youcontrol, з березня 2019 року Злата Богомаз очолює “Перещепинетеплоенерго”, яке підпорядковується КП “Дніпротеплоенерго” Дніпропетровської обласної ради. “Перещепинетеплоенерго” наразі перебуває у стані припинення діяльності. 

Її чоловік наприкінці 2020 року, тобто вже після здійснення внесків у партію Вілкула, став власником та очільником ТОВ “Газсервіскомпані” (монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування).

Дружина Артура Бикова, заступника генерального директора КП “Дніпротеплоенерго” Дніпропетровської облради з фінансових питань, Ганна перерахувала партї 370 тис. гривень. Цікаво, що це більша частина річного доходу Бикова за 2019 рік (667 тис. гривень). Інших доходів його сім’я, яка включає дружину та дочку, не мала. 

Партійний внесок у 370 тис. виглядає дуже суттєвим, навіть враховуючи те, що сім’я на кінець 2019 року мала 28 тис. доларів заощаджень. Слід підкреслити, що внесок у партію фактично є благодійністю і офіційно не передбачає жодних дивідендів, а депутатська діяльність — це волонтерство, яке теж не передбачає додаткових заробітків.    

До речі, Артур Биков у 2020 році став депутатом Дніпровської районної райради від Блоку Вілкула.

150 тис. гривень надала дніпрянка Ольга Орлова — мати кандидата в депутати Дніпропетровської облради від зазначеної партії, неодноразового депутата облради від Партії регіонів та “Відродження” Сергія Орлова. Дружина Орлова на президентських виборах 2019 року була довіреною особою кандидата від “Слуги народу” Володимира Зеленського в окрузі № 40. 

Ще 1,2 млн гривень перерахували партії мешканці Кривого Рогу. Більшість із них “зав’язана” на Сергія Смєлого, який був помічником депутата Верховної Ради 7-го скликання від Партії регіонів Костянтина Павлова. Наразі Павлов — мер Кривого Рогу від ОПЗЖ, а Смєлий — депутат Криворізької міськради від ОПЗЖ. Павлов “цілком і повністю” є людиною Вілкулів. 

Серед криворізьких найбільше перерахувала Валентина Савчук — 149 тис. гривень. 

З середини 2019 року Валентина Савчук — приватна підприємниця, основний вид діяльності якої — монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування. У 2020 році вона виграла тендери, які проводили виконкоми районних у місті Кривому Розі рад, на 800 тис. гривень. Вже у 2021 році управління благоустрою та житлово-комунального господарства виконкому Саксаганської районної у місті ради планує укласти з підприємницею договір майже на 2 млн гривень.

Цікаво, що щонайменше з осені 2015 року по березень 2020 року Валентина Савчук працювала в управляючій компанії “ТОВ “Житлосервіс-КР”, яка з 2013 року надає послуги з управління багатоквартирними будинками в декількох районах міста.

Підприємство, яке отримує гроші з міського бюджету, піклуючись про будинки, пов’язане з оточенням Вілкулів. За даними аналітичної платформи Youcontrol, серед власників управляючої компанії був Ілля Хворост — директор КП “Сансервіс”, депутат Саксаганської районної у місті ради від ОПЗЖ. Наразі фірма записана на згаданого вище Сергія Смєлого та Сергія Трофименка, який був помічником депутата Дніпропетровської облради від Опоблоку Євгена Удода. Наразі Удод є депутатом облради від Блоку Вілкула. 

Ексзаступник мера Кривого Рогу Євген Удод, як і Павлов, — друг Олександра Вілкула. 

Ще 148 тис. гривень перерахував приватний підприємець Сергій Гутовський, основний вид діяльності якого — “інші спеціалізовані будівельні роботи”. З 2017 по 2019 рік він отримав приблизно 700 тис. гривень бюджетних коштів. Наприклад, на замовлення криворізького КП “Парковка та реклама” прибирав та очищав об’єкти від будівельних та інших забруднень. 

Кандидатка в депутати Криворізької міськради від ОПЗЖ Ірина Шукліна з Кривого Рогу внесла на рахунок Блоку Вілкула 147 тис. гривень. Вона керівниця декількох комерційних підприємств та громадських організацій Кривого Рогу. Зокрема, очолює громадську організацію “Сінергія”, співзасновником якої є Сергій Смєлий. 

138 тис. гривень вніс Андрій Коваленко — підприємець, керівник та співвласник ТОВ “Метгорінжиніринг”. Раніше до складу співвласників підприємства входив Сергій Смєлий.

Телефон ТОВ “Метгорінжиніринг”, зазначений як контактний у держреєстрі, збігається з телефоном підприємця Олександра Ліщини, якій перерахував Блоку Вілкула 132 тис. гривень. Ліщина та Сергій Смєлий — співвласник ТОВ “Промоушн Індастріз”. Ще один співвласник цього підприємства, Антон Васильєв, вніс на рахунок зазначеної партії 130 тис. 

Підприємець Юрій Кривошеєв вніс 135 тис. Ще чотири людини внесли менші суми. 

Новомосковські перерахували партії півмільйона гривень. Зокрема Тетяна Заболотнікова, Максим Борсенко та Олександр Ліліцький — по 130 тис. гривень кожен. Ще 120 тис. гривень перерахувала Тетяна Борсенко. 

Максима Борсенка називають кумом ексдепутата Новомосковської міськради від Опоблоку та від Партії регіонів Михайла Барсука. У 2017 році Барсук користувався будинком Борсенка. 

Подружжя Максим та Тетяна Борсенки — приватні підприємці. Серед іншого вони займаються організацією поховань. 

