Чергові місцеві вибори в Україні відбудуться наприкінці жовтня. І хоча виборча кампанія офіційно стартує тільки 5 вересня, агітувати кандидати вже розпочали. Причому дехто – дуже давно
Політики в Херсоні вже влаштовують зустрічі з виборцями, виставляють агітаційні намети, друкують газети, вішають білборди. І хоча передвиборча агітація, здійснювана поза визначеними законом строками, заборонена, суто юридично дочасна агітація не регулюється, адже виборчий процес ще не почався, а можливий кандидат не набув статусу суб’єкта виборчого процесу, тобто ще не висунутий на місцевих виборах.
Передвиборча агітація, згідно зі статтею 52 ВКУ, розпочинається наступного дня після ухвалення Центральною виборчою комісією рішення про реєстрацію кандидата.
Отже, з одного боку, майбутні кандидати порушують заборону на дочасну агітацію, а з іншого – розуміють, що санкцій за її використання не передбачено.
І найголовніше – кошти, витрачені на офіційну агітацію, обов’язково мають відображатись у звіті партії чи кандидата, тоді як оплата нинішньої політичної реклами здійснюється за гроші невідомого походження, а отже, виборець не знатиме, хто фінансує політика та в яких обсягах. А це вкрай важливо, особливо на місцевому рівні.
Виборча кампанія частини майбутніх кандидатів почалася задовго до минулорічних позачергових парламентських виборів. Вони вітали виборців зі святами, допомагали їм продуктами, що є гречкосійством, чи просто піарилися на місцевих проблемах. Зрозуміло, що більшість таких матеріалів було розміщено від імені ймовірних кандидатів на посаду Херсонського міського голови.
Майбутні кандидати в мери “інформують” та вітають
Перші рекламні матеріали й інші активності майбутніх кандидатів на посаду міського голови Херсона з’явилися понад рік тому. Одним з перших про намір брати участь у виборах заявив херсонський бізнесмен Садіяр Мамедов. Він не тільки розмістив найбільший білборд на будівлі збанкрутілого Херсонського бавовняного комбінату, бігав узимку з голим торсом, а й заснував громадську організацію “Народний мер Херсона”.
Білборди, до речі, на деякий час зникали з цього місця після того, як у соцмережах Мамедову зауважили, що будівля символу занепаду – не найкраще місце для “господаря”. Проте згодом бізнесмен передумав і повернув скандальну рекламну конструкцію на місце.
Також Мамедов потрапив у незручну ситуацію зі сфотошопленим суботником.
За словами прессекретаря політика Андрія Череднюка, вони не розміщували жодної агітації, тому коментувати це питання немає сенсу.
“Ми не розміщуємо агітаційних матеріалів. Закон не вважає це агітацією – закон не порушується”, – сухо прокоментував зовнішню рекламу Мамедова Череднюк.
Більш ніж рік тому, ще під час парламентських перегонів, Мамедов, який балотувався у 182-му окрузі, узявся організовувати танці для літніх людей. І робить це досі.
Також він постійно комунікує, що активно допомагає нужденним і дітям продуктовими наборами. Це є гречкосійством, бо політики повинні напрацьовувати програми. Звісно, ця практика “благодійництва” активізувалася під час карантину. Фотозвіти постійно публікують на сторінках Мамедова у Facebook.
Фото з Facebook
Допомогу Мамедов, за його ж словами, надає як особисто, так і через благодійний фонд, засновником та керівником якого є сам майбутній кандидат. Політики дуже часто використовують благодійні фонди або громадські організації для гречкосійства чи непрямого підкупу виборців.
Багато років херсонців зі святами вітає депутат Херсонської міської ради Руслан Рубан.
Для цього він застосовує один шаблон, змінюючи тільки свято, з яким вітає, і трохи переробляючи дизайн.
Реклама 2020 року. Фото: Сергій Нікітенко
Реклама 2017 року. Фото: “Український південь”
8 березня в депутатських чатах у Viber Рубан публікував навіть відеоверсію своїх білбордів.
