Відповідно до чинного законодавства, політичні партії, кандидати в депутати місцевих рад і на голови громад повинні були подати проміжні фінансові звіти про витрати від моменту відкриття виборчого рахунку до 14 жовтня.
Рух ЧЕСНО проаналізував фінансові звіти партій, надані ними до Хмельницької міської ТВК до 19 жовтня включно.
Найбільше внесків до свого виборчого фонду зібрала міська організація політичної партії “За конкретні справи” – 463 тис. грн. Лише 7% цієї суми становлять гроші кандидатів. Решта – це власні кошти місцевого партосередку. Під “власними коштами партії” слід розуміти, що це приватні внески, зібрані партією на поточний рахунок. Після відкриття виборчого рахунку політсила просто переказує кошти з одного свого рахунку на інший. Така логістика, з одного боку, дає їй змогу оминути жорсткі правила, передбачені Виборчим кодексом, а з іншого – відтермінувати оприлюднення імен донорів, адже звітувати про внески на поточні рахунки партія буде вже після виборів.
З-поміж кандидатів до Хмельницької міської ради найбільше грошей вніс перший номер загального списку, претендент на крісло міського голови Анатолій Собко – 13,3 тис. грн.
У звіті обласного осередку партії “Слуга народу”, поданому до Хмельницької міської ТВК, більшість надходжень становлять внески кандидатів – 334 тис. грн. Найбільше (150 тис. грн) партії віддав Олександр Семенюк, котрий іде в загальному списку до міської ради під №3. Решту коштів внесли інші фізичні особи.
Усі надходження на виборчий рахунок партії “Команда Симчишина” становили виключно кошти партійного осередку – 200 тис. грн. Зауважимо, що партію фактично було створено в червні 2020 року.
У структурі надходжень на рахунок виборчого фонду обласної партійної організації ВО “Батьківщина” єдиними донорами стали три фізичні особи: Віктор Василишин (вніс 30 тис. грн), Вадім Коваль (45,3 тис. грн), Олександр Волечелюк (10,5 тис. грн). Внесок кандидата в депутати міської ради Віталія Худецького зазначено як помилковий.
Проміжний звіт територіальної організації партії “Європейська солідарність” свідчить про те, що на її виборчий рахунок кошти переказували як кандидати, так і одна фізична особа. Зауважимо, що було лише двоє кандидатів, котрі поповнювали виборчий фонд осередку, – Іванна Петрасюк та Олександр Василишин. Цікаво, що дев’ятеро кандидатів до Хмельницької міської ради від “Європейської солідарності” внесли у вісім разів більше коштів на власні рахунки, ніж до виборчого фонду партійної організації, а саме 159,2 тис. грн. Найбільше на свої виборчі рахунки внесли Сергій Золотухін (№1 у загальному списку) та Віктор Ваврашко (№6 у загальному списку та №1 в окрузі №6) – по 40 тис. грн.
Надходження коштів на рахунок обласної організації “Громадянської позиції” були як від кандидатів, так і від однієї фізичної особи. Загалом до виборчого фонду надійшло 29,6 тис. грн. З-поміж кандидатів найбільше вніс №7 загального списку партії Володимир Івашко – майже 13 тис. грн.
Усі надходження на виборчий рахунок партії “За майбутнє” в розмірі 15,9 тис. грн були виключно коштами самої політсили.
Щодо витрат перше місце належить партії “За конкретні справи”. Цікаво, що 70% її видатків припадають на статтю “інші витрати”, за якою щонайменше 277,5 тис. грн спрямували на оплату оренди рекламних площин.
У “Слуги народу” найбільшою статтею видатків стала реклама в інтернеті – зі 166 тис. грн витрат у мережі.
Партія “Команда Симчишина” найбільше коштів витратила на виготовлення агітації.
Найбільшу суму, а саме 58,3 тис. грн, “Батьківщина” заплатила за розміщення реклами на зовнішніх носіях.
Основною статтею видатків “Європейської солідарності” та “Громадянської позиції” стало виготовлення агітації.
