З метою запобігання кнопкодавству місця в сесійній залі Верховної Ради, не закріплені за жодним народним депутатом, від’єднали від системи голосування.
Також у парламенті розробляють механізм, що унеможливить голосування картки нардепа з пультів інших депутатів, та планують додати відеокамер у залі. А тим парламентаріям, котрі все-таки наважаться кнопкодавити, загрожуватиме дисциплінарне покарання, що вдарить по їхній зарплаті.
Про такі нововведення на погоджувальній раді 25 січня розповів голова ВРУ Дмитро Разумков.
Спікер повідомив, що перед початком погоджувальної ради обговорював питання протидії кнопкодавству з головами фракцій та груп.
“Ми пройшли далеко вперед. Ми зробили так, що кнопкодавство стало винятковим явищем у стінах Верховної Ради 9-го скликання, відносно всіх фракцій та груп. Цього майже немає, але “майже” не влаштовує ні нас, ні українське суспільство. Тому ми повинні зробити так, щоб це був не зовсім приємний етап історії ВРУ. Головне слово в цьому реченні – “історії”, – наголосив Разумков.
Довідково: з початку каденції ВРУ 9-го скликання Рух ЧЕСНО зафіксував 51 факт кнопкодавства з боку 18 народних депутатів.
Разумков розповів, що на технічному рівні деякі нововведення, які, за задумом ініціаторів, повинні запобігати кнопкодавству, вже втілені або готуються до втілення. Так, від системи голосування від’єднали вільні місця в сесійній залі, які не закріплені за жодним нардепом (вони утворилися через те, що у ВРУ немає мажоритарників від тих округів Криму й Донбасу, які нині перебувають під російською окупацією) та якими, втім, могли користуватися інші депутати.
Також, за словами Разумкова, опрацьовують механізм, який дозволить народному депутату голосувати виключно зі свого місця. Окрім того, спікер покладає надії на нову систему “Рада”, якою колись замінять нинішню: він вважає, що вона цілком нівелює можливість кнопкодавства.
“Також встановимо додаткові камери в залі Верховної Ради. Це дозволить і нам, і правоохоронним органам швидко реагувати на те, хто був у залі, хто за кого проголосував, з якого місця”, – додав Разумков.
Голова ВРУ зазначив, що одночасно із цим триває обговорення змін до парламентського Регламенту щодо дисциплінарного покарання кнопкодавів.
“Верховна Рада може позбавляти депутатів права брати участь у пленарних засіданнях. Якщо ви не берете участь у пленарному засіданні, ви не отримуєте зарплату [за це засідання]. Я впевнений, це буде додатковим стимулом для народних депутатів не займатися у залі ВРУ, вибачте за таке непарламентське слово, дурницями”, – наголосив Разумков.
Водночас спікер звернув увагу на те, що розслідування кримінальних проваджень за фактами кнопкодавства триває майже рік і досі не дійшло до логічного завершення (ймовірно, Разумков мав на увазі справу Владіслава Поляка, відкриту ще в лютому 2020 року на підставі повідомлення Руху ЧЕСНО). Це із жалем також констатував перший заступник голови ВРУ Руслан Стефанчук.
“Мені як людині, за авторством якої були прийняті зміни до Кримінального кодексу [щодо криміналізації кнопкодавства], дуже прикро, що ми зі свого боку зробили все, що можливо, а закон, на превеликий жаль, починає приторможувати. Дев’ять місяців тому я звертався до ДБР, минулого тижня я знову звернувся. Жодним чином не втручаючись у діяльність правоохоронних і судових органів, я вважаю, що 12 місяців на розслідування кримінальної справи, по якій все зрозуміло, є всі фіксації та все інше, – це трохи забагато”, – сказав Стефанчук.
Нагадаємо, 18 грудня 2020 року голова Верховної Ради Дмитро Разумков за підсумками наради з головами фракцій щодо ймовірного кнопкодавства під час голосування щодо призначення Сергія Шкарлета міністром освіти і науки України, зокрема, доручив регламентному комітету до 15 січня 2021-го підготувати законопроєкт щодо посилення кримінальної відповідальності за кнопкодавство.
Регламентний комітет на своєму засіданні 24 грудня вирішив запропонувати правоохоронному комітету спільно обговорити питання вдосконалення законодавства щодо кримінальної відповідальності за неособисте голосування. Також вирішили розглянути можливість внесення змін до Регламенту ВРУ щодо документування фактів неособистого голосування.
Раніше Рух ЧЕСНО повідомляв, що Офіс генпрокурора з другої спроби відкрив кримінальне провадження проти нардепа Андрія Іванчука, котрий кнопкодавив на засіданні Верховної Ради 5 листопада 2020 року.
Рух ЧЕСНО закликає насамперед запобігати кнопкодавству, а не карати за це, та вкотре пропонує парламенту розглянути можливість запровадження сенсорної кнопки для голосувань. Поки у Верховній Раді ніяк не можуть запровадити сенсорну клавішу, ця система успішно працює в Київській міській та Вінницькій обласній радах.
Поділитись