Результати першого туру місцевих виборів-2020 були успішними для чинних мерів.
Ті міські голови, які перемогли на місцевих виборах 2015 року, практично всі у 2020 році балотувалися знову. Серед них 11 кандидатів, а це кожен другий, набрали понад 50% голосів виборців і здобули перемогу вже у першому турі. Ще 8 зайняли перше місце за результатами першого туру та вийшли у другий.
Найвищі результати у першому турі мали мер Хмельницького Олександр Симчишин (86,8%), мер Івано-Франківська Руслан Марцінків (84,8%) і мер Чернігова Владислав Атрошенко (77,5%).
Найнижчий результат показав відсторонений мер Чернівців Олексій Каспрук (18,2%). Він єдиний, хто не просто не переміг, а навіть не потрапив до другого туру.
Рух ЧЕСНО також включив до переліку мерів великих міст мера Маріуполя як очільника найбільшого міста неокупованої частини Донеччини. Не балотувалися знову лише мер Рівного та мер Херсону.
У чому секрет успіху?
За високими результатами чинних очільників українських міст часто стоїть можливість використовувати адмінресурс у своїх кампаніях і доступ до місцевих ЗМІ. Таким чином, реформа децентралізації, що збільшила бюджети громад, також посилила позиції місцевої влади.
Наприклад, мер Харкова Геннадій Кернес проводив агітаційні заходи за допомогою керівництва районів міста. А міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків витратив 38 мільйонів гривень бюджетних коштів на власний піар в ефірі місцевих ЗМІ. Очільник міста Львова Андрій Садовий взяв участь у створенні відео, де він розносить продуктові набори. Також на вулицях міста з’явилася розміщена міськрадою соціальна реклама, яка могла бути сприйнята виборцями як здобутки мера та його команди. Але ця реклама не була зроблена у стилістиці кампанії Садового.
Відсторонені мери та непризначені вибори
Мер Полтави Олександр Мамай був відсторонений від посади у 2018 році, після того, як йому висловила недовіру міська рада. Це не завадило Мамаю зайняти перше місце за підсумками першого туру на виборах-2020. У той же час виконувач обов’язків міського голови Полтави Олександр Шамота посів лише дев’яте місце з 2,83% голосів. Здобути такий високий результат попри репутаційні втрати Мамаю допомогла гучна агітаційна кампанія та масове гречкосійство.
Обраний у 2015 році мер Чернівців Олексій Каспрук також був відсторонений від посади рішенням міської ради 26 липня 2018 року. 23 квітня 2019 року Чернівецький окружний адміністративний суд відновив його на посаді.
Читати також: Громади-заручники і депутатський терор. Розбиті дороги, гори сміття і мільйони на рахунках
17 липня 2020 року, вже напередодні виборів, Верховний Суд України знову відсторонив його. Каспрук став єдиним обраним у 2015 році мером, який балотувався, але не зайняв перше місце за підсумками першого туру та навіть не вийшов у другий тур.
Мер Луцька Микола Романюк загинув у 2017 році. Вибори-2020 за підсумками першого туру виграв виконувач обов’язків мера Ігор Поліщук. Він набрав 32,5% голосів.
Варто звернути увагу на те, що від двох до трьох років громади трьох обласних центрів не мали обраних містянами очільників. Верховна Рада зволікала з ухваленням рішення про дострокові вибори у цих регіонах. Окрім того, місцеві вибори у 2020 році взагалі не відбулися у Сєвєродонецьку — найбільшому місті неокупованої частини Луганської області. Ці факти говорять про те, що центральна влада часто обмежує право на самоврядування громад в Україні.
Ось дані станом на 2019 рік, де майже 200 громад чекали на вибори голів.
Нагадаємо, другий тур місцевих виборів відбудеться 15 листопада в Одесі, Херсоні, Луцьку, Сумах, Кам’янці-Подільському, Краматорську та Українці.
22 листопада — у Дніпрі, Львові, Миколаєві, Полтаві, Рівному, Черкасах, Ужгороді, Кривому Розі, Дрогобичі, Слов’янську, Нікополі та Бердянську.
29 листопада міського очільника обиратимуть Чернівці.
Детальніше про кандидатів у мери ви можете дізнатися у базі Руху ЧЕСНО Polithub. Рух ЧЕСНО також підготував аналіз політичних партій, від яких балотується низка міських голів.
Поділитись