Найбільші донори партії ЄС отримували від осередку заробітну плату. Найбільші внескодавці “Опоблоку” – непублічні підприємці, які фінансували кампанію Олександра Вілкула на президентських виборах 2019 року. 81% внесків на користь парторганізацій “Батьківщини” в області – від народного депутата Віталія Данілова та його помічника Андрія Даниліва. Майже всі внескодавці “Нашого краю” пов'язані з нардепом Олександром Фельдманом, головою харківського осередку партії. Практично всі найбільші донори “Відродження” – депутати рад різних рівнів та їхні помічники. Назва й керівництво осередку ОПЗЖ неодноразово змінювалися протягом останніх років, тому його донори є доволі хаотичними. “Самопоміч” фінансувалася переважно з держбюджету.
А “Слуга народу”, “Голос”, “Партія Шарія”, “Блок Кернеса – Успішний Харків” і “Блок Світличної “Разом!” або зовсім не мали осередків у Харківській області у 2018-2019 роках, або зареєстрували їх лише наприкінці 2019-го.
Рух ЧЕСНО проаналізував офіційні звіти партосередків на Харківщині та з’ясував, хто і які суми переказував їм протягом 2018-2019 років.
Громадський рух ЧЕСНО вже писав про внески на користь місцевих організацій партій, представлених фракціями в Харківській міській та обласній радах, у 2016-2017 роках. Тоді найзаможнішими виявилися БПП і “Наш край”.
Проаналізувавши фінансові звіти осередків деяких партій на Харківщині, Рух ЧЕСНО склав такий ТОП за надходженнями на їхні рахунки впродовж 2018-2019 років:Кошти з державного бюджету в цей період надійшли на рахунки лише двох осередків партій на Харківщині.
БПП/ЄС: найбільші інвестори – співробітники осередку
(ХМР – 7 депутатів, ХОР – 20 депутатів,
результат на парламентських виборах 2019 року в області – 4,95%)
На Харківщині протягом 2018-2019 років найзаможнішим був осередок партії БПП, яка з травня 2019-го має назву “Європейська солідарність”. З майже 13,8 мільйона гривень надходжень понад 12 мільйонів парторганізація отримала з центрального офісу партії: більш ніж 10 мільйонів – це кошти з державного бюджету, ще 1,7 млн – внески фізичних осіб.
Динаміка надходжень демонструє, що основна маса коштів від фізичних і юридичних осіб надійшла на рахунок харківського осередку партії БПП до парламентських виборів 2019 року. Рекордний мінімум донорів був у липні 2019-го, від серпня до грудня минулого року на рахунок партії надійшло тільки 84 тис. грн від трьох осіб, що становить 4,9% від усіх надходжень протягом 2 років.
Лише 2 юрособи переказали осередку БПП гроші за цей період. Але всі кошти повернули внескодавцям у повному обсязі.
Ситуація з донорами-фізособами харківської парторганізації є аномальною як у самому БПП, так і в решти партій. Загалом у 2016-2019 роках партію БПП/ЄС профінансувала 7751 фізособа, з яких 3783 донори (48,6%) фінансували саме харківський осередок. Якби харківський БПП/ЄС був окремою політсилою, то така кількість внескодавців забезпечила б їй місце в ТОП-3 партій з найбільшою кількістю донорів.Розслідування Руху ЧЕСНО (квітень 2018 року) показало, що кошти на рахунок харківського осередку БПП переказували дрібними сумами від імені вчителів та інших бюджетників, які про це навіть не здогадувалися. Але з червня 2018-го місячна кількість донорів почала йти на спад. Ми склали ТОП юридичних та фізичних осіб, які робили найбільші внески на користь харківського територіального осередку БПП/ЄС протягом 2018-2019 років.Найбільшим донором став центральний офіс партії, який перерахував осередку кошти з держбюджету та приватні гроші.
Серед лідерів за внесками – підприємниця Ольга Притуленко. У 2018-2019 роках вона зробила на користь осередку 2 платежі загальною сумою 110 тис. грн.
