Чинний міський голова Броварів, колишній “регіонал” Ігор Сапожко балотується не лише в мери, а й очолює список своєї іменної партії “Команда Ігоря Сапожка — “Єдність”. З-поміж кандидатів у депутати міськради — представники забудовників, зокрема фігуранта журналістського антикорупційного розслідування Віктора Поліщука. Вибори відбудуться 17 січня.
Восени під час виборів у Броварах партія набрала понад 26%. Якби вибори через пронумеровані бюлетені не визнали недійсними, партія завела б у раду десять депутатів, а це понад 30% від її загального складу. Таким чином, шанси потрапити у раду мають і кандидати зі списку, і кандидати з округів, які можуть подолати бар’єр у 25% виборчої квоти.
Рух ЧЕСНО проаналізував першу десятку кандидатів у загальному списку “Команди Ігоря Сапожка — “Єдність” та перші номери в усіх чотирьох округах.
Дві “Єдності”, або чому Сапожко створив іменну партію
На попередніх місцевих виборах 2015 року Сапожко балотувався як самовисуванець, але вів у раду кандидатів від партії “Єдність”, яку очолював ексмер Києва Олександр Омельченко.
На місцевих виборах 2020 року Олександр Омельченко перейменував партію “Єдність” у “Єдність Олександра Омельченка”. Рух ЧЕСНО писав про те, що перед виборами кожна друга партія змінює назву і 7% партій є іменними. Це притаманно тим партіям, які, по суті, не займаються партійним будівництвом у регіоні — є один лідер, який своїм прізвищем може дати кандидатам від партії більше шансів потрапити у раду. Так сталося і з Сапожком. Оскільки Омельченко створив іменну партію, використання попередньої партії стало малоприйнятним у Броварах.
Саме тому Ігор Сапожко взяв партію із назвою “Сильна держава” і перейменував її у “Команду Ігоря Сапожка — “Єдність”.
Фірмовий стиль і кольорова гама партій схожі.
Восени 2020 року партія “Команда Ігоря Сапожка — “Єдність” висунула лише 76 кандидатів (0,03%). Це свідчить про те, що партія створена виключно під вибори у Броварах і не веде системної роботи з виборцями навіть на рівні області.
Але партія “Єдність Олександра Омельченка” теж вирішила поборотися за владу у Броварах і висуває кандидатів, з-поміж яких жодного чинного депутата міськради. Таким чином, виборці 17 січня знайдуть у бюлетені дві “Єдності”. І тут може спрацювати технологія відтягування голосів. Восени “Єдності Олександра Омельченка” не вдалося подолати п’ятивідсотковий бар’єр у Броварах. Але участь цієї партії у виборах може відтягнути у партії Сапожка кілька відсотків голосів.
Перша десятка та перший номер у списку
Цього разу список очолить чинний міський голова — колишній “регіонал” Ігор Сапожко. У жовтні 2020 року він до лав депутатів не кандидувався. Тоді першим став теперішній секретар ради Петро Бабич, який нині посунувся аж на сьому позицію.
Нині Сапожка підтримала партія “УДАР” та чинний мер столиці Віталій Кличко.
Ігор Сапожко є чинним міським головою міста Бровари дві каденції поспіль, а з 2008 по 2010 рік виконував обов’язки мера.
За інформацією місцевих ЗМІ, під час одного із сесійних засідань у жовтні 2020 року Сапожко розповів, що проти нього відкрито три кримінальних провадження щодо порушень декларування майна.
У 2018 році НАЗК прийняло 14 рішень про направлення до суду протоколу про адміністративне правопорушення через неповідомлення про наявність конфлікту інтересів. Конфлікт інтересів полягав у тому, що Сапожко, будучи головою виконкому, ініціював щомісячне преміювання самого себе у розмірі від 75% до 150% та не повідомляв про конфлікт інтересів. Броварський міськрайонний суд закрив справи у зв’язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
У 2015 році Сапожко балотувався як самовисуванець, а у 2010 році кандидувався на посаду мера від Партії регіонів. Лише наприкінці лютого 2014 року, коли Янукович тікав із країни, Сапожко заявив, що виходить із партії.
