Виборча кампанія розпочнеться лише 5 вересня. Такий термін передбачає Закон України “Про місцеві вибори”. Однак у Харкові, як і в інших містах України, уже можна спостерігати старт виборчих перегонів. Хто фінансує політичну рекламу на білбордах та різноманітні заходи, які організовують політики й партії, виборці, ймовірно, так і не дізнаються, оскільки дочасна агітація не оплачується з виборчого фонду.
Висування кандидатів офіційно почнеться 15 вересня та закінчиться за 30 днів до дня виборів, тобто на агітацію буде 40 днів. У законі чітко не визначено, що саме є агітацією, а що – політичною рекламою чи інформуванням виборців.
Лідер за кількістю білбордів – “Блок Кернеса”
На початку липня Геннадій Кернес заявив про намір знову балотуватися на посаду міського голови Харкова.
Відтоді в усьому місті з’явилися білборди та банери з рекламою політичної сили “Блок Кернеса – Успішний Харків”. Але цим агітаційна кампанія не обмежується. Виборцям роздають газети, місцевий транспорт і поштові скриньки мешканців переповнені листівками, у районах міста влаштовували акції для дітей: роздавали морозиво, біля Палацу спорту та парку “Юність” зробили кінопоказ, організували шаховий турнір для дітей, на якому не минулося без агітаційних бейсболок “Успішний Харків”. Однак це можна розцінити не тільки як передчасну агітацію, а й як гречкосійство.
На фотографії, розміщеній в одному з харківських Telegram-каналів, видно, як під час карантину представники “Блоку Кернеса – Успішний Харків” роздають браслети дітям у дворах, де зібрано дуже багато людей.
“Вчера в Шевченковском районе открытый районный чемпионат по шахматам “Белая ладья”, который проводится по инициативе молодежной группы “Блок Кернеса – Успешный Харьков”, – написав на своїй сторінці у Facebook депутат міської ради Габріел Михайлов.
Про дитячу анімацію та мильні бульбашки, бодіарт для молоді, а також про концерти й заходи для людей похилого віку інформує в соцмережі Тетяна Топчій, голова Немишлянської районної адміністрації та депутатка міськради з фракції Кернеса “Довіряй ділам”. Ці повідомлення містяться на офіційній сторінці Немишлянської райадміністрації. Також там є допис про розміщення рекламної конструкції “Блоку Кернеса – Успішний Харків”.
Походження коштів для фінансування цих агітаційних заходів не відоме. Якби це відбувалося прозоро, шляхом використання грошей з виборчого фонду, то виборці могли б дізнатися зі звіту, скільки коштувала кампанія та кожна окрема акція, а також про джерела фінансування. Але оскільки зазначені заходи організовано за участю керівництва районів міста, то, ймовірно, йдеться про застосування адміністративного ресурсу, тобто виборець отримує агітацію за бюджетні кошти міста.
На заходах уже спостерігається роздавання пакетів, які політики полюбляють називати “благодійністю”.
НАЗК роз’яснює: благодійна допомога від партії в період виборчого процесу містить ознаки непрямого підкупу виборців. За це порушення закону передбачено кримінальну відповідальність у вигляді ув’язнення строком від двох до п’яти років або від двох до шести років, з позбавленням права обіймати певні посади чи вести певну діяльність строком до п’яти років (ч. 3 ст. 160 Кримінального кодексу України).
Ми надіслали запити до політичної партії “Блок Кернеса – Успішний Харків”, а також особисто Геннадію Кернесу до Харківської міської ради з проханням прокоментувати дочасну агітацію й повідомити про походження коштів на цю рекламу. Станом на 1 вересня відповіді немає і щойно ми її отримаємо, то надамо читачам інформацію.
Дочасна агітація в області
Чинний очільник Харківської обласної державної адміністрації, колишній народний депутат від “Слуги народу”, обраний у 179-му окрузі, Олексій Кучер розмістив свої білборди переважно на території області, а також подекуди в місті можна побачити його сітілайти. 31 серпня на з’їзді партії стало відомо, що Олексій Кучер має намір балотуватись на посаду міського голови Харкова. Також у Харкові є поодинокі білборди з рекламою партії “Слуга народу”.
