Виборчий кодекс на місцевих виборах уперше передбачає обов’язкове подання передвиборчої програми партіями, котрі висувають свій список кандидатів. Перед тим як визначитися, за кого голосувати, варто ознайомитися з програмою партії.
Саме в програмі містяться пропозиції щодо розвитку області. Зазвичай кандидати чимало обіцяють. Але трапляється так, що для виконання їхніх обіцянок у бюджеті може не вистачити коштів або ж програмні обіцянки не відповідають повноваженням депутатів місцевих рад.
Рух ЧЕСНО зібрав програмні обіцянки партій, які мають шанси потрапити до Київської облради або перебувають на межі подолання 5%-го бар’єра, у п’яти сферах. Це такі політсили, як “Слуга народу”, “Європейська солідарність”, “Батьківщина”, “Опозиційна платформа – За життя”, “За майбутнє” та УДАР. Також ми поцікавилися в ексголови Київської облдержадміністрації Михайла Бно-Айріяна, призначенця Володимира Зеленського, та очільника ОДА за часів Петра Порошенка Олександра Горгана, які по суті працювали у виконавчій гілці влади, їхніми враженнями щодо партійних програм кандидатів.
Кандидати пропонують будувати та ремонтувати медичні заклади, закуповувати автомобілі швидкої допомоги. Однак учасники перегонів не продемонстрували комплексного бачення розвитку освітньої системи, є й такі, хто взагалі не згадує про освіту у своїй програмі.
Обіцянки підвищити зарплати медикам також видаються некоректними, бо після медичної реформи рівень оплати залежить від ефективності роботи працівника та медзакладу.
Майже всі програмні обіцянки мають загальний характер і невимірювані або ж взагалі не стосуються повноважень облради.
Що пропонують в освітній галузі?
“Слуга народу” декларує реалізацію програм “Освітній простір” та “Безпечна школа”, щоправда, не зрозуміло, що саме ними передбачено. У програмі ЄС узагалі не згадали про освітню галузь. А однією з пропозицій ОПЗЖ є повернення програми “Шкільний автобус”, яка наразі й так діє.
Фото із сайту Департаменту освіти Київської ОДА
Досить популістськими є заяви партії щодо гідної заробітної плати вчителям – це популярна обіцянка всіх часів, навіть президент Володимир Зеленський озвучував колись підвищення зарплати педагогам до 4 тисяч доларів, але за півтора року ця фантазія так і не стала реальністю.
Безкоштовне харчування для школярів області обіцяє ОПЗЖ, а от про дошкільнят жодного слова.
“Це хороша ідея, але не впевнений, що реальна. Можливо, безкоштовне харчування для школярів молодшої школи. А от із зарплатами для вчителів – так Зеленський уже обіцяв. Потрібна конкретика, а це про все одразу”, – каже Бно-Айріян, якого сам Зеленський призначав на посаду голови ОДА, а згодом звільнив.
Кандидати від партії “За майбутнє” посилаються на велику програму будівництва й обіцяють навчальні заклади в кожній громаді. За статистикою, з кожним роком в області зменшується кількість шкіл і дитячих садочків.
На сайті обласного департаменту освіти зазначено, що в період від 2014-го до 2019 року в регіоні спромоглися побудувати три школи, добудували п’ять і ще в 5-ти зробили капітальний ремонт.
А “Батьківщина” пропонує новітнє технологічне оснащення шкіл, щоправда, не уточнює, яке саме, і гранти для учнів та викладачів.
“Що таке “новітнє оснащення”? Щоб екрани були чи навушники? Що саме, не зрозуміло. Ось гранти – це цікаво. Я б ще конкретизував, на що саме: на обмін, на поїздки за кордон”, – зазначає Бно-Айріян.
УДАР запропонував будувати щороку 10 дитсадків і 5 шкіл. Аналогічні тези є і в столичній програмі. Також у програмі зазначено про реконструкцію й ремонтування вже існуючих будівель.
“Загалом, обіцянки про доступне житло для освітян, підвищення зарплат, будівництво шкіл і садочків у кожній громаді – це дикий популізм. Немає жодного шансу все це профінансувати за бюджетні кошти області. Варто звернути увагу на те, що в області є значна кількість шкіл, які демонструють дуже високу вартість навчання учнів. З держбюджету виділяють близько 10 тисяч гривень на рік на утримання одного учня. На Київщині є школи, де ця сума сягає 50 тисяч. Тобто є школи, де 36 дітей і 21 педагог. І результати ЗНО в таких школах найнижчі. Тобто в таких містах потрібно скорочувати кількість шкіл, але забезпечити учнів транспортом – шкільними автобусами, а в перевантажених містах цю мережу потрібно розширювати, щоб діти не вчились у 3 зміни”, – наголошує Олександр Горган.
