За результатами місцевих виборів 2020 року Запорізька міська рада оновилася на 67%, до неї увійшли 43 нових депутата. 21 депутат переобраний знову, стільки ж депутатів не змогли подолати внутрішньопартійну виборчу квоту і зібрали нерозподілені залишки від колег-однопартійців.
Найменшу кількість голосів отримав депутат, за якого проголосували лише 63 виборця.
Рада поповнилася представницями жіночої статі, тепер їх 16 осіб, у минулій каденції їх було десятеро. Проте тільки шестеро з них пройшли по округах, решта — завдяки місцям у списках.
Місто Запоріжжя за результатами виборчої реформи було поділено на 7 великих округів, на минулих виборах їх було 64. В результаті цього у міськраді тепер є райони, що представлені 10 депутатами, а є район, яким опікуватиметься всього один депутат.
У Запорізьку міську раду увійшли 6 партій. Найбільшу підтримку від містян отримала партія мера “Партія Володимира Буряка “Єднання”, що набрала 20,88% голосів.
Друге місце посідає партія “Опозиційна платформа — За життя”, вона набрала 16,91% голосів виборців. Третє місце у виборчих перегонах зайняла партія “Слуга народу” із результатом 15,86%. Четверте місце належить партії “Європейська солідарність”, яка отримала 13,63% голосів виборців. П’яте місце посіла партія “Нова політика” з 6,25% голосів. І заключне місце, пройшовши бар’єр у 5% і набравши 5,27%, займає Партія Шарія.
Рух ЧЕСНО дослідив, хто ці нові чи вже знайомі депутати Запорізької міської ради та в чому особливості її нового складу.
Майже третина депутатів не набрали прохідну квоту
Склад міської ради Запоріжжя зразка 2020 року оновився на 67%, тобто 21 мандат кандидати отримали повторно. Більшість із них — це представники партії “Єднання”: 7 переобраних депутатів, що становить майже половину від усієї кількості обраних із партії.
З минулої каденції від партії мера переобрались депутати, які раніше балотувались від ЄС, УКРОПу, “Нашого краю”, “Опозиційного блоку” та “Самопомочі”.
Троє депутатів, що були обрані у 2015 році від партії “Наш край”, тепер стали депутатами від ОПЗЖ. І ще один, Віталій Тишечко, який обирався від “Нової політики”, у 2020 році змагався за пост голови міськради і обраний депутатом від партії “Слуга народу”.
За списками обрано 24 депутата з 64, всі інші перемогли в округах. Ціна мандата до Запорізької міської ради склала 2171 голос. Кандидати партій, що подолали бар’єр у 5%, повинні були отримати 25% від кількості голосів, які необхідні для отримання одного мандата. І це становить 543 голоси.
Якщо партія не набирала в окрузі достатньої кількості голосів на один мандат і кандидати не набирали квоту, то всі голоси складалися і йшли на розподіл до списку.
А тут, як правило, були ті кандидати, які не вели активну кампанію і не залучали голоси.
Найбільше голосів за результатами виборів отримав Микола Бєлий від ЄС — 2286. Найменше голосів, а саме 63, отримав депутат від “Єднання” Андрій П’ятницький. 21 депутат пройшов до ради, не набравши прохідної квоти у чверть ціни мандата.
27% обраних депутатів не є членами партій, від яких вони обирались. Найбільша кількість безпартійних у партії “Слуга народу”. Тут лише один майбутній депутат Дмитро Гладкий є членом партії, він же єдиний, хто до цього брав участь у виборах від партії. У 2019 році він балотувався до Верховної ради по 80-му округу, але не був обраний.
У “Новій політиці” четверо депутатів не є членами партій. Також із п’яти обраних депутатів від Партії Шарія один є безпартійним.
Як будуть представлені райони у міськраді?
Після виборчої реформи у місті відбулося укрупнення округів. Із 64, які були у 2015 році, нині зробили 7. Проте вийшло так, що один округ отримав одного депутата, а інший — аж десятьох.
Комунарський район міста Запоріжжя у міськраді представлятимуть шестеро нових депутатів, по двоє від “Єднання” та ОПЗЖ та по одному від “Слуги народу” та ЄС. За інформацією Запорізької міської ТВК, у цьому окрузі № 1 орієнтовно 99,4 тис. виборців. Тобто на одного депутата припадає 16,6 тис. жителів.