Через пресслужбу облдержадміністрації отримати коментар від Олексія Кучера не вдалося: його прессекретарка відповіла, що вже надходив запит зі схожим запитанням від іншої організації, але відповіді в ХОДА немає. На сайті команди “Слуги народу” немає контактних телефонів та адреси електронної пошти, є тільки адреса офісу в бізнес-центрі.
Конкуренткою Кучера в Харківській області за кількістю розміщених білбордів є Юлія Світлична, яка має намір вести до облради свою політичну силу “Блок Юлії Світличної “Разом”. Партія народної депутатки від 179-го виборчого округу та колишньої очільниці ХОДА з’явилась у реєстрі Мін’юсту наприкінці квітня 2020 року. Раніше вона називалася “Єдина сила” та була зареєстрована 2015 року. Як повідомляв Рух ЧЕСНО, майже кожна друга партія в Україні хоч раз змінювала свою назву.
На Facebook-сторінці “Блоку Світличної” можна побачити фото повітряних кульок, які роздавали харків’янам на День міста.
Бажаючи дізнатися про джерела фінансування партії, спочатку ми поцікавились у прессекретарки політичної сили Марії Андреас, проте вона попросила запитати про це в письмовому зверненні. Ми надіслали запит щодо кількості партійної реклами та походження коштів на її оплату до “Блоку Світличної “Разом”, але станом на 1 вересня, відповідь ще не отримали. Щойно отримаємо відповідь, то надамо інформацію читачам.
Привітання, інформаційна кампанія чи агітація?
Не бачить межі та критеріїв, за якими можна відрізнити інформаційну кампанію від агітації, й очільник харківського осередку партії “Демократична сокира” Микита Соловйов:
“Деякі партії почали передвиборчу кампанію до офіційного старту. А деяке невелике число партій, у тому числі ми, ведемо інформаційну кампанію 24/7/365. Формальний критерій, за яким можна було б відрізнити перше від другого, мені не відомий”, – зазначає Соловйов.
Розміщувати політичну рекламу на білбордах “Демократична сокира” дозволити собі не може:
“Наша партія живе на донати весь час. Й агітаційні матеріали друкуються на зібрані гроші. Але зараз ми ще окремо будемо запускати кампанію зі збору коштів перед виборами. У Харкові на бордах та сітілайтах нас ще не було жодного разу. Можливо, якщо зберемо достатньо коштів, то будемо використовувати в кампанії”.
У Харкові було помічено декілька білбордів із привітаннями від голови осередку партії “Національний корпус” Костянтина Немічева та його колеги Михайла Коваленка.
“Це не є політичною рекламою, адже передвиборча кампанія ще не почалася. Більш того, найпевніше, харківський осередок “Нацкорпусу” цього року не буде балотуватися до міської ради. А ці борди – це просто наше привітання харків’ян зі святами”, – коментує лідер “Національного корпусу” в Харкові Костянтин Немічев.
Кількість “вітальних” білбордів і джерела їх фінансування представники партії повідомити відмовилися.
Небагато білбордів партії “Європейська солідарність” із гаслом “З незалежністю не жартують” є в межах міста. Але представникам місцевого осередку партії кількість білбордів та обсяги витрат на зовнішню рекламу не відомі:
“На бордах відсутні заклики голосувати “за” чи “проти”. Тому це не є агітацією. Щодо кількості та витрат, то їх розміщення здійснювалося централізовано”, – пояснює керівник Харківської територіальної організації політичної партії “Європейська солідарність” Олександр Яловол.
Окрім фотографій на білбордах, жодної інформації про діяльність Андрія Пальчевського в Харкові немає, як і самої діяльності.
Усі витрати політичних партій ми зможемо побачити в їхніх фінансових звітах за ІІІ квартал, але з’являться вони на сайті НАЗК лише в листопаді 2020 року. Проте виборцям важливо знати про джерела фінансування політичних сил до виборів, щоб обрати доброчесних кандидатів.
Нагадаємо, 25 жовтня 2020 року в Україні мають відбутися місцеві вибори. Громадський рух ЧЕСНО збирає інформацію про політичні партії та кандидатів у спецпроєкті Polithub, де кожен виборець має змогу не лише знайти біографію кандидата, а й перевірити його на доброчесність.
Поділитись