Чи вийде “Українська стратегія Гройсмана” за межі регіональної партії?

Фото: Чи вийде “Українська стратегія Гройсмана” за межі регіональної партії?

На позачергових виборах до парламенту “Українська стратегія Гройсмана” посіла лише дев'яте місце з результатом 2,41% (352 934 голоси виборців). Найбільше голосів за партію віддали на малій батьківщині Володимира Гройсмана – у Вінницькій області. Там вона з результатом 15,39% поступилася лише “Слузі народу” (37,91%). 

На попередніх місцевих виборах 2015 року тоді ще “Вінницька європейська стратегія” завела найбільшу кількість депутатів до Вінницької міськради та взяла посаду мера. У результаті ВЄС отримала керівні посади в більшості комісій міської ради.

Як зараз готується до місцевих виборів регіональна партія Гройсмана? Чи вдасться їй здобути перемогу у Вінниці та інших регіонах України? Про це й не тільки читайте в матеріалі Руху ЧЕСНО

Політична стратегія по-вінницьки

Власний регіональний політпроєкт у Володимира Гройсмана був уже від 2015 року. За місяць до місцевих виборів Гройсман у Вінниці презентував партію “Вінницька європейська стратегія” (ВЄС), яка тоді завела до Вінницької міськради 20 своїх представників (зокрема, мандат отримав і батько Гройсмана). Більшість депутатів “стартувала” з партії “Совість України” й була прогульниками в міській раді, а 2015-го перейшла до ВЄС.

Мером Вінниці також став представник ВЄС, соратник тодішнього очільника Кабміну Сергій Моргунов.

Гройсман і Моргунов презентують партію “Вінницька європейська стратегія”, вересень 2015 року (фото – “Вінниця.info”)

Саму партію зареєстрували в січні 2015 року з назвою “Народна трибуна”, однак уже в серпні перейменували на “Вінницьку європейську стратегію”, а її першим керівником став Андрій Смолянінов

За даними порталу YouControl, за період свого існування ВЄС змінила три назви та двічі “переїжджала” – з Києва до Вінниці й навпаки. 

За результатами місцевих виборів 2015 року до фракції “Вінницької європейської стратегії” у Вінницькій міськраді увійшли бізнес-партнери, головред газети, директори школи й заводу, байкер, військовий соціаліст і наймолодша депутатка ради. ВЄС отримала трьох очільників комісій із семи, двох заступників голів комісій і чотирьох секретарів комісій. Крім того, фракція мала представників у всіх комісіях, але найбільше – у земельній, бюджетній та комісії з питань ЖКГ.

Проте вже за рік роботи фракція ВЄС опинилася на другому місці з-поміж фракцій міської ради за рівнем партійної безвідповідальності. Голова регламентної комісії, депутат від ВЄС Юрій Зажирко був за крок до втрати мандата. Депутати з цієї ж фракції потрапили до лав прогульників, серед яких і батько прем’єр-міністра Борис Гройсман. Сам Володимир Гройсман заявив, що такі обранці повинні покаятися та скласти мандати, але став на захист свого батька-депутата.

Рух ЧЕСНО перепитав у прем’єра Гройсмана, який до того був міським головою Вінниці, що слід зробити депутатові, котрому бракує часу для відвідування засідань сесій або комісії міськради.

“Покаятись і скласти мандат!” – відповів тоді Володимир Гройсман.

Однак, почувши, що за цими критеріями покаятися та скласти мандат повинен його батько, уточнив:

"Дивіться, я сказав у своїй відповіді: якщо депутат більш ніж 50% не ходить на засідання сесій ради або на засідання комісій і не веде активної діяльності в окрузі, він має здати мандат. Але той депутат, про якого ви сказали, я думаю, під такі критерії не підпадає", – додав Гройсман.

2016 року партію перейменували на “Українську стратегію”. Політсила має центристську ідеологію, її програму викладено в 11 пунктах на партійному сайті.

Того самого року партію очолив секретар Вінницької міської ради Павло Яблонський, обраний депутатом від тоді ще “Вінницької європейської стратегії”. Він є давнім знайомим Гройсмана: коли той був міським депутатом, Яблонський працював у нього помічником. За підсумками 2018 року посадовець увійшов до п’ятірки найзаможніших депутатів міськради.

Читайте також: Гройсман і Яблонський приймають громадян у дитсадку

Останні зміни в досьє партії відбулися наприкінці травня 2019 року. Тепер політсила має назву “Українська стратегія Гройсмана” (УСГ), зареєстрована вона на майдані Незалежності, 2, а її очільником є колишній прем’єр-міністр Володимир Гройсман

Згідно з даними Єдиного реєстру громадських формувань, окрім Володимира Гройсмана та Павла Яблонського, до політради УСГ входять заступник голови партії та керівник секретаріату Роман Бочевар, який працює директором Департаменту правової політики та якості Вінницької міської ради, ексміністр Кабінету Міністрів Олександр Саєнко та політтехнолог, колишній лідер партії “Пора” Євген Золотарьов.