Ганна Безверха на парламентських виборах 2012 року безуспішно балотувалася до ВРУ як 45-й номер у списку партії “Наша Україна”. Протягом 2018-2019 років вона дала осередку ЄС 81 тис. грн. Цікаво, що Безверха отримала від харківської терорганізації БПП, на користь якої вона й робила пожертви у 2018-2019 роках, заробітну плату та відпускні в розмірі 118 тис. грн.
Петро Куденко був найбільшим донором харківського осередку БПП у 2016-2017 роках. 2014-го він був довіреною особою кандидата в депутати Верховної Ради від “Батьківщини” Миколи Момота. На президентських виборах 2019 року був офіційним спостерігачем від Петра Порошенка у 175-му окрузі. До лютого 2018-го Куденко був співвласником ТОВ “Дніпро-Харків”, зараз зареєстрований як ФОП (основний вид діяльності – “надання інформаційний послуг”). Його дружина Лідія Куденко очолює Люботинський осередок партії БПП/ЄС та є радницею міського голови Люботина.
Віталій Маляренко, депутат Харківської міськради, перерахував партії 45 тис. грн. Його обрали за списком БПП, проте влітку 2019 року ця фракція перезапустилася з назвою “Центр”. Туди ж разом з усіма депутатами від БПП увійшов і Маляренко. Він був в.о. керівника харківського осередку партії від липня 2019 до червня 2020 року. Упродовж 2018-2019 років Маляренко одержав від цієї парторганізації 432 тис. грн заробітної плати, відпускних та компенсації за відрядження.
Одним з найбільших донорів партії у 2018-2019 роках було ТОВ “Глобал інвест сістемз”. Однак усю суму внеску повернули підприємству як “помилково отримані кошти”.
Значні кошти переказав партії й Микола Кітченко. Він був серед лідерів за розміром внесків на користь осередку й у 2016-2017 роках. 2017-го його обрали до ради харківської філії ГО “Солідарність молода”. На парламентських виборах 2019 року він був уповноваженою особою партії ЄС у 168-му окрузі. Сайт “Посіпаки” стверджує, що він був помічником Віталія Маляренка. Кітченко є директором ТОВ “Точка сплати” та підприємцем з основним видом діяльності “у сфері права”. Він теж отримував від цього осередку заробітну плату та відпускні – загалом майже 176 тис. грн за два роки.
“Опозиційний блок”: донори екснардепа Вілкула
(ХМР – 0 депутатів, ХОР – 19 депутатів,
результат на парламентських виборах 2019 року в області – 7,78%)
У 2016-2017 роках харківська організація партії “Опозиційний блок” подавала до НАЗК порожні звіти. А з 2018-го почала активну фінансово-звітну діяльність і навіть опинилася на другому місці з-поміж осередків партій на Харківщині за обсягом надходжень. Основне джерело надходжень харківського “Опоблоку” – це кошти державного фінансування, які парторганізація одержувала від центрального офісу. З майже 6 млн грн понад 3,8 млн грн – гроші з держбюджету.
Динаміка надходжень на рахунок харківського “Опоблоку” від фізичних та юридичних осіб була неоднорідною: у деякі місяці внески становили від 100 тис. до 500 тис. грн, а в деякі – не було жодних. У період від вересня до грудня 2019 року осередок не отримав жодної копійки приватних коштів.ТОВ “Артель промальп агро” – це будівельна фірма, директором якої є Володимир Назаров, начальник відділу КП “Харківський палац спорту” при Харківській міськраді.
Більшість із решти внескодавців – підприємці, але всі вони не є публічними особами, тож інформації про них в інтернеті обмаль. Деяких з них об’єднує той факт, що вони, судячи з офіційних звітів, фінансували виборчу кампанію Олександра Вілкула на президентських виборах 2019 року. Тоді він балотувався від цієї ж партії.
Сергій Тесля, один із внескодавців “Опоблоку”, до квітня 2019 року був власником ПП “Укрстайлсервіс”. Це підприємство у 2017-2018 роках виграло чотири тендери від КП “Харківські теплові мережі” Харківської міськради загальною вартістю понад 11,5 млн грн.
