Як ділили комісії в Київраді: ЄС і “Єдність” голосували проти (ОНОВЛЕНО)

Фото: Як ділили комісії в Київраді: ЄС і “Єдність” голосували проти (ОНОВЛЕНО)

Депутати Київради розподілилися по комісіях. За відповідний проєкт рішення проголосували 72 депутата зі 118 присутніх у сесійній залі. Проти проголосували 44 депутата. Це фракції ЄС і “Єдності” у повному складі.

Головування у стратегічних комісіях розподілили між собою УДАР та “Слуга народу”, але, що примітно, УДАРу дістався найменший відсоток голів, заступників та секретарів, якщо порівнювати їхню кількість із кількістю членів фракції.

Кількість комісій та заступників у кожній комісії збільшили, щоб кожна фракція могла отримати якомога більше “статусних” позицій, які полегшували домовленості під час розподілу комісій чи ключових позицій. Але все одно, як бачимо, рішення щодо поділу депутатів на засіданні комісії підтримали не всі фракції.

УДАР головує в земельній комісії та в комісії з питань культури. “Слугам народу” дісталося три посади голови. Ця партія очолила дві стратегічно важливі комісії — бюджетну комісію та комісію з питань власності, а також комісію з питань благоустрою.

Марина Порошенко як представниця ЄС очолила комісію з питань охорони здоров’я. Окрім цієї комісії партія “Європейська солідарність” отримала голів у транспортній та регламентній комісіях.

Попри те, що ЄС отримав голів трьох комісій і 58% членів фракції отримали керівні позиції (голів, заступників чи секретарів), за такий розподіл фракція не голосувала.

“Наша фракція, обираючись від киян, отримала від них ряд завдань, прозорість, професійність і чесність роботи КМР. На даний момент принципи формування комісій не відповідають, на нашу думку, цим базовим принципам роботи. Тому фракція прийняла рішення голосувати проти запропонованого переліку представників постійних депутатських комісій”, — зауважив депутат від “Європейської солідарності” Леонід Ємець, якому дісталося головування у регламентній комісії.

Після сесії ЄС зібралася на засідання фракції, аби обговорити ситуацію, що склалася.

Партія “Батьківщина” головує в екологічній комісії та в комісії з питань ЖКГ.

За правопорядок та регуляторну політику тепер відповідає ОПЗЖ. Саме ці дві комісії фракція взяла під своє головування.

“Голосу” теж дали головувати у двох комісіях. Одна з них освітня, але в ній всього лише троє членів, і двоє інших — представники ЄС. Тобто на прийняття рішень навіть у цій комісії, яка традиційно є однією з найменших, “Голос” не може впливати одноосібно. Друга комісія, яку очолив представник цієї партії, — це комісія цифрової трансформації, якої не було у попередньому складі.

Очільник партії “Єдність Олександра Омельченка” відмовився від входу до будь-якої комісії. Олександр Омельченко пояснив це Руху ЧЕСНО тим, що заяви “єднівців”, які висловили бажання увійти в конкретні комісії, під час формування складу комісій до уваги не брали.

Більше того, після перерви, на яку пішли депутати, як з’ясувалося, двох “єднівців” - Вагана Товмасяна та Юрія Сулигу, виключили без їхнього відома із земельної комісії та поставили відповідно у комісії з питань регуляторної політики та культури. Якщо інші заміни і переходи по комісіях секретар Володимир Бондаренко озвучував, то про перестановки щодо Товмасяна та Сулиги він чомусь змовчав.

"Депутатам було роздано доопрацьований варіант додатку, який і голосувався. Депутати у своїх виступах підтвердили свою наявність у тих комісіях", - коментує Руху ЧЕСНО секретар Бондаренко.

Ваган Товмасян збирається звертатися до суду, бо, за його словами, ніхто не може примусити депутата працювати в тій комісії, в якій він не хоче.

Фото надали депутати Київради

За результатами голосування партія “Єдність” очолила дві комісії, про що ті, хто став головою, дізналися лише під час голосування. Одна з них відповідає за місцеве самоврядування. В цій комісії також лише троє членів, і двоє з них — представники “Європейської солідарності”. А інша комісія відповідає за охорону культурної спадщини. І тут у “Єдності” більшість.

До прикладу, у Львові хочуть створити окрему комісію охорони культурної спадщини, яка має балансувати рішення земельної комісії, де є значний вплив забудовників. Якщо у Києва ця комісія буде під контролем “Єдності”, то функція противаги не буде виконуватися.

Комісії — важливий інструмент роботи депутата, саме на них міські обранці напрацьовують більшість проєктів рішень. Проєкти рішень, які отримали позитивний висновок комісій, потім виносять на голосування всього депутатського корпусу до сесійної зали.

Відповідно до рішення у Київраді 9-го скликання утворені 16 постійних депутатських комісій, що на три комісії більше, ніж у міськраді попереднього скликання. 

