За словами Андрія Іллєнка, котрий кандидується на посаду Київського міського голови, “Свобода” вірить у перемогу, бо інакше не брала б участі у виборчому процесі.
До списку кандидатів занесли всіх чинних депутатів Київради, які наразі входять до однойменної фракції. Прогульнику Богданові Бенюку довірили очолити окружний список у Шевченківському районі.
22 вересня 2020 року Київська міська організація ВО “Свобода” провела конференцію, на якій висунула Андрія Іллєнка на посаду міського голови столиці та кандидатів до Київради. До заходу долучився й голова партії Олег Тягнибок.
Якщо інші політсили мають у своїх лавах дуже багато кандидатів, які останньої миті перебігли з інших партій, то “Свобода” до партбудівництва ставиться більш послідовно й кандидує “свободівців”
Урочистості “Свободи” були без пафосних фуршетів і відбувалися на оглядовому майданчику біля Музею історії України.
Організатори розставляють стільці та ніяк не прилаштують банер, бо на майданчику вітряно. Під час події його триматимуть двоє учасників-кандидатів.
Початок трохи затримується, люди спілкуються одне з одним, хтось передає документи, необхідні для реєстрації, дехто ще підписує заяву.
Андрій Іллєнко, якого за годину делегати конференції затвердять кандидатом на посаду Київського міського голови, згодився дати коментар Руху ЧЕСНО про очікування від виборів і плани:
“Ми перед кожними виборами бачимо досить різну соціологію, тому я би не дуже взагалі на це орієнтувався. Ми йдемо до виборців, ми спілкуємося з людьми, ідемо звичайною для нас кампанією й робимо акцент на реальному живому спілкуванні з людьми. Будемо сподіватися на підтримку людей. Гадати нічого не будемо. Звичайно, розраховуємо на перемогу, бо по-іншому немає сенсу брати участь у виборах. У нас є сильна команда, певний досвід і розуміння, як треба проводити виборчі кампанії. У киян буде вибір”.
Лідер фракції “Свобода” в Київраді Юрій Сиротюк твердить, що цього разу сенсації не буде. У списках лише партійці, члени “свободівської” молодіжки та жіночого крила “Яворина”. Не буде серед кандидатів і тих, хто раніше обирався від інших партій.
“Не увійшли виключені з фракції два депутати (Прохор Антоненко та Святослав Кутняк, – прим. ЧЕСНО). Ми, на жаль, не змогли втілити процедуру відкликання, бо мали досвід по багатьох регіонах. У Тернополі був великий судовий процес, де двоє депутатів відкликали, у Карлівці Полтавської області. “Свобода” звикла прибирати за собою. Для нас принцип “тушкування” абсолютно неприйнятний незалежно від людей. Бо хлопці, які вийшли, дуже хороші, але вони йшли за списком “Свободи”. Прийняв рішення піти – іди. Це ж не рабство. Але має бути якесь політичне чистилище, пропусти хоча б одну виборчу каденцію”, – каже Сиротюк.
Ті, хто вийшов з партії планують балотуватися у команді екснрадепа Юрія Левченка від партії “Народовладдя”.
На запитання про плани на можливу коаліцію в разі обрання до міськради колишній керівник київського осередку партії Андрій Іллєнко визначає тих, з ким “Свобода” однозначно не вступатиме в будь-які альянси.
“Принципово не будемо входити в коаліцію з промосковськими партіями – ОПЗЖ і так далі. Ми вважаємо їх ворогами Української держави. Пальчевський нещодавно розказував про возз’єднання народів. Ми абсолютно не сприймаємо цю політичну силу. Так само ми не будемо співпрацювати зі “Слугою народу”, тому що це теж партія, яка, ми вважаємо, повністю йде в антиукраїнському руслі, і ми до них є в опозиції в загальноукраїнському масштабі. Якщо говорити про інші партії, то це залежатиме від обставин. Але зараз я не готовий говорити ні про яку коаліцію, бо це просто відверто рано”, – зазначає Іллєнко.
Нарешті налагоджено апаратуру та розміщено банер. Учасників попереджають про дотримання маскового режиму. Конференцію розпочинають з ушанування пам’яті загиблих побратимів.
Серед учасників зборів зустрічаємо лідера партії Олега Тягнибока.
Модерує захід чинний депутат Київради Петро Кузик. Для вступного слова запрошено Тягнибока.