“Батьківщина”: партія нардепа Данілова
(ХМР – 0 депутатів, ХОР – 8 депутатів,
результат на парламентських виборах 2019 року в області – 3,56%)
Хоча “Батьківщина” була й залишається парламентською партією та отримує кошти на свою статутну діяльність із державного бюджету, харківським осередкам їх не перераховують. Приватні гроші протягом 2018-2019 років місцевим парторганізаціям надходили стабільно – у середньому близько 90 тис. грн на місяць. Загальна сума пожертв харківській обласній, районній, міській та районним у місті Харкові організаціям “Батьківщини” за 2 роки становила майже 2,5 млн грн.
Однак грошові внески на користь цих осередків зробили лише 4 особи, найбільші суми надійшли від нардепа з фракції “Батьківщина” Віталія Данілова та його помічника Андрія Даниліва. У 2018-2019 роках понад 81% надходжень був саме від них. Протягом 2016-2017 років вони вдвох пожертвували обласному осередку партії 99% усіх його надходжень.Любомир Григорець – голова Харківської міської організації партії “Батьківщина”. Він тричі безуспішно балотувався до ВРУ від цієї ж партії, чотири рази – до Харківської міськради, один раз – до облради. Протягом 2018-2019 років Григорець надавав у безкоштовне користування приміщення для низки районних осередків “Батьківщини”, і сума коштів, у яку було оцінено “спонсорські внески”, вивела його до трійки лідерів за розміром внесків на користь партії в області.
Безоплатно надавали в користування приміщення й підприємці Юрій Захарян, Віталій Нечітайло та Сергій Кравченко. Центральний офіс партії безкоштовно передав осередкам в області комп'ютерну техніку, котру оцінили в 9 тис. грн. А двоє останніх ТОП-спонсорів сплатили до бюджету адміністративний збір за реєстрацію юридичних змін в організаціях партії.
“Наш край”: партія нардепа Фельдмана
(ХМР – 7 депутатів, ХОР – 11 депутатів,
у парламентських виборах 2019 року партія участі не брала)
Майже всі юрособи-інвестори харківського осередку “Нашого краю” 2016-2017 років пов’язані з нардепом шостого поспіль скликання ВРУ Олександром Фельдманом (зараз у фракції ОПЗЖ). Він же є очільником цієї парторганізації.
У 2018-2019 роках ситуація практично не змінилася: з майже 2 млн грн, які отримав харківський “Наш край”, 1,85 млн надійшло від таких самих фірм-клонів зі схожими назвами, аналогічними видами діяльності, мало не завжди тим самим контактним номером телефону та однаковими засновниками.Одним із засновників цих компаній є Олександр Заболотний, депутат ради Малоданилівської селищної ОТГ Дергачівського району від партії “Наш край”. У своїй декларації він зазначив, що обіймає посаду директора ТОВ “Оздоровчий комплекс “Сонячна галявина”, одним з кінцевих бенефіціарів якого є сам Фельдман.
Олександр Гайденко 2015-го безуспішно балотувався до Дергачівської райради від “Нашого краю”. Того самого року його обрали членом наглядової ради ПрАТ “Время”, найбільша частка акцій котрого належить медіахолдингу “АВЕК” усе того ж Фельдмана та його родини.
Віктор Галюгін, як і двоє попередніх донорів, є серед засновників понад 50 фірм, значна частина яких має схожі назви (“Альфа-хоз-6”, “Альфа-хоз-7”, “Альфа-хоз-8” тощо).
“Завдяки великій кількості однакових компаній можна відмивати кошти, отримані злочинним шляхом, або отримувати додаткові блага від держави – наприклад, податковий кредит”, – було написано у статті на платформі OpenDataBot про Заболотного, котрий володів 154-ма юридичними особами зі схожими назвами.
Ще один інвестор харківського “Нашого краю” – підприємець Іван Козлов. Він був помічником Фельдмана у ВРУ від 4-го до 7-го скликання.
Олена Трофимова – помічниця Фельдмана в парламенті від 5-го до 9-го скликання. 2015 року балотувалася до Харківської міської ради від партії “Наш край”.
Вікторія Жар – помічниця депутата Харківської міськради з фракції “Наш край” Віталія Резніченка.
