Щодо функціонування виборчих фондів і здійснення державного контролю за ними на місцевих виборах
28 вересня 2020 року
Підписанти цієї заяви висловлюють своє занепокоєння щодо можливої зміни положень виборчого законодавства щодо функціонування виборчих фондів і здійснення державного контролю за ними на місцевих виборах.
18 вересня 2020 року у Верховній Раді України було зареєстровано проєкт Закону «Про внесення змін до Виборчого кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо особливостей організації підготовки та проведення виборів у період дії карантину, установленого з метою запобігання поширенню на території України особливо небезпечних і небезпечних інфекційних захворювань, та вдосконалення окремих положень виборчого законодавства» (реєстр. № 4117).
Ми розуміємо, що досі не врегульованими лишаються питання щодо узгодження певних виборчих процедур і заповнення законодавчих прогалин, що можуть поставити під загрозу належну організацію виборчого процесу місцевих виборів. Водночас у законопроєкті №4117, окрім врегулювання питань підготовки та проведення виборів у період дії карантину й узгодження певних виборчих процедур, запропоновано такі нововведення:
1. Скасування положення про те, що територіальні виборчі комісії (ТВК) аналізують фінансові звіти організацій партій і кандидатів та повідомляють у разі виявлення відповідні органи, уповноважені забезпечити притягнення винних осіб до відповідальності. Обов’язок суб’єктів виборчого процесу на місцевих виборах, що відкрили виборчі фонди, подавати фінансові звіти й оприлюднювати відомості цих звітів є важливою нормою, але вона може втратити своє значення без здійснення державного контролю. Якщо суб’єкти виборчого процесу знатимуть, що їхню фінансову звітність ніхто не аналізуватиме, а відомості про порушення у звітах не передаватимуть до органів, уповноважених забезпечувати притягнення до відповідальності, виникає ризик, що такі суб’єкти приховуватимуть свої справжні надходження й витрати на виборчу кампанію і взагалі не звітуватимуть про них.
2. Передача повноважень щодо встановлення форми фінансових звітів від Центральної виборчої комісії (ЦВК) до Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) за погодженням із ЦВК. Ця норма є незрозумілою і нелогічною, особливо в контексті часових обмежень. Оскільки виборчий процес уже розпочався, ЦВК вочевидь уже підготувала проєкт форми звіту, тоді як для НАЗК розробка й затвердження форм фінансових звітів є невластивим повноваженням і потребуватиме значних часових витрат.
3. Надання дозволу в разі висування обласною організацією політичної партії кандидатів у депутати обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради та кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови відкривати один виборчий фонд обласної організації партії із єдиним накопичувальним рахунком для фінансування виборчих кампаній на відповідних місцевих виборах. Це нововведення ускладнить здійснення громадського контролю за фінансуванням виборчих кампаній, адже з фінансового звіту організації партії буде дуже складно зрозуміти скільки коштів і куди було витрачено, наприклад, на телерекламу, білборди в конкретній громаді щодо місцевих виборів до конкретної ради. Крім того, це положення загрожує зниженням фінансової самостійності партійних організацій нижчого рівня і послабленням їхньої здатності здійснювати ефективний фандрейзинг на потреби передвиборної агітації.
Зазначені положення спрямовані на зміну правил функціонування виборчих фондів під час виборчого процесу та можуть призвести до скасування будь-якого державного контролю за фінансуванням передвиборної агітації на місцевих виборах. Запровадження цих змін може призвести до значного зменшення рівня прозорості фінансування виборчих кампаній на місцевих виборах, а також негативно вплинути на рівень довіри громадян до справедливості виборчого процесу.
У зв’язку з цим ми закликаємо Верховну Раду України та її відповідальний комітет забезпечити належне доопрацювання законопроєкту №4117 та вилучити з нього положення, якими пропонується послабити прозорість функціонування виборчих фондів на місцевих виборах і скасувати державний контроль за ними.
Підписанти:
Міжнародна фундація виборчих систем
Громадянська мережа ОПОРА
Громадський рух ЧЕСНО
Центр політико-правових реформ
ВГО «Комітет виборців України»
Одеська обласна організація ВГО «Комітет виборців України»
Черкаська обласна організація ВГО «Комітет виборців України»
Громадська організація «ІНТЕГРІТІ ЮА»
Поділитись