Робота Житомирської міськради цього скликання характеризувалася розпадом фракцій та зміною розстановки сил. Деякі депутати активно гречкосіють під час карантину. Корупційні справи проти народних обранців стосуються переважно невчасного подання або неподання ними декларацій чи повідомлень про суттєві зміни в майновому стані. Депутати з групи впливу мера Сухомлина, частина з яких із “Солідарності”, приєдналися до нового політпроєкту “Пропозиція”.
Рух ЧЕСНО проаналізував, як працювали житомирські депутати з 2016 до 2019 року, та з’ясовував, чи готуються вони до місцевих виборів-2020.
У Житомирській міській раді працюють 42 депутати. З них шестеро – кандидати на відкликання через прогули. Фракція “Самопоміч” припинила своє існування. “Батьківщина” відродилася вдруге. Найбільше в раді позафракційних депутатів.
Мер і деякі депутати із “Солідарності” балотуватимуться від партії мерів
Від початку роботи Житомирської міськради цього скликання у фракції БПП було 11 депутатів, але з грудня 2019 року двоє з них стали позафракційними. До речі, це депутати з команди “Солідарності” від “Демократичного альянсу” – Іван Фурлет і Владислав Пучич, який зайшов до ради після смерті депутата Володимира Башека 2018 року.
З дев’яти обранців із фракції двоє сьогодні є кандидатами на відкликання – Петро Рудь та Костянтин Єремейчук.Депутат-відкликанець Костянтин Єремейчук пропустив понад 50% засідань сесій та комісії протягом 4 років (тобто щорічно з 2016-го до 2019-го включно). Як писав Рух ЧЕСНО, 2010 року він балотувався до міської ради від партії “Рідне місто”.
Петро Рудь пропустив більш ніж половину засідань постійної комісії за всі чотири роки та прогуляв понад 50% сесійних засідань у 2016 та 2019 роках.
За даними Руху ЧЕСНО, 2016-го Петро Рудь був найзаможнішим депутатом Житомирської міської ради – його статки становили майже 94 млн грн. Він є власником компанії “Рудь” (АТ “Житомирський маслозавод”).
У коментарі Руху ЧЕСНО депутат пояснив, що пропускав засідання через надмірне навантаження, адже, мовляв, окрім того, що він є президентом компанії “Рудь”, також активно веде громадську роботу.
“Надмірна завантаженість та обґрунтований пропуск окремих засідань сесій і комісій не впливають на виконання інших, не менш важливих повноважень депутата міської ради, оскільки найбільший пріоритет у моїй роботі завжди має захист інтересів простих людей. Щодо складання мандата, то в українському законодавстві відсутній обов’язок депутата скласти мандат у разі пропуску засідань комісій та сесій. Власних думок щодо складання мандата я не мав”, – зазначив депутат Рудь.
Слід додати, що Закон України “Про статус депутатів місцевих рад” не передбачає поважних причин для пропускання засідань постійних комісій та сесій, і якщо депутат прогуляв понад половину з них, виборці можуть відкликати обранця громади за неякісне представництво. Якщо депутат пропускає засідання, то він не може якісно виконувати свою представницьку функцію, тому має право скласти мандат, аби до ради зайшов його однопартієць, який балотувався у списку за ним.
Рудь додав, що рішення висуватися до міськради на наступний строк поки що не розглядав.
У Рудя є своя неформальна група в “Солідарності”, до якої входять депутати, котрі працюють у його компанії або наближених до нього фірмах.
Депутатка-прогульниця від “Солідарності” Лариса Жигадло обіймає посаду директорки з якості в АТ “Житомирський маслозавод”. Майже щороку вона пропускала більш ніж 25% засідань постійної комісії та сесій 2019 року, тож є прогульницею.
До групи Рудя належить і депутат-прогульник Олег Губатюк, який пропустив понад 25% засідань постійної комісії у 2017 та 2019 роках і сесій 2017 року.
Від 2004 року він обіймає посаду генерального директора ТОВ “Айс Тім” і ТОВ “Акріс Логістик” (дистрибуційні компанії ПАТ “Житомирський маслозавод”).
Як писав Рух ЧЕСНО, ТОВ “Акріс Логістик” із 2016 року виграло тендерів на загальну суму понад 14,4 млн грн від Управління освіти Житомирської міської ради.
