Партійні звіти: стало відомо, хто фінансував партію мера Херсона

Фото: Партійні звіти: стало відомо, хто фінансував партію мера Херсона

Мільйони гривень на рахунки партії “Нам тут жити” вносили аграрні компанії нардепа Ігоря Колихаєва, якого обрали мером Херсона, та депутатів облради, пов’язані між собою, а освоювали майбутні депутати Херсонської міськради. Їхні підрядні організації займалися виготовленням політичної реклами і т. п. 

 

“Навіщо виборцям знати, звідки у політиків гроші на проведення кампанії? Все просто. Депутати місцевої ради працюють на нас із вами безкоштовно п’ять років. Їм за це не платять заробітної платні, як народним депутатам, які працюють у парламенті. Звідки ж береться бажання витрачати мільйони на агітацію, щоб працювати безкоштовно? Якщо виборці не інвестують у кампанію партії, яку підтримують, то мільйони гривень офіційно і неофіційно на агітацію дають ті, хто буде мати вплив на прийняття рішень цими політиками”, — коментує лідерка Руху ЧЕСНО Віта Думанська. 

“Депутати місцевих рад не лише розподіляють наші податки у вигляді бюджету міста чи області, вони на додачу можуть віддавати комусь у власність нашу землю, ліси чи інше майно громади. Якщо партія не була чесною під час виборів у своїх фінансових витратах і ми їх не бачимо у звітах — це привід задуматися, чи будуть представники цієї партії грати чесно за правилами і працювати в інтересах виборців ці п’ять років”, — додає Думанська.

Як правило, кошти надходять на виборчі рахунки з рахунків партії, від кандидатів та обмеженого кола донорів. Керівники штабів зазвичай не покладаються на фінансову підтримку виборців, адже розуміють, що кошти можна простіше і швидше завести в інший спосіб. Хоча 12% виборців висловлюють готовність підтримувати фінансами партії. Навіть на сайтах партій найчастіше неможливо знайти інформацію щодо того, в який спосіб можна підтримати партію і перерахувати кошти. 

Рух ЧЕСНО дослідив, хто фінансував кампанію Ігоря Колихаєва і на що витрачалися гроші.

Політична партія Ігоря Колихаєва “Нам тут жити” з’явилася шляхом перейменування 11 лютого 2020 року Всеукраїнського об’єднання “Відродження України” (зареєстроване у грудні 2014 року). Партію очолив Геннадій Лагутапомічник народного депутата України Ігоря Колихаєва. До цього партію контролював нардеп від партії “Слуга народу” Арсеній Пушкаренко

Загалом на місцевих виборах 2020 року партія висувала кандидатів лише у Херсонській області. Мала 709 кандидатів у депутати до 28 рад різних рівнів, від селищних до обласного центру. Вибори для партії можна назвати успішними. “Нам тут жити” отримала фракції у 25 радах регіону, в тому числі у Херсонській міській, обласній та районних радах. На рівні міст партія висувала п’ятьох кандидатів у міські голови, двоє з них перемогли, в тому числі сам Ігор Колихаєв. 

Готуючи матеріал про передчасну агітацію в Херсоні напередодні місцевих виборів, ми не могли верифікувати витрати, які партії до початку виборчої кампанії здійснили з партійних рахунків, адже квартальні партійні звіти з’являються через 40 днів після закінчення кварталу, ще й законодавець дозволив політичним партіям не звітувати про свої витрати до кінця карантину, що зробило доступ до цих даних майже неможливим.

Але деякі партії з якихось причин подали звіти, зокрема і партія Ігоря Колихаєва “Нам тут жити”. Ця інформація є цінною ще й тому, що у Херсонську міську територіальну комісію партія новообраного мера Херсона проміжних і остаточних звітів не подавала, а отримати звіти Херсонської обласної виборчої комісії Рух ЧЕСНО не може вже другий місяць, хоча на партійному сайті опублікований звіт обласної організації.

 

У 3-му кварталі 2020 року партійці змогли зібрати 4 600 750 гривень внесків та витратити 4 016 785 із них.

Зовнішня реклама та джинса — основа партійних витрат

Більшість коштів із партійного бюджету було витрачено на рекламну та інформаційну діяльність. На це партійці витратили 3 123 307 гривень, причому 2,2 млн — на зовнішню рекламу. Цікаво, що з передвиборчого фонду партії у розпал кампанії за зовнішню рекламу заплатили майже вдесятеро менше — всього 280 тис. Лише за зовнішню рекламу у 3-му кварталі “Нам тут жити” заплатила більше, ніж сукупно витратила з виборчих фондів кандидата у міські голови Колихаєва та партійного виборчого фонду.

Більшість цих грошей отримав ФОП Олег Попов. Це директор рекламної агенції “Еволюція”, що належить Іванові Бебку. У серпні 2020 року, якраз під час проведення проплат, Бебко приєднався до команди Ігоря Колихаєва, балотувався від його партії до Херсонської міської ради та був обраний у жовтні депутатом. ФОП Попов отримав 1,46 млн гривень. Більшість білбордів компанії розташовані у Херсоні, отже, можна припустити, що таким чином рекламувалися і майбутні кандидати у депутати, і майбутній мер міста.