Додалися комісія з питань охорони культурної спадщини, комісія з питань регуляторної політики і комісія з питань цифрової трансформації та регуляторних послуг.

До назви комісії з питань підприємництва додали питання промисловості та міського благоустрою.

До регламентної комісії, яка опікується депутатською етикою, додали складову запобігання корупції, яка раніше була в окремій комісії з питань дотримання законності та правопорядку. Секретар Київради минулого скликання Володимир Прокопів увійшов у 9-му скликанні до регламентної комісії.

Рух ЧЕСНО проаналізував склад та розподіл голосів у ключових комісіях Київради.

Бюджетна комісія: голову від “слуг” збалансували більшістю від УДАРу

У бюджетну комісію попросилися спершу 21 депутат. Але її доповнили ще двома депутатами. Після перерви додали одного представника ОПЗЖ і вирівняли більшість під УДАР, додавши Олега Костюшко, якого перекинули із земельної комісії. Таким чином бюджетна комісія стала найбільшою комісією Київради і налічує 23 депутати.

Очолив комісію депутат від СН Андрій Вітренко. Голова комісії від УДАРу за попередньої каденції ради Андрій Странніков є одним із перших заступників голови. І заступників голови у бюджетній комісії менше, ніж у земельній, але теж доволі багато. Їх всього шестеро і вони представляють всі політсили, окрім “Єдності”.

Цікаво, що футболіст, “ударівець” Олександр Шовковський вирішив піти не в комісію з питань освіти й науки, сім’ї, молоді та спорту, а працювати в бюджетній рядовим членом комісії.

Для того, щоб комісія працювала, потрібен кворум 12 депутатів. Попри те, що головує в комісії депутат від “Слуги народу”, без УДАРу комісія не зможе працювати, бо саме “ударівців” у ній більшість — 12 депутатів. Навіть якщо провести засідання комісії між собою домовляться ОПЗЖ, “Слуга народу”, “Батьківщина”, ЄС і “Голос”, вони нашкребуть лише 11 членів, тобто для кворуму і прийняття рішення їм потрібен ще хоча б один “ударівець”.

Земельна комісія компромісів

Земельна комісія традиційно була найбільшою у Київраді. І так мало б бути і цього разу. Але після перерви, яка принесла зміни до проєкту рішення, кількох депутатів додали до бюджетної комісії. Як з’ясувалося після сесії, із земельної комісії виключили двох “єднівців” Вагана Товмасяна та Юрій Сулигу. Але секретар Київради Володимир Бондаренко навіть не озвучив ці заміни перед голосуванням. Депутатам просто роздали замінені проєкти рішень, під якими підписалися голови фракцій.

У земельну комісію пішов працювати кожен п’ятий депутат ради, і половина складу комісії — це переобрані депутати попереднього скликання.

Більше того, по суті, половину членів комісії зробили першими заступниками або просто заступниками. Таким чином, цей статус отримали представники всіх фракцій Київради. Після перерви у лавах цієї комісії статус заступника дістався ще одному депутату від “Слуги народу”Євгену Кузьменку.

Як правило, статуси заступників є предметом домовленостей між фракціями. Такої тенденції, щоб заступники представляли всі фракції ради, немає у жодній іншій комісії Київради, навіть бюджетній.

Очолив комісію “ударівець” Михайло Терентьєв. Раніше він був помічником Алли Шлапак, яку пов’язують із групою столичних забудовників.

Колишній голова комісії від ЄС Олександр Міщенко в нинішньому складі буде одним із перших заступників.

Загалом у комісії п’ятеро “єесівців”, четверо “слуг”, четверо “ударівців”, троє “єднівців”, троє “батьківщинівців” і двоє “опезежешників”. Тож для отримання мінімально необхідної більшості для прийняття рішень (11 голосів) потрібно шукати порозуміння щонайменше між трьома фракціями.

Нагадаємо, за попередньої каденції фракція “Блоку Петра Порошенка” мала повний контроль і більшість у земельній, бюджетній комісіях, а також у комісії з питань власності. І якщо в земельній комісії тепер треба шукати компроміси, то бюджет, як і раніше, перебуває під контролем однієї політсили — УДАРу.

Марина Порошенко очолила комісію з охорони здоров’я

У Київраді 9-го скликання депутатка від ЄС Марина Порошенко очолюватиме комісію з охорони здоров’я та соціальної політики, секретарем комісії є депутатка від ОПЗЖ Юлія Уласик.

Загалом у комісії 12 депутатів, і вона є третьою найбільшою комісією Київради. Крім голови й секретаря, тут є троє заступників голови — по одному від “Єдності”, “Голосу” і “Батьківщини”.

Власність громади тепер контролюють всі фракції

Якщо раніше у комісії власності більшість була у БПП, то тепер до цієї комісії увійшли по одному представнику від усіх фракцій і троє від “Європейської солідарності”.

Головує у цій комісії представник “Слуги народу” Михайло Присяжнюк, а заступниками стали представники всіх фракцій, крім ОПЗЖ і “Слуги народу”.