“Відродження”: майже всі – “свої”
(ХМР – 57 депутатів, ХОР – 50 депутатів,
у парламентських виборах 2019 року партія участі не брала)
За результатами місцевих виборів 2015 року партія “Відродження”, де першим номером у списку кандидатів до Харківської міської та обласної рад був мер Харкова Геннадій Кернес, отримала найбільшу кількість мандатів у ХМР та ХОР. Але сама партія не є дуже заможною. У 2018-2019 роках на Харківщині вона одержала лише 369 тис. грн. Усі ці кошти надійшли від фізичних осіб. Протягом IV кварталу 2019 року вона взагалі не мала внесків.Найбільшим донором політсили в цей період виявився Дмитро Святаш, який був нардепом ВРУ 7-го та 8-го скликань. Він був співголовою партії “Відродження” та членом однойменної депутатської групи в парламенті 8-го скликання. До ВРУ 9-го скликання безуспішно балотувався від ОПЗЖ у 170-му окрузі. На тих виборах перебував у “команді Кернеса”. У листопаді 2019 року його оголосили в розшук за підозрою в заволодінні 1,1 млрд грн “Укрсиббанку”. За інформацією сайту “057”, Святаш знайшов притулок у Росії.
Петро Грищенко – очільник Харківської міської організації Партії регіонів. Також він є помічником депутата Харківської міськради Габріела Михайлова, обраного від “Відродження”. Михайлов був одним з найбільших донорів партії у 2016-2017 роках.
Фінансували осередки “Відродження” й Вячеслав Тощев, помічник обраного до міськради від тієї ж партії Володимира Котковського, та Вікторія Остапенко, помічниця депутата облради від “Відродження” Володимира Скоробагача. Вона ж була помічницею нардепа Євгенія Мураєва у ВРУ 7-го скликання.
Лариса Гільова була помічницею народного депутата Володимира Кацуби в парламенті 8-го скликання. Зараз вона є секретаркою Люботинської міськради, куди її обрали від того ж “Відродження”.
Серед найбільших донорів осередків є ще двоє депутатів від цієї партії, але вже Куп’янської міськради – Людмила Колеснікова та Сергій Бугайов.
ОПЗЖ: найменш стабільний осередок
(у місцевих виборах 2015 року партія участі не брала,
результат на парламентських виборах 2019 року в області – 26,55%)
Шлях цього осередку останніми роками був досить довгим і заплутаним. Від кінця 2016 року, коли він мав назву “Центр”, його очолювала депутатка облради від “Опозиційного блоку” Валерія Мураєва, ексдружина нардепа ВРУ 7-го та 8-го скликань Євгенія Мураєва. Улітку 2017-го цю парторганізацію перейменували на “За життя”. У вересні 2018 року Мураєва залишила керівну посаду, котру до літа 2019-го обіймав Валентин Дулуб. У 2011-2014 роках він був першим заступником голови ХОДА, а 2015-го безуспішно висувався до Харківської облради від “Опозиційного блоку”. Лише в березні 2019 року осередок дістав свою нинішню назву – “Опозиційна платформа – За життя”. А в грудні 2019-го його очолив ексголова Адміністрації Президента Петра Порошенка Ігор Райнін.
Через таку чималу кількість змін назв та керівників донорами осередку протягом 2018-2019 років були різні особи: і його очільники Дулуб з Мураєвою (яка балотувалася як самовисуванка до ВРУ 9-го скликання у 181-му окрузі), і кандидати до рад різних рівнів від різних партій, і підприємці з особами, інформація про яких відсутня в публічному доступі.
Серед тих, про кого з інтернету не вдалося нічого дізнатися, був Ріфат Трішев. Він профінансував парторганізацію майже на 181 тис. грн. Рінат Ріфатович Трішев, який, імовірно, є сином донора Ріфата, на користь осередку надіслав майже 40 тис. грн. Валерія Мураєва перерахувала партії 61 тис. грн. Ще в 3 тис. грн оцінили її спонсорські внески.
Решта донорів осередку протягом 2018-2019 років переказала на його рахунок суми до 15 тис. грн.
“Самопоміч”: кошти з державного бюджету
(ХМР – 13 депутатів, ХОР – 12 депутатів,
результат на парламентських виборах 2019 року в області – 0,18%)
До літа 2019 року “Самопоміч” була парламентською партією й отримувала кошти з державного бюджету на свою статутну діяльність. Однак через внутрішню політику партії гроші осередкам не перераховували, а витрачали на діяльність у регіонах з рахунку центрального офісу.