Читайте також: “Давня добра “стратегія”. Гройсман веде на вибори свою вінницьку партію”

Раніше Рух ЧЕСНО повідомляв, що назву “Українська стратегія” має також громадська організація. На її сайті (наразі адреса ГО переадресовує на сайт партії, – прим. ЧЕСНО) зазначено, що створено її “на підтримку перетворень, лідером та ініціатором яких є Гройсман”.

Громадську організацію заснували екснардеп від БПП, кнопкодав Вадим Денисенко, колишній міністр Олександр Саєнко та політтехнолог, екслідер партії “Пора” Євген Золотарьов. Посилання на сайт “Української стратегії” містилося на зовнішній рекламі, що популяризувала Гройсмана влітку 2019 року як “відповідального лідера”.

Саме ця ГО найбільше з-поміж юридичних осіб профінансувала виборчий фонд партії на позачергових виборах 2019 року – тоді вона переказала на кампанію Гройсмана 2 мільйони гривень. 

Читайте також: “Кампанія Гройсмана: гроші від людей без бізнесу та ГО “Громадський рух “Українська стратегія”

Масштабна рекламна кампанія розпочалася за рік до виборів, коли Володимир Гройсман ще був на посаді прем’єр-міністра. Тоді за розміщення 400 білбордів з позначкою #УрядГройсмана про виділення коштів на ремонт доріг, будівництво шкіл і садочків та програму “Доступні ліки” витратили 1,5 мільйона гривень бюджетних коштів.

Львів, вул. Стрийська (автовокзал), травень 2018 року. Фото: Ігор Фещенко, Рух ЧЕСНО

Партію “Українська стратегія Гройсмана” було помічено й за гречкосійством. Так, перед позачерговими парламентськими виборами в червні-липні 2019 року вона неодноразово організовувала безкоштовні концерти гуртів “ТіК” та “Пан Карпо” у Вінницькій області.

Стратегія Гройсмана та місцеві вибори

За останніми соціологічними даними групи “Рейтинг”, УСГ посідає десяте місце з-поміж партій з показником 2,5% серед тих, хто визначився та має намір голосувати в межах України. За результатами липневого дослідження групи “Рейтинг”, у рейтингу довіри з-поміж національних політиків Володимир Гройсман опинився на другому місці після Володимира Зеленського: йому довіряють 27% опитаних, водночас 63% – не довіряють. Партія УСГ має низьку загальноукраїнську підтримку, однак на Вінниччині, у вотчині Гройсмана, вона, за даними місцевих соціологів, лідирує.

На підставі соціологічних даних можемо припустити, що на місцевих виборах ключовою для політсили буде саме Вінницька область, де за мандати змагатимуться кандидати від УСГ. Навіть на зовнішній рекламі партії увага акцентується саме на жителях Вінниччини.

Вінниця, вул. Замкова. Фото: Таїса Гайда

Водночас в області сильні позиції також має партія “Європейська солідарність”. Однак Володимир Гройсман заперечує боротьбу за електорат на Вінниччині з Петром Порошенком:

“Ми завжди на місцевих виборах ішли окремо. Я ніколи не був членом ані БПП, ані ЄС – це політична сила Петра Порошенка. У нас була своя регіональна партія “Українська стратегія”. Ми не боремося ні з ким, хто йде на виборчу кампанію. Ми боремося за довіру людей. Наша команда за час перебування при владі завжди відповідально ставилася до своїх слів, і все, що ми говоримо, ми, як правило, робимо”, – сказав Гройсман в ефірі “Громадського радіо”.

Читайте також: Вінницька міська рада: коаліція Гройсмана-Порошенка узурпувала владу

Згідно з фінансовим звітом партії за другий квартал 2020 року, опублікованим на сайті НАЗК, УСГ не має жодного зареєстрованого осередку зі статусом юридичної особи, у її партапараті працюють лише 3 особи, вона випускає друковану газету “Українська стратегія”. Також у партійному фінзвіті немає відомостей про членські внески. Власне, “Українська стратегія Гройсмана” не мала жодної місцевої парторганізації зі статусом юрособи й раніше, а до НАЗК подавала порожні фінансові звіти (2016, 2017, 2018, 2019).

Відповідно до даних бібліотеки реклами Facebook, яку аналізує Рух ЧЕСНО, 2020 року зі сторінки Володимира Гройсмана та сторінок, котрі розміщують рекламу на користь Гройсмана чи “Української стратегії”, витратили 28 420 доларів. Левова частка витрат припадає на червень-серпень цього року. Найбільше грошей заплатили саме зі сторінки Володимира Гройсмана – понад 24 тисячі доларів. Після неї йдуть сторінка “Молодіжний резерв” (майже 1,5 тисячі доларів), основна сторінка партії УСГ (майже 800 доларів) та вінницька сторінка “Українська стратегія Вінниччина” (500 доларів). Є ще десяток партійних сторінок, кожна з яких витратила по 150 доларів. 