Інтереси Олександрівського району представлятимуть четверо депутатів — від ЄС, “Єднання”, “Слуги народу” та ОПЗЖ. Тут приблизна кількість виборців — 51 тис., тобто по 12,8 тис. запорожців на кожного обранця.
Дніпровський район отримав сімох депутатів, по двоє від “Єднання”, ЄС та ОПЗЖ та одного від “Слуги народу”. Виборців в окрузі близько 106 тис., на кожного депутата припадає по 15 тис. жителів.
Заводський район із 45 тис. виборців представлятиме один депутат від партії “Єднання” Володимир Полухін.
Сімох депутатів отримав Хортицький район, серед них по двоє від ОПЗЖ, “Слуги народу”, “Єднання” та один від ЄС. Орієнтовна кількість виборців у цьому окрузі 85,5 тис., на кожного депутата припадає приблизно 12,2 тис. жителів.
Вознесенівський район отримав п’ятьох нових депутатів, які представлятимуть інтереси округу у міській раді. Серед депутатів двоє від “Єднання” та по одному від ЄС, ОПЗЖ та “Слуги народу”. До цього округу входить близько 66 тис. виборців, приблизно по 13,2 тис. на кожного обранця.
Найбільша кількість депутатів, десятеро, представлятимуть Шевченківський район. Троє від “Нової політики”, по двоє від “Єднання”, ОПЗЖ, “Слуги народу” та один від ЄС. Виборців у цьому окрузі найбільше — 114 тис., на кожного депутата припадає по 11,4 тис. містян.
Скільки жінок у раді?
Жінок у міськраді обрано на 60% більше порівняно з минулою каденцією, де їх було 10: до міськради пройшло 16 осіб. На цих виборах парламент вперше змусив політичні партії виділити жінкам-кандидаткам не менше 40% у списку. За результатами голосування тільки шестеро жінок отримали перемогу у своїх округах, решта 10 пройшли за списками партій.
До речі, саме представниця жіночої статі є наймолодшою в раді. Це Віталіна Яковлєва, їй 23 роки, вона обрана від Партії Шарія за списком. Найстаршим депутатом у міській раді восьмої каденції є Володимир Полухін, йому 69 років. Він обраний від Партії Володимира Буряка “Єднання”. До речі, він з 1998 року є незмінним депутатом Запорізької міської ради, для нього це вже шоста каденція.
“Єднання”
Партія Володимира Буряка “Єднання” отримала найбільше мандатів у запорізькій міськраді — 16. Четверо депутатів були обрані за списком партії, інші перемогли в округах. До партії увійшло двоє жінок, одна перемогла в окрузі. Семеро депутатів обрані повторно. Всього до партії увійшли четверо фігурантів антикорупційного розслідування, восьмеро гречкосіїв та п’ятеро прогульників.
До партії увішли троє депутатів, які раніше обирались від УКРОПу. Михайло Прасол раніше негативно відгукувався про мера, але під час передвиборчої кампанії активно просував його партію. Михайло Прасол є гречкосієм, прогульником та став фігурантом антикорупційного розслідування. У травні 2018 року НАЗК зробило заяву, що депутат Запорізької міської ради, очільник фракції УКРОПу Прасол не задекларував борг, розмір якого сягнув 94 млн гривень. У червні 2020 року кримінальне провадження було закрите у зв’язку із закінченням строку притягнення особи до кримінальної відповідальності. Депутат наразі оскаржує вищезазначений кредитний договір.
Також від УКРОПу до “Єднання” перейшли Олег Коломоєць та Дмитро Сірий. Перший був помічений у гречкосійстві та прогульництві. Другий також був прогульником у минулій каденції.
Від “Нашого краю” до партії мера перейшов Олександр Мотренко, який був фігурантом антикорупційного розслідування. Він придбав ВАЗ за 128 тис. гривень і вчасно не повідомив про це НАЗК, за що отримав штраф 1700 гривень. Крім того, він гречкосіяв та піарився на установці вікон.
Володимир Полухін перейшов від партії “Опозиційний блок”. Він помічений у гречкосійстві, прогульництві та є фігурантом антикорупційного розслідування. У 2018 році Володимир Полухін із порушенням десятиденного строку зазначив на сайті НАЗК отримання 200 тис. грн від продажу нерухомості та був оштрафований на 1700 грн.
Від партії “Самопоміч” до “Єднання” перейшов Олег Корольов. Він займався карантинним гречкосійством разом з іншими представниками партії мера. Також за ним зафіксовано прогульництво.