За роки головування Сапожко фігурував у низці судових справ.
У 2006 році Сапожко був обраний депутатом Броварської міськради від “Батьківщини”. До речі, на цих місцевих виборах його дружина балотувалася в депутати облради також від цієї партії.
Того ж року Сапожко був уповноваженою особою від “Батьківщини” по 93-му округу. Став депутатом Броварської міськради від “Батьківщини” у 2006 році та був секретарем до 2008 року, а потім і в. о. голови.
За даними ЗМІ, Сапожко фігурував у кримінальній хроніці.
Нещодавно на сім’ю мера скоїли напад. Зловмисники забрали 10 тис. доларів. Поліція не пов’язує цей випадок із політичною діяльністю.
У Броварах список формувався міським головою з колишніх депутатів ПР та лояльних до нього бюджетників (освітян та комунальників).
“До складу «Команди Ігоря Сапожка — «Єдність» ми залучили кращих фахівців з різних напрямків: це і медики, і освітяни, і представники комунального сектору, і спортсмени, і підприємці, і представники сфери соціального обслуговування. Я впевнений у кожному члені своєї Команди”, — написав Сапожко на своїй сторінці у Facebook.
Кандидати з орбіти забудовника Віктора Поліщука
Сергій Богуцький у загальному списку йде під номером два. У 2015 році він безуспішно балотувався до Київської облради від БПП “Солідарність”.
Наразі Богуцький є керівником фірми-забудовника ТОВ “Техенерготрейд” та засновником ТОВ "Екосіпан", обидві компанії зареєстровані у Києві. Фірми об’єднує не лише прізвище Богуцького та місце реєстрації, а й податкові борги. Так, станом на 1 грудня 2020 року за ТОВ “Техенерготрейд” встановлено податкову заборгованість у понад 46 тис. гривень до місцевого бюджету. ТОВ “Екосіпан” заборгувало державі майже 20 тис. гривень.
Засновником ТОВ “Техенерготрейд” є Віктор Поліщук, який фігурує у журналістському антикорупційному розслідуванні через передачу землі Броварською міськрадою для ТОВ, які у результаті передали її ТОВ “Техенерготрейд”, а коли справу почала розслідувати СБУ на чолі з Валентином Наливайченком, то дивним чином його донька отримала посаду в компанії-забудовнику, а справу спустили на гальмах. Вже після відставки Наливайченка суд усе ж таки арештував ділянку.
За інформацією “Наших грошей”, Поліщук є власником мережі магазинів “Технополіс”, яка у 2013 році викупила “Ельдорадо”. Також Поліщуку належить торговельно-офісний центр Gulliver, яким керує його дружина Лілія Рєзвая, яка, за інформацією “Схем”, є племінницею дружини Дмитра Медведєва. Поліщуку належав збанкрутілий банк “Михайлівський”, ошукані вкладники якого довго не могли отримати свої кошти.
Тетяна Троценко у 2020 році балотувалася вперше. На її сторінці у Facebook міститься фото, на якому вказано, що вона директор магазину “Ельдорадо”. На сайті ЦВК зазначено, що кандидатка — директорка ТОВ “Технополіс-1”. Раніше ми писали, що ці компанії афілійовані з Віктором Поліщуком, який також є забудовником у місті.
Олександр Корсун піднявся у загальному списку кандидатів у порівнянні з 2020 роком з 13-ї позиції на шосту.
Корсун є заступником директора з експлуатації ТОВ “Євробетон”. Примітно те, що бенефіціарним власником цього підприємства також є Віктор Поліщук.
Олександр Голубовський у 2015 році безуспішно балотувався до Київської облради від “Нашого краю” та на той час був членом цієї партії.
Є керівником ТОВ “Житло Уют Сервіс”, яке займається обслуговуванням об’єктів. Протягом останніх п’яти років компанія надавала платні послуги Броварському управлінню освіти та дошкільному навчальному закладу на загальну суму близько 2,6 млн гривень.
