Адмінресурс, обіцянки “не скурвитися” і наметове містечко: як агітували в Луцьку

Фото: Адмінресурс, обіцянки “не скурвитися” і наметове містечко: як агітували в Луцьку

За кілька днів до виборів центр Луцька всіяло наметами. Агітатори роздають агітки, ходять від дверей до дверей, переконуючи, що волонтерять. 

Крім того, Рух ЧЕСНО зафіксував приховану політичну рекламу, гречкосійство та використання адміністративного ресурсу деякими з кандидатів.

Рух ЧЕСНО аналізує перебіг виборчої кампанії в Луцьку.

“Слуги”: Намети і агітатори, які переконують, що волонтерять

Політична партія “Слуга народу”, яка висуває в мери бізнесмена Романа Бондарука, розмістила намети в кількох районах Луцька. Білборди та LED-екрани з’явилися ще до старту виборчої кампанії. Тільки тепер кількісно переважають борди з іменами кандидатів, зокрема кандидата в мери Бондарука.

На центральній площі Луцька намети стоять один біля одного. Люди з наметів здебільшого спілкуються між собою, ніби не закликають підтримати ту чи іншу партію, а працюють в одній команді.

Агітатор Віталій — студент. Каже, що підтримує “слуг” і тому тут. А от чому саме, пояснює не конкретно:

“Бо треба, щоб нові люди були. Після виборів президента рік пройшов. Ще рано робити висновок про його роботу”, — пояснює свою позицію Віталій.

Насправді пройшло майже півтора роки. А випробувальний термін на посаді для найманих працівників значно менший. І на Заході, як правило, аналізують перші 100 днів роботи, щоб народ розумів ефективність першої особи на посаді.

Центр Луцька, намет “Слуги народу” 

“Я волонтер…” — каже хлопець у наметі, усміхаючись.

Ми розповідаємо, що в сусідніх наметах платять і кажуть, що гонорар доходить до тисячі за день.

“Що? Та яка тут тисяча? Дайте мені номер цих агітаторів”, — каже Віталій.

Згодом до намету підходять люди. Серед традиційних агіток від “слуг” є книга “Є-допомога” — інформація про виборче право, органи влади тощо.

Основне гасло програми кандидата в мери Романа Бондарука — “Європу в кожен двір”. У пріоритетах його роботи енергоощадна модернізація, роздільне сміттєзбирання і переробка побутових відходів, формування інвестиційної карти Луцька та ін.

У 2010–2015 роках він був депутатом Луцької міської ради за списком ВО “Батьківщина”. 

Тоді ж, будучи депутатом Луцької міської ради, не надав декларацію на запит Руху ЧЕСНО за 2014 рік.

Читати більше: Виборчий бюлетень. Кандидати в мери Луцька

В коментарі Руху ЧЕСНО прес-секретарка партії Валентина Черниш повідомила таке:

“По місту Луцьк у наметах здійснюють агітаційну діяльність виключно прихильники партії, які роблять це на громадських засадах. Сьогодні у Луцьку 16 наших наметів. Крім того, для компанії “від дверей до дверей” залучено волонтерів та довірених осіб кандидатів”.

Журналісти Руху ЧЕСНО фіксували появу зовнішньої реклами партії та її кандидатів ще до офіційного старту виборчої кампанії. Вже в розпалі кампанії містом курсував автобус із написом “Європу в кожен двір” та з фото Бондарука.

А вже напередодні дня тиші в місті з'явилася зовнішня реклама такого змісту.

Директор місцевого центру журналістських розслідувань Юрій Горбач зафіксував приховану рекламу

У центрі Луцька біля намету “слуг” — намет “Європейської солідарності”. У ньому стоїть жінка середнього віку. Не заперечує, що платити щось та будуть, але от суми не знає. 

Намет "Солідарності" в центрі Луцька збирають після обіду. 21 жовтня 2020 р.

Як писав Рух ЧЕСНО, в період дочасної агітації було виявлено рекламу партії у “Фейсбуці”. Зовнішня реклама партії з'явилася вже пізніше.

На офіційній сторінці осередку партії у “Фейсбуці” чимало інформації про те, як кандидати ходять від дверей до дверей та самостійно спілкуються з виборцями. В агітках, які поширюють кандидати, крім програми партії та біографії, є й обіцянки.

