Очолив список партії син колишньої “регіоналки” Тетяни Засухи. Його футбольний клуб “Колос” ще рік тому фінансував на парламентських виборах партію Гройсмана. Також від “Батьківщини” йде дружина мера Броварів — ексрегіонала Сапожка, який вийшов із партії лише напередодні втечі Януковича з країни.
Окрім того, на прохідних місцях є низка кандидатів, які, як повідомляють ЗМІ, могли мати зв’язок з екссуддею Господарського суду Артуром Ємельяновим, зокрема фігурують у справі банкрутства столичного заводу “АТЕК”, який мав 30 га землі та приміщення.
Також у раду йдуть чинні депутати від “Батьківщини”, зокрема колишня голова облради Ганна Старикова, яка толерувала кнопкодавство в раді. Вона тепер безробітна.
Читайте також: Битва за Київщину: що обіцяють партії в програмах
На Київщині партія “Батьківщина” пережила за останні кілька років серйозні втрати. У 2015 році облраду очолила представниця партії Ганна Старикова. Втриматися у кріслі голови, куди її обрав депутатський корпус, до кінця каденції їй не вдалося. Депутати замінили Старикову на представника Радикальної партії за рік до парламентських виборів. Частина “батьківщинівців”, які відкололися, була відкликана партією навесні 2020 року.
Згідно з результатами соціологічних опитувань групи “Рейтинг”, партія “Батьківщина” може набрати дещо менше 10%. З огляду на те, що депутатів у облраді 84, політична сила має шанс завести десь 8 кандидатів. По суті, це майже всі, хто входить у першу десятку загального списку і очолює округи. Принаймні це стосується 7 округів із 9.
Перший номер списку гарантовано потрапляє у раду, якщо партія долає п’ятивідсотковий бар’єр.
Під першим номером у списку “Батьківщини” йде Андрій Засуха — голова Асоціації футболу Київської області.
Це син українського політика, екснардепа (ВРУ другого скликання) та колишнього голови Київської ОДА Анатолія Засухи. Його дружина Тетяна Засуха була народною депутаткою (четвертого — шостого скликання), зокрема представляла Партію регіонів. Балотувалася вона на Київщині у 94-му окрузі, змагалася з Віктором Романюком. Тоді її звинувачували в тому, що політикиня намагається визнати недійсними близько 17 тисяч голосів, відданих за Романюка. Нині подружжя Засух працює у сфері аграрного підприємництва.
До слова, після Революції Гідності племінниця екснардепки Тетяни Засухи стала депутаткою Київської облради від БПП “Солідарність”. І підтримка різних політичних сил для Засух — норма. Рух ЧЕСНО писав про те, що футбольний клуб “Колос” профінансував партію Гройсмана на 3 млн гривень.
На другому місці йде нині безробітна Ганна Старикова, яка очолювала облраду до 2018 року. Її на цій посаді змінив представник Радикальної партії, який тепер підтримує “Слугу народу”.
Старикова уникала скликання сесій, і у травні 2019 року депутати зняли її з посади. Наприкінці 2019 року фракція “Батьківщини” в облраді розсипалася, з неї вийшли 12 депутатів. У 2018 році Старикова разом із фракцією “Батьківщина” вирішили воскресити “Юлину тисячу” і роздавати пенсіонерам гроші з бюджету. Згодом, у травні 2018 року, коаліція в обласній раді розкололася.
На звіт чиновниці за рік роботи Рух ЧЕСНО не пропустили. Під час головування Старикової журналісти Руху ЧЕСНО фіксували непоодинокі випадки кнопкодавства. Старикова як головуюча не реагувала на зауваження.
На місцевих виборах 2015 року очолила список “Батьківщини” до Київської обласної ради та балотувалася в мери міста Обухова від “Батьківщини”. Вибори мера Старикова програла, посівши третє місце, а от на виборах до облради партія посіла друге місце і сформувала в раді коаліцію. В результаті Старикову обрали головою обласної ради. Вона призначила на посаду керуючої справами облради ексрегіоналку Наталію Семко, яка невдало балотувалася в облраду від партії “Нові обличчя”.
