Місцеві вибори: хто фінансував партійні осередки на Запоріжжі

Фото: Місцеві вибори: хто фінансував партійні осередки на Запоріжжі

Половина запорізьких осередків політичних партій збирає кошти на функціонування у своїх співробітників або отримує державне фінансування, а інша половина подає нульові звіти. Найбагатшою в Запоріжжі за 2018-2019 роки стала партія “Опозиційний блок”, котра одержала 6,3 мільйона гривень. Відстає від неї більш ніж на мільйон “Європейська солідарність” – 5,2 мільйона. Партія “Наш край” отримала 1,2 мільйона, УКРОПу на рахунок надійшло 800 тисяч гривень. Однак майже в усіх політсил серед донорів виявилися їхні ж працівники.

“Опозиційний блок”: підтримка центру та “Запоріжсталі”

Партія “Опозиційний блок”, що пов’язана з Рінатом Ахметовим, отримувала державне фінансування та ділилася ним зі своїми місцевими осередками. Так, протягом 2018-2019 років Запорізька обласна організація “Опозиційного блоку” отримала від центрального офісу майже 4 мільйони гривень.

Другим донором партії в Запоріжжі стала компанія “Дівата груп”. Вона пожертвувала політичній силі 2,4 мільйона гривень. Ця фірма ще з 2016 року входила до п’ятірки найбільших донорів центрального офісу “Опоблоку”. “Дівата груп” належить Аллі Терещенко та Максиму Прокопенку. Терещенко в місцевих ЗМІ згадували як головну скарбничу комбінату “Запоріжсталь”, що належить Рінату Ахметову. Раніше співзасновником ТОВ “Дівата груп” разом з Терещенко був не Максим Прокопенко, а депутат Запорізької обласної ради від “Опозиційного блоку” Руслан Бойчук, який нині працює начальником юридичного управління комбінату “Запоріжсталь”. Слід зазначити, що ця компанія підтримує запорізький “Опоблок” ще від 2016 року – за цей час вона переказала партії майже 5 мільйонів гривень.

“Європейська солідарність” – знову свої для своїх

Найбільше ж грошей з державного бюджету протягом двох минулих років одержала запорізька організація “Європейської солідарності” – 5,2 мільйона гривень. Як виявилося, значну частину пожертв партія отримувала від працівників свого штабу.

Як і в попередні роки, найбільше партії переказав Олександр Леховіцер – 100 тисяч гривень. Нагадаємо, 2014-го він висувався від БПП до Верховної Ради, а наступного року – до Запорізької міської та обласної рад, проте безрезультатно. На момент балотування він працював директором ТОВ “Мотор ТНП”. Зараз він також зазначений як співзасновник ТОВ “Юридична спілка “Парі” й ТОВ “Авіатіка”, основним видом діяльності якого є “діяльність посередників у торгівлі машинами, промисловим устаткованням, суднами та літаками”. А ще Леховіцер є засновником ТОВ “Ленд-Зет”, що виробляє електродвигуни, генератори й трансформатори.

Друге та третє місця серед донорів БПП/ЄС посіли Юлія Кисленко й Олег Чернов. 2016 року Кисленко працювала у відділі зв’язків із громадськістю Запорізької обласної державної адміністрації. Потім стала помічницею міського голови Енергодара Павла Музики. На початку 2019 року вона звільнилася, після чого влаштувалася помічницею тодішнього народного депутата від БПП Ігоря Артюшенка. Цікаво, що, попри офіційну зарплату в розмірі 83115 гривень, Кисленко пожертвувала партії понад 56 тисяч. Вона відмовилася прокоментувати Руху ЧЕСНО цю ситуацію.

Олег Чернов теж працював помічником Артюшенка та керував запорізьким осередком партії. 2018 року він одержав 191 тисячу гривень зарплати й додатково від партосередку – 19 тисяч за оренду майна. Того самого року він вирішив проспонсорувати партію на суму, що дорівнювала приблизно чверті його доходів, – 53582 гривні.

Зарплату від “Європейської солідарності” отримували й інші найбільші спонсори цієї партії: Олена Ларіна, Юлія Левченко, Інна Польнікова, Дмитро Траілін, Марія Мартинова, Тетяна Панченко, Наталя Дюміна, Олеся Єсіна. Майже всі внески на рахунок ЄС зробили люди, які офіційно працювали в партосередку. З огляду на те, що парторганізацію фінансували її ж працівники, партія фактично існує за бюджетні кошти. У 2018-2019 роках на зарплату співробітникам осередку витратили 2,6 мільйона гривень. Це понад половина коштів, одержаних за цей період запорізькою організацією партії.

Ми звернулися по коментар щодо таких особливостей фінансування до лідера осередку Ігоря Артюшенка, проте він відмовився спілкуватися з нами на цю тему.

“Наш край” фінансують бухгалтерки

Хоча “Наш край”, на відміну від БПП/ЄС, не має держфінансування, завдяки своїм працівникам партія змогла зібрати 1 мільйон 220 тисяч гривень. Це були внески від тих самих двох бухгалтерок, які утримували парторганізацію впродовж попередніх років.