Наприклад, кандидат під номером 2 у списку до міськради, бізнесмен та громадський активіст Олександр Ніколайчук обіцяє “не скурвитися перед виборцями”.

Агітацію кандидат у мери Юрій Моклиця здійснює з іншими членами партії. Його головне гасло — “Один борд, одне ім'я, один мер”. Він називає себе єдиним опозиційним кандидатом.

Основними пунктами програми кандидата в мери від “Європейської солідарності” Моклиці є оновлення системи громадського транспорту, щоб врахувати потреби тих сіл, які ввійдуть до Луцької ОТГ, транспортна інфраструктура, культурний напрям.

Агітатори “За майбутнє” не кажуть про винагороду, посилаючись на конфіденційну інформацію

У наметі політичної партії “За майбутнє” агітує студентка.

Розповідає про те, чому варто підтримувати партію та кандидата в мери. 

“Я волонтер. Підтримую партію, і от вирішила прийти поволонтерити”, — переконує дівчина.

На питання, скільки ж платять, відповідає так:

“Це конфіденційна інформація. Я не маю права розголошувати ніяких деталей”. 

За кілька десятків метрів від намету вдалося поспілкуватися з іще одним агітатором від цієї ж партії. Він роздавав ось такі листівки. Відмовився від фото.

“Нам платять небагато. 500 за день. Тільки нікому не кажіть!” — сказав хлопець і пішов собі далі.

До слова, білбордів “За майбутнє” у місті найбільше. Вже під час виборчої кампанії з’явилися інші борди від партії — з іменами її лідера Ігоря Палиці, нардепа від Луцька, який, крім того, кандидат під номером 1 до Луцькради та Волиньради, та кандидата в мери Ігоря Поліщука.

Після старту виборчої кампанії в Луцьку з'явилися борди такого змісту

Читати також: За майбутнє в Луцькраду: Палиця, забудовники та люди з команди

Не вказуючи, що він є кандидатом у мери, Ігор Поліщук на своїй сторінці у “Фейсбуці” звітує про зроблене Луцькрадою, маючи у ній більшість.

Також він застосовує вже відомий підхід, який напередодні парламентських виборів 2019 року використовував Палиця — залучення до агітації працівників держустанов.

Нагадаємо, у 2013 році Ігор Поліщук, балотуючись на проміжних виборах до Луцькради, займався гречкосійством — роздавав соціальні картки, закликаючи підтримати його на виборах.

22 жовтня журналісти Руху ЧЕСНО зафіксували появу білбордів фонду Ігоря Палиці "Тільки разом", яку можна вважати прихованою політичною рекламою.

Історичний момент: 22 жовтня в Луцьку заклеюють білборд із написом фонду "Тільки разом" рекламою такого самого змісту у кольоровій гамі політичної партії "За майбутнє"

Політична партія “Громадянський рух “Свідомі” також розмістила свій намет у центрі міста. Агітаторка розповідає, що дуже багато лучан цікавляться “свідомими”. Серед роздаткових матеріалів стандартний набір. Ухиляється від питання про те, чи їй платять.

А вже 22 жовтня журналісти ЦЖР "Сила правди" зафіксували ось таку рекламу прихованого змісту.

Фото: Юрій Горбач, ЦЖР "Сила правди"

Передвиборчі програми і партії, і кандидатки на посаду Луцького міського голови Алли Надточій є однаковими. Більшість пунктів стосується економічного розвитку міста, доступних комунальних послуг, реконструкції вулиць, розвитку Старого міста, якісного громадського транспорту, екології та інших питань. Крім того, у програмі є стратегія розвитку громади до 2030 року й підтримка розвитку населених пунктів, що приєднуються до Луцька. Зараз місцева партія також активно піариться на своїй сторінці у “Фейсбуці” та на медійному ресурсі “Конкурент”, директором якого є кандидат під номером 3 у списку від партії по єдиному виборчому округу Тарас Шкітер.

Читати також: Хто йде від “Свідомих” до Луцькради

В Аграрній партії агітують кандидати 

Кандидат у депутати Луцькради від Аграрної партії України Сергій Омелюк роздає листівки в наметі

“У нас немає волонтерів. Ми самі агітуємо по черзі. Тобто кандидати. Сьогодні я тут”, — каже політик.

