Комітет Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування на своєму засіданні 18 листопада розглянув проєкт закону про народовладдя через всеукраїнський референдум № 3612, внесений президентом України Володимиром Зеленським.
До законопроєкту надійшло майже 1400 поправок, більшість яких у процесі підготовки до другого читання відхилили. А напередодні Офіс президента України висловив низку зауважень до проєкту, які профільний підкомітет, за словами його очільниці Аліни Загоруйко, “швиденько опрацював”. Зрештою комітет врахував низку нових поправок до законопроєкту та рекомендував парламенту ухвалити його у другому читанні та в цілому. За це рішення проголосували 18 нардепів від “Слуги народу”, “Опозиційної платформи — За життя”, “За майбутнє” та “Довіри”; утрималися представники “Голосу”, “Європейської солідарності” та ОПЗЖ.
Голова підкомітету з питань виборів, референдумів та інших форм безпосередньої демократії Аліна Загоруйко (“Слуга народу”) у своїй доповіді повідомила, що загалом до законопроєкту про всеукраїнський референдум надійшло 1380 поправок від 49 народних депутатів, з яких 364 підкомітет пропонує врахувати повністю, 35 — частково, 52 — редакційно, 929 — відхилити.
Загоруйко зазначила, що на засіданні 16 вересня 2020 року комітет уже рекомендував Верховній Раді ухвалити законопроєкт у другому читанні та в цілому, проте згодом Головне юридичне управління (ГЮУ) Апарату ВРУ надіслало великий масив зауважень і пропозицій до його тексту. Протягом місяця робоча група опрацьовувала ці зауваження, за наслідком чого Загоруйко та голова комітету Андрій Клочко (“Слуга народу”) внесли ще 154 поправки. Тож очільниця підкомітету запропонувала врахувати ці нові пропозиції, а також переглянути рішення комітету щодо низки поправок, ухвалені 16 вересня.
Також Загоруйко повідомила, що ввечері 17 листопада надійшли зауваження до законопроєкту від Офісу президента України. За словами депутатки, підкомітет ці зауваження “швиденько опрацював” та пропонує на їх основі внести до тексту, зокрема, такі зміни:
у статті 31 законопроєкту (про реєстрацію ініціативної групи всеукраїнського референдуму за народною ініціативою) — додатково зазначити, що несуттєві помилки й неточності у документах, поданих до ЦВК для реєстрації ініціативної групи, підлягають виправленню або уточненню та не є підставою для відмови у реєстрації групи;
у ч. 8 ст. 32 (про порядок збору підписів за ініціювання референдуму) — уточнити, що, якщо виборець через ускладнення стану здоров’я, інвалідність чи вік не може власноручно поставити підпис у підписному листі щодо ініціювання референдуму, замість нього на його прохання це може зробити інший виборець, але не особа, яка збирає підписи, чи офіційний спостерігач;
у п. 9 ч. 3 ст. 45 (про подання кандидатур до складу окружної комісії з референдуму) — зазначити, що в поданні кандидатур до складу комісій зазначають відомості про відсутність у кандидата судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, кримінального правопорушення проти виборчих прав громадян чи корупційного кримінального правопорушення, яка не погашена або не знята.
Комітет підтримав озвучені Загоруйко пропозиції — за проголосували 19 нардепів, троє утрималися. Після цього Клочко поставив на голосування пропозицію врахувати зауваження ГЮУ, здійснити техніко-юридичне опрацювання тексту перед його винесенням на розгляд у сесійній залі та рекомендувати Верховній Раді ухвалити законопроєкт про народовладдя через всеукраїнський референдум № 3612 у другому читанні та в цілому. Цю пропозицію підтримали 18 членів комітету, троє утрималися, проти не проголосував ніхто. Ось як розподілилися голоси:
Тепер законопроєкт про референдум мають розглянути у сесійній залі Верховної Ради.
Нагадаємо, обіцянка розробити законодавство про референдуми містилася у передвиборчих програмах і президента України Володимира Зеленського, і його партії “Слуга народу”. Робочу групу з розробки законопроєкту про всеукраїнський референдум, до якої, зокрема, увійшли експерти профільних громадських організацій, очолив перший заступник голови ВРУ Руслан Стефанчук.
На початку березня 2020 року текст законопроєкту про всеукраїнський референдум, на той час іще не зареєстрованого, оприлюднили на сайті парламенту та запропонували надсилати електронною поштою пропозиції та зауваження до нього. 22 квітня Центр політико-правових реформ організував для представників громадськості онлайн-обговорення законопроєкту, яке висвітлював Рух ЧЕСНО.
У червні 2020-го Зеленський вніс проєкт закону про народовладдя через всеукраїнський референдум до Верховної Ради як невідкладний. Того ж місяця парламент ухвалив законопроєкт за основу.
Поділитись