Очільник фракції “Солідарність” Юрій Мойсеєв розповідає, що неодноразово спілкувався з членами фракції щодо прогулів, проте вплинути на них він не може.
Депутати із “Солідарності”, за його словами, планують іти на місцеві вибори від іншої політичної сили:
“За всіх я сказати не можу. Скажу за себе, що я балотуватимусь від команди мера Сергія Сухомлина. Я знаю, що деякі депутати від “Солідарності” теж ітимуть у команді мера”.
Офіційного представлення команди партії мерів “Пропозиція” на Житомирщині ще не було.
Нагадаємо, 19 червня відбулася презентація цієї партії. На ній, зокрема, були присутні мер Дніпра Борис Філатов, міський голова Миколаєва Олександр Сєнкевич, очільник Чернівців Олексій Каспрук, мер Житомира Сергій Сухомлин, міський голова Кропивницького Андрій Райкович і мер Каховки Андрій Дяченко.
Раніше ця партія мала назву “Нова європейська Україна” й була зареєстрована в грудні 2014 року в Деснянському районі Києва.
У квітні 2020 року, коли політсилу перейменували на “Пропозицію”, її очолив директор Департаменту торгівлі та реклами Дніпровської міської ради Андрій Пильченко.
Читайте також: “Партія мерів: хто не відмовився від “Пропозиції”
“Батьківщина” двічі створювала фракцію в міськраді
Від 2015 року у фракції “Батьківщина” перебували 10 депутатів, але вже станом на червень 2020-го їх залишилося четверо. Ба більше, це новостворена фракція, адже у травні 2019 року попередня припинила своє існування.Перед місцевими виборами 2015 року “Батьківщина” об’єднала зусилля з “Громадянською позицією”, однак 2018-го двоє депутатів із “Громадянської позиції” Василь Шевченко й Олександр Величко стали позафракційними, пояснивши своє рішення тим, що на президентські вибори ВО “Батьківщина” та “Громадянська позиція” йдуть окремо.
Згодом почалися внутрішньопартійні розбіжності, зокрема між обласною та міською організаціями “Батьківщини”. 2018 року екскерівниця фракції Любов Цимбалюк написала заяву про складення повноважень голови міського осередку партії, а 2019-го оголосила про розпуск фракції в міськраді. Тоді ж вона повідомила про створення групи “Житомир для житомирян”, яку й очолила.
Пів року по тому в раді знову з’явилася фракція “Батьківщина”, куди ввійшли четверо депутатів: Роман Гуртовенко, Геннадій Забродський, Сергій Пидюра та Валерій Шевчук, який раніше був у фракції “Самопоміч”.
Очільником фракції став кандидат на відкликання Геннадій Забродський. Він пропустив понад половину засідань постійної комісії з питань містобудування, архітектури та землекористування у 2016, 2017 та 2019 роках.
“Ну, в мене не було половини пропусків. Ви ж розумієте, наша комісія найбільше збирається з усіх комісій, а іноді по кілька разів на тиждень. І я працював у відділі житлово-комунального господарства в Житомирській ОДА, проводив семінари з енергозбереження, скрізь їздив. Тобто кажуть, що я пропустив. Але то ж були ті пропуски, на які я не міг вплинути”, – розповів Забродський у коментарі Руху ЧЕСНО.
До речі, він є депутатом Житомирської міськради вже третю каденцію поспіль.
Ще один “батьківщинівець” Сергій Пидюра – теж кандидат на відкликання. Він прогуляв більш ніж 50% засідань постійної комісії та понад 25% сесійних засідань 2016 року. Крім того, він є фігурантом антикорупційних розслідувань.
Як писав Рух ЧЕСНО, за результатами аналізу декларацій депутатів за 2016 рік у рейтингу лендлордів Житомирської міської ради Сергій Пидюра опинився на першому місці, задекларувавши в родинній власності 28,3 га земельних ділянок під забудову.
При цьому в депутата міг бути конфлікт інтересів, оскільки він змінив комісію з питань житлово-комунального господарства та інфраструктури міста на постійну комісію з питань містобудування, архітектури та землекористування.
Завдяки Руху ЧЕСНО 2017 року Пидюру взялося перевіряти НАЗК. У лютому 2020-го на сайті НАЗК з’явилася інформація щодо перевірки його декларації.
