До Харківської міської ради 8-го скликання увійшли представники 6 політичних партій.
У новообраному складі міськради 29% вже були у попередній каденції. 80% новообраних депутатів — безпартійні. Представництво жінок у раді після введення гендерних квот збільшилось лише на 7%.
Рух ЧЕСНО проаналізував тих, хто представлятиме інтереси харківців найближчі 5 років.
Харківська міська ТВК оголосила тих, хто увійшов до складу новообраної міської ради 8-го скликання. 14 листопада другий апеляційний суд Харкова скасував протокол результатів виборів до міськради за позовом кандидата від “Слуги народу” Олексія Ваца. Кандидат обґрунтовував позов тим, що ТВК прийняла від дільничних комісій понад 100 протоколів із численними порушеннями. Суд скасував лише протокол, але не зобов’язував територіальну комісію визнавати вибори такими, що не відбулись, та призначати повторні.
17 листопада Харківська міська ТВК опублікувала новий протокол про результати виборів депутатів до міської ради — список депутатів-переможців у ньому не змінився.
Бар’єр подолали 6 із 17 політичних партій. Це “Блок Кернеса — Успішний Харків” із результатом у 34 депутата (37,95%), “Опозиційна платформа — За життя” — 19 депутатів (20,96%), “Європейська солідарність” матиме 9 депутатів (8,99%), “Слуга народу” — також 9 депутатів (8,76%), Партія Шарія — 7 депутатів (6,55%), “Блок Світличної” — найменше, 6 депутатів (6,14%) .
4 листопада територіальна виборча комісія оголосила перемогу на виборах у першому турі Геннадія Кернеса, за якого віддали голоси 60,34% мешканців. Більшість у міськраді — це 43 мандата. Порівняно з минулим скликанням, коли прибічників Кернеса було 69,04%, цієї каденції мер не матиме більшості від своєї політичної сили. Щоб у цій каденції зібрати більшість, йому доведеться створювати коаліцію та об’єднувати різні політичні сили. 9 листопада відділ комунікації нацполіції оприлюднив інформацію про відкриття кримінального провадження за фактом зникнення мера. Заяву до поліції написав один із мешканців міста. Але згодом повідомлення про відкриття справи зникло, а в МВС “Українській правді” повідомили, що новину було “знято з сайту як некоректну і неактуальну”.
Якою буде Харківська міська рада 8.0?
Кількість жінок-депутаток, попри гендерні квоти, збільшилась лише на 7%. Тепер їх у раді 28, а минулої каденції було 18. Найбільший відсоток обрано від “Блоку Кернеса — Успішний Харків” — 47% (16 мандатів). Також 44% жінок серед тих, хто отримає мандати від “Слуги народу”. Від “Європейської солідарності” до ради увійшли 33% жінок зі списку партії, представництво ОПЗЖ — 16% від кількості депутатів, а у “Блоці Світличної” з 6 мандатів 2 належатиме жінкам. Партія Шарія взагалі проігнорувала та обійшла гендерні квоти і не матиме жодної жінки-депутатки у міськраді.
За підсумками виборів були переобрані 24 чинних депутата 7-го скликання — 29%. Найбільший відсоток переобраних депутатів у “Блоку Кернеса — Успішний Харків” — понад половину (61% депутатів). Від колишньої фракції “Наш Край” у списку ОПЗЖ до ради увійшли колишні депутати 7-го скликання — Віктор Ларченко та Ігор Овечкін. Від “Блоку Світличної” повторно пройшов колишній представник “Самопомочі” та кандидат у в мери на виборах 2020 року Ігор Черняк, але наступного дня після виборів кандидат заявив, що відмовиться від депутатського мандата, тому наразі місце Черняка у раді залишається під питанням.
