Рух ЧЕСНО – ініціатива з прозорості та підзвітності політиків – від 2011 року здійснює громадський моніторинг політиків і виборів.
У своїй роботі Рух ЧЕСНО неодноразово стикався зі спробами тиску на команду: від судових позовів чи спроб дискредитації до залякування. Інформаційні атаки частішають перед виборами, не є винятком і місцеві вибори 2020 року.
Для нас несподіваними стали слова колишнього партнера Руху ЧЕСНО Тараса Шевченка, очільника “Центру демократії та верховенства права” (ЦЕДЕМ) і кандидата на посаду заступника міністра, щодо становлення Руху ЧЕСНО як самостійної організації.
Рух ЧЕСНО цінує свою репутацію та інституційну пам’ять, тому вважає за потрібне прокоментувати ситуацію.
Рух ЧЕСНО виник як неформальний рух, до якого на старті входили 12 організацій-учасниць. До його заснування й розвитку на різних етапах долучалися сотні людей. З різних причин співпраця з різними організаціями, причетними до створення Руху, припинялася. Останні 7 років організацією, яка забезпечувала діяльність Руху ЧЕСНО, за винятком кампанії “Чесно. Фільтруй Суд!”, була ГО “Центр UA”.
ЦЕДЕМ до 2016 року регулярно надавав юридичну підтримку Руху ЧЕСНО, проте згодом вона стала ситуативною і з вересня 2019 року припинилася, це підтверджує і реєстр консультацій ЦЕДЕМ. Юристи ЦЕДЕМу не представили позицію Руху ЧЕСНО у судовій справі за позовом одного з кандидатів до філії Суспільного мовника, де Рух ЧЕСНО було заявлено третьою стороною. Крім того, під час виборчої кампанії 2019 року ГО “Центр UA” забезпечила основну юридичну підтримку Руху ЧЕСНО (Уточнено після комунікації з Тарасом Шевченком).
Те, що Рух ЧЕСНО розвиватиметься далі як самостійна організація, було вирішено на спільній стратегічній сесії восени 2019 року, на якій були присутні члени всіх команд ГО “Центр UA”. Команда Руху ЧЕСНО в новому статусі залишилася працювати в тому самому повному складі. Домовленості зафіксовано у відповідному меморандумі.
Наприкінці 2019 року відбулася окрема зустріч голови “Центру UA”, координаторки Руху ЧЕСНО та директора ЦЕДЕМу, на якій сторони обговорили позиції щодо подальшого розвитку Руху ЧЕСНО.
У листопаді 2019 року ГО “Центр UA” та Рух ЧЕСНО повідомили про становлення Руху ЧЕСНО як окремої організації публічно.
Після стратегічної сесії та “відокремлення” Руху ЧЕСНО 2019 року ми повністю зберегли команду, включно з регіональною мережею. Координаторкою Руху ще з 2018 року залишилася Віта Думанська, яка до того координувала кампанію ЧЕСНО “Стеж за грошима”. Головна редакторка Ірина Федорів та лідер напряму політичних фінансів Ігор Фещенко працюють у ЧЕСНО з 2015 року. Лідеркою напряму парламентської аналітики є Оксана Ставнійчук, котра співпрацює з ЧЕСНО з 2017 року. Цьогоріч Рух ЧЕСНО в кількох регіонах співпрацює зі своїми регіональними представниками 2012 року, які брали участь у перших кампаніях.
Жодних публічних претензій з боку ЦЕДЕМу щодо інституціоналізації Руху ЧЕСНО до 4 серпня не було. Для нас такі слова пана Шевченка стали цілковитою несподіванкою з огляду на те, що вони прозвучали тоді, коли він може залишити громадський сектор і стати заступником міністра культури, про що свідчить його декларація.
Рух ЧЕСНО працює далі за методологіями, розробленими на основі багаторічного досвіду моніторингу діяльності депутатів Верховної Ради й місцевих рад, виборчих кампаній та фінансових звітів політичних партій, і надає далі громадянам об’єктивну, неупереджену й точну інформацію про політиків та партії.
Рух ЧЕСНО окремо засвідчує вдячність юристам, аналітикам і всій команді ЦЕДЕМу, які долучалися до розвитку ЧЕСНО на різних етапах, як й іншим громадським організаціям. Ми цінуємо цю співпрацю і прагнемо, щоб організація “Центр демократії та верховенства права” не мала репутаційних втрат після цієї публікації. Рух ЧЕСНО залишається відкритим до діалогу.
Поділитись