Протягом останніх 5 років киянам неодноразово довелося відчути на собі відсутність екологічного порядку денного в столиці: пожежі на торфовищах і спалювання трави, інтенсивний автомобільний трафік, підприємства – забруднювачі води, проблеми з озелененням, боротьба із забудовниками. Раніше цю нішу займала Партія зелених України, але останніми роками її діяльність зійшла нанівець. Тож, цілком органічно, до Київської міської ради на цьогорічних місцевих виборах ідуть щонайменше дві політсили з гаслами екологічного спрямування.
Йдеться про новостворену партію “Екологічна альтернатива” й “Еко партію Берези”. Рух ЧЕСНО дослідив, що це за політсили, хто їхні кандидати та які проблеми вони мають намір розв’язувати
ПП “Екологічна альтернатива”
У середині серпня депутат Верховної Ради 7-го й 8-го скликань, колишній в.о. голови Державної екологічної інспекції України (з листопада 2019-го), звільнений у травні 2020 року, Єгор Фірсов оголосив, що балотуватиметься на посаду мера Києва від партії “Екологічна альтернатива”. Схожі заяви про висування в депутати міськради згодом з’явилися від партійців.
Юридично політичну партію “Екологічна альтернатива” (ЄДРПОУ 43729366) заснували в липні 2020 року. До початку серпня вона мала назву партія “Досвід” і була зареєстрована в місті Біла Церква. Її керівником у цей короткий проміжок часу був Олександр Гнатівський. На початку серпня партія “переїхала” до Києва – на вулицю Предславинську, 51, а її очільницею стала Кристина Загоруйчик. За цією самою адресою зареєстрована ГО “Зелена альтернатива України”, створена в липні 2020 року Фірсовим і Русланом Калініним (про нього далі).
У коментарі Руху ЧЕСНО на запитання про непублічність керівниці представник і кандидат від партії Денис Казанський сказав, що особливість політсили полягає в тому, що вона не є лідерського типу:
“Принцип “Екологічної альтернативи” в тому, що це не лідерська партія, а ідеологічна. Тому навмисно зробили керівником нерозкручену особу. Кристина Загоруйчик – одна з наших активістів та формальна керівниця. Також в ЕА ще є її сестра Анастасія”.
Фактично Єгор Фірсов ще 2017 року заснував громадсько-політичний рух “Альтернатива” (за оточенням у Дениса Казанського він юридично не був оформлений), котрий, як він писав, мав би стати проукраїнською альтернативою “Опозиційному блоку” та Партії регіонів на Донбасі. Як бачимо зараз, деякі члени або прихильники “Альтернативи” зразка 2017-го перекочували до нової “Екологічної альтернативи”.
Від колишньої “Альтернативи” в публічному просторі залишилося небагато, наприклад YouTube-канал з кількома відео й лого партії.
Скриншот з ролику на YouTube-каналі руху “Альтернатива”, відео від червня 2017 року
Скриншот з блогу Єгора Фірсова
Тоді до ініціативи входили Денис Казанський, Микола Малуха, Руслан Калінін, Денис Каплунов (нині – перший заступник голови Державної екоінспекції), Олексій Мітасов (був помічником Єгора Фірсова та Валентина Наливайченка у ВРУ 7-го скликання; судячи з дописів у Facebook, зараз підтримує роботу ЕА), Олег Зонтов (наразі поза політикою), допомагати мав журналіст Сергій Гармаш. Казанський під час перемовин щодо створення ініціативи запостив у Facebook таку фотографію (увага: не всі з фото є/стали політичними діячами):
Микола Малуха, як він сам зазначив на своїй Facebook-сторінці, на місцевих виборах балотуватиметься від “Європейської солідарності” в Ірпені.
Приблизно за рік після “заснування”, 10 травня 2018 року, у Вінниці “Альтернатива” та партія “Громадянська позиція” заявили про об’єднання. На минулорічних президентських виборах як демократична опозиція вони мали б висунути в кандидати Анатолія Гриценка. Так і сталося: Фірсов підтримав Гриценка на виборах Президента України 2019 року.
У Facebook “Екологічна альтернатива” використала вже існуючу від травня 2017 року сторінку партії “Альтернатива”. Цьогоріч упродовж трохи більш ніж двох місяців вона мала назву “Зелена альтернатива”. 11 серпня партію назвали “Екологічною альтернативою”, і під цим брендом, як бачимо, її розвивають.