Це також чітко помітно й за наявними в соцмережах сторінками партії, більшість із них – це партсторінки райцентрів Вінницької області

У дописах на цих сторінках повідомляють про місцевих аграріїв, підприємців, селищних чи міських голів, які приєдналися до партії “Українська стратегія Гройсмана” та балотуватимуться на виборах. 

Більшість дописів має посилання на мережу регіонального ЗМІ “Вінницькі вісті”, що регулярно публікує партійні новини та коментарі Володимира Гройсмана. На сайті навіть є окремий іменний хештег колишнього прем’єр-міністра.

Скриншот із сайту www.vinnytsia.visti.live

На партійному сайті зазначено, що представники громад, які хочуть висуватися від УСГ на голову громади чи командою до місцевої ради, мають відповідати кільком простим критеріям: доброчесність, відсутність корупційних скандалів або кримінального минулого, професійність і бажання покращувати якість життя кожного мешканця громади. 

“У ці дні до нашої партії звернулися представники громад з різних регіонів стосовно можливості висуватися від УСГ на місцевих виборах восени. Ми готові підтримати такі місцеві команди, які хотіли б зберегти незалежність від київських партійних “босів” та зосередитись у першу чергу на проблемах місцевого розвитку, і готові надати їм усю необхідну підтримку – юридичну, методологічну, технологічну, а також допомогу у формуванні чіткої та фахової Стратегії розвитку громади. УСГ зробить це без жодних умов – ніяких “внесків до партійної каси”, ніякого обов’язкового членства в партії чи обіцянок лояльності. Ми відкриті для наших однодумців, які поділяють цінності децентралізації”, – наголошують у партії Гройсмана.

Сам Володимир Гройсман каже, що вже перепочив, демонструє фізичну форму, має політичні амбіції та готовий будь-якої миті повернутись у велику політику:

“Зараз, так, як ідуть справи в країні, я розумію, що стояти осторонь нормальні люди не можуть. І я буду робити все, щоб максимально ефективно використати свої можливості та здібності, щоб бути корисним своїй державі. На яких позиціях і коли це відбудеться, я не хочу забігати наперед і про це говорити. Але якщо це буде потрібно, я завжди буду в строю”, – заявив Володимир Гройсман під час прямого ефіру на радіо.

Цікаво, що передвиборчу агітацію “Українська стратегія Гройсмана” розпочала ще до офіційного старту виборчої кампанії. Про це, зокрема, повідомив голова Могилів-Подільської районної ради Володимир Сірант. Він опублікував фото продуктових наборів з партійною символікою, які УСГ роздавала від фонду “Стопвірус” як допомогу мешканцям області під час карантину.

Спецфонд “Стопвірус” було започатковано 18 березня на базі вінницького благодійного фонду “Подільська громада”. На сайті фонду йдеться про те, що його було створено “за ініціативи Володимира Гройсмана, Вінницького міського голови (2006-2014) і Прем’єр-міністра України (2016-2019), Сергія Моргунова, Вінницького міського голови (2016 – по теперішній час), Владислава Скальського, голови Вінницької обласної адміністрації”.

Фото зі сторінки у Facebook голови Могилів-Подільської райради Володимира Сіранта

Також про партійну агітацію в освітніх закладах і дарування дітям пакетів без дотримання карантинних вимог повідомила голова Ямпільської РДА Ганна Сінчак. Так, за її інформацією, у школах Ямпільського району 1 вересня роздавали пакунки із символікою “Української стратегії Гройсмана” та колишнього віцепрем’єр-міністра Володимира Кістіона.

Скриншот фото з допису голови Ямпільської РДА Ганни Сінчак у Facebook

“1 вересня у навчальні заклади було доставлено подарункові набори для учнів першого класу від депутата обласної ради п.Володимира Кістіона з логотипом партії “УКРАЇНСЬКА СТРАТЕГІЯ” ГРОЙСМАНА. Всі канцелярські приладдя були завезені та в громадах району презентовані головами сільських рад, представниками партії без дотримання норм карантину, а саме: без рукавичок, масок, дезобробки та в коробках невідомого походження. За моїм особистим зверненням до районного відділення поліції проводиться службова перевірка”, – зазначає Ганна Сінчак

Огляди Руху ЧЕСНО вже вийшли також про інші політичні партії, як-от: “Слуга народу”, “Голос”, “Опозиційна платформа – За життя”, УДАР, “Батьківщина”, “Свобода”, “Самопоміч”, “Народний контроль”, Радикальна партія Олега Ляшка, “Народний фронт”, “Наш край”, “Демократичний альянс”, Аграрна партія України, “Національний корпус”, “Опозиційний блок”, “Громадянська позиція”, “Основа”.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]