Битва за головування на Київщині: “слуга” очолив облраду, ЄС і “За майбутнє” йдуть до суду

Фото: Битва за головування на Київщині: “слуга” очолив облраду, ЄС і “За майбутнє” йдуть до суду

Сесія Київської облради, де обрали її нового голову та заступників, тривала понад 8 годин. На попередній сесії кандидатові на голову облради Ярославу Москаленку забракло одного голосу для перемоги. Голосування таємне і тому депутатів важче контролювати. 

На засідання 27 листопада прибули три депутати Верховної Ради - “батькіщвинівець” Костянстин Бондарєв, “слуга” Олександр Дубінський та “єсівка” Вікторія Сюмар. Останні двоє очолювали списки кандидатів до облради, але від мандату відмовилися, обравши роботу в парламенті і таким чином ошукавши виборців.

Нардепи прийшли, щоб контролювати ситуацію з формуванням більшості в облраді. Саме від більшості залежить, хто буде головою, хто стане заступником і хто очолить комісії та комунальні підприємства. Утворилося дві групи впливу “Батьківщина” об’єдналася зі “Слугами”, а ЄС із “За майбутнє”.

Для “Слуг народу” свій голова облради - це не просто контроль над радою центральної області країни, це іміджева складова, оскільки у них в містах обласних центрах немає жодного мера-переможця.

Рух ЧЕСНО стежив за тим, як триває перебіг сесії обларади і фіксував порушення, зокрема наявність карки депутата облради в руках нардепа- “батьківщинівця”, голосування руками, яке вкрай важко проконтролювати, порушення алфавітного принципу в бюлетені та контроль таємного голосування. Про це та інше читайте в репортажі Руху ЧЕСНО з сесії Київської облради.

На початку засідання кандидат на посаду голови, депутат Ярослав Москаленко (“За майбутнє”) звернув увагу, що в залі присутня менша кількість людей з мандатами, аніж зареєструвалося. 

Картку одного з “батьківщинівців” зареєстрував народний депутат тієї ж політсили Костянтин Бондарєв. Зрештою, депутат знайшовся у кулуарах, але наприкінці засідання нардеп, як помітив журналіст ЧЕСНО, передав картку сторонній особі, щоб та в свою чергу проголосувала, як необхідно партії.

Більшість у раді складають ОПЗЖ, “Батьківщина” та “Слуга народу” - загалом їх 45 проти 39 ЄС та “За майбутнє”. Для прийняття рішення за проєкт має проголосувати не менше 43 депутатів.

На початку сесії зареєструвалося 82 депутати з 84. Очільник “єсівців” депутат Георгій Цагареішвілі був відсутній на засіданні. Також бракувало одного “батьківщинівця”. Коли депутати почали з’ясовувати, кого ж нема, то колеги називали не одне, а два прізвища - Олега Притуляка та Руслана Браславського

Народні депутати роздавали вказівки своїм фракціям - що і кому робити.

Серед присутніх починаються розбірки чому ж система зареєструвала 82 картки, а фізично присутні на одного менше. Один з кандидатів на голову Ярослав Москаленко (“За майбутнє”) звертає увагу, що на місці одного з депутатів сидить нардеп Костянтин Бондарєв та звинувачує його у тому, що той зареєстрував чужу картку для голосування. Бондарєва просять відійти від місця депутата облради, з якого можна голосувати. 

За кілька хвилин до зали заходить “батьківщинівець” Браславський і займає своє місце. Москаленко виходить в президію, де сидить головуючий і наголошує на тому, що ще кілька днів назад депутат облради від “Батьківщини” мав позитивний тест на ковід, а нині хворий прийшов  на сесію. 

Представники фракції “Батьківщина” обстоюють свого колегу. Хтось викликає поліцію, яка за кілька хвилин виштовхує із зали нардепа Бондарєва, який більше за всіх заступався за Браславського.

У приміщенні хаос. Частина депутатів від ЄС та “За майбутнє” блокують президію. Головуючий депутат від “Батьківщини” Олександр Поляруш, незважаючи ні на що, продовжує проводити засідання та ставить питання порядку денного на голосування. Бондарєв повертається до зали та дає вказівки колегам. 