Окрім Єгора Фірсова, котрий має за плечима вже чималий політичний досвід, до команди “Екологічної альтернативи” долучилися (за деякими винятками) здебільшого активісти та представники громадського сектора:
журналіст Денис Казанський;
Сергій Волков (ексголова столичного округу Держекоінспекції);
Павло Вишебаба (керівник ГО “Єдина планета”, координатор кампанії “ХутроOFF” та засновник першого веганського кафе в Україні);
Катерина Сорока (співзасновниця ГО “Єдина планета”, юристка, зоозахисниця);
Олена Фатєєва (захисниця природно-заповідного фонду Києва);
Андрій Помазанов (адвокат, правозахисник, нардеп ВРУ 8-го скликання від партії “Народний фронт”, №68 у списку),
Юлія Петренко (зоозахисниця, керівниця БФ “Маленькі серця”);
Руслан Калінін, ексзаступник міністра у справах ветеранів України, 2019 року балотувався до парламенту від “Громадянської позиції” Анатолія Гриценка як №29 у партійному списку, а 2012-го – від УДАРу;
Олена Казанська;
Анастасія Загоруйчик, політологиня та координаторка міжнародних екологічних проєктів;
Віра Порєва, членкиня ГО “Молодь змінить Україну”;
Оголошення Дениса Казанського у Facebook про його намір брати участь у виборах
Оскільки партію заснували нещодавно, то її звітів на сайті НАЗК ще немає. Проте мають з’явитися фінзвіти за III і IV квартали 2020 року. Представник політсили Єгор Фірсов відкрито закликав усіх охочих фінансувати партію.
У коментарі Руху ЧЕСНО Денис Казанський повідомив, що він особисто вклав у партію власні 20 тисяч гривень і що політсила має незначні пожертви та волонтерські гроші:
“Зараз існуємо за волонтерські кошти та пожертви від трьох невеликих бізнесменів рівня ФОП, не олігархів, їхні імена ні про що не скажуть. Фактично це дуже обмежений бюджет, якого вистачає поки що на рекламу у Facebook. Жодних бордів не розміщували”.
Також політик додав, що партія почала фандрейзинг і згодом буде публічний звіт.
Що стосується витрат, то в кабінеті реклами Facebook можна побачити, що від 1 до 9 вересня партія витратила на рекламу 893 долари, а протягом серпня, як показує Facebook, – близько 1440 доларів.
На відміну від “Еко партії Берези”, ПП “Екологічна альтернатива” веде досить активну кампанію. Основна увага партійців прикута до Бортницької станції аерації, доступу до води в Києві, боротьби проти підприємств – забруднювачів водойм, озеленення столиці тощо. Усі активності політсила висвітлює в соцмережах і на своєму сайті.
Судячи з усього, ЕА розраховує отримати не менш ніж 5% голосів киян і потрапити до міської ради. Проте в останніх соцопитуваннях політичних уподобань мешканців Києва (групи “Рейтинг”) партії поки що немає.
Політична партія "ЕКО ПАРТІЯ БЕРЕЗИ"
12 серпня нардеп Верховної Ради 8-го скликання Борислав Береза заявив, що планує знову балотуватися в мери столиці, а його “Еко партія Берези” – до міської ради Києва.
Офіційно політичну партію “Еко партія Берези” заснували в лютому 2005 року, але до вересня 2020 року вона називалася “Народна екологічна партія” (НЕП) і мала інших засновників. Раніше її очолювали Олена Вікторівна Пащенко та Валентин Михайлович Сердюк (до 2017 року). Серед нинішніх засновників партії – Борислав Береза. Представницею, крім Берези, є Леся Петрівна Ткачук.
Станом на 9 вересня в партії не було сайту, а є лише сторінка у Facebook, де поки що трохи менш ніж 600 лайків. Замість вебсайту зазначений Telegram-канал Борислава Берези, що має 30 тисяч читачів.
Щодо фінансової ситуації, то звіт за IV квартал 2019 року (інших немає) “попередніх власників” партії показує, що з-поміж майна політсила має лише приміщення по 10 кв.м у 13 містах України. Партія платила за їхню оренду на пільгових умовах: наприклад, 1 767 грн на місяць у Києві.
Востаннє декларацію Борислав Береза подавав після того, як торік завершилися його повноваження депутата ВРУ. Серед доходів за 2019 рік – його зарплата як нардепа та депутатські відшкодування загалом на 698 тис. грн. Дружина Наталія Береза задекларувала дохід від підприємництва в розмірі 700 606 грн. Вона також володіє 50% ТОВ “ІН АВІВА” (театральна та концертна діяльність). Решта 50% компанії записані на Ірину Вратарьову – сценаристку, креативну продюсерку “Нового каналу” та Brama.film.
Із грошових активів станом на кінець 2019 року Береза мав позичені третім особам 120 тис. доларів (ці кошти тягнуться ще з його першої електронної декларації за 2015 рік); готівкою – 65 тис. доларів, 450 тис. грн, 8 тис. євро; у банках – близько 319 тис. грн. Заощадження є й у дружини екснардепа, зокрема 3,085 млн грн готівкою та приблизно 970 тис. грн на банківських рахунках.
Сторінку партії у Facebook створено 21 серпня 2020 року. Бібліотека реклами Facebook показує, що за весь час на рекламу витратили понад 3 тис. доларів, станом на 9 вересня – 2 348 доларів.
Згідно з даними кабінету реклами, основна цільова аудиторія партії – чоловіки 25-45 років, орієнтування на жінок такого самого віку є значно меншим. Майже взагалі не охоплено молодь 18-24 років.
У Києві ще до офіційного старту виборчої кампанії, що відбувся 5 вересня, можна було побачити білборди з рекламою нової політсили Берези. Утім, за змістом вони не відображають порядку денного партії, а лише обіцяють очистити місто та владу.