Раніше ЗМІ писали про інтереси Михайла Барсука у сфері ритуального бізнесу Новомосковська. За словами мешканця міста, Барсук разом із Борсенком приїздили на міське кладовище та погрожували його робітникам.  

Крім грошових внесків, партія отримала і спонсорський — у вигляді приміщення під офіс.

Згідно з документами, офіс Блоку Вілкула у Дніпрі надало у користування ТОВ “Маркетгруп”. Його власниця Оксана Рабковська до вересня 2020 року була співвласницею ТОВ “Апостолівагромаш”. Цьому підприємству Вілкул пообіцяв підтримку. Зокрема, у розпалі передвиборчої кампанії, 17 жовтня 2020 року, на фейсбук-сторінці Олександра Вілкула з’явився допис щодо “Апостолівагромашу”: “Мы инициируем областную программу, чтобы фермеры за средства бюджета могли приобрести сельхозтехнику таких производителей, как “Апостоловагромаш”. 

Олександр Вілкул на “Апостолівагромаш”

За даними “Наших грошей”, ТОВ “Апостолівагромаш” раніше було зареєстроване на ТОВ “Рантьє” та Максима Романенка, якого ЗМІ називали ставлеником Олександра Вілкула. 

Тобто, виглядає так, що комерційне підприємство спонсорує партію в обмін на лобіювання його інтересів.

Кошти поза звітами

Загалом з майже 5 млн гривень за період з липня по вересень 2020 року партія витратила 3,6 млн.

Перші офіційні проплати з партійного рахунку почалися 14 вересня. Платили за відкриття рахунку у гривні та комісію за влаштування інтернет-банку. З 21 по 24 вересня на грошові застави та дрібніші обслуговуючі платежі перерахували 2,1 млн гривень. 

24 вересня перерахували на поточний рахунок виборчого фонду кандидата на посаду криворізького міського голови Юрія Вілкула 650 тис. гривень. 29 вересня 300 тис. перерахували на рахунок виборчого фонду кандидата в мери Дніпра Олександра Вілкула, ще 300 тис. — на рахунок виборчого фонду облорганізації Блоку Вілкула. 30 вересня на виборчий рахунок Олександра Вілкула перерахували ще 250 тис гривень. 

А перші офіційні платежі за агітацію на Дніпропетровщині почали здійснювати 24 вересня. Проте насправді партія почала свою діяльність кількома місяцями раніше.

Наприклад, наприкінці липня 2020 року у місті Кам’янському з’явилися білборди з іменем та фото Олександра Вілкула. 

Білборд у місті Кам’янському, 28 липня 2020 року

У серпні Рух ЧЕСНО фіксував білборди з іменем та фото Олександра Вілкула у Дніпрі. 

У звіті за 3-й квартал нічого не зазначено про витрати на проведення прес-конференції в інформаційному агентстві “Мост-Дніпро”. Саме на цьому заході політик заявив про участь партії у місцевих виборах.

У звіті не зазначені й витрати на агітаційні матеріали: кульки та жилетки з партійною символікою.

На задньому плані — транспортний засіб, наповнений кульками з партійною символікою

Після появи Блоку Вілкула його фонд почав напряму просувати партію у маси. Наприклад, волонтери Фонду Вілкула відвідали ліцей-інтернат “Дніпро”, серед іншого, з пакетами із символікою партії “Блок Вілкула”. 

 

Волонтери фонду з пакетами партії “Блок Вілкула” 

Діяльність роботи Фонду Олександра Вілкула “Українська перспектива” можна вважати внесками на користь партії “Блок Вілкула “Українська перспектива”, проте у звітах партії про такі внески інформації не знайти. Більше того, хоч на практиці благодійний фонд і діяв в інтересах партії (або ж партія використовувала діяльність фонду у власних інтересах), згідно із законодавством фондам заборонено фінансувати діяльність партій. Діяльність на користь партій теж можна трактувати як спонсорський внесок у вигляді товарів, робіт та послуг.

Крім того, на рекламу у Facebook “Блок Вілкула “Українська перспектива” тільки за серпень — вересень витратив близько 5 тис. доларів (із партійної сторінки та сторінки Олександра Вілкула). Про це свідчать дані бібліотеки фейсбук-реклами. Відомості про ці витрати у фінзвіті Блоку Вілкула відсутні.

Тож іще до старту передвиборчої кампанії партія розміщувала рекламу у соцмережі, зовнішню рекламу, робила агітпродукцію та роздавала пакети з подарунками за кошти, походження яких неможливо ідентифікувати за результатами звіту партії за липень — вересень 2020 року. 

Голова партії “Блок Вілкула “Українська перспектива” Оксана Живага телефоном відмовилися надати коментарі та попросила надіслати питання на електронну скриньку партії. Ми надіслали питання на електронну скриньку, зазначену на сайті партії, але виявилося, що це електронна пошта “Фонду Олександра Вілкула “Українська перспектива”.

“Дякуємо, що звернулися до Громадської Організації "Фонд Олександра Вілкула "Українська перспектива.

В даний момент благодійна діяльність Фонду припинена. Приносимо свої вибачення”, — така відповідь надійшла на листа з питаннями щодо звіту партії та її фінансування. 

Раніше Рух ЧЕСНО проаналізував фінзвіт партії “Варта” за 3-й квартал 2020 року. У ньому немає жодних витрат на політичні активності, які фіксували протягом трьох звітних місяців. У партії пояснили, що кампанію вела ГО “Варта”, і вважають, що її витрати не повинні відображатися у звіті. Поза звітом залишилися витрати на кампанію з популяризації “Варти”, які перевищують мільйон гривень. Фінансували і ГО, і партію кандидати від “Варти” та їхні родичі.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]