У декларації чиновниці за 2015 рік з’явилася квартира в Ірпені (41 кв. метр) вартістю 4000 доларів. Дана сума не відповідає ринковій вартості нерухомості. Окрім того, Старикова придбала нове авто — “Ягуар”.
Балотувалася до Верховної Ради у 2014 році під 60-м номером списку “Батьківщини”. З березня 2014 по вересень 2014 року була заступницею голови Київської облдержадміністрації.
Наразі балотується під першим номером у 9-му окрузі (територіальні громади Фастівського району — Фастівська, Боярська, Калинівська, Глевахівська, Чабанівська, Кожанська, Гатненська, Бишівська, Томашівська).
Під номером 3 балотується безробітний партієць Віктор Світовенко — чинний депутат облради від “Батьківщини”, який балотувався від Тетіївського району. Входить у регламентну комісію.
Коли “Батьківщина” намагалася проголосувати за звернення щодо зняття з посади тогочасного голови ОДА Олександра Горгана (депутат БПП), забракло голосів, і була застосована картка депутата- “батьківщинівця”, який перебував у Туреччині.
Світовенко як голова фракції, по суті, визнав, що вони на цю ситуацію жодним чином вплинути не можуть.
На парламентських виборах 2019 року балотувався по 92-му округу (Київщина) від “Батьківщини”. Посів друге місце і набрав майже 17,5%. На той час був гендиректором ТОВ “Вектор”.
Аналогічна ситуація у цьому ж окрузі склалася в політика і на парламентських виборах 2014 року. Тоді він набрав 15% і не пройшов. У цьому ж окрузі політик посів друге місце на парламентських виборах 2012 року. Балотувався від цієї ж партії. На виборах того року він йшов як єдиний узгоджений кандидат від опозиційних сил.
Що ж до місцевих виборів, то Світовенко очолював список до Тетіївської райради, але переміг як кандидат і на рівні облради і обрав роботу саме в цьому органі місцевого самоврядування. Будучи депутатом, Світовенко займався гречкосійством. Під час пандемії передавав медикам та поліціянтам маски та захисні костюми. Депутати місцевих рад мали б налагодити роботу бюджету, щоб забезпечити медзаклади всім необхідним, а не піаритися в умовах коронавірусу. Гречкосійством Світовенко займався неодноразово, зокрема і з врученням солодких подарунків.
У 2010 році був довіреною особою Юлії Тимошенко на президентських виборах.
Працював три каденції поспіль на платній основі як помічник нардепа Руслана Лук’янчука (шосте, сьоме скликання — нардеп від «Батьківщини», восьме скликання — від “Народного фронту”). У четвертому скликанні був помічником нардепа з блоку “За єдину Україну” Григорія Бондаренка.
У 2016 році суд зобов’язав сім’ю Сітовенків повернути 20 га у с. Зазим’я. Про це повідомляли “Наші гроші”. Тут місцева влада виділила земельні ділянки рекреаційного призначення разом із прибережною захисною смугою без торгів.
Зараз політик балотується першим номером по 2-му округу (територіальні громади Білоцерківського району — Сквирська, Тетіївська, Рокитнянська, Таращанська, Ставищенська, Узинська, Володарська, Гребінківська, Фурсівська, Маловільшанська, Ковалівська, Медвинська).
Під номером 4 йде помічниця нотаріуса Ірина Панченко. На відміну від Сітовенка та Старикової, Панченко не очолює список округу, а йде другою. Саме її виключили влітку 2019 року зі списків “Слуги народу” після відвертої фотосесії. Вона мала йти під 73-м номером, а зараз балотується в раду як членкиня партії «Батьківщина». Як повідомляли ЗМІ, дівчина — донька бізнесмена Сергія Панченка.
Панченко торік повідомила, що проти неї була здійснена інформаційна атака, і зазначила, що була волонтеркою на Львівщині, де їм запропонували подати анкети, і так вона потрапила до першої сотні кандидатів “Слуги народу” у парламент.