У коментарі Руху ЧЕСНО на запитання про команду “Еко партії” Борислав Береза відповів, що вся інформація стане відома на з’їзді партії, який буде цього тижня (примітка: йдеться про 14-18 вересня) і на який обіцяють офіційно запросити всіх. На запитання щодо джерел фінансування зовнішньої реклами політик неохоче повідомив про причетність громадської організації:
“Це громадська організація, з якою ми співпрацюємо. Це наша громадська організація. Приходьте до нас, і ми поспілкуємося”.
Щодо змістового наповнення його сторінки у Facebook, то Береза на відео (переважно перебуваючи в автівці) критикує київських забудовників; розповідає про безпечне, комфортне та зручне місто; об’їжджає райони столиці, де є проблеми з екологією (Харківський масив); висвітлює будівництво інфраструктури в Києві та пов’язані з цим недоліки.
Борислав Береза 2015 року вже балотувався на посаду міського голови Києва від “Партії рішучих громадян”. Тоді він навіть пройшов до другого туру виборів, набравши 77 029 голосів (8,85%) у першому турі й випередивши свого суперника – колишнього мера столиці Олександра Омельченка. У другому турі Береза програв Віталію Кличку: він отримав майже 198 тис. голосів (32%), а Кличко – 393 тис. голосів (64%). Також Береза очолював список “Партії рішучих громадян” до Київської міськради. За політсилу тоді проголосували 41 722 виборці, однак кандидати не одержали жодного мандата, оскільки партія не здолала 5%-й бар’єр (набрала 4,83% голосів). Рух ЧЕСНО писав, що 2015 року рекламна кампанія Борислава Берези на мерських виборах у Києві перевищила його офіційні доходи.
На момент минулих місцевих виборів Береза вже був позафракційним нардепом ВРУ 8-го скликання (жовтень 2014 – липень 2019). Його обрали 2014-го в окрузі №213 (Деснянський район м. Києва) як безпартійного самовисуванця – тоді за нього проголосували 26 909 виборців, або 29,44%. У парламенті він був заступником голови Комітету ВРУ з питань запобігання та протидії корупції. Також був одним із представників України в ПАРЄ. Протягом роботи в Раді-8 відвідав 89% засідань.
Торік Береза теж балотувався до Верховної Ради в рідному 213-му окрузі як безпартійний самовисуванець, але посів 3-є місце (майже 17,96%, або 14 167 голосів).
У декларації також зазначено, що Береза залишається членом ГО “Рішучі громадяни”. Разом з ним до громадської організації входять Ярослав Пелих, Євген Калінін, Володимир Островський. Вони також висувалися до міської ради 2015 року. Калінін від листопада 2019-го є заступником голови Київської обласної державної адміністрації. І Пелих (на громадських засадах), і Калінін (платно), і Островський (платно) були помічниками Борислава Берези під час його депутатства у ВРУ 8-го скликання.
Читайте також: інтерв’ю Євгена Калініна для Руху ЧЕСНО від квітня 2020 року
Щодо колишньої “Партії рішучих громадян” Борислава Берези, то зараз вона не є активною. Її сайт не працює від другої половини 2019 року (у липні, нагадаємо, були дочасні парламентські вибори). У Facebook залишилася лише закрита спільнота партії. З допомогою архівного перегляду можна побачити, що на сайті розміщували інформацію про діяльність Берези як нардепа. Але наповнення сайту припинилося 2017 року.
Керівником партії від липня 2015-го залишається вже згадуваний експомічник Берези Ярослав Пелих. Щодо фінансового стану політсили, то в неї за IV квартал 2019 року самі “нулі”. Можна припустити, що партія чекатиме на “переродження” з іншою назвою. Рух ЧЕСНО писав про те, що кожна друга партія в нашій країні змінює свою назву. Згідно із Законом України “Про політичні партії в Україні”, якщо політсила впродовж 10 років не бере участі у виборах народних депутатів або Президента України, то Мін’юст має підстави для анулювання реєстрації партії.
Рух ЧЕСНО також писав про історію партії УДАР і про те, що команда ексмера Києва Олександра Омельченка, який очолює партію “Єдність”, розкололася.
Також уже вийшли огляди про інші політичні партії, як-от: “Слуга народу”, “Голос”, “Опозиційна платформа – За життя”, “Батьківщина”, “Свобода”, “Самопоміч”, “Народний контроль”, Радикальна партія Олега Ляшка, “Народний фронт”, “Наш край”, “Демократичний альянс”, Аграрна партія України, “Національний корпус”, “Опозиційний блок”, “Громадянська позиція”, “Основа”.
Нагадаємо, 25 жовтня 2020 року мають відбутися місцеві вибори в Україні. Рух ЧЕСНО збирає інформацію про політичні партії, кандидатів у мери та депутати у спецпроєкті Polithub, де кожен виборець має змогу не лише знайти біографію кандидата, а й перевірити його на доброчесність.
Рух ЧЕСНО вже детально розповідав про законодавчі та політичні проблеми, пов’язані з дочасною агітацією.
Поділитись