“За 5 років “Свобода” в Київраді унеможливила багато корупційних ініціатив влади. Саме націоналісти були рушієм багатьох позитивних змін у місті. На наступні 5 років маємо наповнити Київраду якомога більшою кількістю депутатів-патріотів, які засвідчать киянам якість та правильність їхнього вибору”, – зауважує Тягнибок.
“Ці люди будуть відстоювати українські національні ідеали. Вони будуть боротися за соціальну справедливість і захищати якість життя кожного киянина. Таких депутатів має бути набагато більше, а не 14. На це здатні тільки представники Всеукраїнського об’єднання “Свобода”. Кожен кандидат, що сьогодні буде представлений, є вихідцем з нашої політичної партії. Це люди, які разом з вами пліч-о-пліч проходили непрості етапи розвитку української державності та українського суспільства. Це не є, як у декого, політичні тітушки. Це люди, які своїм прикладом та своєю честю демонстрували й демонструватимуть, що це є еліта Української держави. І я пишаюся тим, що ми є разом”, – додав лідер партії та побажав перемоги майбутнім кандидатам.
Далі події розвиваються досить стрімко. Кузик оголошує вже відоме прізвище Андрія Іллєнка як кандидата на посаду Київського міського голови.
“Ми всі сьогодні зібрались у дуже символічному місці. І недарма, що саме тут. Тому що це Києва гора. З цієї гори почався не лише Київ, а в принципі почалася вся наша країна та вся наша цивілізація”, – розпочинає свою презентацію Іллєнко.
Потім майбутній кандидат озвучує ідеологію партії, боротьбу зі зрадниками країни та методи агітації: дворові зустрічі, бесіди з виборцями на автобусних зупинках.
Після виступу Іллєнка переходять до оголошення першої десятки кандидатів у депутати Київради за єдиним списком.
Перший номер – Андрій Іллєнко. Був обраний народним депутатом у 2014 та 2012 роках, а 2010-го – депутатом Київської облради від ВО “Свобода”. Торік також балотувався до парламенту, але не пройшов. Уже має досвід кандидування на посаду столичного мера 2014 року, проте тоді кияни віддали перевагу Віталію Кличкові. Очолював Київську міську організацію партії ВО “Свобода”.
2. Петро Кузик – чинний депутат Київради. Має досвід роботи столичним депутатом від 2014 року та депутатом Броварської міськради. Тричі висувався до Верховної Ради, але обраним не був.
3. Юрій Сиротюк – чинний депутат та очільник фракції “Свобода” в Київраді. Заступник голови ВО “Свобода”. П’ять разів кандидувався до парламенту, але нардепом став лише 2012-го. Був заарештований за підозрою в участі в масових заворушеннях під Верховною Радою 31 серпня 2015 року.
4. Ольга Альберт – 2015 року вона вже балотувалася до Київської міської ради, однак її не обрали. Була помічницею народних депутатів України від ВО “Свобода” впродовж 7-го, 8-го та 9-го скликань парламенту.
5. Марія Хрущ – голова Оболонського районного осередку партії. 2015 року висувалася до Київради, проте не пройшла. Була помічницею Іллєнка у ВРУ 8-го скликання та Тягнибока в 7-му скликанні.
6. Олег Гелевей – чинний депутат Київради. Тричі балотувався до парламенту, але виборці обрали його тільки 2012 року. Також має досвід роботи депутатом Київської облради.
7. Андрій Мохник – п’ять разів кандидувався до парламенту, проте нардепом став лише 2012 року. Протягом лютого – грудня 2014 року був міністром екології та природних ресурсів України. Був обраний депутатом Київської обласної ради.
8. Олег Бондарчук – чинний депутат Київради. Тричі балотувався до Верховної Ради, однак нардепом його обрали лише раз – 2014 року. Був депутатом Київської облради.
9. Христина Равлюк – прессекретарка ВО “Свобода”. Була помічницею народних депутатів від ВО “Свобода” у 8-му та 9-му скликаннях парламенту. Безуспішно висувалася до Київської та Тернопільської міських рад.
10. Маргарита Омеляненко – заступниця голови Чернігівської обласної організації ВО “Свобода” з питань молодіжної політики, керівниця Чернігівського обласного осередку ВГО “Сокіл”. Невдало балотувалася до парламенту, Чернігівської міської та обласної рад.