Таких площин у Херсоні дійсно було багато. 

 

Конкурент Івана Бебка — місцевий бізнесмен Устин Мальцев — теж розміщував зовнішню рекламу партії “Нам тут жити”. За це його ТОВ “Світ інформ” у 3-му кварталі отримало 162 500 грн. 

Залишок грошей отримали оператори рекламного ринку області: Олеся Хут та Іван Костенюк із Нової Каховки, Микола Музейник із Каховки та Андрій Гаврилов з Голої Пристані.

Борди у Новій Каховці

До речі, Бебко не єдиний кандидат, який отримав від рідної партії кошти. Трохи більше 180 тис. гривень отримало ТОВ “Полімед” за друк газет. Засновниками компанії є Андрій та Алла Дмитрієви. Сам Андрій Дмитрієв та син Алли Микола стали депутатами.

Газета дуже високої якості, але із соціологією, до якої виникало чимало питань і яка зрештою не відповідала дійсності, виходила починаючи з серпня. 

Але точний її наклад встановити неможливо, як і довести, що кандидати робили своїй партії знижки.

Ще 172 600 гривень із партійних рахунків отримав ФОП Володимир Косюк. Це директор та власник місцевого телеканалу “Херсон Плюс”. Гроші він отримав за створення та видання в ефір рекламних роликів. Ще майже 100 тис. гривень отримало його ТОВ “Херсон плюс продакшн”.

https://youtu.be/jkCsLhjuw5Y

В ефірі цієї реклами було багато, і, звісно, ніхто її не маркував.

У парійному звіті нам не вдалося ідентифікувати жодного платежу за рекламу у Facebook, хоча, згідно з даними бібліотеки реклами цієї соціальної мережі, у 3-му кварталі партійці витратили близько п’яти тисяч доларів. 

 

Окрім цього, партійці оплатили розміщення якихось матеріалів у всіх районних газетах області, внески у всі територіальні комісії, де реєстрували списки кандидатів та оренду партійного офісу.

Хто ж жертвував на партію?

Всі партійні гроші, зібрані у 3-му кварталі партією, а це 4 600 750 грн, склали членські внески (саме так вказано у фінзвіті партії). При цьому жертвували гроші всього три людини і вісім компаній, більшість із яких пов’язані з Ігорем Колихаєвим, його родичами та бізнес-партнерами. 

Член політради партії та директор ТОВ “Українська продовольча компанія” Дмитро Шишенко сплатив 35 тис. гривень таких внесків. А мешканці передмістя Херсона, селища Камишани Валерій Павлюченко та Микола Сорочан — по 30 тис. Останнім така щедрість не допомогла отримати прохідне місце у списках партії. До Херсонської міської ради вони балотувалися під номерами 41 та 42 відповідно.

Значно більше “членських внесків” на рахунки партії сплатили компанії. Лідером тут були компанії ТОВ “Ланаподове 1” та “Українська продовольча корпорація”. Перша внесла на рахунки партії 1,2 млн гривень, друга — 920 тис. Обидві компанії аналітична система Youcontrol вказує серед групи Ігоря Колихаєва, який був керівником та співзасновником цих компаній до обрання нардепом у липні 2019 року.

Одним з кінцевих бенефіціарів ТОВ “Ланаподове 1” є батько Ігоря Колихаєва Віктор Колихаєв. 

Пов’язані між собою ці компанії через Ірину Дем’яненко. Їй належить по 90% статутного фонду цих компаній.

Засновником та керівником ще однієї компанії, що жертвувала на партію — ФГ “ЮКОС і К” із Берислава, є Віктор Колихаєв. Це господарство внесло на рахунок партії 700 тис. гривень. 

Отже, ці три компанії пов’язані між собою. Фактично можемо сказати, що три чверті бюджету партії Колихаєва у 3-му кварталі — це кошти пов’язаного з самим же Колихаєвим бізнесу.

У списках компаній, що внесли кошти, є ще дві пов’язані між собою компанії. Це ТОВ “Оберіг” та “Агро-співдружність”, які внесли на рахунки партії 250 тис. та 550 тис. гривень відповідно. 

Співзасновницею обох компаній є Людмила Черепаха — дружина депутата облради шостого, сьомого і восьмого скликання Альберта Черепахи. Цей депутат обирався від Партії регіонів, Блоку Петра Порошенка та зрештою від “Нам тут жити”. 

Компанія ще одного діючого на той момент депутата Сергія Максименка ТОВ “Світанок” внесла на рахунки партії 685 750 гривень. 

Ще 200 тис. внесло ТОВ “Південмлин” Сергія Нестеренка. Цей відомий у регіоні підприємець на цих виборах не балотувався, отже, зрозуміти його мотивацію жертвувати на партійні рахунки важко. 

Нагадаємо, раніше Рух ЧЕСНО писав про новий склад Херсонської міської ради і про те, як партія “Нам тут жити” взяла під контроль ключові комісії міської ради.


 


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]