За інформацією Міністерства фінансів України, найбільші середні видатки на одного учня справді в Київській області, у Баришівському районі, – вони перевищують 81 тисячу гривень на рік.
Медицина
На думку експертів, однією з основних проблем галузі в області є недостатня кількість автомобілів екстреної медицини та для пересування сімейних лікарів. Програмні зобов'язання розв’язати це питання беруть на себе “Батьківщина” та УДАР. Примітно, що більшість обіцянок УДАРу базується на вже реалізованих у столиці програмах, у чому партія вбачає перемогу Київського міського голови Віталія Кличка.
Читайте також: Битва за столицю: що обіцяють кандидати в мери Києва
“Слуги народу” обіцяють доступність усіх медичних послуг за місцем проживання. Страхову медицину в області обіцяє “Батьківщина”, також пропонує забезпечити медзаклади новим сучасним обладнанням (без конкретики) та кваліфікованими кадрами, покращити якість послуг і моніторити рівень їх надання.
“Страхова медицина – це загальнонаціональна тема, а не тема місцевих виборів і місцевого самоврядування. Варто конкретизувати, яким чином відбуватиметься залучення кадрів. Це службове житло, єдина програма доплат для медиків первинної ланки? Моніторинг якості послуг радою – узагалі не зрозуміло, як це має бути реалізовано”, – зауважує Бно-Айріян.
ЄС та ОПЗЖ зобов'язуються не допустити закриття лікарень і, звісно ж, обіцяють гідну зарплату медикам. Примітно, що, коли закривали стаціонар в одній з громад Київщини, тогочасний голова ОДА Олександр Терещук перед виборами не вплинув на ситуацію й медзаклад закрили, попри спротив громади.
ОПЗЖ в області заявляє про скасування “реформи Супрун”.
“Непотрібно в кожній громаді мати лікарню. Треба створити умови, щоб людина на первинній ланці могла отримати обстеження, попередній діагноз і правильне скерування до лікарні, яка надасть пацієнту найкращу послугу”, – каже Бно-Айріян.
Свою думку про те, яким чином повинен забезпечуватися розвиток медицини на Київщині, має й Горган:
“Медичні заклади обласного рівня – це в першу чергу мають бути спеціалізовані заклади, якісне нове обладнання. Нереально зробити щось таке в кожному населеному пункті. Область повинна оновити й забезпечити медзаклади службовими авто для сімейних лікарів, “швидкими”. Саме це має бути забезпечене на обласному рівні”.
Казки про транспорт
Ремонт доріг і будівництво транспортних розв'язок декларують у своїх програмах майже всі партії.
Упроваджувати ринковий підхід до формування мережі приватних перевізників зобов'язується “Батьківщина”. В ОПЗЖ пропонують відновити комунальний транспорт. “За майбутнє” хоче обладнати в кожному населеному пункті систему відеоспостереження з функцією розпізнавання облич.
“Зручне транспортне сполучення – питання номер один. Понад пів мільйона мешканців області щодня їздять до столиці й повертаються до своїх домівок. Заснувавши комунальне підприємство, область не розв’яже питання розвантаження доріг або комфорту пасажирів. Це можна зробити лише за умови створення сприятливих умов для приватних перевізників. І такого поняття, як один перевізник на маршруті, узагалі не повинно бути”, – каже Горган.
УДАР пропонує створити перехоплювальні паркінги. Примітно, що це вже почала робити місцева влада в так званих “прикордонних” з областю районах, здебільшого біля станцій метро. Також кандидати від УДАРу обіцяють розміщення відбійників, освітлення найактивніших автошляхів та забезпечення безпеки дорожнього руху.
Контролюватимуть регулярне транспортне сполучення новообрані депутати від “Слуги народу”. Ще вони пропонують будівництво Київської обхідної дороги, яка сполучить міста Київської агломерації: Ірпінь, Ворзель, Васильків, Обухів, Українку, Бориспіль і Бровари.
Забудова
Партія “За майбутнє” виступає за створення індустріальних парків. Це спеціальні території, виділені для будівництва промислових підприємств, де концентрується виробничий потенціал громади та регіону. На думку кандидатів, такі парки спричинять приплив іноземних інвестицій до регіону та збільшать надходження до місцевих бюджетів.
Запровадження мораторію на вирубування лісів і зелених насаджень, на забудову зелених зон пропонує “Слуга народу”, а от УДАР планує створити сучасні європейські парки.