У Панченко шанси потрапити в раду є, якщо вона набере 25% виборчої квоти в окрузі або ж їй дістануться голоси нерозподілених залишків. Вона йде під номером 2 у 8-му окрузі (територіальні громади Білоцерківського району — Сквирська, Тетіївська, Рокитнянська, Таращанська, Ставищенська, Узинська, Володарська, Гребінківська, Фурсівська, Маловільшанська, Ковалівська, Медвинська).
Під номером 5 йде фізична особа — підприємець Вікторія Ільєнко.
Це донька Лариси Ільєнко, яка балотувалася на парламентських виборах по 94-му округу (Київщина, Обухів) як “батьківщинівка” і посіла третє місце, набравши десь 8,5%. Під час кампанії вона була помічена у гречкосійстві. Наразі Лариса Ільєнко очолює Обухівську райраду, куди вона потрапила як представниця БПП “Солідарність”. На місцевих виборах 2020 року балотується на посаду мера Обухова, яку на попередніх виборах безуспішно намагалася зайняти Старикова.
Донька депутатки Вікторія Ільєнко балотується під першим номером у 8-му окрузі (територіальні громади Обухівського району — Васильківська, Обухівська, Миронівська, Кагарлицька, Богуславська, Українська, Ржищевська, Федосіївська, Козинська) й тому має всі шанси отримати мандат.
Під номером 6 йде Руслан Браславський — гендиректор юркомпанії “Центр супроводження бізнесу”, яка зареєстрована на Донеччині. Загалом він є засновником до 10 різних компаній.
Ім’я Браславського як людини, яка може бути пов’язана з убивством його трирічного сина, назвав депутат БПП Київської облради Соболєв. Браславський, за версією правоохоронців, координував схему із заволодіння майном компанії “Восход”, яка була частиною мережі супермаркетів донецької мережі “Обжора”.
“Слідство.Інфо” з’ясувало, що Браславський також тісно пов’язаний з оточенням екссудді Господарського суду Артуром Ємельяновим і ексголовою Вищого господарського суду Віктором Татьковим. Зокрема, він був співзасновником кількох фірм разом з ексдружиною Ємельянова, а також володів компанією спільно з довіреною особою Татькова. Крім того, дружина Браславського донедавна була керівником фірми, якою володіли родини Ємельянова і Татькова.
Соболєв пропонував правоохоронцям, щоб Браславський разом з іншими громадянами, яких він підозрював, пройшов перевірку на поліграфі. Примітно, що Ємельянов відмовився.
Браславський балотувався на парламентських виборах 2019 року як кандидат у нардепи від «Батьківщини» по 90-му округу (Біла Церква) і набрав дещо більше 3%. У цей час він перерахував понад 280 тис. грн партії “Батьківщина”.
Наразі йде першим номером по 1-му округу, до якого входить Біла Церква.
Під номером 7 кандидується Галина Бойко — чинна депутатка обласної ради від “Батьківщини”, яка через пропуски засідань освітньої комісії у 2017 році потрапила до лав прогульників. Працює бухгалтеркою комунального підприємства облради “Друкар”.
У 2019 році балотувалася у парламент за списком “Батьківщини” під завідомо непрохідним номером 72. На той момент була безробітною.
На відміну від попередників, депутатка не очолює список 2-го округу (територіальні громади Білоцерківського району — Сквирська, Тетіївська, Рокитнянська, Таращанська, Ставищенська, Узинська, Володарська, Гребінківська, Фурсівська, Маловільшанська, Ковалівська, Медвинська) і йде третьою.
На 8-му місці у загальному списку балотується фізична особа — підприємець Олег Притуляк.
Повний тезка на сайті Київради значився як керівник ГО “Спілка розвитку сучасного мистецтва Дніпровського району м. Києва”, на яку оформлена приймальня депутата Київради від партії “Єдність” Олексія Новікова — гречкосія й фігуранта антикорупційних розслідувань. Також повний тезка Олега Притуляка фігурує у ТОВ “Єврофізбуд” і “Білдтак”.