Наразі активність Руслана Рубана сконцентрована онлайн: від початку карантину він веде профільну групу у Facebook, розповідаючи херсонцям про коронавірус.
Доволі давно рекламує себе ексочільник Херсона й екснардеп Володимир Сальдо. Рік тому він балотувався на позачергових виборах до Верховної Ради та майже одразу розпочав і мерську кампанію. Відтоді він постійно активно піариться, з’являючись у ЗМІ та на рекламних площинах.
Фото: Сергій Нікітенко
До червня майже на всій рекламній продукції поряд із прізвищем кандидата містилася символіка партії “Опозиційна платформа – За життя”, але після того, як міську організацію ОПЗЖ очолив Михайло Опанащенко, який уже заявив, що висуватиметься в мери, Володимир Сальдо символіку політсили прибрав і йде на вибори з “командою Сальдо”, а точніше, з політичною партією “Блок Володимира Сальдо”.
Фото: Сергій Нікітенко
У липні моніторинг джинси від Інституту масової інформації показав, що Володимир Сальдо був одним з основних фігурантів матеріалів з ознаками замовності. В усіх п’яти промоніторених інтернет-ЗМІ Херсона було зафіксовано однаковий іміджевий матеріал.
Утім, майбутній кандидат не вважає, що порушує закон чи робить щось неправильно.
“Це експертна оцінка й коментарі. Поздоровлення із загальнодержавними святами та меседжі про те, що в місті потрібно навести порядок, – це ті дії, які я вважаю корисними для громадськості й міської громади”, – прокоментував він.
Депутатство, на думку Володимира Сальда, – громадська робота, про яку він зобов’язаний інформувати, як про це йдеться в законах “Про місцеве самоврядування в Україні” та “Про статус депутатів місцевих рад”.
“Повторюся, я депутат міської ради й багато роботи проводжу через ЗМІ. Це реклама чи не реклама?” – риторично запитує Сальдо.
Насправді депутат місцевої ради мав би виконувати свою програму та звітувати виборцям про результати. Обіцянки мають бути вимірюваними: скільки дитсадків і шкіл буде збудовано містом, яким чином розвиватиметься в місті забудова тощо.
За словами майбутнього кандидата, рекламну кампанію він фінансує власним коштом.
Фото: Сергій Нікітенко
Депутат за 5 років роботи в місцевій раді не отримує зарплати. За європейським зразком політики та партії мали б збирати кошти для ведення своїх кампаній у виборців, оскільки ті, хто вкладає гроші в їхні кампанії, згодом можуть забажати їх повернути. А місцеві політики отримують доступ до бюджету громади та невідновних ресурсів: лісів, землі, озер і заплав.
Володимир Сальдо ще в липні першим поставив брендовані агітаційні намети, де збирає свою команду.
Автор фото не відомий
Це, на думку майбутнього кандидата, теж належить до роботи депутата міської ради.
Народний депутат Ігор Колихаєв активну агітацію розпочав порівняно нещодавно. У грудні 2019 року в Херсоні з’явилася перша зовнішня реклама нардепа від 184-го округу (центр – у Новій Каховці).
А в лютому цього року його помічник став головою партії “Всеукраїнське об’єднання “Відродження України”, яку одразу перейменували на “Партію Ігоря Колихаєва “Нам тут жити!”.
Уже з 8 березня новокаховський нардеп вітав херсонців як представник іменної політсили.
Фото: Сергій Нікітенко
Пандемію COVID-19 та свій іменний фонд народний депутат використав сповна для роздавання подарунків і допомоги. Лікарям він презентував класичний набір – алкоголь і цукерки.
Ще до офіційної заяви про намір балотуватися в мери Херсона Ігор Колихаєв відкрив розважальний “Парк з динозаврами” в чаші непрацюючого фонтана в центрі міста.
Там постійно влаштовують розіграші подарунків та різні піар-акції.
Фото: “Перший регіональний”
Узяти коментар про рекламну кампанію в нардепа Ігоря Колихаєва Руху ЧЕСНО не вдалося – політик просто не відповідає на дзвінки та не має акаунтів у соцмережах. Так само неможливо дотелефонуватися до голови партії Геннадія Лагути.