“Сергій Пидюра, подаючи декларацію за 2016 рік, не вказав, що він є власником двох приватних підприємств, не задекларував дохід від операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомого майна та отримані страхові виплати. Загальна встановлена сума недостовірних відомостей у декларації депутата – понад 2,86 млн грн. Про ознаки кримінального правопорушення повідомлено Національну поліцію”, – інформують у НАЗК.
Голова фракції Забродський на запитання про плани на місцеві вибори-2020 відповідає неохоче. Каже, що це зарано обговорювати:
“Чесно кажучи, ми навіть не могли говорити про це, бо ж ви самі бачите, що відбувається. В умовах вірусу то було б навіть некоректно. Зараз депутати працюють у режимі допомоги, спілкування з виборцями своїх округів, бо склалася така непроста ситуація. Тим паче питання щодо балотування повинно вирішуватися під час з’їзду партії. А партія в нас велика. І це поки що неможливо через карантин. І я теж особисто для себе прийматиму рішення щодо балотування пізніше”.
У “Свободі” самі прогульники
До фракції ВО “Свобода” в міськраді входять п’ятеро депутатів. І всі вони – прогульники.Так, Сергій Онищук щороку пропускав понад 25% засідань сесій протягом чотирьох років.
Махорін та Онищук є фігурантами антикорупційних розслідувань. За інформацією Руху ЧЕСНО, вони не подали вчасно декларацію за 2017 рік. Суд визнав Махоріна винним, обмежившись усним попередженням.
Як писали журналісти Руху ЧЕСНО, 2017 року в Житомирській міськраді у представників фракцій “Свобода” та “Радикальна партія Олега Ляшка” зафіксували найбільший відсоток прогульництва.
Тоді ж керівник фракції “Свобода” був незадоволений таким результатом, та згодом, коли звірили інформацію “свободівців” з даними Руху ЧЕСНО, цифри зійшлися.
Цього разу керівник фракції Віктор Брокарєв пояснив журналістам Руху ЧЕСНО пропуски засідань так:
“Я вже говорив вам, що навчіться рахувати. Уже була така ситуація. Я дзвонив до вас, з’ясовував. У нас пропуски не в усіх, а якщо є, то з вагомих причин. У нас пропустив сесії Онищук, бо він був в АТО. І Боровський, бо в нього хворіла дружина й він їздив по закордонах. Щодо позачергових сесій спитайте в мера, чому в Житомирській міськраді було найбільше позачергових сесій. І ми дізнаємося дуже пізно про позачергові сесії, і не завжди всі встигають”.
За словами очільника фракції, “свободівці” балотуватимуться до ради, якщо таке рішення ухвалить партія:
“Поки що з’їзду партії не було, тому щодо виборів нічого сказати не можу”.
Фракція радикалів: керівник думає про “Пропозицію”
До фракції “Радикальна партія Олега Ляшка” належать четверо депутатів. І всі вони – прогульники, як і “свободівці”.Керівник фракції Олександр Ракович пропустив понад 25% засідань постійної комісії у 2016, 2017 і 2019 роках, а також 25% сесій 2018 року.
Нещодавно він заявив, що приєднується до нового політпроєкту “Пропозиція” в Житомирі.
До речі, Ракович є фігурантом антикорупційних розслідувань. Зокрема, було зафіксовано порушення процедури тендера, а саме в грудні 2011 року ДП “Житомирський лікеро-горілчаний завод” з дозволу голови комітету з конкурсних торгів (генерального директора підприємства) Олександра Спірідонова уклало договір про закупівлю пляшок на 206 млн грн із компанією депутата – ТОВ “Полісся-продукт”.
За інформацією сайту “Економічна правда”, тендер є сумнівним, оскільки у звіті про закупівлю не зазначено ані кількості товару, ані вартості за його одиницю, а самі торги проведено за неконкурентною процедурою. На інформаційні запити щодо кількості закуплених пляшок представники заводу не відповіли. За підрахунками журналістів, якщо пляшки придбали за ринковою ціною, то завод мав збільшити виробництво порівняно з 2010 роком у понад 8 разів.
Центр протидії корупції з допомогою нардепа ВРУ 6-го скликання Віктора Матчука передав викладені факти до контролюючих органів. Заступник міністра економічного розвитку та торгівлі України Володимир Павленко відповів, що міністерство розпочало моніторинг процедури здійсненої закупівлі.