Притуляк йде першим номером на 5-му окрузі (територіальні громади Бучанського району — Бучанська, Макарівська, Бородянська, Гостомельська, Немішаївська, Пісківська).
На 9-му місці у загальному списку йде Ігор Левітас. Він балотувався від УДАРу на парламентських виборах 2019 року. Йшов по 98-му округу з центром у Яготині). Киянин працює заступником директора ТОВ “Лім і Компані”.
Фото — «Трудова слава»
Наразі є депутатом Бориспільської міської ради, куди потрапив від “Солідарності” (БПП). На початку каденції до кінця 2016 року був секретарем міськради. Зараз очолює регламентну комісію.
До цієї самої ради Левітас балотувався від Партії регіонів (2010) та Блоку Литвина (2006).
Левітас був помічником на громадських засадах у нардепа Артура Палатного (УДАР) у ВРУ сьомого скликання.
Кандидат балотується першим по 3-му округу (територіальні громади Бориспільського району — Бориспільська, Яготинська, Переяславська, Пристолична, Вороньківська, Студениківська, Гірська, Золочівська, Циблівська, Ташанська, Дівичківська).
І десятим номером у загальному списку йде дружина мера Броварів ексрегіонала Ігоря Сапожка — Марина. Працює керівником проєктів ТОВ “Конто-К”.
Її чоловік знову балотується у мери Броварів від “Команди Ігоря Сапожка — “Єдність”.
Раніше, у 2006 році, Сапожко був уповноваженою особою від “Батьківщини” по 93-му округу. Став депутатом Броварської міськради від “Батьківщини” у 2006 році та був секретарем до 2008 року, а потім і в. о. голови. У 2010 році балотувався на посаду мера від Партії регіонів. Лише наприкінці лютого 2014 року, коли Янукович тікав із країни, Сапожно заявив, що виходить із партії.
За даними ЗМІ, Сапожко фігурував у кримінальній хроніці. Історію про брутальне вбивство працівника нічного кіоску місцевою бандою висвітлювала газета “Киевские ведомости”: “Пізно ввечері 27. 04. 1998 року до одного з кіосків, розташованого по вулиці Харківське шосе, 154, на автомобілі “Мерседес-кабріолет” під’їхали двоє чоловіків напідпитку і почали вимагати відчинити для них уже зачинений кіоск. Торгівці цього не зробили. Молодики, які приїхали, належали до “середньої руки авторитетів” одного зі столичних кримінальних угруповань. Зав'язалася бійка. В руках одного з “авторитетів” була рушниця 12-го калібру. З неї на місці вбили 23-річного Івана Касьяненка — він працював водієм ПП “Гудолі”, у власності якого був кіоск. Ще п’ятеро хлопців зазнали поранень різного ступеню тяжкості”.
Після цього у газеті “Факты и комментарии” від 26 травня 1998 року з'явилось оголошення від Харківського РУ ГУ МВС України в місті Києві з повідомленням про розшук.
Серед чоловіків, яких правоохоронці оголосили у розшук, був Ігор Сапожко. У 2015 році у відповідь на депутатський запит Міністерство внутрішніх справ України повідомило, що з'ясувати всі обставини події неможливо, оскільки матеріали кримінальної справи передали до прокуратури. За інформацією Генеральної прокуратури України, наданою того ж року, матеріали справи були знищені.
Дружина Сапожка балотується першим номером у 4-му окрузі (територіальні громади Броварського району — Броварська, Великодимерська, Баришівська, Березанська, Згурівська, Калитянськау, Зазимська, Калинівська).
Окремої уваги заслуговують ще два кандидати, які не увійшли в десятку загального списку, але очолили два округи. Це Владлена Литовченко, директорка Вишгородського історико-культурного заповідника (7-й округ, Вишгородський район), та директор ТОВ “Професійний бійцівський союз” Андрій Нагребельний (6-й округ, територіальні громади Бучанського району — Ірпінська, Вишнева, Борщагівська, Білогородська, Коцюбинська та Дмитрівська). Нагребельний заховався у загальному списку під останнім, 84-м, номером.