Програма ОПЗЖ здебільшого ґрунтується на поверненні колишніх програм і скасуванні деяких нових. У Київській області кандидати зобов'язуються повернути програму доступного житла, припинити незаконне будівництво та знищення лісів. Зауважимо, що представників політсили обрали до Київської облради 2015 року. Постає риторичне запитання: що завадило їм повернути, скасувати, припинити протягом своєї каденції? Скільки часу на це потрібно? Тим паче, як показують голосування, реальної опозиції в облраді немає й усі фракції підтримують більшість рішень.
Також у програмі партії наголошено, що регіональні забудовники повинні будувати не тільки житлові масиви, а й школи та дитячі садки. Цікаво, як депутати облради можуть зобов'язати забудовника до вчинення таких дій?
“Збільшення населення Києва та області відбувається через знелюднення інших регіонів. Молодь їде або за кордон, або до столиці. Наразі в області є території, які можна було б забудовувати й розвивати без шкоди для екології та природної системи, але є неузгоджена поведінка представників природних монополій – електро- або газопостачання. У програмах, які я читаю, ні в кого немає навіть розуміння про це. Пишуть загальні речі без конкретики”, – зауважує Горган.
Екологія
Чисту питну воду, розв’язання проблеми стихійних сміттєзвалищ шляхом будівництва екологічно безпечних станцій сортування, утилізації та перероблення відходів, закриття екологічно небезпечних підприємств обіцяють “Слуги народу”.
“У мене скептичне ставлення до цієї тематики. У нас уже була програма “Питна вода”, з якою відбувалися дуже дивні речі”, – зазначає Бно-Айріян.
Нагадаємо, коли в одному з населених пунктів області в питній воді виявили ентерококи та кишкову паличку, Бно-Айріян під час головування в ОДА втрутився в розв’язання цього питання й облрада проголосувала за виділення 2 мільйонів гривень на розроблення проєкту та під’єднання селища до столичної мережі водопостачання, але цей проєкт так і не реалізували.
ОПЗЖ обіцяє очистити міста від сміття та сміттєзвалищ, але знов-таки не уточнює, яким саме чином, і не зазначає, що ж завадило реалізувати цю ініціативу протягом 5 років поточної каденції.
“Київська область перетворюється на суцільне сміттєзвалище незаконного захоронення твердих побутових відходів. Тут має бути стратегія, і Департамент екології розробив чудову програму, яку ми затвердили й почали фінансувати, створили нові сміттєзвалища коштом обласного бюджету, але ніхто виконання цієї програми не продовжив. І тому бачити, що у програмах тезово описують вирішення цих питань, дуже шкода”, – твердить Горган.
За істотне посилення відповідальності за екологічні правопорушення виступає “За майбутнє”, а кошти, які надходитимуть до державного та місцевих бюджетів у вигляді екологічних податків, рентної плати або від стягнення штрафів за екологічні правопорушення, пропонує спрямовувати виключно на природоохоронні заходи. Шкода, що не зазначено, яким чином депутати КОР планують надходження до держбюджету від стягнень і ренти зобов'язати витрачати лише на екологію, адже область до держбюджету немає жодного стосунку.
Програми ЄС, “Батьківщини” та УДАРу взагалі не містять інформації щодо цієї сфери.
“Мені дуже прикро, бо я знаю багатьох кандидатів, які зараз у списках і знають цю проблематику. Вони допомагали мені вирішувати проблеми. Дивно, що їхній досвід не відображено у програмах і партії не беруть на себе конкретних зобов'язань”, – підсумував Олександр Горган.
У програмах і брошурах, які кандидати самі роздають на місцях, тема сортування сміття та налагодження його вивезення відображена. Це свідчить про те, що, подаючи свої програми до ТВК, партії не розраховували, що виборці знайдуть їх на сайті ЦВК, прочитають, а тим паче проаналізують. Розрахунок був на агітаційні плакати й листівки.
Нагадаємо, раніше Рух ЧЕСНО проаналізував програми кандидатів-лідерів на посаду Київського міського голови. Також підготовлено огляд кандидатів до Київської облради від партій “Слуга народу”, ЄC, “Батьківщина”, ОПЗЖ.
Крім того, Рух ЧЕСНО підготував для виборців огляди політичних партій: УДАР, “Слуга народу”, “Голос”, “Опозиційна платформа – За життя”, “Європейська солідарність”, “Батьківщина”, Партія Шарія, “Перемога Пальчевського”, “За майбутнє”, “Свобода”, “Народний контроль”, “Народний фронт”, “Наш край”, “Демократичний альянс”, “Національний корпус”, “Громадянська позиція”, “Основа”, “Самопоміч”, Радикальна партія Олега Ляшка, “Опозиційний блок”, Аграрна партія України.
Поділитись