В екологічній комісії головує забудовник із “Батьківщини”

До екологічної комісії увійшло семеро депутатів — по двоє від “Батьківщини” та ЄС і по одному від УДАРу, “Слуги народу” і “Голосу”. Очолив комісію “батьківщинівець” Денис Москаль. Громадський Рух ЧЕСНО ще 3 грудня писав про те, що Москаль може отримати головування в комісії з питань екології.

 

⚡ Скандальний забудовник буде опікуватись екологією Києва? За нашою інформацією, Денис Москаль ("Батьківщина") — один...

Posted by ЧЕСНО. Київ on Thursday, December 3, 2020

Заступником голови у цій комісії став представник ЄС, а секретарем — член фракції “Слуги народу”. (Оновлено)

У ЖКГ традиційно головує “Батьківщина”

За комунальну сферу традиційно відповідає головою “Батьківщина”. Якщо раніше у цій комісії головував очільник фракції попереднього скликання Володимир Бондаренко, який у раду не потрапив, то тепер тут головує Олександр Бродський.

Заступниками голови комісії стади аж чотири депутати - представник “Єдності” Віталій Павлик, Олена Букало (ОПЗЖ), Юрій Тихонович (ЄС), Тарас Криворучко (ЄС). А Секретарем - Катерина Кириченко (УДАР). (Оновлено)

ОПЗЖ та ЄС мають у цій комісії по два члени, а УДАР, “Єдність” і “Батьківщина” — по одному.

Хто відповідає за транспорт столиці

Транспортну комісію очолив представник “Європейської солідарності” Олексій Окопний. Від цієї ж фракції і заступник Андрій Задерейко.

Ще по одному члену комісії, які є заступниками, мають фракції ОПЗЖ та “Слуги народу”. А секретар у цій комісії — представник УДАРу.

“Батьківщинівець” Ігор Галайчук спершу був єдиним, кому в цій комісії випала роль простого члена. Після перерви і йому дістався статус заступника. Також після перерви додали в комісію ще одного "ударівця" Віктора Багінського.

Регламент під контролем ЄС

Головою регламентної комісії, яка має на додачу запобігати корупції, став екснардеп Леонід Ємець, а секретарем — Олеся Зубрицька. Обоє представляють фракцію ЄС.

Загалом цю комісію взяли під контроль дві фракції — ЄС та УДАРу. ЄС має трипредставники, а УДАР - два. Але після перерви додали ще одного “батьківщинівця” Віталія Нестора.

Решта вісім комісій не дуже популярні серед депутатів. Туди пішли працювати від трьох до чотирьох депутатів ради. Традиційно незначна кількість депутатів готові працювати у комісіях, що відповідають за освіту чи культуру. Це явище характерне і для інших місцевих рад.

Олександр Омельченко не значиться в жодній комісії

Після розподілу депутатів по комісіях один депутат залишився без комісії — це голова фракції “Єдність” Олександр Омельченко.

“Регламент у Київраді є законом для депутатів у сесійній залі. Комісії створювалися з грубим порушенням регламенту. Депутати “Єдності” писали заяви про роботу в одних комісіях, а за п’ятницю-суботу все поміняли, і їх вписали в інші комісії, не туди, куди вони писали заяви. Я вважаю, тимчасово недоцільно подавати заяву в комісію, щоби з моєю заявою не розпорядилися так само… Я для себе вважав образою брати участь у якійсь комісії після такого. Це моя позиція з правової точки зору. Не опозиція, а саме позиція”, — пояснює Олександр Омельченко, чому його немає в жодній комісії.

На думку Омельченка, у кількісному складі комісій є розбаланс. 

“Якщо ви звернете увагу, в бюджетній комісії є 11 “ударівців”, а депутатів від “Єдності” немає в бюджетній комісії. У земельній комісії УДАР з “Батьківщиною” поділив владу. Це означає, що депутати УДАРу вже наперед планують розграбування міського бюджету. Варто було обмежити комісію максимум до 14–15 осіб і не менше 5–7 осіб. Тоді всі інші комісії були б закомплектовані усіма фракціями”, — вважає Омельченко.

Зауважимо, що у Київраді минулого скликання також був депутат без комісії — Юрій Дідовець. Дідовець писав заяву на роботу в земельній комісії, але його спершу включили в регламентну, де він не забажав працювати. Після виключення з регламентної комісії депутата за всю каденцію так і не спромоглися включити в жодну іншу комісію.

Нагадаємо, Рух ЧЕСНО проаналізував склад новообраної Київради, а також дослідив, чи стимулювала розвиток жіночого лідерства гендерна квота у столиці на цих виборах.

Як відомо, на виборчу кампанію у столиці офіційно витратили щонайменше 310 млн гривень.

Окремо Рух ЧЕСНО проаналізував програми політичних сил, які вели провідних кандидатів у мери. Тепер їхні фракції мають працювати над виконанням цих програм.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]