Інга Григорян – бухгалтерка запорізького осередку. Протягом 2018-2019 років вона надала партії 34 тисячі гривень грошового внеску та ще 25 тисяч у вигляді спонсорського внеску на заробітну плату. Григорян також керує фірмою “Прайм Ріелті”, власницею якої є Олександра Кірєєва, котра від 2007 року зареєстрована як фізособа-підприємниця. За даними держреєстрів, вона здійснює діяльність у сфері бухгалтерського обліку й аудиту. Як ФОП Кірєєва теж робила внески на рахунки партії “Наш край” – загалом на 1,2 мільйона гривень. Окрім компанії “Прайм Ріелті”, Кірєєва співволодіє ТОВ “Торговий дім “АК Ритм”, кінцевим бенефіціарним власником якого є народний депутат від партії “Опозиційна платформа – За життя” Володимир Кальцев. 2015 року саме Кальцев оголосив про створення партії “Наш край”.

Брат Володимира Кальцева Сергій очолює запорізький осередок “Нашого краю”. Грошей партії він не давав, проте зробив кілька спонсорських внесків на 37 тисяч у вигляді заробітної плати.

“Я глава партии, но вообще не в курсе”, – так прокоментував пожертви від двох бухгалтерок Андрій Горський, який став очільником запорізької організації партії в середині 2019 року. 

Запорізький осередок УКРОПу фінансують підприємці з команди

Запорізька обласна організація партії “Українське об’єднання патріотів – УКРОП” протягом 2018-2019 років зібрала 870 тисяч гривень пожертв. Майже всі ці кошти надійшли від 44 донорів, серед яких були і підприємці, і партійці. 

Найбільшу суму партії УКРОП у Запоріжжі за два роки переказала Наталія Пичак – 97 тисяч гривень. На парламентських виборах 2019 року вона підтримувала Михайла Прасола, депутата міськради від УКРОПу. Вона пожертвувала йому 5 тисяч гривень. Зараз Прасол приєднався до команди запорізького мера Буряка. 

Друге місце за розміром пожертв посіла Альона Похил, котра дала партії 94 тисячі гривень. Вона керує Бердянською районною організацією УКРОПу. На місцевих виборах 2015 року Похил балотувалася від партії до Бердянської райради, але не пройшла. Як ФОП вона володіє готелем “Євро”, розташованим у Бердянську. До 2018 року також фінансово підтримувала партію. 

Вадим Кирчев пожертвував “укропівцям” 82 тисячі гривень. 2018 року він зареєструвався як ФОП. За даними держреєстру, він здійснює гуртовий продаж електротоварів. Його дружина Анастасія Кірчева працює в Департаменті екології та природних ресурсів Запорізької ОДА. Згідно з її декларацією за 2019 рік, Вадим Кірчев отримав торік дохід у розмірі майже мільйон гривень, а 2018-го інформації не надав. 

Світлана Мягка, членкиня УКРОПу, стала доноркою своєї ж партії – вона переказала 67 тисяч гривень. 2015 року вона невдало висувалася до Запорізької обласної ради, а потім – до міської. Зараз працює як ФОП у сфері права. 

Юрій Діброва пожертвував партії 42 тисячі гривень, але 38 тисяч йому повернули з причини помилкового перерахування. 2015 року він балотувався до Бердянської міської ради, але не пройшов.

До десятки найбільших донорів УКРОПу потрапили також Анатолій Бунін, Сергій Комлик, Юлія Муковська, Дмитро Штайн і Наталія Рой. Усі вони ведуть підприємницьку діяльність.

Осередки з нульовими звітами

Хоча партія “Обʼєднання “Самопоміч” отримувала держфінансування у 2018-2019 роках, гроші на рахунки своїх осередків вона не переказувала. Усі потреби центральний офіс партії оплачував сам. Приватні кошти запорізька організація “Самопомочі” залучити не змогла, а після невдалої парламентської кампанії 2019 року та втрати партією держфінансування вона де-факто припинила своє існування.

Радикальна партія Олега Ляшка не має юридично зареєстрованих місцевих партійних організацій. Хоча, як і у випадку із “Самопоміччю”, її центральний офіс витрачав кошти на партійну діяльність у Запоріжжі. Принаймні такі видатки були на заробітну плату.

Запорізька організація ВО “Батьківщина” жодних надходжень упродовж двох минулих років не мала – ані державних, ані приватних. Проте, на відміну від попередніх двох партій, “Батьківщина” ніяк не фінансувала діяльність свого осередку з центрального рахунку. Виняток – оренда порожнього офісу, адже працівників парторганізація не мала.

Кандидатам від партії “Нова політика”, яку очолює Володимир Семиноженко, тільки в Запорізькій області вдалося на минулих місцевих виборах отримати мандати. До Запорізької міської ради пройшли 9 депутатів, а до облради обрали 6 депутатів від цієї політсили. Партія формально є найбіднішою в регіоні. За весь період подання звітів вона не отримала жодної копійки. “Нова політика” станом на 2016 рік мала на своєму рахунку 91 тисячу гривень, що відтоді потроху витрачала. Віктор Гординський, тодішній голова запорізького обласного осередку “Нової політики”, не зміг прокоментувати, за які кошти існувала політсила.

“Зараз я не є головою партії, у мене немає документів, завдяки яким я зміг би прокоментувати, чому так сталося”, – зазначив у коментарі Руху ЧЕСНО Гординський

Нагадаємо, Рух ЧЕСНО вже проаналізував фінансування осередків партій на Тернопільщині, Франківщині, Полтавщині, Харківщині та Дніпропетровщині.

Цей матеріал підготовано за підтримки Фонду з прав людини Посольства Королівства Нідерландів в Україні.


[[ action.title ]]

[[ action.description ]]

[[ action.button ]]