Найближча сесія міськради, після якої депутати приступлять до повноважень, призначена на 20 грудня. Персональне представництво у списках партій ще, ймовірно, не раз буде змінюватись: схоже, що нардепи Олександр Фельдман та Юлія Світлична передадуть свої мандати кандидатам зі списку, а деякі депутати від партій, які пройшли одночасно в міську та обласну раду, оберуть область. Наприклад, Алла Ройтблат від ЄС вже заявила на своїй сторінці у Facebook про те, що обирає Харківську обласну раду. У 2015 році Світлична також була обрана депутаткою міськради, але відмовилась від мандата.
Список “Блоку Кернеса” також змінюватиметься, як, наприклад, і минулого скликання після виборів 2015 року: щоб пройшов секретар міськради Олександр Новак, який був під 70-м номером у списку, від мандатів відмовились 12 депутатів. Цього року у списках партії також є ті, кого рухали на минулих виборах: наприклад, Світлана Володимирівна Кіриченко та Олександр Сергійович Касьянов, які за цьогорічними результатами мають отримати мандат, найімовірніше, знову від нього відмовляться, як і минулого разу.
За даними ЦВК, лише 19% депутатів складу ради є членами партій, від яких вони були обрані.
Лише у Партії Шарія всі обрані депутати мають членство у ній. Понад половину складу ОПЗЖ є членами партії — 63%. У “Слузі народу” лише 2 з 9 є членами партії. У “Блоку Кернеса” з 34 обраних депутатів членами партії є лише 2: навіть сам Кернес та його обрані заступники Ігор Терехов та Андрій Руденко не є партійцями.
У “Блоці Світличної” та ЄС жодний з новообраних депутатів не є членом партії.
Обличчя нової міськради
Від “Блоку Кернеса” 21 депутат з нового складу — представники минулої каденції.
Загалом це 5 заступників мера, 7 голів районних рад, 4 директори комунальних установ і департаментів, а також бізнесмени, серед яких директор Центрального ринку Юрій Медведєв, директор “Заводу Фрунзе” Олександр Василенко та власник мережі супермаркетів “Класс” Олександр Лобановський.
Третина з обраних (12) за минулої каденції були прогульниками, 7 були помічені на гречкосійстві, 2 є фігурантами антикорупційних розслідувань.
Серед 19 мандатів ОПЗЖ половина належить підприємцям: директорам або заступникам директорів підприємств, чверть депутатів списку — юристи.
Серед повторно обраних Віктор Ларченко вже був депутатом минулого скликання від “Нашого краю” та прогулював засідання. Андрій Лесик, № 2 у списку, також не раз був депутатом міськради: у 2010 році — від “Сильної України”, у 2015-му — від “Відродження”. Але після носіння георгієвської стрічки був позбавлений мандата за ініціативою партії. У 2017–2018 роках його тримали під вартою за статтею 110 ККУ (зазіхання на територіальну цілісність і недоторканність України).
Лише у 2020 році Верховний Суд визнав право Андрія Лесика залишитися депутатом Харківської міської ради.
Список депутатів, що пройшли від “Слуги народу”, об’єднує голову Харківської ОДА Олексія Кучера, двох колишніх “регіоналів” Віктора Суботіна та Андрія Тимчука, колишнього депутата облради від “Самопомочі” Олександра Котукова, колишню помічницю Кучера Ренату Казанську та помічницю нардепа від “Слуги народу” Олександра Куницького Аліну Мустафаєву. У 2020 році Олександра Куницького звинувачували у використанні депутатського мандата у відстоюванні інтересів пов’язаного з ним ТОВ “Автоінтерпрайз”, яке є засновником компанії Мустафаєвої — ТОВ “Екокар”.
Також у списку обраних депутатів Вікторія Алексейчук, що у 2019 році програла Фельдману боротьбу за мандат у 174-му ОВО, та директорка ТОВ “СМК Рітейл” Анастасія Федорик.
