Від 1 до 25 вересня на політичну рекламу у Facebook було витрачено понад 1 мільйон доларів (більш ніж 28 мільйонів гривень). Загалом же витрати на політичну та соціальну рекламу в українському сегменті соцмережі 2020 року перевищили 2,56 мільйона доларів. Про це свідчать дані бібліотеки Facebook-реклами, які проаналізував Рух ЧЕСНО.
За 25 днів вересня витрати на соцмережі зросли в понад 2 рази порівняно із серпнем. Цього місяця на рекламу найбільше витрачали партійні сторінки та особисті сторінки політиків. На них припадає близько 75% усіх витрат у вересні.
Примітно, що до 25 вересня тривало подання документів на реєстрацію кандидатів, а трансльована до реєстрації реклама формально не є агітацією й фактично не регулюється законодавством.
Найбільше на рекламу в соцмережі у вересні витрачали партії “За майбутнє” та її представники – понад 203 тисячі доларів. Левова частка витрат політсили припадає на рекламу з партійної сторінки та сторінок Ігоря Палиці й Олександра Шевченка. “За майбутнє” перевершила сукупні витрати інших лідерів рейтингу – “Слуги народу” та “Нашого краю”, які у вересні за рекламу в соцмережах заплатили 137 і 64 тисячі доларів відповідно.
Витрати “Слуги народу” у вересні зросли передовсім через просування кандидатів у мери Києва (Ірини Верещук) та Кривого Рогу (Дмитра Шевчика).
Сторінка “Слуга Кривого Рога” у вересні вклала в рекламу у Facebook 5,8 тисячі доларів. Вона просуває Дмитра Шевчика, який є гендиректором “Центрального гірничо-збагачувального комбінату”, а також депутатом облради від “Опозиційного блоку”. 31 серпня його висунули на посаду міського голови Кривого Рогу на з’їзді партії “Слуга народу”.
Ще одна сторінка, яка працює на користь Дмитра Шевчика, – “Гордость Кривого Рога”. У вересні з неї за рекламу заплатили 5,6 тисячі доларів.
Ще понад 5 тисяч доларів витратила сторінка “ЗЕмляки за ЗЕленского”, котра теж агітує за Шевчика.
Водночас сторінка “Кривой Рог за ЮЗИКА” у вересні спрямувала на рекламу проти Дмитра Шевчика 5,4 тисячі доларів, а сторінка “ПОЗОР Зеленскому” – ще 3,9 тисячі доларів.
Традиційно багато на соцмережі витрачають “Європейська солідарність” (46 тисяч доларів), ОПЗЖ (39 тисяч доларів), “Перемога Пальчевського” (38 тисяч доларів), “Пропозиція” (35 тисяч доларів) і “Батьківщина” (25 тисяч доларів).
При цьому партії вибирають різні стратегії поширення реклами. Якщо одні просувають такий контент через офіційні партійні сторінки й особисті сторінки своїх представників, то інші створюють складні мережі сторінок, котрі прямого зв’язку з партією чи кандидатом не мають.
Наприклад, на користь Андрія Пальчевського та його іменної партії з різноманітних сторінок поширюють результати соціологічних опитувань, за якими він є основним конкурентом Віталія Кличка. На рекламування таких опитувань у вересні витратили майже 17 тисяч доларів, а впродовж року – понад 40 тисяч. За результатами нещодавніх опитувань групи “Рейтинг”, Віталій Кличко має 46% підтримки виборців, а на другому місці тепер Сергій Притула з результатом 9,8%.
З новою силою почалася рекламна кампанія на сторінці “Асоціація платників податків. Київ”. У вересні ця сторінка витратила на рекламу майже 6 тисяч доларів. Згадані вище опитування поширюють також зі сторінок “Свободная Украина”, “Украина онлайн”, “Вільна Україна” й інших.
Читайте також: Вибори мера в Києві: чому активізувалися кампанії з підозрілими соцопитуваннями.
Рекламу з офіційної сторінки партії “Перемога Пальчевського” оплачує ГО “Перемога Пальчевського”. Цю громадську організацію заснували за кілька тижнів після створення (перейменування) однойменної політсили.
Найбільша мережа сторінок працює на користь чинного міського голови Дніпра Бориса Філатова та партії “Пропозиція”. Упродовж року Рух ЧЕСНО зафіксував уже понад 30 таких сторінок. Практично всі вони були активними й у вересні, витративши на рекламу майже 14 тисяч доларів. Цікаво, що ще нещодавно частина цих сторінок (адмініструвалися компанією “Шторм Діджитал”) розміщувала рекламу проти Філатова, однак у серпні й вересні, навпаки, почала його піарити.
Читайте більше: Деякі сторінки у Facebook були проти Філатова, а тепер його підтримують
У вересні активізувалися сторінки, які до того не існували або не витрачали грошей на рекламу.
Приміром, новостворена сторінка “Екопартія Берези” протягом трьох тижнів вересня заплатила за рекламу 8,9 тисячі доларів.
Активно витрачати на рекламу у Facebook почали сторінки “Київщина ЗА Майбутнє” (понад 9 тисяч доларів за вересень) та партії “Екологічна альтернатива” (більш ніж 8,8 тисячі доларів за перші тижні вересня).
У вересні значно активізувалася сторінка вінницької партії “Рух справедливості”, котра вже витратила понад 6 тисяч доларів.
6,5 тисячі доларів за перші три тижні вересня спрямував на рекламу у Facebook нардеп Антон Яценко. Загалом від початку року політик заплатив за Facebook-рекламу понад 23 тисячі доларів. Нині він агітує за кандидатку на посаду мера Умані від партії “За майбутнє” Ірину Плетньову.
Нагадаємо, у серпні українські сторінки у Facebook витратили на рекламу, пов’язану із соціальними питаннями, виборами або політикою, 468,5 тисячі доларів, тобто вдвічі більше, ніж у липні.
У серпні з-поміж політичних партій на рекламу у Facebook найбільше коштів спрямували “За майбутнє”, “Слуга народу” та ОПЗЖ, а з-поміж потенційних кандидатів у мери в різних містах країни – Борис Філатов (Дніпро), Андрій Пальчевський (Київ) та Ігор Васюник (Львів).
Рух ЧЕСНО підготував огляди про політичні партії, як-от: УДАР, “Слуга народу”, “Голос”, “Опозиційна платформа – За життя”, “Європейська солідарність”, “Батьківщина”, Партія Шарія, “Перемога Пальчевського”, “За майбутнє”, “Свобода”, “Народний контроль”, “Народний фронт”, “Наш край”, “Демократичний альянс”, “Національний корпус”, “Громадянська позиція”, “Основа”, “Самопоміч”, Радикальна партія Олега Ляшка, “Опозиційний блок”, Аграрна партія України.
Поділитись