Засновниця ТОВ “Житло Уют Сервіс” Анна Богуш, окрім цієї фірми, є керівницею та засновницею кількох компаній-забудовників, що зареєстровані та будують у Броварах. У Богуш також є зв’язок із Поліщуком. Вона є засновницею ТОВ “Альянс Новобуд”, до складу засновників якого входить ТОВ “КУА “Сіті Кепітал”, яка зареєстрована в ТРЦ Gulliver, а засновницею останнього ТОВ була Анна Шевченко. Вона також була одним із засновників ТОВ “Екосіпан”, якому належав банк “Михайлівський”.
Представники інших забудовників
Петро Бабич з першого номеру, який він мав на виборах восени, скотився на сьому сходинку. Його навіть не поставили першим номером в окрузі і дали в окружному списку лише третє місце.
Чинний секретар Броварської міської ради. Але рада призначила його на посаду не одразу. У 2015 році обраний від партії “УКРОП”.
Бабич значився у співзасновниках будівельної компанії “Атлант”, що є забудовником на Київщині. Також політик є співзасновником “Фонду сприяння розвитку місцевого самоврядування Броварського району”.
За каденції 2010–2015 років був депутатом райради і зайшов як перший номер за списком “Батьківщини”. Із лав партії був виключений за співпрацю з Партією регіонів. Починав політичну кар’єру як кандидат в нардепи від Християнсько-демократичної партії.
Якщо у Бабича позиції у списку погіршилися, то у Олесі Чернюк сталося навпаки. Її підняли з 15-го місця у загальному списку на виборах 2020 року на п’яте, і вона очолила список 1-го округу. У 2019 році під час президентських виборів Чернюк була офіційним спостерігачем від Радикальної партії Олега Ляшка.
Сайт ЦВК містить інформацію щодо місця роботи кандидатки — ТОВ “Сіті Консалт Девелопмент”, там Чернюк працює юрисконсультом. Окрім того Чернюк є керівником ТОВ “Лагрітос”, що займається купівлею та продажем нерухомості відповідно до основного виду діяльності.
Хто ж іще потрапив до першої десятки?
Галина Негода, чинна депутатка Броварської міської ради, обрана від БПП “Солідарність”.
Була помічницею-консультанткою народного депутата восьмого скликання Павла Різаненка, який представляв у парламенті 97-й округ, до якого входило і місто Бровари. У 2019 році Різаненко змінив БПП на “Голос”, а Негода, ймовірно, вирішила, що політика “Єдності” Сапожка їй імпонує більше.
У 2019 році очолила ОСББ “ОРБІТА-БРОВАРИ”.
Також до першої десятки “Єдності” потрапив юрист Володимир Левенцов, він став першим у 3-му окрузі.
А замикає десятку начальниця відділу сім’ї та молоді Броварської міської ради Аліна Ярмоленко.
Хто ж очолив окружні списки?
Загалом Бровари розділили на чотири округів. Раніше їх було 36. Таким чином, межі округів суттєво укрупнилися, і один округ можуть представляти одразу кілька депутатів.
Як вже йшлося вище, список у 1-му окрузі очолила Олеся Чернюк. Під другим номером йде чинна депутатка “Єдності” Тетяна Тоцька. Вона завідувачка дитсадка “Ялинка”. Як правило, партія влади ставить у списки бюджетників, які можуть ухвалювати потрібні рішення.
За нею в окружному списку балотується вже згаданий юрист Левенцов.
На цьому окрузі під 4 номером йде чинний депутат, обраним у 2015 році від БПП “Солідарність” Юрієм Чередник.
Варто зауважити, що у 2016 році Чередника виключили із фракції через підігравання міському голові Сапожку та його більшості. Примітно те, що 25 жовтня 2020 року він також балотувався до Броварської ради, але від “Української стратегії Гройсмана”. Тоді він був під номером один у 1-му окрузі та четвертим у загальному списку, але партія не подолала п’ятивідсотковий бар’єр.