Зрештою, більшістю голосів до лічильної комісії ввели ексголову облради минулої каденції Ганну Старикову, також представницю БЮТу. Її з посади голови зняли у 2018 році.

Читати також: Як зняли Старикову з посади голови облради

Якщо голову міста чи селища обирають громадяни, то голів райрад і облрад обирає депутатський склад на таємному голосуванні більшістю голосів. Для Київської облради це 43 голоси. 

У битві за крісло голови бере участь Ярослав Москаленко (“За майбутнє”) та Олександр Скляров від “Слуги народу”, який нині є першим заступником голови Київської облдержадміністрації. 

25 листопада під час першої частини урочистої сесії депутати так і не змогли обрати голову. Москаленку забракло лише одного голосу до перемоги - він отримав 42, здобуток Склярова - 38 голосів. Тому треба було мобілізувати максимально всі сили, бо неявка кількох депутатів на засідання могла стати для кожного з претендентів вирішальною.

Напередодні чергового засідання облради голова партії “Слуга народу” Олександр Корнієнко звинуватив Москаленка у скупці голосів за свою кандидатуру.

У свою чергу Москаленко дані факти спростовує, та вимагає від Корнієнка вибачень.

Перед початком засідання журналістка Руху ЧЕСНО запитала у “куратора” Київської області від провладної партії у Верховній раді Олександра Дубінського, чи дійсно були зафіксовані факти підкупу депутатів або чи надходили пропозиції членам фракції "Слуга народу" в КОР за останні кілька днів. 

"Зараз всі заклики політичних сил щодо можливого підкупу, політичних махінації, якихось домовленостей, вона не доречна, тому що ми маємо зробити прозорим голосування, на яке не має впливати якісь заяви. Нагадаю, що пан Москаленко першим вчора чи позавчора зробив заяву про якісь ручки, про якісь домовленості, політичний тиск. Думаю це могла би бути відповідь після проведеного аналізу, який провів пан Корнієнко. В нього тут апарат працює разом із "Слугою народу". Давайте утримаємось від коментарів наразі" - відповів Дубінський

Для посиленого контролю  за тим, як будуть голосувати депутати фракцій лічильна комісія приймає рішення про виготовлення не одного бюлетеня, в якому в алфавітному порядку, вказані прізвища усіх кандидатів, як це було раніше, а двох - один “За” або “Проти” Склярова і аналогічний для Москаленка. Спочатку усі мають проголосувати за кандидата від “Слуги народу”, у разі ж, якщо його не буде обрано, то депутатам роздадуть бюлетені із прізвищем представника “За майбутнє”. Зауважимо, що за алфавітним порядком прізвище Москаленка мало б голосуватися раніше за Склярова.

Також мав місце факт того, що депутатів для голосування викликали не за алфавітом, а пофракційно, щоб чіткіше контролювати голосування фракцій, яке мало б бути таємним.

Ексголова регламентної комісії Роман Титикало неодноразово звертав увагу на те, що регламентом та законодавством передбачена кардинально інша процедура голосування. На що йому відповіли, що в нормативних актах нічого нема зазначено про повторне голосування, тому лічильна комісія встановлює такий порядок на власний розсуд.

“Фактично коаліція, яка тут існує – “Слуга народу”, “Батьківщина” і ОПЗЖ, – не довіряють своїм депутатам, тому виступили проти початкового бюлетеня, де було двоє кандидатів. Через недовіру до власних депутатів і маючи таке завдання, очевидно, від Офісу Президента провести свого кандидата від “Слуги народу” Склярова, це відбувається під наглядом і окремими бюлетенями. За це була боротьба. Як і за спробу вивести із зали людину, яка за даними колег-депутатів хвора на ковід, але її привели якраз для цього голосування”, – сказала нардепка від ЄС Вікторія Сюмар.

За виключенням кількох депутатів, більшість з тих, хто голосував за обрання голови вкидували бюлетені в урну таким способом, щоб камера могла зафіксувати їх волевиявлення. Крім того, плюсики навпроти прізвища вони ставили червоним фломастером, що також можна розцінити як контроль над процесом.

