Половина місцевих осередків партій, що висунули списки кандидатів до Херсонської міської ради, та більша частина претендентів на мерське крісло не мали власних виборчих фондів.
Такі дані опублікувала Херсонська міська територіальна виборча комісія.
Лише 11 із 21 зареєстрованої на виборах партії та 6 із 17 кандидатів на посаду Херсонського міського голови подали до ТВК проміжні фінансові звіти.
Перевірити ці документи дуже складно, адже відстежити всю агітацію кандидатів неможливо. Але порівняти зазначені в них витрати з вихідними даними найдорожчої частини кампанії – зовнішньої реклами – ми можемо.
Як повідомили Рух ЧЕСНО в міській ТВК, тільки один кандидат на посаду міського голови Херсона не подав звіту, однак не уточнили, хто саме.
Відкрили рахунки виборчого фонду в банках, проте не користувалися ними й показали звіти з нулями міські організації партій “Голос”, “Партія місцевого самоврядування” та УДАР.
Найбільше коштів на своїх рахунках зуміли акумулювати “Блок Володимира Сальдо” (880 тис. грн), “Європейська солідарність” (113 тис. грн) та “Херсонці” (100 тис. грн).
Партія колишнього мера Херсона Володимира Сальда мала на виборчому рахунку 299 тис. грн власних коштів, 531 419,8 грн вона отримала від кандидатів та 49 900 грн внесли інші фізичні особи. Важливо розуміти, що “власні кошти партії” – це по суті теж приватні внески, але їх політсила одержала не на виборчий рахунок, а на поточний. Уже після відкриття рахунку виборчого фонду партія переспрямувала на нього закамульовані раніше гроші. Звітувати про походження коштів на поточних рахунках партія буде вже після виборів.
На виборчий рахунок “Блоку Володимира Сальдо” гроші сумами до 50 тис. грн переказували кандидати різних рівнів: Ігор Поддубченко, Максим Рошак, Валерій Литвин, Тетяна Волинець, Олександр Власов, його дружина Лілія Якубсон, Дмитро та Тетяна Диновські з Нової Каховки.
До виборчого фонду партії пожертвувала кошти лише одна фізична особа, котра, як здається, не пов’язана з політсилою, – Ганна Синько. Хто це, зрозуміти складно, бо пошуковики не дають жодної інформації про причетність такої людини до цієї партії. Вона внесла 49,9 тис. грн.
Структура витрат “Блоку Володимира Сальдо” є цілком класичною. Більшість коштів спрямували на друк агітаційних матеріалів, рекламу в різних друкованих ЗМІ та в інтернеті.
На друк зовнішньої реклами з виборчого фонду партії витратили близько 10 тис. грн, які отримала рекламна компанія “Еволюція”.
Загалом політсила розмістила щонайменше 30 білбордів, за що сплатила понад 100 тис. грн.
“Європейська солідарність” у звіті зазначила, що отримала від кандидатів та громадян трохи більш ніж 113 тис. грн. Кандидати жертвували від 1 тис. до 15 тис. грн.
Здебільшого ці кошти витратили на друк агітаційних матеріалів. Та сама фірма “Еволюція”, як і у випадку з “Блоком Володимира Сальдо”, надрукувала зовнішньої реклами на 6116 грн. Хоча розміщували її за гроші (21 833 грн) через ТОВ “СТО Буковина ЛТД”, що належить Ірині Хруник – рідній сестрі Ігоря Пастуха, котрий балотується від “Блоку Володимира Сальдо”. Як ми писали раніше, його дружина Оксана Пастух висувається від “Європейської солідарності”.
Хоча кандидати від ЄС зазначили невеликі наклади зовнішньої реклами, але її в місті розміщено чимало.
Тут зазначено два примірники
Звісно, порахувати витрати на неї в такий спосіб навряд удасться.
Так само невелику суму до свого виборчого фонду одержала партія “Херсонці” – лише 100 тис. грн.
А агітаційної продукції вона розмістила дуже багато. Наклади реклами на білбордах кандидатів тут теж невеликі – 2-3 примірники, проте сюжетів чимало.
У Павла Ткаченка 4 примірники
А в Ігоря Мокіна 3 примірники.
В Олександра Ткача 4 примірники
Усі площини, що ми бачили в місті, були надруковані в тій самій РА “Еволюція”. Але якщо партії, згадані вище, здійснювали оплати цій фірмі, то в “Херсонців” таких витрат немає.
У решти політичних сил, які подали звіти, суми внесків і, відповідно, витрат є доволі скромними. Так, “Партія Шарія” зібрала 49300 грн, “Громадський рух “Народний контроль” – 79 240 грн, Партія зелених України – 14 420 грн, “Перемога Пальчевського” – 13 000 грн, ВО “Свобода” – 12 185 грн.
