Усього 504 депутати отримали до десяти голосів на місцевих виборах. Про це свідчать зведені Рухом ЧЕСНО дані з сайту ЦВК станом на 11 січня.
68 депутатів отримали по нуль голосів, 17 депутатів отримали лише по одному голосу. Загалом йдеться про 207 жінок і 297 чоловіків. Ці політики змогли отримати мандати через те, що балотувалися на прохідних місцях у загальному списку партій.
Наймолодший кандидат — 2002 року народження, найстарший — 1946 року.
Найбільше таких депутатів у міських радах — 201, у селищних — 164, у сільських — 78, у районних радах — 61.
Найбільше припадає на ради Донецької (46), Київської (42), Луганської (39), Одеської (34) та Львівської областей (29).
74 таких депутати вказали у своїх біографіях, що вони не працюють. Зокрема, безробітними значаться 14 депутатів “Слуги народу”, 10 депутатів “Батьківщини”, 9 депутатів ОПЗЖ, 7 депутатів партії “Наш край”, 5 депутатів партії “За майбутнє”, 4 від “Європейської солідарності”.
68 депутатів зареєстровані як фізичні особи — підприємці. Ще 24 є пенсіонерами. 20 осіб вказали, що вони працюють вчителями, 10 — лікарями.
Читайте також: Антирекорд: 67 кандидатів набрали 0 голосів і стали депутатами
Зауважимо, що станом на 11 січня, за даними ЦВК, у місцевих радах ще є 622 вакантних місця. Тож кількість депутатів, які набрали до десяти голосів, може зрости.
Щодо партійної належності таких депутатів, то найбільше таких політиків в ОПЗЖ — 74. Зокрема, серед представників ОПЗЖ 31 депутат отримав нуль голосів. На другому місці “Батьківщина” — 68 депутатів.
Нижче наведено список депутатів, які отримали по одному голосу або проголосували самі за себе.
Обрані від “Слуги народу” депутатки Марія Мудрик (Новояричівська селищна рада) і Соломія Гураль (Добросинсько-Магерівська сільська рада), які отримали по одному голосу (іншими словами, могли проголосувати самі за себе), працюють у ТОВ “Ромус-Поліграф” (друк, канцелярія). Цікаво, що це підприємство надає послуги “Самопомочі”.
“Ці вибори були першим практичним випробуванням для нового Виборчого кодексу. Наразі парламентарі будуть обговорювати результати виборів і з високою ймовірністю вносити зміни у законодавство. Виборці та громадські організації вимагали у народних депутатів запровадити відкриті списки. Натомість законотворці зробили напіввідкриті партійні списки. Саме тому так сталося, що кандидати отримують нуль голосів підтримки або лише один голос і стають депутатами. В той час як ті, хто набрав більше голосів виборців, не отримують мандат від громади”, — наголошує лідерка Руху ЧЕСНО Віта Думанська.
“Така система незрозуміла виборцям, які вважають себе ошуканими і розуміють, що кандидат, якого насправді підтримала громада, не став депутатом. А значить, ці виборці можуть не прийти на дільницю наступного разу. Це загроза для явки. Виборці не згодні з такими правилами гри. Така система демотивує і самих кандидатів. Навіщо їм брати участь у виборах, ходити і агітувати, якщо все одно значну роль відіграє партійний список? Більше того, за таких умов гендерна квота, яка мала б стимулювати жіноче лідерство, теж не спрацює. Виходить, що кандидатка, яка дійсно набрала багато голосів, може поступитися тому, хто займає прохідне місце у партійному списку. Тому партійний список має бути скасований. Хто стане депутатом, має визначати виборець, а не партія в ручному режимі”, — додає Думанська.
З повним переліком депутатів, які отримали від нуля до десяти голосів, ви можете ознайомитися за посиланням.
Нагадаємо, Рух ЧЕСНО проаналізував результати місцевих виборів, аби з’ясувати, як реформа децентралізації та Виборчий кодекс вплинули на формування влади у громадах. Також на прикладі новообраної Київради ми перевірили, чи спрацювало на цих виборах гендерне квотування.
Окрім того, Рух ЧЕСНО з’ясував, чи варто запровадити можливість двотурових виборів мера у малих містах.
Поділитись