Коли дійшла черга голосувати фракціям ЄС та “За майбутнє”, Москаленко вийшов до трибуни і оголосив про самовідвід і намір звернутися до суду.

“Що я хочу сказати, порушені мої права, як кандидата на голову обласної ради. Мене у незаконний спосіб викинули з бюлетеня. Я не зміг взяти участь у голосуванні. Партія “За майбутнє” та “Європейська солідарність” провели нараду, ми не можемо брати участь у такому “бєспрєдєлє”. Тому, поки ще не порахували голоси, я даю самовідвід. Наші партії у цьому брати участь не будуть. І хочу сказати, що якщо кандидат, який пішов на цей незаконний акт все ж набере голосів - ми бажаєм йому успіхів, якщо ж не набере - то я дав самовідвід після цього ми проведемо чесні вибори, де на бюлетені будуть усі кандидати і у Олександра Склярова буде ще один шанс”, - сказав Москаленко.

Після цього представники обох фракцій вийшли із зали для голосування і далі не брали участі у засіданні.

Тим часом лічильна комісія підбила підсумки. Із 44 депутатів, що проголосували, 44 було за Склярова.

Комісія на досить довгий час пішла для виготовлення протоколу, який потім зачитали. Рішення про затвердження протоколу також мало би бути відголосоване. У залі лишилися лише депутати більшості нардепи Дубінський та Бондарєв та представники ЗМІ.

Коли настав час голосування Бондарєв зі словами “Сейчас я пожму тєбє руку”, передав невідомій особі картку одного з депутатів, яку він вставив у слот для реєстрації та вже був готовий до натискання кнопки. 

Після зауваження журналістки Руху ЧЕСНО за кого збираються голосувати, рука Бондарєва забрала картку. На репліку, що ніхто окрім депутатів облради не має права голосувати, тим паче від чужого імені, Бондарєв став розповідати, що це так вони перевіряють слоти, які нібито несправні в інших місцях, а карточка для тренування. Хоча на ній було зазначено прізвище ім’я та по батькові, як і на інших іменних картках, але здалеку не вдалося прочитати чиє саме.

Згодом один присутніх депутатів вніс пропозицію голосувати за погодження проєкту рішення руками, а не електронною системою. Що також дає можливість для махінацій. Комісія рахувала підняті руки одночасно частинами, потім усе підсумували і вийшли на остаточну відповідь. Одній людині важко зорієнтуватися і встигнути порахувати руки та ще й звернути увагу, хто саме її тягне.

Нарешті процедурні питання відголосоване. Новообраний голова ради прийняв присягу та подякував усім за роботу. 

"В обласній раді не повинно бути політики, тут, насамперед, має переважати командна робота з вирішення актуальних соціально-економічних питань громади.  Дякую  відсутнім у сесійній залі депутатам, адже завжди поважав принципову позицію. Водночас дякую  команді однодумців", - зазначив у промові Скляров

На завершення депутати більшості обрали Першою заступницею голови Марину Сапожко (Батьківщина), а заступником Валерія Ксьонзенка (ОПЗЖ). 

Таким чином “Слуги народу” утворили кадрову коаліцію з “Батьківщиною” та ОПЗЖ. І вони розподілятимуть головування в комісіях та формуватимуть бюджет для всієї області.

Тим часом в офісі “За майбутнє” Руху ЧЕСНО підтвердили, що 28 жовтня вони вже готують позов до суду.

Нагадаємо, Рух ЧЕСНО аналізував кандидатів до облради від “Слуг народу”, “Батьківщини”, “ЄС” та ОПЗЖ. Народні депутати Сюмар і Дубинський відмовилися від мандатів депутатів облради. За дослідженнями Руху ЧЕСНО, народні депутати не йдуть працювати в місцеві ради.а просто тягнуть рейтинг списку, чим ошукують виборців.

Що стосується першого засідання Київської міської ради, то воно пройде 1 грудня. Тут теж народний депутат Олексій Кучеренко, який балотувався на мера і очолював список “Батьківщини” теж відмовився від мандату.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]