“Усі організації "Самопомочі" в області фінансуються за рахунок коштів держбюджету, які отримує партія від НАЗК. При цьому такі кошти безпосередньо не перераховуються на організації партії, а закріплюються за обласними, місцевими організаціями партії відповідної області шляхом резервування відповідних сум на окремому рахунку Політичної партії “Об’єднання “Самопоміч”, – розповідав у коментарі Руху ЧЕСНО 2018 року тодішній голова обласного осередку “Самопомочі” Роман Семенуха.
Відповідно до офіційних звітів центрального офісу “Самопомочі” за 2018-2019 роки, витрати коштів з держбюджету на діяльність партії в Харківській області становили майже 2,1 млн грн. Основну суму спрямували на заробітну плату співробітників, оплату поліграфічної продукції та ефірного часу на телебаченні.
Спонсорами саме харківських осередків “Самопомочі” протягом 2018-2019 років стали четверо осіб. Єдиною, хто переказав грошові кошти на рахунок партії в області, була Ганна Ярмак, помічниця Семенухи в парламенті. Сума її внеску – 156 грн.
Нардепи з фракції “Самопоміч” у ВРУ 8-го скликання Роман Семенуха та Ярослав Маркевич, а також депутат із фракції “Самопоміч” у Харківській облраді Олександр Котуков безкоштовно надавали партії приміщення в користування. У фінзвітах їхні спонсорські внески оцінили майже у 72 тис. грн.
Нинішня очільниця обласного осередку “Самопомочі” Тетяна Бідняк у коментарі Руху ЧЕСНО пояснила, що ці приміщення використовувались як приймальні. Вона ж розповіла, що наразі партія в області не має фінансування, але веде далі статутну діяльність.
“Ми не скорочували діяльність через припинення фінансування. Було призупинено роботу приймалень через введення карантину. Партійні структурні підрозділи (осередки) теж не скорочували”, – заявила Бідняк.
На запитання про участь партії в місцевих виборах на Харківщині вона відповіла, що “питання в роботі”.
А решта партій?
У Харківській області є ще кілька рейтингових партій, однак не всі вони мали осередки у 2018-2019 роках, а отже, своїх фінансових звітів до НАЗК не подавали. Частина політсил зареєструвала місцеві парторганізації лише наприкінці 2019 року, і їхні звіти були майже порожніми.
Так, “Слуга народу”, яка на парламентських виборах 2019 року здобула на Харківщині 42,72% голосів виборців, зареєструвала свій обласний осередок зі статусом юрособи тільки в червні 2020 року. Харківська організація “Партії Шарія” (результат на виборах до ВРУ в області – 4,25%) була зареєстрована лише в листопаді 2019-го, а харківський “Голос” (результат на виборах народних депутатів на Харківщині – 2,67%) – у грудні 2019 року.
Майже порожні звіти подав обласний осередок партії, яка від квітня 2020 року має назву “Блок Світличної “Разом!” та, ймовірно, йтиме на місцеві вибори під егідою позафракційної нардепки Юлії Світличної. Незначна кількість внесків зазначена й у звітах харківського осередку партії “Довіряй ділам”, центральну організацію котрої очолив мер Харкова Кернес незадовго до парламентських виборів 2019 року.
Партія “Блок Кернеса – Успішний Харків”, з якою очільник Харкова планує йти на місцеві вибори, дістала таку назву лише в жовтні 2019-го. За 2018-2019 роки вона подала до НАЗК порожні звіти. Однак у І кварталі 2020 року в неї вже з’явилися перші донори та витрати, що Рух ЧЕСНО проаналізував в окремому матеріалі.
Нагадаємо, раніше Рух ЧЕСНО оприлюднив аналіз роботи у ВРУ мажоритарників від міста Харків та обласних округів Харківщини за 2019 рік і ТОП-5 скандалів, у яких фігурували представники харківського місцевого самоврядування 2019 року. Також ми дослідили сайти політичних партій України й виявили, що там украй рідко бувають заклики до виборців їх фінансувати, хоча в розвинених країнах це цілком нормальна практика.
Цей матеріал підготовано за підтримки Фонду з прав людини Посольства Королівства Нідерландів в Україні.
Поділитись