Майже 200 партій не подали фінзвіти за 3-й квартал. Парламентські також

Фото: Майже 200 партій не подали фінзвіти за 3-й квартал. Парламентські також

У третьому кварталі лише 87 із 380 (23%) зареєстрованих політичних партій подали фінансові звіти до НАЗК. Цю інформацію у відповідь на запит Руху ЧЕСНО надало Національне агентство з питань запобігання корупції.

Жодна з представлених у Верховній Раді партій не подала до НАЗК фінансового звіту за третій квартал 2020 року. Цього року “Слуга народу” не подала жодного квартального звіту.

Лише одна парламентська партія подала звіт за другий квартал 2020 року.

За звичайних обставин звіти за перший квартал мали бути подані партіями та оприлюднені ще у травні, за другий квартал — у серпні, за третій — у листопаді. Однак у квітні 2020-го парламент ухвалив зміни до законодавства, спрямовані на боротьбу з наслідками поширення коронавірусу. Окрім іншого, партіям дозволили подавати звіти впродовж 40 днів після офіційного завершення карантину. Оскільки Кабмін системно продовжує карантин, неможливо передбачити, коли політсили подадуть свої фінзвіти.

Значна частина місцевих організацій політичних партій під час місцевих виборів для фінансування своїх витрат на передвиборну агітацію використовували власні кошти, а джерело походження цих коштів залишатиметься невідомим, поки відповідні політичні партії не подадуть щоквартальні звіти до Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК). Йдеться про сотні мільйонів гривень, адже лише на виборах у Києві партії перерахували з поточних на виборчі рахунки 288 мільйонів гривень. Звіти, особливо за третій квартал, мають показати як походження коштів на виборчу кампанію, так і обсяги витрат на рекламні кампанії до офіційного старту кампанії.

Нагадаємо, українські та міжнародні організації висловлюють своє занепокоєння щодо встановленої законодавством відстрочки обов’язку політичних партій подавати щоквартальні звіти про майно, доходи, витрати й зобов’язання фінансового характеру.

Аналітики та експерти закликають Верховну Раду України повернути попередню версію Розділу VI “Заключні положення” Закону України “Про політичні партії в Україні”, тим самим відновивши обов’язок подання політичними партіями звітів про майно, доходи, витрати й зобов’язання фінансового характеру щоквартально.

А також звертаються до політичних партій, аби ті дотримувалися принципів прозорості, доброчесності й підзвітності у своїй діяльності й подавали звіти про майно, доходи, витрати й зобов’язання фінансового характеру до НАЗК у строки, передбачені частиною 9 статті 17 Закону України “Про політичні партії в Україні”, тобто щокварталу.

Рух ЧЕСНО підготував огляди про політичні партії, як-от: УДАР, “Слуга народу”, “Голос”, “Опозиційна платформа — За життя”, “Європейська солідарність”, “Батьківщина”, Партія Шарія, “Перемога Пальчевського”, “За майбутнє”, “Свобода”, “Народний контроль”, “Народний фронт”, “Наш край”, “Демократичний альянс”, “Національний корпус”, “Громадянська позиція”, “Основа”, “Самопоміч”, Радикальна партія Олега Ляшка, “Опозиційний блок”, Аграрна партія України.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]