Після оголошення першої десятки єдиного списку партії було представлено лідерів за районами, до переліку яких увійшли як чинні депутати Київради, так і кандидати з першої десятки загального списку.
1-й округ – Олег Гелевей (входить до першої 10-ки загального списку).
2-й округ – Володимир Бохняк, чинний депутат Київради. Був помічником на громадських засадах народного депутата Андрія Іллєнка. Виконувач обов’язків голови Дарницької районної організації ВО “Свобода”.
3-й округ – Владислав Сюр, заступник голови Деснянської райдержадміністрації.
4-й округ – Михайло Буділов, чинний депутат Київради. Був помічником на громадських засадах народного депутата ВРУ 7-го та 8-го скликань Андрія Іллєнка.
5-й округ – Ольга Матвійчук. Безуспішно балотувалася до Житомирської облради. Очільниця Дніпровської районної партійної організації ВО “Свобода”.
6-й округ – Денис Попов, чинний депутат Київради. Керівник Деснянського районного осередку ВО “Свобода”. За результатами декларування за 2017 рік опинився за межею бідності, як і 2016-го. За 2015 рік не задекларував жодної копійки доходу – запевняв, що жив на заощадження.
7-й округ – Марія Хрущ (входить до першої 10-ки загального списку).
8-й округ – Дмитро Пульмановський. Безуспішно висувався до Київради. Очолює молодіжку ВО “Свобода”.
9-й округ – Михайло Мельник, керівник Подільського районного осередку ВО “Свобода”.
10-й округ – Шаміль Фараджов. Невдало балотувався до Київської міськради. Працює в Деснянській РДА.
11-й округ – Олег Чернецький, депутат Київради вже не першу каденцію. Кілька разів намагався потрапити до парламенту, але безрезультатно.
12-й округ – Володимир Назаренко, чинний депутат Київради. 2019 року висувався до Верховної Ради, але обраним не став. Очолює осередок ВГО “Сокіл”. Був помічником нардепа ВРУ 7-го скликання Ігоря Мірошниченка.
13-й округ – Богдан Бенюк, чинний депутат Київради. Був депутатом як облради, так і парламенту. Кілька разів балотувався безуспішно. Актор театру й кіно, народний артист України. Заступник голови ВО “Свобода” зі зв’язків з українцями за кордоном, член політвиконкому партії. Через активну акторську діяльність потрапив до лав прогульників, а отже, не повною мірою виконував свої представницькі функції в раді.
Лідери списків за округами виходили до модератора та представляли по кілька членів своєї команди.
Майже кожного з кандидатів Петро Кузик, котрий модерував захід, характеризував як свого побратима, з яким вони або в одному окопі були, або поранень разом зазнали. Бенюк розповідав анекдоти на загал.
Після закінчення представлення кандидатів учасники конференції пакетом одностайно проголосували за затвердження партійної програми, кандидата на посаду міського голови та списків кандидатів у депутати Київради.
Насамкінець гості акапельно виконали славень. Солістом, звісно, став Богдан Бенюк.
Після виконання гімну партійці фотографувалися.
Нагадаємо, Рух ЧЕСНО розповідав про те, як відбулися конференція київського осередку “Європейської солідарності” та збори “Еко партії Берези”. Також ми намагалися навідатися на аналогічний захід партії Пальчевського, щоб поставити йому запитання, але відповідей не отримали. Рух ЧЕСНО проаналізував першу десятку списку партії Миколи Томенка “Рідна країна”, а також десятку кандидатів УДАРу та партійну вітрину “Слуги народу”.
Крім того, Рух ЧЕСНО підготував огляди про політичні партії, як-от: УДАР, “Слуга народу”, “Голос”, “Опозиційна платформа – За життя”, “Європейська солідарність”, “Батьківщина”, Партія Шарія, “Перемога Пальчевського”, “За майбутнє”, “Свобода”, “Народний контроль”, “Народний фронт”, “Наш край”, “Демократичний альянс”, “Національний корпус”, “Громадянська позиція”, “Основа”, “Самопоміч”, Радикальна партія Олега Ляшка, “Опозиційний блок”, Аграрна партія України.
Цей матеріал підготовано за підтримки Фонду з прав людини Посольства Королівства Нідерландів в Україні.
Поділитись