Згідно зі звітом, поданим до ТВК, партія “За майбутнє” втратила лише 6,5 тис. грн на виготовлення та розміщення реклами на зовнішніх носіях. У юридичному відділі партії невідповідність кількості зовнішньої реклами втратам на неї прокоментували так: “Основні витрати в нас ішли через обласний рахунок партії”.
Партія “Сила і честь” подала проміжний звіт з нулями за всіма статтями.
“Усі витрати ми оплачували з обласного рахунку партії, оскільки в нас не створено міського осередку”, – зазначив голова обласної організації партії “Сила і честь” Іван Гончар.
Партія “Наш край” повідомила ТВК про те, що не відкривала виборчого рахунку.
Зауважимо, що, згідно з пунктом 1.11 додатка 11 постанови ЦВК №324 від 1 жовтня 2020 року, “у разі неутворення організацією партії, кандидатом виборчого фонду у зв’язку з нездійсненням фінансування виборчої кампанії фінансові звіти не складаються та не подаються, про що організація партії, кандидат повідомляють відповідну територіальну виборчу комісію у строки, встановлені Кодексом для подання фінансового звіту”
Проте партії “Воля”, Радикальна партія Олега Ляшка та “Опозиційна платформа – За життя” не подали жодної інформації до Хмельницької міської ТВК.
“Ми не витрачалися на білборди, на медіарекламу. Звіт не подавали. Я, чесно кажучи… як юрист нам скаже, так і зробимо”, – прокоментував ситуацію координатор Хмельницької обласної організації партії “Воля” Сергій Гідзула.
Голова обласного осередку Радикальної партії Олега Ляшка Тетяна Зеленко теж пояснила відсутність звіту та повідомлення про те, що виборчий фонд не створено: “Ми повідомили всі свої організації про те, що відкрили один обласний виборчий фонд. Усі наші позаносили в райони цю інформацію, проте Хмельницька міська ТВК не взяла. Сказала, що вони не повинні брати такі довідки”.
“Оскільки деякі виборчі рахунки можуть використовуватися на декілька округів, тому, згідно з частиною 6 статті 214, усі проміжні звіти були подані до окружної виборчої комісії, бо відкривався виборчий фонд”, – зазначили юристи місцевого штабу партії “Опозиційна платформа – За життя”.
З-поміж кандидатів на посаду Хмельницького міського голови тільки двоє подали проміжну фінансову звітність. Іван Гончар (висуванець партії “Сила і честь”) подав проміжний звіт з нулями.
“За звітний період з мого рахунку витрат не було. Зараз витрати є, і вони будуть вказані в підсумковому звіті”, – зауважив у коментарі Іван Гончар.
Чинний мер Олександр Симчишин, котрий вдруге балотується на посаду від ВО “Свобода”, зазначив у своєму проміжному звіті 70 тис. грн надходжень. З них 20 тис. грн – кошти місцевого партійного осередку, 10 тис. грн – власні гроші кандидата. По 20 тис грн внесли Анатолій Рикун та Оксана Колотило.
Богдан Лукашук, кандидат від “Батьківщини”, повідомив ТВК про те, що не відкривав рахунку виборчого фонду.
У міській ТВК ми не виявили ані проміжного звіту, ані повідомлення про відсутність виборчого фонду Анатолія Собка, кандидата від партії “За конкретні справи”.
“Я не відкривав рахунок. Був загальнопартійний рахунок, з якого оплачувались усі наші реклами, друк та інші витрати”, – прокоментував Анатолій Собко.
Немає проміжного звіту та повідомлення про відсутність рахунку й в Інни Ящук, кандидатки від “Слуги народу”. У коментарі вона зазначила, що відкрила рахунок наступного дня після того, як зареєструвалася.
“Зв’язалася з юристом, він сказав, що буде повний порядок”, – згодом додала Інна Ящук.
Відповідно до даних про витрати політиків у соціальній мережі Facebook, від 26 вересня до 14 жовтня кандидатка заплатила за рекламу 1685 доларів США.
Нагадаємо, Рух ЧЕСНО проаналізував дочасну агітацію у Хмельницькому.
Цей матеріал підготовано за підтримки Фонду з прав людини Посольства Королівства Нідерландів в Україні.
Поділитись