У програмі кандидата в мери від аграріїв Артура Мартіросяна ключовими є такі питання, як ліквідація департаменту муніципальної варти, вирішення проблеми парковок у місті, відстоювання інтересів приєднаних ОТГ, підприємців, комплексне утеплення багатоквартирних будинків в місті і т. д. 

Менше політичної агітації у ВО “Свобода”, “Народного руху”, партії “Сила і честь”, ВО “Батьківщина” та “Еко партії Берези”.

Намет партії ВО “Свобода”. Агітаторка відмовилася розмовляти з журналістами

Журналісти ЧЕСНО вже писали про те, що намети та газети партії з'явилися ще до старту виборчої кампанії.

Свободівці поширюють листівки політичної партії, та більшість немаркованої політичної реклами на підтримку партії опублікована на сайті “ВолиньUA”.

У програмі партії, яку дублює кандидат у мери Микола Федік, основні тези стосуються підзвітності та відкритості, житлово-комунального сектору, соціальної сфери, інфраструктури, економіки, транспорту і доріг. 

Намет політичної партії “Сила і честь”

Кандидат у мери Луцька від партії “Сила і Честь” Євген Мельник у своїй програмі акцентує увагу на містобудівній політиці, теплопостачанні, розвитку Старого міста.

Кандидатка в мери від “Батьківщини” Ірина Чебелюк зустрічається з виборцями у мікрорайонах Луцька. Активний піар кандидатки є і на офіційній сторінці у “Фейсбуці”, і в місцевих медіа та зовнішній рекламі.

У передвиборчій програмі вона акцентує увагу на тому, що Луцьк має стати містом, де комфортно жити і працювати, містом із якісними соціальними послугами та сучасною системою охорони здоровʼя, безпечним містом із потужним освітнім і культурним простором тощо.

Троє кандидатів у мери — самовисуванці Богдан Шиба, Дмитро Глазунов та представник “Еко партії Берези” Віктор Грисюк — найбільше агітують у соціальних мережах.

Крім традиційних агітаційних матеріалів (листівок і т. д.), у “Фейсбуці” та телеграм-каналі є серія інтерв’ю з Шибою, де він розповідає про свою біографію, минулі каденції на посаді мера, а також про плани. Частина публікацій стосується його позиції проти нардепа Ігоря Палиці та його команди в Луцьку.

До слова, політична партія обласної організації “Народний рух”, що об'єднала місцевий осередок партії “Громадський рух “Народний контроль”, “Народний рух України” та ГО “Розвиток мікрорайонів міста”, підтримала Богдана Шибу як кандидата на посаду міського голови. 

Зовнішньої реклами кандидата в мери Віктора Грисюка та “Еко партії Берези” не зафіксовано.

Нагадаємо, що бізнесмен Віктор Грисюк зібрав у місті команду під гаслом “Принципові”, а балотуються “принципові” за списком “Еко партії Берези”.

Натомість є активний піар у соціальних мережах — на сторінках кандидата в мери та кандидатів у депутати. “Принципові” записують відеоролики, закликаючи голосувати за них. Крім того, вони традиційно спілкуються з виборцями у дворах. 

Також є серія інтерв’ю Грисюка та членів його команди у різних виданнях, зокрема на шпальтах газети “День” і на сайті “Гал-інфо”.

У передвиборчій програмі “Еко партії Берези” на виборах до Луцькради, яка ідентична програмі кандидата в мери, зазначено стратегічні цілі Луцька на 2021–2025 роки, що полягають у розвитку сучасного, комфортного та безпечного міста.

Читати також: Хто йде до Луцькради від “Еко партії Берези” 

У кандидата-самовисуванця Дмитра Глазунова немає ні наметів, ні зовнішньої реклами. У своїй виборчій кампанії він також робить ставку на соціальні мережі. 

Нагадаємо, 25 жовтня 2020 року відбудуться місцеві вибори в Україні. ГО “Рух “ЧЕСНО” збирає інформацію про політичні партії та кандидатів у спецпроекті Polithub, де кожен виборець має змогу не лише знайти біографію кандидата чи кандидатки, а й перевірити його/її на доброчесність. Детальнішу інформацію про кандидатів у мери Львова та депутати Луцької міськради можна знайти у бюлетені ЧЕСНО. Також Рух ЧЕСНО аналізував передвиборчі активності кандидатів у Львові.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]