До речі, Ракович був помічником на громадських засадах у народного депутата ВРУ 8-го скликання від Радикальної партії Олега Ляшка Василя Амельченка. 2010 року він був членом Партії регіонів, від якої балотувався до Житомирської міської ради 6-го скликання. Від 2002 року є засновником і керівником ТОВ “Полісся-продукт”.
Олександр Ракович – гречкосій. Як ідеться на його сторінці у Facebook, у День захисту дітей депутат дарував малечі подарунки.
Під час спілкування з журналістом Руху ЧЕСНО політик заперечив, що прогулює засідання сесій і комісії:
“Я не можу сказати, що я прогульник і наша фракція… Не може такого бути. Я приходжу своєчасно. Бувають випадки, що не маю такої можливості, коли, наприклад, засідання комісії призначають за кілька годин до його початку. Щодо інформації, то вже була така ситуація, що писали, що ми прогульники. Це неправда”.
Рух ЧЕСНО отримав ці дані у відповідь на запит про відвідування депутатами Житомирської міської ради засідань постійних комісій та сесій протягом 2016-2019 років і в публікації оперує саме цією інформацією.
Крім очільника фракції, інші її члени теж засвітилися як фігуранти антикорупційних розслідувань. Зокрема, депутат Максим Манухін не повідомив вчасно про суттєві зміни у своєму майновому стані, а саме про придбання двох автомобілів. Попри те, що суд визнав його винним, справу закрили через закінчення строку розгляду.
Напередодні оголошення про приєднання до партії “Пропозиція” Ракович заявляв, що фракція радикалів у раді все ще існує:
“Так, у нас фракція є. Депутатка Ірина Ярмоленко написала допис у Facebook, що вона йде з фракції. Але офіційної заяви в раді не було. Не знаю, можливо, найближчим часом буде”.
Наприкінці 2019 року депутатка Ірина Ярмоленко опублікувала на своїй сторінці у Facebook заяву про вихід із фракції, після якої очільник фракції зазначив, що вона, мовляв, уже готується до наступних виборів.
Ярмоленко протягом чотирьох років пропустила понад чверть засідань постійної комісії та більш ніж 25% сесій 2019 року. Вона очолює депутатську групу “Рівні можливості” та входить до групи “Жінки Житомира”.
У коментарі Руху ЧЕСНО депутатка зазначила, що заяву про її виключення з фракції опублікували, але через карантин та першочергові справи, пов’язані з пандемією COVID-19, на сесії її так і не розглядали. Крім того, свою заяву Ярмоленко залишила на ім’я голови фракції Раковича в його депутатській скриньці.
“Я була в декреті, і дитина часто хворіла. Один з років справді був дуже важким. У нас у комісії працюють четверо людей. І не завжди вдається відвідувати, тому що є питання пріоритетності. Зате я депутатка з найбільшою кількістю проєктів рішень і з методологією для всіх програм розвитку, голова депутатської групи, яка працює щоквартально”, – пояснила вона.
За словами Раковича, фракція РПЛ у раді існуватиме до виборів. Йому ж запропонували йти на місцеві вибори з командою “Пропозиції”.
“Найпевніше, я йтиму від цієї команди. Але ще є час подумати”, – додав депутат.
“Опозиційний блок”: ексрегіонали-відкликанці та гречкосії
Фракція “Опозиційний блок” від 2015 року налічує 5 депутатів. З-поміж них є двоє кандидатів на відкликання – землевласник Володимир Тичина та Володимир Шуст.Тичину обрали до міськради вдруге. У 2010-2015 роках він був членом фракції “Рідне місто”.
Журналісти Руху ЧЕСНО хотіли взяти в депутата коментар, однак за номером телефону, зазначеним на сайті Житомирської міської ради, ніхто не відповідає.
Володимир Шуст теж став депутатом удруге. 2010 року його обрали від Партії регіонів.
Як пишуть житомирські ЗМІ, торік “опоблоківці” утворили в раді депутатську групу “Опозиційна платформа – За життя”, до якої приєднався позафракційний депутат Юрій Юзвинський, котрий раніше був у фракції “Самопоміч”.