Фото: “Маєш право знати”
Чередник був помічником-консультантом народного депутата сьомого скликання, обраного від УДАРу Павла Різаненка, а також депутатки від “Фронту змін” Київської облради шостого скликання Тетяни Загуменної.
Останні кілька років Чередник та його дружина не працюють, відповідно, і не декларують доходів у вигляді заробітної плати, але мають нерухомість та грошові заощадження, показники яких практично не змінюються.
У 2020 році Чередник придбав нову квартиру за 650 тис. гривень загальною площею 56 квадратів. А за кілька тижнів до укладення угоди отримав повернення боргу у понад 670 тис. гривень від свого родича Чередника Романа Павловича. Варто зауважити, що у жодній поданій декларації депутат Чередник про цей борг не зазначав, хоча мав би, адже інформацію про інші позики третім особам він все ж таки вносив.
Чередник значиться керівником ОСББ “ЯРОСЛАВА МУДРОГО 90-А” з квітня 2016 року, але цю інформацію чомусь не відображає при декларуванні.
Руслану Семенцю довірили 5-те місце на першому окрузі, хоча у жовтні 2020 року він йшов по цьому ж округу від ЄС.
Семенець — керівник КП “Міський футбольний клуб Бровари”, місцевий журналіст інтернет-видання “Погляд” і керівник місцевого футбольного клубу “Юніон”. Також є засновником і директором зареєстрованого у столиці ТОВ “АЙСБЕРГ ЛІМІТЕД-ГРУП”, основним видом діяльності якого є діяльність у сфері права.
Директорка місцевої школи № 3 Лілія Гладишевська балотується на цьому окрузі під номером 6.
Чинного депутата Броварської ради, “єднівця” Валерія Лемпіцького затвердили 7-м у першому округу.
Лемпіцький — представник місцевої депутатської династії. Ще в радянські часи його батько Анатолій Лемпіцький — колишній комуніст і завідувач організаційним відділом райкому комсомолу — був депутатом місцевої ради.
Наразі кандидат Лемпіцький є начальником господарчої групи управління освіти та науки Броварської міської ради.
Катерина Самойленко — депутатка Броварської районної ради від “Команди Ігоря Сапожка — “Єдність”, обрана лише у жовтні 2020 року, і вже нині її кандидують під восьмим номером у 1 окрузі. Обіймає посаду керівника ТОВ “Катром Енерджі”.
“Європейська солідарність” теж веде у своєму списку депутатів облради і райради — це дозволяє підтягнути рейтинг політичної сили, але депутати рад вищих рівнів майже ніколи не відмовляються від мандатів у райраді чи облраді. Це одна з технологій, яка дозволяє залучити голоси виборців для партії, але депутатами при цьому стають інші політики.
Галина Плотнікова йде 9-м номером на 1 окрузі. Кілька останніх років поспіль вона працює начальницею відділу капітального будівництва, житлово-комунального господарства, комунальної власності та розвитку інфраструктури виконавчого комітету Великодимерської селищної ради, що у Броварському районі.
Миколі Шкабуріну, який ще восени 2020 року балотувався від ОПЗЖ та був членом цієї партії, 10-те місце на 1 окрузі. Кандидат не місцевий, проживає у районі, в селі Княжичі, і тимчасово не працює.
Що стосується 2-го округу, то тут під першим номером кандидується Сергій Богуцький, який в загальному списку теж іде під 2 номером.
3-й округ очолила Світлана Решетова, яка є начальницею Управління ЖКГ Броварської міськради. Вона є членом партії. Останній 4 округ - Оксана Мельник, яка очолює Управління освіти і науки Броварської ради.
Нагадаємо, Рух ЧЕСНО проаналізував кандидатів у депутати Броварської ради від “Європейської солідарності” та кандидатів на посаду броварського міського голови. Також 17 січня відбудуться вибори бориспільського міського голови.
Поділитись