Майбутній кандидат активно піариться у пресі, видає газети та рекламується в соцмережах і Google.
Хай який запит політичної тематики ви зробите в пошуковику, перебуваючи в Херсоні, вам обов’язково запропонують відвідати сайт партії Ігоря Колихаєва.
Таку рекламу хтось невідомий оплачує від червня.
Колишній народний депутат Михайло Опанащенко теж хоче балотуватися на посаду мера Херсона. Найімовірніше, його висуне партія ОПЗЖ, міську організацію якої він очолив у липні.
Свою кампанію він розпочав у червні серією білбордів із запитанням: “Чи почекаємо ще?”
Фото: Сергій Нікітенко
Окрім цього, майбутній кандидат випускає газету, яку роздають разом із брендованими пляшками з питною водою.
Сам Михайло Опанащенко запевняє, що пляшки з водою у спекотні дні не мають жодного стосунку до виборів.
“Вважайте це турботою про людей. Ми допомагаємо багатьом, але намагаємося не піаритися на людях. Якщо ви вважаєте, що хтось проголосує за пляшку води, ви помиляєтеся”, – прокоментував він.
Насправді це типове гречкосійство, спрямоване на те, аби виборці запам’ятали ім’я кандидата.
Дочасні агітаційні матеріали Опанащенко називає вимушеним кроком:
“Законодавець залишив для агітації менш ніж два місяці, а це, на мою думку, несправедливо, адже нам в опозиції дуже важко конкурувати з адмінресурсом провладної партії та її кандидатів, які піаряться на “великих будівництвах” та інших проєктах, що фінансуються з бюджету”.
Ймовірний кандидат на посаду міського голови Херсона від партії “Слуга народу”, депутат міськради Юрій Кирилов розпочав свою кампанію рекламою Херсонського державного аграрно-економічного університету, ректором якого він є.
Рекламні матеріали вишу в газетах обов’язково супроводжуються публікацією портрета ректора та його прізвищем.
Хоча ця інформація навряд допоможе абітурієнту визначитися з місцем навчання.
У свіжому інтерв’ю в одному з видань Юрій Кирилов списав свою медіаактивність на рекламну кампанію ВНЗ.
“У мережі дійсно присутні елементи рекламної кампанії університету, яку ми проводимо традиційно перед вступною кампанією. Це, наприклад, два відеоролики з моєю участю, і вони пов’язані з презентацією університету та наших випускників”, – розповідав Кирилов на початку серпня.
За два дні після виходу інтерв’ю ректор опублікував у Facebook нове відео, але вже не про виш, а про новий Херсон.
На стінах будинків почали з’являтися плакати вже без згадок про ХДАУ.
Фото: Сергій Нікітенко
А за тиждень у всьому місті можна було побачити білборди із зображенням ректора, щоправда, без символіки “Слуги народу”.
Фото: Сергій Нікітенко
“Я не розміщую агітаційних матеріалів, не закликаю нікого голосувати за себе чи будь-кого іншого. Як корінний херсонець я маю власне бачення розвитку міста та акцентую на ньому увагу містян. Цим я займаюся не епізодично, перед виборами, а систематично. Що стосується строків і форм передвиборчої агітації, то це насамперед залежить від кандидата та його життєвих принципів. Шоу й пакети з гречкою – це точно не до мене!” – прокоментував Кирилов питання про причини дочасної агітації.
Зауважимо, що жодної інформації про те, як розвиватиметься місто, виборці не бачать.
Поки готувався цей матеріал, Володимир Зеленський представив ректора ХДАУ як майбутнього кандидата від партії “Слуга народу”, і невдовзі той змінив дизайн своєї реклами.
Фото: Сергій Нікітенко
Інші кандидати на посаду міського голови обласного центру Херсонщини поки що не показали себе в рекламі.
Партії та кандидати в депутати
Партійні осередки та майбутні кандидати в депутати місцевих рад, на відміну від потенційних кандидатів у мери, так масово високобюджетних кампаній не починали і не починають. Тут, звісно, вирізняються чинні депутати, які протягом п’яти років “засівали” добрими справами округи, а тепер намагаються нагадувати про себе виборцям.