Володимир Тичина є фігурантом антикорупційних розслідувань. Згідно з висновками НАЗК, він умисно зазначив недостовірні відомості щодо майна у своїй декларації за 2016 рік. Після цього депутат повідомив про суттєві зміни в майновому стані, додавши в декларації цю інформацію: 1 серпня 2018 року – про придбане у вересні 2016-го приміщення магазину з кафетерієм і допоміжними приміщеннями загальною площею 175,2 кв.м; 14 вересня того самого року – про договір позики на 648 508 грн, укладений із громадянкою Васкевич Таєю Володимирівною, та купівлю в січні 2013 року двох вантажних автомобілів.
У квітні 2020 року в Корольовському райсуді м. Житомира розглядали корупційну справу щодо конфлікту інтересів депутата Василя Кучика. На сесії Житомирської міськради він голосував за подовження дії договору оренди землі, укладеного з юридичними особами, серед яких було його ж підприємство – ТОВ “Будінвест-КВК”. Сам депутат запевняв, що про конфлікт інтересів повідомив. Суд закрив справу за відсутністю складу правопорушення в його діях.
Кучика обирали депутатом Житомирської міськради тричі – у 1998, 2002 та 2010 роках.
Члени фракції “Опозиційний блок” не гребували гречкосійством. Зокрема, її очільниця Наталія Леонченко роздавала подарунки ветеранам Другої світової війни до 9 травня.
Долучалися до гречкосійства й інші депутати – Тичина, Кучик, Колесник і Юзвинський.
До речі, під час минулорічних парламентських виборів керівниця фракції Леонченко балотувалась у житомирському окрузі від “Опозиційної платформи – За життя”.
Про те, які плани партія має на місцеві вибори та чи зміниться команда, Рух ЧЕСНО поцікавився в голови фракції. Однак вона відмовилася від коментарів через розв’язання інших питань.
“Усю інформацію вона зможе надати пізніше, коли матиме час”, – сказав один з її заступників.
Позафракційні – ексдепутати з фракцій “Батьківщина”, “Самопоміч” та “Солідарність”
Серед позафракційних депутатів немає кандидатів на відкликання, а шестеро з них є прогульниками.
Одна з найбільших землевласниць з-поміж депутатів міської ради, прогульниця Людмила Кропивницька потрапила до ради 2015 року від ВО “Батьківщина”, але згодом вийшла з фракції разом з Людмилою Цимбалюк.
Вона пропускала засідання постійної комісії у 2016, 2018 і 2019 роках, а також сесії у 2017 та 2019 роках.
До речі, чоловік Людмили є депутатом Житомирської обласної ради від “Батьківщини”. У подружжя є власна громадська приймальня. На її сайті йдеться про те, як 8 травня, на День пам’яті та примирення, депутатка дарувала квіти героям і героїням Другої світової війни. Також у Кропивницьких є благодійний фонд “Рідний Житомир” та однойменна громадська організація.
Депутати гречкосіють під час пандемії, облаштовують ігрові майданчики та піаряться на бюджетних коштах.
Зокрема, Кропивницька передала до Центру первинної медико-санітарної допомоги Житомирської міської ради 40 захисних окулярів, а також зі своїм чоловіком і депутаткою Любов’ю Цимбалюк передала кисневий концентратор, тест-системи на COVID-19, покриття в операційну, системи для внутрішньовенних інфузій та інші засоби медичного призначення.
Фото: сайт громадської приймальні подружжя Кропивницьких
В одному з районів Житомира, що має назву “Мальованка”, подружжя депутатів зробило спортивний та дитячий майданчики.
Кропивницька є найбільшою землевласницею в Житомирській міськраді.
Депутатка Тетяна Онопрієнко, яка 2015 року пройшла до Житомирської міської ради від “Батьківщини”, також торік вийшла з фракції й тепер є позафракційною.
Вона була прогульницею засідань постійної бюджетної комісії 2019 року, а у 2017 та 2018 роках не відвідала понад 25% сесій.
Депутатка вдається до гречкосійства. Як зазначено у звіті Онопрієнко за 2017 рік, за її підтримки було організовано свято мікрорайону “Малікове”, святкування Масляної, новорічні заходи для дітей. Також вона вручала подарунки, надавала матеріально-технічну допомогу театрально-хореографічній студії “Світлячок” для поїздки на міжнародний фестиваль до м. Одеси.