Двох депутатів від “Європейській солідарності” — Катерину Малбієву та Андрія Іванова — об’єднують колишні зв’язки з “Самопоміччю”. Малбієва була помічницею депутата Харківської обласної ради 7-го скликання від “Самопомочі” Сергія Щербаня та працювала менеджеркою з регіонального розвитку відділу регіональної політики об’єднання “Самопоміч”.
Іванов у 2019 році безуспішно балотувався до Верховної Ради від “Самопомочі” та був помічником на громадських засадах народного депутата 8-го скликання Романа Семенухи.
Серед депутатів також керівник громадської організацій учасників АТО Ігор Пушкарьов, колишня радниця губернаторки Світличної Алла Ройтблат, двоє підприємців Артем Ревчук й Сергій Чебишев, а також колишній начальник управління внутрішньої політики ХОДА у 2015–2020 роках Ігор Ісаєнко.
Всі депутати від Партії Шарія попереднього досвіду депутатства не мають, всі балотувалися вперше, окрім колишнього судді Володимира Плетньова, який минулого року безуспішно змагався за мандат до Верховної ради 9-го скликання у 180-му окрузі від ОПЗЖ.
“Блок Світличної” завів до міськради саму нардепку Юлію Світличну під першим номером, двох науковців — проректора з науково-педагогічної роботи ХНУ ім. Каразіна та колишнього заступника голови ХОДА Світличної Анатолія Бабічева та професорку кафедри міжнародної економіки та менеджменту зовнішньоекономічної діяльності Харківського національного економічного університету ім. С. Кузнеця Тетяну Шталь. Також мандат отримали троє громадських діячів: засновник “Молодіжної ради Харківської області” , ГО “Молоді економісти Харківщини” Максим Радченко та двоє співзасновників ГО “Харківський антикорупційний центр”, депутатів міської й обласної рад 7-го скликання: Ігор Черняк та Дмитро Булах.
Як представлені райони Харківщини?
За виборчою системою 2015 року виборчих округів було 120. Новою виборчою реформою передбачено значне укрупнення округів, але з огляду на те, що діє рейтингова система, цей розподіл все одно не дає рівного представництва.
Харків було поділено на 7 територіальних виборчих округів: Холодногірський та Новобаварський райони об’єднали під № 1, Основ’янський та Слобідський район об’єднали в округ № 2, Індустріальний район отримав № 3, Київський район — № 4, Немишлянський район — № 5, найбільший за кількістю виборців (207 864) Московський район — № 6, Шевченківський район — № 7.
Найбільшу кількість депутатів за квотою матимуть мешканці Московського району — 14 мандатів на 207 тис. виборців. Найменша кількість депутатів у Немишлянському районі — лише 4. Цей район найменший і за кількістю виборців — 102 тис. Тобто на кожного депутата припадає аж 17 тис. виборців.
В усіх 7 округах Харкова представлені депутати від “Блоку Кернеса” та ОПЗЖ. Найбільше представників “Блоку Кернеса” у Московському районі (ТВО № 6). ЄС та “Слуга народу” отримали квоти лише у половині округів, Партія Шарія та “Блок Світличної” — лише по одному.
Серед усіх депутатів, що пройшли за округами, найбільшу кількість голосів виборців набрав перший заступник міського голови Ігор Терехов — понад 6 тис. Лідерами за кількістю голосів у районах є представники “Блоку Кернеса” та ОПЗЖ: Андрій Спаський (ТВО № 2), директор департаменту житлово-комунального господарства Роман Нехорошков (ТВО № 3), заступниця Кернеса з питань соціального захисту населення Світлана Горбунова-Рубан (ТВО № 4), Андрій Лесик (ТВО № 5), секретар міськради Олександр Новак, голова адміністрації Шевченківського району Володимир Котковський (ТВО № 7).
Нагадаємо, Рух ЧЕСНО проаналізував кандидатів до Харківської міськради від ОПЗЖ, Партії Шарія, “Слуги народу” та дочасну агітацію у передвиборчий період.
Поділитись