Лідером за кількістю розміщених білбордів із власним зображенням однозначно можна вважати депутата Херсонської міської ради від “Свободи” Олександра Ложичева. Упродовж п’яти років його привітання з різноманітними святами майже не зникали з білбордів у районі ХБК, де розташований виборчий округ депутата.
Фото: “ХерсонОнлайн”
“До речі, бордів з моїм обличчям не так уже й багато. Тут головне – правильно вибирати дислокацію розміщення та перекриття по району. Їх може бути десять, а людям здасться, що їх сотня”, – ділиться досвідом депутат.
Цікава деталь – Олександр Ложичев є радником міського голови з питань зовнішньої реклами, але запевняє, що сам платив за свою рекламу.
“Не у виборчий сезон оренда білборда коштує від 500 гривень, під час виборів – від 2500 гривень. Щодо моїх витрат, то не готовий відповісти. Але скажу, що це невелика сума, бо розміщувався, як правило, не в політичний сезон”, – розповів він.
Зауважимо, що ціни на площини в комунального підприємства – оператора реклами є дещо іншими. Найдешевші білборди коштують 1400 гривень. Розцінки приватних компаній значно вищі.
Сусідки Ложичева за виборчим округом – депутатки Оксана Матусевич та Оксана Д’якова – узимку вітали виборців того ж району ХБК спільним білбордом. І байдуже, що вони представляли різні партії: Матусевич у цьому скликанні обиралася від “Нашого краю”, а Д’якова – від РПЛ.
Фото: t.me/politics_ks
Тепер вони обидві працюють помічницями нардепа Павла Павліша, тож можуть балотуватися від партії “Слуга народу”. Однак активної рекламної кампанії не розпочинають. Лише Оксана Д’якова з телеекрану розповіла виборцям, як зранку робить фізкультуру.
Прокоментувати ці сюжети депутатка відмовилася, пояснивши, що має порадитися з партійним керівництвом. На момент опублікування статті коментаря ми не отримали.
Розпочали також свої рекламні кампанії парламентські та позапарламентські партії.
ВО “Батьківщина” лякає закриттям шкіл.
Фото: Сергій Нікітенко
“Європейська солідарність” закликає до патріотизму.
Фото: Ігор Йосипенко
А “Народний контроль” – до захисту бюджету.
Фото: МОСТ
Зазвичай це загальнонаціональні рекламні кампанії, які оплачуються централізовано.
“Ми розмістили не рекламу, а поздоровлення з Днем незалежності. Ми – це партія. Місцеві осередки не розміщували нічого. Це все централізовані речі, які оплачують з рахунку партії. Як тільки розпочнеться офіційно виборча кампанія, наші кандидати будуть агітувати, але тільки в межах закону”, – прокоментував голова територіальної організації партії “Європейська солідарність” Сергій Хлань.
Проте наймасовішою рекламною кампанією наразі відзначилася партія “Нам тут жити”, про лідера якої ми писали вище. Сотні білбордів, газети й медійна реклама розповідають про команду Колихаєва та майбутніх кандидатів від політсили.
Фото: МОСТ
Отримати коментар у самого нардепа Ігоря Колихаєва та лідера партії Геннадія Лагути Руху ЧЕСНО не вдалося.
Проти цієї політсили вже було використано кілька “чорних” технологій. Херсонцям роздавали газету, спрямовану проти Колихаєва та його партії.
Фото з Facebook-сторінки Ігоря Колихаєва
І навіть вішали білборди з елементами чорного піару.
Фото: МОСТ
Знайти замовників та виконавців цих матеріалів поліція не змогла.
Раніше Рух ЧЕСНО повідомляв, що 21 серпня Володимир Зеленський представив у Херсоні свою команду на місцевих виборах, у якій виявилися колишні члени БПП, Партії регіонів та інших політсил.
Нагадаємо, офіційно виборча кампанія розпочнеться в Україні 5 вересня, а вибори відбудуться 25 жовтня.
Поділитись