Київська ТВК оприлюднила лише третину проміжних фінансових звітів партій та кандидатів

Фото: Київська ТВК оприлюднила лише третину проміжних фінансових звітів партій та кандидатів

Кандидати на посаду міського голови, партії та кандидати в депутати мали до 19 жовтня подати до місцевих ТВК проміжні фінансові звіти, де повинні були зазначити джерела, обсяг фінансування своєї кампанії та витрати на неї. 

Відповідно до частини 10 статті 214 Виборчого кодексу України, звіти оприлюднює територіальна виборча комісія протягом двох днів від дня їх отримання. Тобто до середи включно всі звіти мали бути опубліковані. Станом на 11:00 п’ятниці, 23 жовтня, Київська міська ТВК оприлюднила лише третину звітів політичних партій та чверть звітів кандидатів у мери столиці. Інформація про те, хто не подав звітів чи подав із запізненням, також відсутня.

Окрім оприлюднення фінансових звітів, ТВК повинна ще й проаналізувати ці документи. Але постає риторичне запитання: якщо вона не справляється з розміщенням їх на сайті, то чи справді опрацьовуватиме цю документацію. 

Станом на 11:00 23 жовтня 2020 року на сайті Київради в розділі Київської ТВК опубліковано проміжні звіти 9 партій з 24, які беруть участь у виборах, і 5-ти з 20 кандидатів на посаду міського голови. Також є звіти 55 кандидатів у депутати, котрі мають персональні виборчі фонди.

Зокрема, опубліковано звіти кандидатів у мери Михайла Поживанова, Миколи Томенка, Сергія Притули, Ірини Верещук та Олександра Попова. Насправді інших звітів може й не бути, якщо на кампанію кандидата не витрачено жодної копійки або за умови, що її оплачували з виборчого фонду партії – така опція не заборонена законодавством.

Звіт Верещук оприлюднили одним з перших з-поміж кандидатів на посаду столичного голови. Кампанія кандидатки виявилася значно дорожчою за партійну агітацію. 

Загалом, з-поміж розміщених на сайті звітів надходження до виборчого фонду Верещук є найбільшими – понад 25 мільйонів гривень. За нею йде Притула – 13,3 мільйона, потім Томенко – 417 тисяч, Поживанов – 332 тисячі, Попов – 247 тисяч. 

Зауважимо, що виборчі фонди Верещук, Томенка та Притули наповнювалися лише з центральних партійних рахунків. Зважаючи на те, що партії мають “канікули” та не подають щоквартальних фінансових звітів, достеменно дізнатися, хто ж фінансує кампанії цих кандидатів, не вдасться до кінця карантину або до моменту, коли партії все ж забажають оприлюднити свою поточну звітність. Лише після цього будуть відомі прізвища донорів. Найімовірніше, це станеться вже наступного року.

Дві третини надходжень до виборчого фонду Поживанова становлять його власні кошти, а 120 тисяч переказано з рахунків партії. 

Фонд Олександра Попова єдиний, що фінансували треті особи.

З-поміж партій, чиї звіти вже розміщено на сайті, громадський рух Миколи Томенка “Рідна країна” отримав 181 тисячу гривень. Левова частка цих коштів – внески від фізичних осіб. Трохи більш ніж 40 тисяч внесли кандидати, ще 32 тисячі – власні кошти партії.

У “Громадянського руху “Хвиля” наразі найдешевша кампанія з-поміж проаналізованих нами наявних звітів – політсила задекларувала менш як 40 тисяч гривень надходжень.

“Партія Шарія” одержала на свій виборчий рахунок близько 255 тисяч, “Демократична сокира” – 600 тисяч, “Екологічна альтернатива” – понад півтора мільйона, ОПЗЖ – майже 4,4 мільйона, “Пропозиція” – 3,6 мільйона, “Батьківщина” – майже 5 мільйонів.

Лідером з-поміж партій, чиї звіти опубліковано, наразі є УДАР, який зазначив більш ніж 48,6 мільйона гривень надходжень.

Як і у випадку з виборчими фондами кандидатів, партійні виборчі рахунки переважно наповнювали з центральних рахунків партій.

З-поміж 55 звітів окремих кандидатів у депутати від тієї чи іншої політсили найбільше власних коштів до свого виборчого фонду вніс ударівець Володимир Шарій, який не пошкодував на власну кампанію понад пів мільйона гривень. Зауважимо, що ця сума перевищує задекларовану ним річну заробітну плату за основним місцем роботи. Звісно, Шарій має грошові заощадження, тож може собі дозволити такі витрати.

Найбільше коштів від донорів отримав кандидат від “Слуги народу” Микола Конопелько – 693 тисячі. Причому всі транші були на однакову суму – 49500 гривень, більшість переказів здійснили в один день, що може свідчити про централізованість процесу заведення грошей.

Рух ЧЕСНО й надалі моніторитиме фінансові надходження та витрати партій і кандидатів під час виборчої кампанії. Докладніший аналіз буде здійснено після оприлюднення в передбаченому законом порядку всіх остаточних звітів.

Нагадаємо, раніше Рух ЧЕСНО проаналізував проміжні звіти Ірини Верещук, кандидатки в мери Києва від “Слуги народу”, та Київської міської організації партії УДАР.

Рух ЧЕСНО зробив #ЧЕСНОбюлетень з досьє кандидатів на посаду міського голови. Також перевірити ваших кандидатів ви можете на ресурсі Політхаб.

Рух ЧЕСНО підготував для виборців огляди політичних партій: УДАР, “Слуга народу”, “Голос”, “Опозиційна платформа – За життя”, “Європейська солідарність”, “Батьківщина”, Партія Шарія, “Перемога Пальчевського”, “За майбутнє”, “Свобода”, “Народний контроль”, “Народний фронт”, “Наш край”, “Демократичний альянс”, “Національний корпус”, “Громадянська позиція”, “Основа”, “Самопоміч”, Радикальна партія Олега Ляшка, “Опозиційний блок”, Аграрна партія України.

Цей матеріал підготовано за підтримки Фонду з прав людини Посольства Королівства Нідерландів в Україні.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]