ОПЗЖ
“Опозиційна платформа — За життя” отримала у Запорізькій міській раді 13 мандатів. Троє депутатів пройшли за списком партії, решта 10 осіб перемогли в округах. До партії увійшли двоє жінок, одна отримала мандат через перемогу в окрузі, набравши квоту. Від ОПЗЖ у міськраду увійшли двоє фігурантів антикорупційних розслідувань, троє гречкосіїв та двоє прогульників. Троє депутатів були обрані повторно, вони у 2015 році представляли партію “Наш край”.
Володимир Кальцев нині є депутатом Верховної Ради, обраний від ОПЗЖ 24-м за списком. У Верховній Раді входить до комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. Він є прогульником та фігурантом антикорупційного розслідування, придбав новий будинок за 2,4 млн гривень, автомобіль дружині, земельні ділянки за невідомий кошт.
Василь Полюсов, обраний у 2015 році від партії “Наш край”, а у 2010 році — від Партії регіонів, є гречкосієм та фігурантом антикорупційного розслідування. Його садівничий кооператив “Зелений Гай” фігурував у справі щодо підробки документів для захоплення землі, коли Полюсов був головою земельної комісії.
Роман Таран також раніше представляв партію “Наш край” та за ним зафіксовано прогульництво. До цього, у двох попередніх каденціях, ставав депутатом у складі Партії регіонів.
“Слуга народу”
Від партії “Слуга народу” до Запорізької міської ради обрано 13 депутатів. П’ятеро з них були обрані за списком партії, інші восьмеро подолали прохідну квоту в округах. Мандати отримали шестеро жінок — це 46% від загальної кількості депутатів, обраних від цієї партії, найвищий показник з-поміж усіх. Четверо з них перемогли в округах, інші пройшли за списком партії. Всі депутати, окрім Дмитра Гладкого, не є членами партії “Слуга народу”.
Віталій Тишечко став єдиним депутатом, який повторно балотувався не тільки першим у списку партії, але й був кандидатом у мери Запоріжжя. У 2015 році він обирався від партії “Нова політика”. За час свого депутатства був помічений лише у прогульництві. Наразі він перебуває на посаді заступника голови Запорізької обласної державної адміністрації Віталія Боговіна.
“Європейська солідарність”
Партія “Європейська солідарність” за результатами місцевих виборів отримала 11 мандатів у Запорізькій міськраді. Четверо депутатів були обрані за списком партії, інші отримали перемогу в округах. Від партії обрані двоє жінок, вони перемогли завдяки місцям у списку. П’ятеро депутатів були переборані, до цього вони також обирались від партії “Європейська солідарність”. Серед них двоє гречкосіїв — Олександр Константинов та Микола Бєлий. Четверо переобраних депутатів у минулій каденції були помічені у прогульництві — Олександр Константинов, Микола Бєлий, Вячеслав Зайцев та Олександр Кобзарюк.
“Нова політика”
Партії “Нова політика” вдалося отримати 6 мандатів у Запорізькій міській раді. Половина депутатів пройшли завдяки списку, а троє отримали перемогу в окрузі. Округ № 7 у Запоріжжі охоплює Шевченківський район, де розміщується ПАТ “Мотор Січ”, вихідці з якого і є членами партії. Серед обраних депутатів двоє жінок, вони пройшли за списком та єдині не входили до минулої каденції міськради. Четверо депутатів переобрані, до цього також балотувались від партії “Нова політика”. Двоє з них є прогульниками — Михайло Молчанов та Віктор Гординський. Останній також був помічений у гречкосійстві, дітям із реабілітаційного відділення у своєму окрузі він дарував солодощі та сертифікати.
Партія Шарія
Партія Шарія отримала у Запорізькій міські раді 5 мандатів. Всі депутати пройшли за списком. Серед них двоє жінок та жодної особи, яка була б у минулій каденції міськради. Четверо є членами партії (окрім Віктора Філаса).
Склад ради може змінюватись у зв’язку із добровільною відмовою обраних депутатів від мандатів.
Нагадаємо, що Рух ЧЕСНО спостерігав за роботою Запорізької міської ради та проаналізував, як працювали депутати сьомого скликання. Також Рух ЧЕСНО розповідає про те, як змінюються склади міських рад по Україні, вже можна ознайомитися з оновленими радами у Києві, Дніпрі, Херсоні, Львові та Івано-Франківську.
Поділитись