Витрати політиків на рекламу у Facebook: партії вкладають найбільше

Фото: Витрати політиків на рекламу у Facebook: партії вкладають найбільше

У серпні українські сторінки у Facebook витратили на рекламу, пов’язану із соціальними питаннями, виборами або політикою, 468,5 тисячі доларів. Від початку року, як підрахував Рух ЧЕСНО, ці витрати становили 1,53 мільйона доларів.

У серпні за рекламу в соцмережах заплатили вдвічі більше, ніж у липні, що свідчить про реальні строки виборчих кампаній, адже офіційна реєстрація кандидатів розпочинається лише 15 вересня.

У серпні з-поміж політичних партій на рекламу найбільше витратили “За майбутнє”, “Слуга народу” та ОПЗЖ, з-поміж потенційних кандидатів у мери в різних містах країни – Борис Філатов (Дніпро), Андрій Пальчевський (Київ) та Ігор Васюник (Львів).

Рух ЧЕСНО в серпні порахував витрати партій та політиків на рекламу в соцмережі Facebook протягом січня-липня 2020 року. Тоді за сім місяців українські сторінки витратили понад 1,1 мільйона доларів (близько 30 мільйонів гривень)

ТОП-20

Порівняно з проаналізованим у серпні періодом (січень-липень 2020 року), змінилися лідери за розміром витрат. Так, у ТОП-20 тепер інша трійка лідерів. Якщо в результаті попереднього аналізу найбільше витрачали сторінки Петра Порошенка, програми “Шустер LIVE” та Миколи Тищенка (усі троє взагалі вилетіли з ТОП-20, хоча тривалий час очолювали рейтинг), то тепер це сторінки партій “За майбутнє”, “Слуга народу” й “Наш край”. Першої та третьої в рейтингу раніше не було, а це означає, що левову частку грошей ці політсили заплатили за рекламу у Facebook саме в серпні.

У серпні перша двадцятка представлена передусім партійними сторінками, сторінками потенційних кандидатів у міські голови та лідерами політичних сил. Традиційно до ТОП-20 потрапили й сторінки медіа, які розміщують рекламу за чи проти партій/кандидатів.

Значні витрати в серпні у Facebook мали партія “Перемога Пальчевського”, лідер партії “За майбутнє” Ігор Палиця, потенційна кандидатка в мери Києва від “Слуги народу” Ірина Верещук і партія “Пропозиція”. Нікого з них у попередньому ТОП-20 не було.

У серпні свої витрати скоротив Петро Порошенко: якщо протягом січня-липня він спрямував на рекламу у Facebook 52 тисячі доларів, то в серпні – лише 584 долари. Відтак він не потрапив до ТОП-20 і нині посідає 152-ге місце за витратами в серпні.

Народний депутат від “Слуги народу” Микола Тищенко, який у січні-липні вклав у Facebook-рекламу 20,7 тисячі доларів, у серпні не витратив жодної гривні. Воно й не дивно, адже наприкінці липня стало відомо, що від “Слуги народу” на посаду міського голови Києва балотуватиметься Ірина Верещук, тож Тищенко згорнув усю свою рекламну діяльність.

У серпні збільшили витрати на рекламу у Facebook і потрапили до ТОП-20 дві сторінки, пов’язані з партією ОПЗЖ: Дніпровської міської організації ПП “Опозиційна платформа – За життя” та Дніпропетровської обласної організації ПП “Опозиційна платформа – За життя”. Раніше ця політсила вкладала в соцмережі незначні кошти: протягом січня-липня – менш ніж тисячу доларів.

Значно активізувалися сторінки “Кияни за Олександра Попова”, “Юрий Бойко” та “Довіра Полтавщини”. До серпня вони не витрачали грошей на рекламу – першої та третьої взагалі не існувало.

До переліку лідерів потрапила сторінка Ярослава Москаленка. 2019 року він балотувався до Верховної Ради 9-го скликання у 96-му окрузі (Київська область) як безпартійний самовисуванець. Тепер Москаленко є членом партії “За майбутнє” й очолює її обласний осередок. 

Витрати партій

Рух ЧЕСНО окремо порахував сумарні витрати офіційних сторінок політичних партій у Facebook (до статистики ввійшли центральні та регіональні партійні сторінки, сторінки лідерів партій, потенційних кандидатів, а також інших партійців, зокрема й нардепів).

Від січня видатки на партійні сторінки зросли найбільше. Якщо в січні політсили заплатили за рекламу у Facebook 5,7 тисячі доларів, то в серпні – 174 тисячі доларів.