Онопрієнко є фігуранткою антикорупційного розслідування – вона не подала декларацію за 2016 рік у визначений законом строк.
Депутатка Любов Цимбалюк, котра фактично першою заявила про вихід із фракції “Батьківщина”, теж є прогульницею. Торік напередодні парламентських виборів вона стала головою правління міської організації партії “Сила і честь”.
Разом із депутатським подружжям Кропивницьких гречкосіяла, зокрема надавала благодійну допомогу на придбання дитячих ліжечок для багатодітних родин.
У коментарі Руху ЧЕСНО Цимбалюк зазначила, що не вважає себе за прогульницю, бо, мовляв, у законодавстві такого немає:
“Це не вважається прогульництвом. Депутат місцевої ради не має зарплати, на відміну від депутата Верховної Ради. І про 25% у законодавстві нічого немає”.
Нагадаємо, що, згідно з чинним законодавством, якщо депутат пропустив понад половину засідань постійних комісій або сесій, його можуть відкликати. Відповідно до методології Руху ЧЕСНО, прогульниками вважаються ті, хто пропустив більш ніж 25% засідань сесій або комісій, через неефективне виконання представницьких функцій.
Чи планує Цимбалюк знову балотуватися до міськради та від якої політичної сили, депутатка відмовилася казати.
Однак, як бачимо, з-поміж позафракційних депутатів сформувалася група з ексдепутатів від “Батьківщини”, які час від часу працюють разом.
У фракції “Самопоміч” у Житомирській міській раді було 7 депутатів. Однак у травні 2019 року її залишили четверо – Олександр Рибак, Антон Ракович, Валерій Шевчук та Олег Хмілевський. З-поміж них троє – прогульники. І фракція припинила своє існування в раді.
Наприкінці травня минулого року депутат Житомирської міськради Олександр Рибак написав заяву про складання повноважень керівника міської організації “Самопомочі”.
До речі, 2017 року він не подав вчасно повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, зокрема про придбання автомобіля. Проте суд обмежився усним зауваженням через малозначність порушення. У зв’язку з цим, згідно з методологією Руху ЧЕСНО, депутат вважається фігурантом антикорупційного розслідування.
Як заявив у коментарі журналістам Рибак, причиною його виходу з фракції стало те, що секретарка міськради, депутатка від “Самопомочі” Наталія Чиж очолила квітневий ТОП-порушень антикорупційного законодавства, який склало НАЗК. Було виявлено подання нею недостовірних відомостей на понад 13,6 млн грн: Чиж не задекларувала своїх фінансових зобов’язань перед банком і фізичною особою, а також у декларації за 2015 рік не зазначила корпоративних прав члена сім’ї в господарському товаристві. Тож вона теж є фігуранткою антикорупційних розслідувань.
Наразі депутат Олександр Рибак не знає, чи взагалі висуватиметься в депутати міськради.
“Були перемовини з місцевими організаціями “Голосу” та “Слуги народу”. Але, якщо чесно, я для себе не вирішив. Бо якщо говорити про роботу в міськраді, то, знаєте, один у полі не воїн. На час балотування у 2015 році рейтинг партії був 12%. А потім так це все… Я писав листи Садовому щодо ситуації з Наталією (Чиж, – ред.), але реакції не було. Ну то якщо ми не потрібні партії, то ми й вийшли”, – розповів Рибак.
За його словами, у місті всі шанси пройти до ради є в команди мера. Однак у партію мерів він не дуже вірить.
“Щодо цього балотування, то ще ж усе залежить від законодавства. То поки що нічого не зрозуміло. Ну в нас деякі депутати пішли в інші партії. Там Шевчук – у “Батьківщині”, Юзвинський – до ОПЗЖ. Щоправда, чесно кажучи, я не зовсім розумію таку позицію. Та він очолює комунальне підприємство. І мер час від часу заручається підтримкою “Опоблоку” для голосування за певні проєкти. Там усі в ОПЗЖ керують комунальними підприємства, чи Тичина – приватним ЖЕКом. Пороздава посади – і має підтримку”, – зазначив Рибак.
Нагадаємо, Рух ЧЕСНО проаналізував роботу депутатів Хмельницької, Сумської, Харківської міських рад.
Фото на обкладинці - Житомирська міська рада
Поділитись