Зрозуміло, що видатки цих партій мали бути значно більшими, якби вони не вдавали, що друкують агітацію на власному обладнанні або не розміщували рекламу взагалі без вихідних даних, як це робила партія “Херсонці”.
Така сама історія з кандидатами в мери Херсона. Звіти подали тільки 6 осіб, які претендують на крісло міського голови. Суми тут доволі скромні.
Найбільше до свого виборчого фонду зібрав кандидат від партії “Слуга народу” Юрій Кирилов. Фізичні особи пожертвували йому 211 тис. грн. Інших коштів на рахунок не надходило.
Як ми писали раніше, провладний кандидат надрукував щонайменше 70 білбордів і лайтбоксів на власному обладнанні.
Зате Кирилов у звіті зазначив, що заплатив за розміщення білбордів ТОВ “Еволюція” 115200 грн.
На рахунки Володимира Сальда надійшло 114 340 грн, причому від трьох громадянок: Олени Британ, Наталі Контартенко та Ніни Герасименко.
Але витратив кандидат тільки трохи більш ніж 44 тис. грн. На 39 тис. грн він надрукував агітаційну продукцію, а за 5 340 грн розмістив рекламу на білбордах.
З огляду на наклади, зазначені на цих білбордах, витрати кандидат явно занизив.
Наклад – 70 примірників
Хоча, можливо, кандидати ще не встигли розрахуватися за рекламу, тож справжні витрати ми побачимо в їхніх фінальних звітах.
Депутат міської ради Руслан Рубан і кандидат в мери Херсона вніс на рахунок свого виборчого фонду 94500 грн.
Трохи більш ніж 28 тис. грн він витратив на друк реклами на білбордах і 20 тис. грн – на її розміщення. При цьому на білбордах Рубана зазначено, що він надрукував їх аж 61.
Можливо, він оплатив їх пізніше, тим паче фото було зроблено 16 жовтня, тобто після подання звітів до ТВК, тому довести щось до отримання остаточних звітів складно.
Решта троє кандидатів були ще скромнішими у своїх надходженнях і видатках. Михайло Опанащенко отримав від Діани Бобровської 40 тис. грн, Сергій Дудка вніс 15 700 грн, а Андрій Яценко – 10 000 грн.
З цих трьох кандидатів двоє – Михайло Опанащенко та Сергій Дудка – активно розміщували як зовнішню рекламу, так і в інтернеті, але у звітах її поки що не показали.
На рекламі Опанащенка зазначено, що її оплатили з рахунку регіональної організації партії “Опозиційна платформа – За життя”, яка звіт, як нам уже відомо, не подала.
Згідно з аналізом сторінок політиків у Facebook, який зробив Рух ЧЕСНО, за період від 25 вересня, коли Опанащенка зареєстрували кандидатом, до 15 жовтня, коли він подав проміжний звіт, кандидат витратив 3883 доларів, а це понад 108 тис. грн. Ці видатки у звіті відсутні.
До речі, інші кандидати, хоч і витратили менше, теж не прозвітували про ці витрати. Ігор Колихаєв за цей самий період витратив 1300 доларів, проте він узагалі не подав звіту, тому перевірити ці цифри неможливо.
Звісно, ми не могли не згадати про кандидатів та партії, котрі розміщували рекламні матеріали на зовнішніх носіях, друкували агітацію, але прозвітувати не захотіли. І тут лідером є народний депутат Ігор Колихаєв та його партія “Нам тут жити”. Візуально вони були лідерами цих виборів за кількістю сюжетів і площин.
Сотні білбордів Колихаєва та його політсили оплачено з рахунків обласної організації партії, однак перевірити ці витрати наразі неможливо.
Інші партії, які не прозвітували або не відкрили рахунок виборчого фонду, також розміщували рекламу. Хто, як і скільки платив за неї, дізнатися поки що неможливо.
Нагадаємо, раніше Рух ЧЕСНО писав про те, хто з політиків найбільше витратив на рекламу у Facebook, як херсонські політики агітували до початку виборчої кампанії та повідомляли, що друкували агітаційні матеріали на власному обладнанні.
Ми також розповідали про те, кого Володимир Зеленський представив як членів своєї херсонської команди, кого висунула партія нардепа Ігоря Колихаєва “Нам тут жити”, кого веде до міської ради “Батьківщина” та хто балотується до Херсонської міської ради від “Європейської солідарності”. Ми писали й про херсонських кандидатів-двійників.
Крім того, Рух ЧЕСНО підготував детальний огляд партій для виборців.
Цей матеріал підготовано за підтримки Фонду з прав людини Посольства Королівства Нідерландів в Україні.
Поділитись