У серпні лідерами за витратами партійних сторінок стали “За майбутнє”, “Слуга народу” та ОПЗЖ. Якщо взяти період від січня до серпня, то найбільше витратили партійні сторінки ЄС, “Слуги народу” та “Пропозиції”. Однак слід зауважити, що деякі політичні сили оплачують рекламу не зі своїх офіційних сторінок, а зі сторінок, які просувають їхні інтереси, хоча часом мають досить нейтральні назви. 

Партія “Пропозиція” в серпні витратила на рекламу з партійної сторінки 11,8 тисячі доларів, а з інших сторінок, котрі розміщують позитивні рекламні дописи про політсилу, – ще 11,3 тисячі доларів. 

Це такі сторінки, як “Городок”, “ДніпроTV”, “Експертs”, “Я – ДНЕПР”, “Реальный Днепр”, “Файне місто Дніпро” та інші.

Сторінки, які просувають партію “Наш край”, за рекламу у Facebook заплатили загалом 12,5 тисячі доларів: з офіційної сторінки – 11,3 тисячі, решту – зі сторінок нардепа Сергія Шахова, “НАШ КРАЙ Чернігівщина” та “НАШ КРАЙ Черкащина”.

Свої видатки на рекламу у Facebook збільшує партія “Голос”: від січня до липня вона витратила загалом 7,2 тисячі, а тільки в серпні – 9,3 тисячі.

Українська галицька партія, хоч і поступилася лідерськими позиціями за витратами на соцмережі (передовсім через активізацію інших сторінок), протягом серпня вклала в рекламу 8,3 тисячі доларів.

До лідерів за витратами в серпні потрапила “Українська стратегія Гройсмана”, яка протягом місяця сплатила 10,2 тисячі доларів. Найбільше оплачували рекламу з персональної сторінки Володимира Гройсмана, а також з регіональних сторінок політсили. Гроші вкладали й у сторінку “Молодіжний резерв”, котра просуває партію.

“Чорна” реклама

Окрім сторінок, які пропагують політиків чи партії, існують такі, що поширюють про них негативну інформацію. 

Від січня до липня найбільше негативної реклами було проти “Слуги народу” та Володимира Зеленського, Максима Бужанського й Бориса Філатова.

У серпні частина сторінок, котрі публікували “чорну” рекламу проти Філатова, почала розміщувати рекламні дописи на його підтримку. 

Так, сторінка “Днепр, Украина” до серпня робила дописи проти Бориса Філатова, а на підтримку Святослава Олійника, голови Дніпропетровської обласної ради та партії ОПЗЖ, а вже від серпня почала підтримувати Філатова й партію “Пропозиція”. Аналогічна ситуація зі сторінками “Из Днепра”, “Это Днепр”, “Днепр сейчас”, “Днепр наизнанку”, які розміщують переважно однакові рекламні дописи. 

Просуває ці сторінки дніпровська рекламна компанія “Шторм Діджитал”. Серед її засновників є ТОВ “АЙ ТІ ГРУП”. Його директор Дмитро Шевчук 2015 року балотувався до Дніпровської міської ради від “Самопомочі”.

Загалом у серпні найбільше сторінок, спрямованих проти когось, стосувалися саме міста Дніпра. Сторінка “Издание Лица”, яка протягом серпня витратила на рекламу 8,1 тисячі доларів, публікувала рекламу проти Бориса Філатова, Геннадія Корбана, водночас мала позитивні пости про Сергія Риженка (партія “Слуга народу”) та Олександру Клімову (партія “Команда Дніпра”).

Сторінка “Закулисье Днепра” витратила на рекламу в серпні 4,4 тисячі доларів і теж публікувала дописи проти Бориса Філатова, Геннадія Корбана та “Пропозиції”.

Сторінка “Новости Украины”, що заплатила за рекламу в серпні 5,8 тисячі доларів, розміщувала дописи проти чинного мера Києва Віталія Кличка. Її було створено лише 15 липня цього року, і за час свого існування вона витратила на рекламу 6,8 тисячі доларів.

Досить дивний випадок з витратами на рекламу “проти” стався у створеної 26 червня сторінки “Polit Online”, яка в серпні спрямувала на рекламу 7,3 тисячі доларів. Усі дописи були про Юлію Подольську, котра розповідала про свого чоловіка й нарікала на Гюндуза Мамедова, заступника Генерального прокурора України. Зараз на сторінці немає жодного допису, а вподобали її 155 людей. Інформацію про Подольську поширювали такі сайти, як znaj.ua та unn.com.ua.

