За кілька днів до виборів мера Луцька у другому турі на території Луцької ОТГ невідомі поширюють газети від ГО “Молодіжна правозахисна агенція”, в яких закликають думати, перш ніж голосувати за кандидата в мери, самовисуванця Богдана Шибу. Зокрема пригадують ДТП, яке мало місце 14 років тому. У громадській організації, від імені якої поширили друковане видання, твердять, що їхні дані використали без дозволу.
15 листопада відбудеться другий тур виборів у Луцьку. За посаду мера змагатимуться Ігор Поліщук від партії “За майбутнє” (у першому турі отримав майже 32,5% голосів) та самовисуванець Богдан Шиба (дещо більше 13%).
Під час першого туру виборів фактчекери “Infocrime Луцьк” зафіксували факти антипіару та “джинси” у місцевих медіа, які стосувалися низки кандидатів.
Використання недоброчесних передвиборчих технологій, зокрема чорного піару щодо кандидатів, на жаль, дуже поширена практика під час виборів в Україні.
Як повідомляли фактчекери з проєкту “Infocrime Луцьк”, напередодні виборів до першого туру вони зафіксували “маніпуляції” та фейкові матеріали на низці волинських сайтів та в медіа. Зокрема і на сайті “Волинські новини”, де було зафіксовано найбільше немаркованих матеріалів. Частина матеріалів стосувалася опонентів команди Ігоря Палиці, зокрема “Європейської солідарності”, “Слуги народу”, а також була зафіксована “чорнуха” про ексмера і кандидата в мери Богдана Шибу.
А за кілька днів до другого туру, протягом 11–13 листопада, у селах Княгининок, Клепачів, а також у Луцьку поширювали газети, де закликали думати, перш ніж голосувати за кандидата в мери Богдана Шибу. На обкладинці опубліковане фото з похорону молодих хлопців із написом: “У смертельний аварії Богдан Шиба зробив винними загиблих, бо ж покійники не заговорять”.
Йдеться про історію 2006 року, коли Шиба потрапив у ДТП, в якому загинули молоді хлопці. Стаття сьогодні шириться під заголовком “Шиба і четверо загиблих”.
В коментарі Руху ЧЕСНО кандидат Шиба зазначив, що до поліції звертатися не планує:
“Говорив зі своїми юристами. І вони сказали, що звернення в поліцію нічого не дасть. Ніхто це розслідувати не буде. Ну і під час ефіру на “Суспільному” я питав Ігоря Поліщука, щоб він прокоментував чорний піар в мою сторону, питав, чому його команда займається такими брудними технологіями. Він не заперечив, і сказав, що я можу звертатися до суду чи в поліцію. Робіть висновки, про що це”.
Під час ефіру на “Суспільному” Поліщук зазначив, що виступає проти “брудних технологій” під час виборів. Та, як повідомляли фактчекери “Infocrime Луцьк”, чорний піар з боку команди Палиці поширювали на ресурсах, що перебувають у сфері його впливу.
Прес-служба Головного управління Нацполіції у Волинській області повідомила:
“Працівниками поліції виявлено факт та зареєстровано до Єдиного обліку звернень. Проводиться перевірка”.
У вихідних даних газети вказано назву ГО “Молодіжна правозахисна агенція”, що зареєстрована у Києві.
Вона має філії практично в усіх містах України. З 2016 року в Луцьку працює Луцьке територіальне відділення громадської організації “Молодіжна антикорупційна агенція” — саме таку назву організація мала донедавна.
За даними аналітичної системи You control, з 2016 року організацією керує Юлія Покидько, а регіональним відділенням у Луцьку — Павло Табачук. Засновниками організації є шестеро осіб. Серед них Владислав Мельник, який є помічником нардепа від “Слуги народу” Олександра Санченка.
В коментарі журналістам Руху ЧЕСНО Мельник зазначив, що вже давно не має відношення до організації.
“На момент заснування я вийшов з організації. І не маю відношення. Тоді вона створювалась як антикорупційна, для боротьби з корупцією в університетах".
Поки журналісти Руху ЧЕСНО спілкувалися із засновниками організації, на сторінці ексдепутата Луцькради Павла Данильчука також виникла дискусія щодо поширення таких газет.
У коментарях під дописом Данильчука і засновники, і очільниця організації Юлія Покидько зазначають, що взагалі не знають про ці газети.
І що, мовляв, дані використали без дозволу.
Нагадаємо, що інформацію про кандидатів у мери Ігоря Поліщука, Богдана Шибу та політичну партію “За майбутнє” можна прочитати на polithub.org. Крім того, на сайті Руху ЧЕСНО можна пройти тест “Що може та не може робити міський голова?”
Поділитись