Андрій Нагребельний балотувався в нардепи від «Батьківщини» у 95-му окрузі (Києво-Святошинський район та Приірпіння) і набрав менше 4%. Наразі межі округу, де балотувався Нагребельний, майже збігаються з межами парламентського округу. Балотувався до Верховної Ради у 2006 році у блоці “Влада народу”. Тоді був членом Всеукраїнської партії духовності і патріотизму. Йшов під завідомо непрохідним номером 160. Сам блок, швидше за все, виконував суто технічну функцію і не завів до парламенту жодного депутата.
Нагребельний із квітня 2014 року був головою наглядової ради заводу “АТЕК” (за радянських часів — завод “Красный экскаватор”). Територія заводу в Києві мала майже 30 га. Окрім цього, були і приміщення.
Як повідомляють “Наші гроші”, саме в період, коли одним із керівників підприємства був Нагребельний, будівлі заводу у Києві на просп. Перемоги, 83 і вул. Чистяківській, 20 у січні 2017 року були продані ТОВ “ПАО Інвестмент лімітед Україна”. Нацполіція перевіряє, чи був цей продаж формальним і чи не завдано “АТЕК” збитків на 55 млн гривень.
І ця справа також пов’язана з екссуддею Господарського суду Артуром Ємельяновим.
“У перемовинах Нагребельного (акціонер «АТЕК» — ред.) з Ємельяновим було досягнуто домовленості, що не просто нас повинні були випустити із процедури банкрутства, а в обмін на передачу людині Ємельянова частини корпоративних прав. У червні та липні 2014 року були підписані договори дарування та купівлі-продажу корпоративних прав такому собі Дмитрієнку. Це людина Ємельянова”, — розповіла юрист та акціонер ПрАТ «АТЕК» Марина Шейгас.
Гендиректором ПрАТ “АТЕК” з 2016 по 2019 рік була Лариса Ільєнко — вже згадана кандидатка від “Батьківщини” на посаду мера Обухова. З кінця 2019 року керівником “АТЕК” є Віталій Маковецький. Він очолює благодійний фонд Лариси Ільєнко “Київська Русь”.
Влада Литовченко була членкинею Аграрної партії України. Була заступницею гендиректора з міжнародного співробітництва Києво-Печерської лаври.
Як повідомляли ЗМІ, колектив звинувачував команду Литовченко у знущанні, лайках і погрозах штрафами. Литовченко під час звільнення заявила, що сплатила за посаду 50 тис. доларів як хабар. Міністр культури це спростував.
“Мені як кандидату історичних наук принаймні дивно чути, коли мені заступник генерального директора заповідника з міжнародного співробітництва (Влада Прокаєва) задає питання, чи є Візантійська імперія суб’єктом чинного міжнародного гуманітарного права, ви уявляєте рівень розвитку цієї людини”, — сказав тогочасний науковий співробітник заповідника Володимир Омельченко.
Про звільнення Литовченко співробітники музею просили відкритим листом.
До своєї політичної діяльності Литовченко знімалася у кліпах “Кропива” Поплавського, “Човен” Пономарьова, “Дождь стучит в окно” Козловського. В минулому Литовченко — модель.
Рух ЧЕСНО також підготував огляд кандидатів від партії “Слуга народу” до Київської облради.
Нагадаємо, Рух ЧЕСНО підготував для виборців огляди політичних партій: УДАР, «Слуга народу», «Голос», «Опозиційна платформа — За життя», «Європейська солідарність», «Батьківщина», Партія Шарія, «Перемога Пальчевського», «За майбутнє», «Свобода», «Народний контроль», «Народний фронт», «Наш край», «Демократичний альянс», «Національний корпус», «Громадянська позиція», «Основа», «Самопоміч», Радикальна партія Олега Ляшка, «Опозиційний блок», Аграрна партія України.
Поділитись