Чималі кошти витрачають на “чорну” рекламу проти потенційного кандидата на посаду міського голови Вінниці Сергія Моргунова.

Приміром, сторінка “Вінниця Корупційна” від січня до серпня витратила на рекламу 11,9 тисячі доларів, публікуючи негативні дописи проти Моргунова

Кандидати в мери

Найбільше від січня до серпня за рекламу у Facebook заплатили сторінки, які просувають Бориса Філатова. Причому з його персональної сторінки за цей період витратили лише 2,3 тисячі доларів, а з інших сторінок – 57,8 тисячі доларів. Поводження таких сторінок різниться: якісь рекламують тільки публікації про Філатова та “Пропозицію”, інші ж перемішують такий контент із розкручуванням місцевих новин.

За Філатовим, відстаючи майже вдвічі, іде потенційний кандидат у мери Києва Андрій Пальчевський. Його рекламу оплачують з таких сторінок, як “Перемога Пальчевського”, “Полит Пост”, “Свободная Украина”, “Асоціація платників податків. Київ”, “Полит Пресс”, “Полит Pos”. Частина цих сторінок публікувала рекламу соцопитувань, де рейтинг Пальчевського впритул наближався до рейтингу Віталія Кличка

Читайте також: Вибори мера в Києві: чому активізувалися кампанії з підозрілими соцопитуваннями.

Третє й четверте місця посідають Віталій Нестор та Микола Тищенко, які, ймовірно, не братимуть участі у виборах мера Києва, оскільки їхні партії (“Батьківщина” та “Слуга народу” відповідно) заявили про намір висунути інших кандидатів. Проте ці двоє вклали в рекламу від січня до липня стільки грошей, що досі зберігають лідерські позиції за витратами у Facebook.

На наступних трьох сходинках розмістилися представники з регіонів: Ігор Васюник (Львів), Загід Краснов (Дніпро) та Олександр Шевченко (Івано-Франківськ).

Значні кошти в серпні витратили столичні потенційні кандидати в мери Ярослав Москаленко й Олександр Попов, які до серпня в рекламу у Facebook не вкладалися. При цьому Попов рекламується не на особистій офіційній сторінці, а на сторінці свого благодійного фонду “Кияни за Олександра Попова”.

Віталій Кличко від січня до серпня витратив на рекламу у Facebook 3,4 тисячі доларів. Левова частка цих грошей була сплачена з персональної сторінки політика. 

Витрати зростають у всіх

Є низка сторінок, котрі почали витрачати гроші лише в серпні, незадовго до місцевих виборів. Наприклад, сторінка “Об’єднання “Самопоміч” – Львів”, яка від січня до липня не вкладала коштів у Facebook, у серпні заплатила за рекламу 3,2 тисячі доларів.

Така сама ситуація у сторінки Людмили Зубко, потенційної кандидатки на посаду міського голови Житомира. Її витрати в серпні перевищили 3 тисячі доларів.

Так само чинять регіональні сторінки партій “За майбутнє”, “Слуга народу” – “Команда Зеленського в Києві”.

Проаналізувавши динаміку витрат різних типів Facebook-сторінок (медіа, політиків, партій, інших), можна сказати, що витрати на рекламу перед місцевими виборами зростають у всіх.

Партійні сторінки в серпні витратили понад 173 тисячі доларів, ще 125 тисяч заплатили за рекламу сторінки політиків. Загалом це 64% загальних витрат. Отже, можемо сподіватися побачити ці видатки у фінансових звітах політиків і партій.

Проте коли з’являться ці фінзвіти, спрогнозувати складно. Зазвичай їх подають раз на квартал, не пізніше ніж 40-го дня від дати закінчення кварталу. Тобто звіти за І квартал мали бути оприлюднені у травні, а за ІІ квартал – у серпні. Проте через карантин подання звітів для партій відстрочили, і на сьогодні відсутня значна частина звітів навіть за І квартал. Дані про витрати й походження коштів за ІІІ квартал побачимо щонайшвидше в середині листопада, тобто вже після виборів, коли ця інформація втратить актуальність.

Нагадаємо, 25 жовтня 2020 року в Україні мають відбутися місцеві вибори. 

Громадський рух ЧЕСНО збирає інформацію про політичні партії та кандидатів у спецпроєкті Polithub, де кожен виборець має змогу не лише знайти біографію кандидата, а й перевірити його на доброчесність.

Дочасна політична агітація стартувала на території всієї України. 

Рух ЧЕСНО вже зафіксував її в Києві, Харкові, Івано-Франківську, Дніпрі, Запоріжжі, Полтаві та Львові.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]